Jump to content

Κάτι δεν πάει καλά με το ενυδρείο 30L


Jake

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Όπως προείπα είμαι αρχάριος στο χόμπι, με μόνη εμπειρία ένα χρυσόψαρο 2 χρόνια

Έχω το ενυδρείο μου 30l χωρητικότητα με το φίλτρο του το θερμοστάτη του κλπ. Οι μετρήσεις είναι όλες φυσιολογικές 

Πριν λίγες μέρες μου πέθανε το cory γατόψαρο μάλλον από στρες γιατί το τοποθέτησα στο ενυδρείο μόνο με λάθος πληροφορίες.

Σήμερα βλέπω ότι το gourami μου είναι σε κακή κατάσταση και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Οπτικά δεν μπορώ να παρατηρήσω κάποια ασθένεια αλλά φέρει το ίδιο σύμπτωμα με το γατόψαρο κάθεται στο πλάι στο πάτο. Έχω πέσει θύμα πάλι λάθος πληροφόρησης και έπρεπε να μπει κοπάδι??

Screenshot_20240205_134255.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου:

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

 

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

 

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση: Daily Fertilizer της Dennerle
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:

 

Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

Γενικές πληροφορίες:

Διαστάσεις:  51x 25,6 x 32,5cm

Λίτρα: 37,8

 

 

Οργανισμοί:

Φυτά: κανένα ζωντανό 

 Ψάρια: 3 guppies (2 θηλυκά 1 αρσενικό), 2 platies, 1 gourami γκρι, 1 γλειφτης ( Honey sucker golden, chinese algae eater golden)

 

Διακοσμητικά:

3 πλαστικά φυτά

1 πλαστικό κάστρο

υπόστρωμα από χαλίκι( ocean max)

 

 

φωτισμός: ενσωματωμένος στο καπάκι δύο λάμπες led 1,5W

Καθημερινός φωτισμός ενυδρείου 8 ώρες την ημέρα σταθερά συν το φυσικό φως του δωματίου 

 

Φιλτρανση:

γωνιακό φίλτρο aquasyncro gf 400 με υαλοβάμβακα και ενσωματωμένο ενεργό άνθρακα

θερμοστάτης Tetra

Τάισμα 2 φορές την ημέρα 1 ώρα αφού ανοίξουν τα φώτα 1 ώρα πριν κλείσουν με Tetra flakes

 

παράμετροι:

PH : 6,4 

Cl²: 0 - 0,4

KH: 3 - 53 

GH: 7>125

No²: 0

No³: 0-5

Κάποιες τιμές δν είναι ακριβείς λόγω του ότι χρησιμοποιώ το τεστ της JBL pro aqua test, τα χαρτάκια

 

Αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα 30% με προετοιμασία νερού με σταγόνες βελτίωσης νερού για το χλώριο και βακτήρια JBL denitrilol.

1 φορά το μήνα καθαρισμός βυθού εκτός αν παρατηρηθεί μαζεμένη βρώμα

θερμοκρασία σταθερή στους 26ºC

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο και με ποιο τρόπο στρώθηκε? Πρέπει να μετράς με υγρά τεστ καθώς τα στικς δεν είναι αξιόπιστα. Δεν είδα να εχεις τιμές αμμωνίας. Βιολογικό υλικό έχεις στο φίλτρο? Η ψαροσυνθεση θέλει οπωσδήποτε αλλαγή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Dimitris888 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο και με ποιο τρόπο στρώθηκε? Πρέπει να μετράς με υγρά τεστ καθώς τα στικς δεν είναι αξιόπιστα. Δεν είδα να εχεις τιμές αμμωνίας. Βιολογικό υλικό έχεις στο φίλτρο? Η ψαροσυνθεση θέλει οπωσδήποτε αλλαγή. 

Καλησπέρα!!

Το ενυδρείο τρέχει 4 μήνες. Για το στρώσιμο έκανα ακριβώς ότι μου είπαν. Ξέπλυνα καλά τα πάντα πριν τα βάλω, έβαλα το νερό με το αντιχλωριο, βακτήρια, θερμοστάτη και φίλτρο για 5 μέρες περίπου και ξεκίνησα με τα πρώτα ψαράκια .

