Jump to content

Κάτι δεν πάει καλά με το ενυδρείο 30L


Jake

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Το βασικότερο φίλε μου στοιχείο για να τρέξει σωστά και χωρίς απώλειες ένα ενυδρείο είναι η βιολογία του. Απ' ότι διαβάζω έβαλες βιολογικό υλικό πλέον. Αυτό για να στρώσει χρειάζεται τον χρόνο του. Θα έλεγα αν έχεις κάποιον κοντά σου να σου δώσει λίγο μπόλι (ώριμο βιολογικό από το δικό του ενυδρείο) για να επιταχυνθεί η όλη διαδικασία.

Και εντελώς φιλικά, μην ξαναψωνίσεις από το μαγαζί που σου έδωσε αυτές τις πληροφορίες....

Ο,τι θέλεις ρώτα εδώ και θα σε βοηθήσουμε.

Ναι ναι χάρη στη βοήθεια όλων σας κατάλαβα επιτέλους τι δεν πάει καλά και σας υπέρ ευχαριστώ όλους!!

Ναι δεν μπορώ να ξανά πάω στο ίδιο μαγαζί για ψαράκια ή οτιδήποτε γιατί η μόνη σωστή πληροφορία στη τελική ήταν με την αναλογία αρσενικών/θηλυκών στα guppies.

Πόσο καιρό πρέπει να τρέξει το ενυδρείο τώρα με τα σωστά πλέον δεδομένα για να πω ότι είμαι ασφαλής?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Jake έγραψε:

Ναι ναι χάρη στη βοήθεια όλων σας κατάλαβα επιτέλους τι δεν πάει καλά και σας υπέρ ευχαριστώ όλους!!

Ναι δεν μπορώ να ξανά πάω στο ίδιο μαγαζί για ψαράκια ή οτιδήποτε γιατί η μόνη σωστή πληροφορία στη τελική ήταν με την αναλογία αρσενικών/θηλυκών στα guppies.

Πόσο καιρό πρέπει να τρέξει το ενυδρείο τώρα με τα σωστά πλέον δεδομένα για να πω ότι είμαι ασφαλής?

Αν το προχωρήσεις με τον κλασικό τρόπο στρωσίματος (υπομονή και βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες τους) θα έλεγα 25 - 30 μέρες. Αν βάλεις μπόλι, μπορείς άμεσα, δλδ την επόμενη μέρα να ξεκινήσεις την εισαγωγή ζωντανών. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Αν το προχωρήσεις με τον κλασικό τρόπο στρωσίματος (υπομονή και βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες τους) θα έλεγα 25 - 30 μέρες. Αν βάλεις μπόλι, μπορείς άμεσα, δλδ την επόμενη μέρα να ξεκινήσεις την εισαγωγή ζωντανών. 

Προχωρώντας με το νέο μου φίλτρο με βιολογικό υλικό δηλαδή με το κλασσικό στρώσιμο, δεδομένου ότι έχω μέσα 3 ψαράκια συν ένα αλγοφαγο, πως προχωράω? Για πόσο συνεχίζω να βάζω βακτήρια? καθημερινά για 25-30 μέρες? Και τι κάνω με τις αλλαγές νερού?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Jake said:

Προχωρώντας με το νέο μου φίλτρο με βιολογικό υλικό δηλαδή με το κλασσικό στρώσιμο, δεδομένου ότι έχω μέσα 3 ψαράκια συν ένα αλγοφαγο, πως προχωράω? Για πόσο συνεχίζω να βάζω βακτήρια? καθημερινά για 25-30 μέρες? Και τι κάνω με τις αλλαγές νερού?

Αγοράζεις seachem stability, τροφοδοτείς βακτήρια για 15 μερες, ρίχνεις ελάχιστη τροφή για αυτη την περίοδο και εισαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Jester έγραψε:

Αγοράζεις seachem stability, τροφοδοτείς βακτήρια για 15 μερες, ρίχνεις ελάχιστη τροφή για αυτη την περίοδο και εισαι οκ.

Τέλεια ευχαριστώ πάρα πολύ!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...