Jump to content

Γατόψαρα στο ενυδρείο


Jake

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέος στο χόμπι. Έχω ένα ενυδρείο 30L με φίλτρο ενεργού άνθρακα και θερμοστάτη στους 26 βαθμούς. Μέχρι χτες είχα ένα γατόψαρο cory albino το οποίο το ειχα 2,5 μήνες και χτες μου πέθανε. Γενικότερα από όταν μπήκε γλειφτης λίγο δυσκολεύτηκε και ήθελε να απομονωθεί αλλά πέρα από αυτό ήταν πολύ δραστήριο και με όρεξη  και ξαφνικά προχτές παρατήρησα ύποπτη συμπεριφορά που ύστερα από μετρήσεις του νερού σκέφτηκα ότι οφείλετε στα ελαφρώς πιο υψηλά No³. Ενώ σε μια μέρα το αποκατέστησα τα νιτρώδη την ίδια κιόλας δεν έβγαλε τη μέρα. Η απορία μου είναι ήταν σωστό που ήταν το μόνο γατόψαρο? Γιατί έτσι μου είχαν πει και πόσες μέρες πρέπει να περάσουν για το νέο γατόψαρο να μπει προκειμένου να φάει την οποία τροφή πέφτει κάτω? Υπάρχει περίπτωση να φταίει η συνύπαρξη με το γλειφτη? Αλλά αν έφταιγε αυτό δεν θα υπήρχε θέμα εδώ και καιρό?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο όμορφο χόμπι. Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω και βεβαια ότι θες ρωτάς. Θα σε βοηθήσουν όλα τα παιδιά.

1. Το να κρατήσεις ένα ενυδρείο 30λιτρων είναι πιο δύσκολο. Όσο μεγαλύτερο τόσο πιο εύκολα. Γενικά να ξέρεις ότι σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο μπορούν απότομα να αλλάξουν οι συνθήκες ακόμα και από ένα πιο βαρύ τάισμα, η αν ψοφήσει κανένα ψάρι, αν έχει χάσει βιολογία από καθαρισμό του φίλτρου κ.α.  γενικά εύκολα μπορείς να ανεβάσεις αμμωνία.

2. Σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο μπορείς να βάλεις μόνο συγκεκριμένα είδη. Τα γατόψαρα είναι κοπαδοψαρα και καλό είναι να βάζουμε  το λιγότερο 6, αλλά απαιτούν μεγαλύτερο ενυδρείο. Αν σου έδωσαν ένα γατόψαρο και σου είπαν δεν πειράζει, η ήταν άσχετοι η σε κορόιδεψαν. Ένα γατόψαρο είναι λογικό να είναι στρεσαρισμενο.
3.  Με τι τεστ μέτρησες;  Αν έχεις νιτρώδη αυξημένα αυτό είναι πρόβλημα και πρέπει να κανεις άμεσα αλλαγη και να προσθέσεις βακτήρια. Αν είχες αυξημένα νιτρικά δηλαδή ΝΟ3 αυτα δεν ευθύνονται για το θάνατο του γατοψαρου.

4. Τα γατόψαρα δεν είναι απαραίτητο να τα έχουμε για να τρώνε τις τροφές που πέφτουν. Επισης δεν υπάρχει πρόβλημα με το γλείφτη, αν και δεν ξέρω τι εννοείς  γλείφτη 🙂 Υπάρχουν διαφορα ψάρια που τα λένε έτσι, και κάποια γίνονται τεράστια πολύ μεγαλύτερα από το ενυδρείο σου. Αν είναι pleco πρέπει να πάει σε άλλο ενυδρείο. 
 
διαβασε αυτό!


Θα σε βοηθήσει 🙂
Ότι θες εδώ είμαστε 

Έγινε επεξεργασία - ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Καταρχάς μερικά πραγματάκια. Όταν εννοείς φίλτρο ενεργού άνθρακα εννοείς φαντάζομαι φίλτρο το οποίο τρέχεις με άνθρακα. Αν ναι γιατί? Έκανες κάποια θεραπεία?