Η αλήθεια είναι ότι το έχω καταλάβει ότι τα τεστ αυτά είναι κάπως αναξιόπιστα.

Το φίλτρο όχι δεν έχει κάτι πέρα από τον υαλοβάμβακα και ενσωματωμένο ενεργό άνθρακα.

Σήμερα μίλησα με έναν θαλάσσιο βιολόγο και μου είπε και εκείνος ότι η σύνθεση δεν είναι σωστή και πρέπει να αλλάξει.

Πάντως τα υπόλοιπα ψαράκια (platies, guppies) είναι καλά ζωηρά, χαρούμενα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο σε 5 μέρες δεν στρώνει φίλε δυστυχώς . Αύξησε σε συχνότητα της αλλαγές νερού και αγόρασε τεστ Nh4 NO2 NO3. Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία του φίλτρου σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Dimitris888 έγραψε:

Ενυδρείο σε 5 μέρες δεν στρώνει φίλε δυστυχώς . Αύξησε σε συχνότητα της αλλαγές νερού και αγόρασε τεστ Nh4 NO2 NO3. Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία του φίλτρου σου. 

Ναι δυστυχώς έχω καταλάβει ότι έχω πέσει θύμα λάθος πληροφοριών...

Είχα πάντως κάνω θεραπεία στα No³ πρόσφατα που φαινόταν υψηλό και το έφτιαξα ευτυχώς.

Επισυνάπτω και το φίλτρο 

Screenshot_20240205_210127.jpg

Screenshot_20240205_210124.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες θεραπεία για τα ΝΟ3 τι εννοείς? 

Θα σου πρότεινα συχνές μεγάλες αλλαγές νερού και να πάρεις υγρά τεστ όσο πιο γρήγορα μπορείς. 

Έγινε επεξεργασία - Dimitris888
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις με υγρά τεστ ειδικά τους πρώτους εξι μήνες είναι απαραίτητες (δυστυχώς αναγκαίο έξοδο!) μέχρι να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο. Μη βιάζεστε να βάλετε ψάρια....Επίσης και κάποιο φυτό από αυτά που δε χρειάζονται χώμα για υπόστρωμα όπως Taxiphyllum η Anubias τα οποία θα κολλήσεις επάνω σε βραχάκια θα βοηθήσουν γενικότερα το ενυδρείο αλλά και τα ψάρια που έχεις να μην αγχώνονται η να κρυβονται κάπως όποτε θέλουν....όπως πχ οι corydoras.....Η θερμοκρασία που έχεις γιά μένα είναι πολύ....μέχρι 24 βαθμούς είναι καλά.....2-3 πραγματάκια είναι που προσέχουμε στην αρχή και μετά όλα θα λειτουργούν τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος giorgos152 έγραψε:

Οι μετρήσεις με υγρά τεστ ειδικά τους πρώτους εξι μήνες είναι απαραίτητες (δυστυχώς αναγκαίο έξοδο!) μέχρι να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο. Μη βιάζεστε να βάλετε ψάρια....Επίσης και κάποιο φυτό από αυτά που δε χρειάζονται χώμα για υπόστρωμα όπως Taxiphyllum η Anubias τα οποία θα κολλήσεις επάνω σε βραχάκια θα βοηθήσουν γενικότερα το ενυδρείο αλλά και τα ψάρια που έχεις να μην αγχώνονται η να κρυβονται κάπως όποτε θέλουν....όπως πχ οι corydoras.....Η θερμοκρασία που έχεις γιά μένα είναι πολύ....μέχρι 24 βαθμούς είναι καλά.....2-3 πραγματάκια είναι που προσέχουμε στην αρχή και μετά όλα θα λειτουργούν τέλεια!

Χρησιμοποίησα της JBL το NITRAXEX και σε μια μέρα το No³ επανήλθε στα νορμάλ του.

