Jump to content

Γνώμες για στήσιμο 55Lt


Nadia

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι !Ξεκινάω το στήσιμο ενός γλυκού νερού ,με εύκολης δυσκολίας φυτά ,55 λίτρων ενυδρείο .Πειραματίζομαι με το στήσιμο ,πριν το γεμίσω .Θα ήθελα τις γνώμες σας αν κάτι με το δικό σας μάτι θα φαίνεται καλύτερα .Έχω και κάποια ακόμα ξύλα και dragon stone στην άκρη .

Ευχαριστώ !

4266a836-09bb-47a8-8228-c2264049f559.thumb.jpg.4cbcddcf1923553b1bf8fd8ee8b19e00.jpgdd832d12-6fe6-4bfd-9ec4-b3e2b84d2260.thumb.jpg.cfb01a1ef0691e1d9cfb54834c1a9238.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο είναι, απλά θέλει και τα φυτά για να δείξει ακόμα καλύτερο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σου περισσεύει υπόστρωμα βάλε περισσότερο στο πίσω μέρος ώστε το ενυδρείο να φαίνεται ότι έχει βάθος και κάλυψε κάποια κενά που υπάρχουν ώστε η επιφάνεια του βυθού να είναι ομοιόμορφη. Κατα τ άλλα ωραίο στήσιμο, τι σκοπεύεις να βάλεις από φυτά/ψάρια?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Αν σου περισσεύει υπόστρωμα βάλε περισσότερο στο πίσω μέρος ώστε το ενυδρείο να φαίνεται ότι έχει βάθος και κάλυψε κάποια κενά που υπάρχουν ώστε η επιφάνεια του βυθού να είναι ομοιόμορφη. Κατα τ άλλα ωραίο στήσιμο, τι σκοπεύεις να βάλεις από φυτά/ψάρια?

 

Θα βάλω ότι είχα στο μικρό γιατί θα το ξεστήσω σιγα σιγά .Απο φυτά java fern ,2 μικρεσ bucephalandra που τα πάνε πολύ μέτρια, java moss , salvinia ,amazon frogbit .

Σκέφτομαι να προσπαθήσω και λίγο spiky moss να δω πως τα πάει.Επίσης λέω να βάλω λίγο aquasoil δίχτυ και κάτω από το χαλίκι σε ένα μέρος προς τα πίσω ,μήπως καταφέρω και valisneria .

Από ζωάκια θα βάλω τις γαρίδες neocaradina που έχω και ορισμένα σαλιγκάρια ,απο ψάρια galaxy rasbora ή ember tetra .Επειδή θα είναι το τελευταίο που θα μπει ,έχω χρόνο να αποφασίσω .

Έγινε επεξεργασία - Nadia
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως ξέρει κάποιος εκείνα τα μαύρα τμήματα που ενώνουν τον σωλήνα με την είσοδο και έξοδο πως λέγονται ; Κάπου είδα σε ένα βίντεο κάποια άλλα που είναι σαν πι και πάει προς τα κάτω ο σωλήνας .Ενώ τώρα είναι σε μορφή γάμα και όλο ξεκολλάνε οι βεντούζες .

Και κάτι ακόμα ,επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει εξωτερικό φίλτρο ,χρειάζεται κάποιο επιπλέον κομμάτι που να κάνει στοπ το νερό ,όταν είναι να καθαρίσω το φίλτρο ;Φοβάμαι όταν πάω να το κλείσω και να το καθαρίσω ,μην αρχίζει και μου αδειάζει το ενυδρείο ,λόγω διαφοράς ύψους .

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Nadia έγραψε:

Επίσης μήπως ξέρει κάποιος εκείνα τα μαύρα τμήματα που ενώνουν τον σωλήνα με την είσοδο και έξοδο πως λέγονται ; Κάπου είδα σε ένα βίντεο κάποια άλλα που είναι σαν πι και πάει προς τα κάτω ο σωλήνας .Ενώ τώρα είναι σε μορφή γάμα και όλο ξεκολλάνε οι βεντούζες .

Ποιο φίλτρο έχεις? Αυτό που περιγράφεις πάντως δεν το γνωρίζω. 

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Nadia έγραψε:

Και κάτι ακόμα ,επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει εξωτερικό φίλτρο ,χρειάζεται κάποιο επιπλέον κομμάτι που να κάνει στοπ το νερό ,όταν είναι να καθαρίσω το φίλτρο ;Φοβάμαι όταν πάω να το κλείσω και να το καθαρίσω ,μην αρχίζει και μου αδειάζει το ενυδρείο ,λόγω διαφοράς ύψους .

Στοπ βαλβίδες δεν νομίζω ότι χρειάζονται κ αυτό γιατί όταν χρειαστεί να καθαρίσεις το φίλτρο ξεκουμπώνεις τους σωλήνες από το φίλτρο χαμηλά και κάνεις τον καθαρισμό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Ποιο φίλτρο έχεις? Αυτό που περιγράφεις πάντως δεν το γνωρίζω. 