Τώρα όσον αφορά τα cory για να είναι άνετα χρειάζεται κοπάδι και απ'όσο ξέρω προτιμούν κάπως πιο κρύο νερό. Ένα ψάρι πάντως μόνο του σίγουρα δεν θα ήταν άνετα. 

Όταν εννοείς γλείφτη εννοείς κάποιο είδος ancistrus (πχ bristlenose) ή πλέκο? Όπως και να χει και δεν ταιριάζουν στα λίτρα σου μακροπρόθεσμα και είναι αρκετά ρυπογόνα ψάρια άρα και θα δικαιολογούσα τα νιτρικά αν και πιο κάτω αναφέρεσαι σε νιτρώδη. Οπότε μήπως το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο ακόμα? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την ήδη ανταπόκριση!!

Τα τεστ που κάνω στο νερό είναι της JBL PRO ACUAREST.

Πριν βάλω ψαράκια στο ενυδρείο έκανα όλη τη διαδικασία τουλάχιστον όπως μου την είπαν να υπάρξουν κάποιες μέρες με τα βακτήρια, φίλτρο, θερμοστάτη. Να σημειωθεί ότι στο ενυδρείο έχω χαλίκι και πλαστικά φυτά.

Τώρα για το φίλτρο είναι της aquasyncro το gf 400/800. Έχει μέσα στον υαλοβάμβακα ενεργό άνθρακα.

Όσο για το "γλειφτη" τον λεω έτσι γιατί έτσι μου τον είπαν. Η αλήθεια είναι αν έχει κάποια αλλο όνομα δεν το έμαθα ποτέ 😅. Επισυνάπτω μια φωτό να τον δείτε IMG_20240203_200441.thumb.jpg.884a409df7742259c78c69fa9ed4cc76.jpg

IMG_20240203_200253.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι κινέζος αλγοφάγος. Επειδή έχεις ανοίξει δύο θέματα για το ενυδρείο και απ'ότι έχεις γράψει εκεί προκύπτει ότι το φίλτρο είναι άστρωτο κοινώς ναι μεν η διαδικασία των βακτηρίων κτλ που σου είπαν είναι σωστή αλλά με τη διαφορά όμως ότι δεν βάζεις ψάρια. Δεν πειράζει όμως λάθη γίνονται και όλοι έτσι ξεκινήσαμε οπότε μην ανησυχείς.

Καταρχάς θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με τον ενεργό άνθρακα που έχει το φίλτρο σου. Μπορείς να το βγάλεις μια φωτογραφία? Ρωτάω μήπως δεν είναι άνθρακας αλλά βιολογικό υλικό γιατί έχει σημασία.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Το ψάρι είναι κινέζος αλγοφάγος. Επειδή έχεις ανοίξει δύο θέματα για το ενυδρείο και απ'ότι έχεις γράψει εκεί προκύπτει ότι το φίλτρο είναι άστρωτο κοινώς ναι μεν η διαδικασία των βακτηρίων κτλ που σου είπαν είναι σωστή αλλά με τη διαφορά όμως ότι δεν βάζεις ψάρια. Δεν πειράζει όμως λάθη γίνονται και όλοι έτσι ξεκινήσαμε οπότε μην ανησυχείς.

Καταρχάς θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με τον ενεργό άνθρακα που έχει το φίλτρο σου. Μπορείς να το βγάλεις μια φωτογραφία? Ρωτάω μήπως δεν είναι άνθρακας αλλά βιολογικό υλικό γιατί έχει σημασία.

 

 

 

 

Το φίλτρο είναι αυτό μόλις το ανοίγω αλλά ο ενεργός άνθρακας δν φαίνεται να βγαίνει από μέσα από τον υαλοβάμβακα ίσως βέβαια είναι και που φοβάμαι μη το σπάσω και δεν βάζω και πολύ δύναμη αλλά ψιλαφιζοντας το είναι ξεκάθαρα ενεργός άνθρακας και μέσα στις οδηγίες δεν έχει κάποιο βιολογικό υλικό 

Screenshot_20240205_210124.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...