Πάντως δεν ήθελα να κάνω λάθος στη διαδικασία απλά ότι οδηγία μου έδωσαν ακολούθησα απλά προφανώς μου έδωσαν λάθος οδηγίες για το στρώσιμο 

Link to comment
Share on other sites

Όλοι κάναμε λάθη στην αρχή. Για μείωση νιτρικών δεν χρειάζονται σκευάσματα αρκούν οι αλλαγές. Πήρες τεστ φίλε? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2024 at 7:06 ΜΜ, το μέλος Jake έγραψε:

Χρησιμοποίησα της JBL το NITRAXEX και σε μια μέρα το No³ επανήλθε στα νορμάλ του.

Με ενδιαφερει παααρα πολυ το ποιος  σου εδωσε το JBL Nitrate Ex για το ενυδρειο 30λ.....?????

Μην πας σ αυτο το καταστημα άλλο. Σοβαρα μιλαω και φιλικα. Το νερο απο την βρυση- ειναι τσαμπα και με τις αλλαγες νερου αφαιρουμε οχι μόνο τα νιτρικα, αλλά και την αμμωνια και νιτρωδη και πολλα άλλα....

Και για τα τεστ- χαρτακια....

1- δεν μετρουν την αμμωνια - η πιο βασικη μετρηση που χρειαζεται να κανουμε στα νεα ενυδρεια.

2- δεν υπαρχει περιπτωση το νερο σου να εχει το ph=6.4

το ΚΗ.... ασ το.....

Παρε ενα τεστ αμμωνιας τουλαχιστον (πχ salifert ammonia test) ειναι και το πιο φθηνο....

  • Like 1
  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με ενδιαφερει παααρα πολυ το ποιος  σου εδωσε το JBL Nitrate Ex για το ενυδρειο 30λ.....?????

Μην πας σ αυτο το καταστημα άλλο. Σοβαρα μιλαω και φιλικα. Το νερο απο την βρυση- ειναι τσαμπα και με τις αλλαγες νερου αφαιρουμε οχι μόνο τα νιτρικα, αλλά και την αμμωνια και νιτρωδη και πολλα άλλα....

Και για τα τεστ- χαρτακια....

1- δεν μετρουν την αμμωνια - η πιο βασικη μετρηση που χρειαζεται να κανουμε στα νεα ενυδρεια.

2- δεν υπαρχει περιπτωση το νερο σου να εχει το ph=6.4

το ΚΗ.... ασ το.....

Παρε ενα τεστ αμμωνιας τουλαχιστον (πχ salifert ammonia test) ειναι και το πιο φθηνο....

Μου είπαν ότι έτσι θα φτιάξουν τα νιτρικά οπότε κι εγώ ακολούθησα οδηγία γιατί ο άνθρωπος μου είχε συστηθεί σαν εξειδικευμένος οπότε δεν είχα λόγο να τον αμφισβητήσω.

Αγόρασα υγρά τεστ αμμωνίας αλλά ούτως ή άλλως έχω καταλάβει με τη βοήθεια όλων ότι όλο το λάθος έχει πάει εξαρχής στο στρώσιμο του ενυδρείου 

Link to comment
Share on other sites

Η απώλεια των ψαριών μπορεί να ήταν και τυχαία αλλά χωρίς μετρήσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται εκεί μέσα. Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό και θέλει να σαι από πάνω. Δεν διάβασα κάπου πόσο καιρό τρέχει αλλά είδα ότι δεν έχεις βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο. Εκεί πρέπει να εστιάσεις. Βγάλε τον άνθρακα και βάλε βιολογία! Αν τρέχει λίγο καιρό έχεις αμμωνία η στην καλύτερη νιτρώδη. Πιο συχνές αλλαγές και βάλε βιολογία!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Dimitris888 έγραψε:

Τι έδειξε το τεστ αμμωνίας φίλε?? 