 

oase filtosmart 60

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το φίλτρο σου είναι όπως στη φωτογραφία. Εσένα ποιο κομμάτι σου λείπει? 

Αν δεν κάνω λάθος σε άλλες φωτογραφίες βλέπω πως το φίλτρο μπαίνει σαν κρεμαστό στο πλάι του ενυδρείου. Εσύ το έχεις βάλει κάτω?

 

2077715045_OASEFiltoSmart60ExternalFilterforAquariumupto60L-1000x1000.thumb.jpg.2ba8420aad8199b1f0ca8b68e85d9424.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2024 at 3:35 ΜΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Κανονικά το φίλτρο σου είναι όπως στη φωτογραφία. Εσένα ποιο κομμάτι σου λείπει? 

Αν δεν κάνω λάθος σε άλλες φωτογραφίες βλέπω πως το φίλτρο μπαίνει σαν κρεμαστό στο πλάι του ενυδρείου. Εσύ το έχεις βάλει κάτω?

 

2077715045_OASEFiltoSmart60ExternalFilterforAquariumupto60L-1000x1000.thumb.jpg.2ba8420aad8199b1f0ca8b68e85d9424.jpg

 

Δεν νομίζω ότι λείπουν τα κομμάτια .Αλλά το αμέσως επόμενο μοντέλο έχει αυτούς τους σωλήνες που δείχνει η φωτογραφία σου και ίσως με βολέψουν να τα αγοράσω .

Είναι και λίγο τρομακτικό μέσα στην νύχτα να ακούς κρακ κρακ από το τζαμάκι που πετάγεται μόλις ξεκολλάνε !😆

Μπαίνει και σαν κρεμαστό και από κάτω αν θες το 60αρι που πήρα .Εγώ το έβαλα κάτω .

 

 

ad0fcaea-26c3-46dd-baa7-eeb4e50d28fa.thumb.jpg.8234513e2471d5a094150423e7c9ada9.jpg037333fc-2f7f-41f6-a671-94ad7f90b8ae.thumb.jpg.6cead0fa8f0b08df6eaf060e1f10010d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά εφ'όσον η τοποθέτηση απαιτεί τους σωλήνες να είναι έτσι θα έπρεπε να υπάρχει αυτό μέσα διαφορετικά είτε κάτι λείπει (απίθανο) είτε κάτι έχεις κάνει λάθος. Αν δεν έχεις πετάξει το κουτί δες ξανά τις οδηγίες τοποθέτησης και αν κάτι δεν έχει μπει-σφίξει σωστά. Επιβεβαίωσε ότι το φίλτρο μπαίνει και κάτω και πολύ προσοχή στο ύψος που πρέπει να υπάρχει μεταξύ του φίλτρου και της στάθμης του νερού γιατί αν το έχεις ξεπεράσει ή είσαι στο όριο τότε το φίλτρο δεν θα έχει ισχύ να σου σηκώσει το νερό. 

Εναλλακτικά αν όλα είναι οκ τότε παίρνεις άλλες βεντούζες. 

 

Αν δεν σου αρέσει η εικόνα του να έχεις τους σωλήνες κάτω από το καπάκι του ενυδρείου μπορείς να μετρήσεις την διάμετρο που χρειάζεται και να πας σε ένα τζαμά να σου ανοίξει τρύπες λίγο μεγαλύτερες για να περνούν από εκεί. 

ad0fcaea-26c3-46dd-baa7-eeb4e50d28fa.thumb.jpg.8234513e2471d5a094150423e7c9ada9.jpg.dc1693563bd498bb46ce0715738b3085.jpg

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Κανονικά εφ'όσον η τοποθέτηση απαιτεί τους σωλήνες να είναι έτσι θα έπρεπε να υπάρχει αυτό μέσα διαφορετικά είτε κάτι λείπει (απίθανο) είτε κάτι έχεις κάνει λάθος. Αν δεν έχεις πετάξει το κουτί δες ξανά τις οδηγίες τοποθέτησης και αν κάτι δεν έχει μπει-σφίξει σωστά. Επιβεβαίωσε ότι το φίλτρο μπαίνει και κάτω και πολύ προσοχή στο ύψος που πρέπει να υπάρχει μεταξύ του φίλτρου και της στάθμης του νερού γιατί αν το έχεις ξεπεράσει ή είσαι στο όριο τότε το φίλτρο δεν θα έχει ισχύ να σου σηκώσει το νερό. 

Εναλλακτικά αν όλα είναι οκ τότε παίρνεις άλλες βεντούζες. 

 

Αν δεν σου αρέσει η εικόνα του να έχεις τους σωλήνες κάτω από το καπάκι του ενυδρείου μπορείς να μετρήσεις την διάμετρο που χρειάζεται και να πας σε ένα τζαμά να σου ανοίξει τρύπες λίγο μεγαλύτερες για να περνούν από εκεί. 

 

 

Τελικά έτσι βγαίνουν τα εξαρτήματα αυτά για το 60αρι.Το ξανακοίταξα και στο φύλλο οδηγιών .Μάλλον βολεύει ο τρόπος που διπλώνουν οι σωλήνες αν το αφήσεις κρεμαστό το φίλτρο .

 

Για το μέγιστο μανομετρικό ύψος δεν το ήξερα καθόλου .Το έψαξα μόλις μου το πες και σ'ευχαριστώ πολύ ! Μου λέει μέγιστο μανομετρικό ύψος 70 εκατοστά .Αυτό είναι η μέγιστη απόσταση της επιφάνειας του ενυδρείου μέχρι τον πάτο του φίλτρου ;

 

Ωραία ιδέα και για τον τζαμά .

Έγινε επεξεργασία - Nadia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πολύ όμορφο θα γίνει. Οπωσδήποτε τα φυτά παίζουν ρόλο όπως σου είπαν, ίσως έβαζα μερικές μικρές ακόμα  αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Υγ: αισθάνομαι ότι η πέτρα  τέρμα αριστερά η μέτρια θέλει λίγη κλήση.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2024 at 7:02 ΜΜ, το μέλος Nadia έγραψε:

Για το μέγιστο μανομετρικό ύψος δεν το ήξερα καθόλου .Το έψαξα μόλις μου το πες και σ'ευχαριστώ πολύ ! Μου λέει μέγιστο μανομετρικό ύψος 70 εκατοστά .Αυτό είναι η μέγιστη απόσταση της επιφάνειας του ενυδρείου μέχρι τον πάτο του φίλτρου ;

Σωστά αλλά σίγουρα αυτό επηρεάζεται και από το πως είναι οι σωλήνες εννοώντας σε τι μήκος τους έχεις κόψει, αν κάνουν σπασίματα, με τη ροή δουλεύει το φίλτρο κτλ. Οι εταιρείες τους δίνουν μεν χύμα για να κόψεις εσύ το μήκος που θέλεις αλλά από την άλλη αν κόψεις λάθος τότε αναγκαστικά πας σε καινούργιους ή αν βρεις στη διάμετρο που θέλεις παίρνεις απλό λάστιχο.

Σίγουρα δεν ενδείκνυται πάντως να είναι τελείως τεντωμένοι. Γι αυτό και επέμενα στο να επιβεβαιώσεις ότι μπαίνει το φίλτρο κρεμαστό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μήπως ξέρετε κάποια κόλλα για να κολλήσω 2 ξύλα μαζί και να μείνουν σταθερά ;Δοκίμασα της Greenaqua με την χαρτοπετσέτα αλλά δεν αντέχει το βάρος .

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κόλλα στιγμής και παράλληλα εκεί που βάζεις κόλλα  μπορείς να βάλεις άμμο στην ένωση η ροκανιδια από ξύλο η βαμβάκι 

 

https://youtu.be/l--WxSsXbr4?si=BJgpT9mR0sFNTfHW

 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Πάρε κόλλα στιγμής και παράλληλα εκεί που βάζεις κόλλα  μπορείς να βάλεις άμμο στην ένωση η ροκανιδια από ξύλο η βαμβάκι 

 

https://youtu.be/l--WxSsXbr4?si=BJgpT9mR0sFNTfHW

 

 

Τέτοια διαδικασία ακολούθησα αλλά από το βάρος δεν στέκεται .Μήπως υπάρχει κάποια που να αφήνει υλικό αρκετό και να πετρώνει ;Έχω δεί τέτοια αλλά δεν ξέρω αν είναι για ενυδρεία .

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Nadia έγραψε:

Τέτοια διαδικασία ακολούθησα αλλά από το βάρος δεν στέκεται .Μήπως υπάρχει κάποια που να αφήνει υλικό αρκετό και να πετρώνει ;Έχω δεί τέτοια αλλά δεν ξέρω αν είναι για ενυδρεία .

Μπορείς να βάλεις και κάτι τέτοιο 👇

 

 

 

Screenshot_20240212_141836_Chrome.jpg

Screenshot_20240212_142210_Chrome.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιάσε τα ξύλα με τα ταιραπ και βάλε την κολλα δύο συστατικών και άστο να στεγνώσει πολύ καλά 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς άφοβα να χρησιμοποιήσεις και κόλα στιγμής, κυανοακρυλκή δλδ. 

ΜΟΝΟ ΤΖΕΛ!

Χωρίς χαρτοπετσέτα απαραίτητα.....

Και υπομονή να στεγνώσει καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...