7-7,5 ακίνδυνο λέει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Η απώλεια των ψαριών μπορεί να ήταν και τυχαία αλλά χωρίς μετρήσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται εκεί μέσα. Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό και θέλει να σαι από πάνω. Δεν διάβασα κάπου πόσο καιρό τρέχει αλλά είδα ότι δεν έχεις βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο. Εκεί πρέπει να εστιάσεις. Βγάλε τον άνθρακα και βάλε βιολογία! Αν τρέχει λίγο καιρό έχεις αμμωνία η στην καλύτερη νιτρώδη. Πιο συχνές αλλαγές και βάλε βιολογία!

Το ενυδρείο τώρα κλείνει 4 μήνες.

Έχω βάλει και τρέχει άλλο φίλτρο με βιολογικό υλικό μέσα χάρη στις συμβουλές όλων σας και ελπίζω για τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Jake said:

7-7,5 ακίνδυνο λέει 

7,5 αμμωνία; 0 πρέπει να είναι η αμμωνία. Πάνω από 3 σταματάνε να δουλεύουν τα βακτήρια. Μήπως εννοεις ph?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

7,5 αμμωνία; 0 πρέπει να είναι η αμμωνία. Πάνω από 3 σταματάνε να δουλεύουν τα βακτήρια. Μήπως εννοεις ph?

πριν 9 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Η απώλεια των ψαριών μπορεί να ήταν και τυχαία αλλά χωρίς μετρήσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται εκεί μέσα. Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό και θέλει να σαι από πάνω. Δεν διάβασα κάπου πόσο καιρό τρέχει αλλά είδα ότι δεν έχεις βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο. Εκεί πρέπει να εστιάσεις. Βγάλε τον άνθρακα και βάλε βιολογία! Αν τρέχει λίγο καιρό έχεις αμμωνία η στην καλύτερη νιτρώδη. Πιο συχνές αλλαγές και βάλε βιολογία!

Συγνώμη έγραψα λάθος όπως διάβαζα τον πίνακα 🤦🤦

Η αμμωνία είναι μεταξύ 0-0,5 

Λεω 0,5 γιατί το υγρό μου έχει μια πολύ ελαφριά δόση πράσινου στο χρήμα (τύπου βγαίνει 95% κίτρινο) 

Link to comment
Share on other sites

Άρα υπάρχει μικρή ποσότητα αμμωνίας στο συστημα. Δώσε βακτήρια στο ενυδρειο καθημερινά για καμμία βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Άρα υπάρχει μικρή ποσότητα αμμωνίας στο συστημα. Δώσε βακτήρια στο ενυδρειο καθημερινά για καμμία βδομαδα.

Eγινε, ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Και μείωσε ψάρια. Γενικά στα 30 λ δεν μπαίνουν τα ψάρια που εχεις. Τσέκαρε μια τα προφίλ των ψαριών σου στο φόρουμ.

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο φίλε μου στοιχείο για να τρέξει σωστά και χωρίς απώλειες ένα ενυδρείο είναι η βιολογία του. Απ' ότι διαβάζω έβαλες βιολογικό υλικό πλέον. Αυτό για να στρώσει χρειάζεται τον χρόνο του. Θα έλεγα αν έχεις κάποιον κοντά σου να σου δώσει λίγο μπόλι (ώριμο βιολογικό από το δικό του ενυδρείο) για να επιταχυνθεί η όλη διαδικασία.

Και εντελώς φιλικά, μην ξαναψωνίσεις από το μαγαζί που σου έδωσε αυτές τις πληροφορίες....

Ο,τι θέλεις ρώτα εδώ και θα σε βοηθήσουμε.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Και μείωσε ψάρια. Γενικά στα 30 λ δεν μπαίνουν τα ψάρια που εχεις. Τσέκαρε μια τα προφίλ των ψαριών σου στο φόρουμ.

Ούτως ή άλλως λόγω όλης αυτής της κατάστασης μου πέθαιναν ψαράκια απλά δεν είχα εντοπίσει το γιατί. Τώρα τουλάχιστον έμαθα.. έχω μείνει με 3 ψαράκια και 1 αλγοφαγο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...