Jump to content

Καινούριο ενυδρείο μονομαχου


FANIGR

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα ενυδρείο 30 λίτρων το οποίο λειτουργεί εδώ και 1,5 μήνα χωρίς ψαρι εννοείται έχει γίνει ο κύκλος του αζώτου(είναι της υπομονής) από την Δευτέρα οι μετρήσεις μου ειναι: NH3/NH4=0 No2=0 No3=12,5 μετράω με υγρά τεστ της Sera και της tetra χθες έκανα μια αλλαγή 40% του νερού με αντιχλωριο εννοείται και σήμερα ξανά έκανα μετρήσεις για να βεβαιωθώ ότι όλα είναι οκ οπότε σήμερα πήρα και τον μονομαχουλη. Αν έχετε την καλοσύνη θα ήθελα να μ προτείνετε έναν καλό θερμαντήρα(έχω έναν αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι) και ένα εσωτερικό φίλτρο(το ενυδρείο μου έχει κυκλοφορητη ο οποίος όπως διαπίστωσα εχει δυνατή ροή για τον μονομάχο) καθώς και ένα θερμομετρο. Σας ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. Αν δεν είμαι στην σωστή ενότητα ας το μεταφέρουν οι admin. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!

Μία ώρα πριν, το μέλος FANIGR έγραψε:

Αν έχετε την καλοσύνη θα ήθελα να μ προτείνετε έναν καλό θερμαντήρα(έχω έναν αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι)

Δηλ τι σε ενοχλεί συγκεκριμένα? Ειναι πολυ μεγαλος? Δεν λειτουργει καλα?

Πες τι μαρκα ειναι ή δωσε λινκ.

Μία ώρα πριν, το μέλος FANIGR έγραψε:

και ένα εσωτερικό φίλτρο(το ενυδρείο μου έχει κυκλοφορητη

Μπορεις να ανεβασεις μερικες φωτο απο το ενυδρειο σου? Να δουμε λιγο τι και πως... το ενυδρειο εχει καπακι?

τον κυκλοφορητή εσυ αγορασες ή ηταν σετ με το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα ο θερμαντηρας είναι αυτος και τον κυκλοφορητη όπως και τον φωτισμό τον είχε το ενυδρείο το οποίο δεν είναι φυτεμένο IMG_20240217_210541.thumb.jpg.0ac74b6d8905a915e0a3d0f4a304de56.jpgIMG_20240217_205912.thumb.jpg.4f9bb244c68fb21827aaba6e2703d218.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σ αρεσει ο θερμοστατης? Μια χαρα ειναι.Πρεπει να παρεις και  ενα ενυδρειακο θερμομετρο (οχι την αυτοκόλλητη ταινια, που κολλας πανω στο τζάμι του ενυδρειου)

Μηπως ο κυκλοφορητής στελνει το νερο σ ενα καλαθακι , που βρίσκεται κατω απο το καπακι του ενυδρειου? Αν ναι, τότε αυτο λειτουργει σαν φιλτρο.

Μεσα στο καλαθακι πρεπει να υπαρχουν σφουγγαρια και κεραμικο βιολογικο υλικο. Πες αν ειναι ετσι.

Για να μην εχει πολυ ροη το φιλτρο (κυκλοφορητης), μπορουμε να βαλουμε στο στομιο εξοδου ενα spray bar.

Μπορεις να παρεις ενα εσωτερικο φιλτρο σαν αυτο -

https://www.aquario.gr/product/oase-biocompact-50/

και εχω ακομα καποιες ερωτησεις -

πως εστρωνες το ενυδρειο? Με τροφη? Ποση αμμωνια εχεις μετρησει στην αρχη?

Ρωταω, γιατι εχεις bacterial bloom στο ενυδρειο, αλλά υπαρχει μια ποσοτητα αμμωνιας στο νερο (μπορει να ειναι μικρη, αλλά υπαρχει).

Πόσο συχνα ριχνεις ενυδρειακα βακτηρια τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση το θερμομετρο έχει μπει στην λίστα αγοράς. Ακριβώς έτσι είναι ο κυκλοφορητής μου και στο καλαθάκι του έχω βάλει μπλε σφουγγάρια τρία για την ακρίβεια κατά μήκος και κεραμικό υλικό siporax μέσα σε ένα δυχτακι. Αν εννοείται sray bar ένα που έχει τρυπούλες επάνω έχω και τέτοιο που ρίχνει το νερό πάνω στα υλικά του φιλτρου το έχω γυρίσει μάλιστα προς τα πίσω στο πλαστικό για να μην κάνει μεγάλη ανατάραξη αλλά και πάλι μεγάλη μου φαίνεται. Το έστρωσα με Sera bio nitrivec και τροφή για να έχουν να τρώνε τα βακτήρια αυτό με την αμμωνία θα το παρακολουθώ στενά με μετρήσεις τι να πω μου κάνει εντύπωση που τα τεστ δεν την ανιχνεύουν. Τώρα ρίχνω μισό καπάκι από τα βακτήρια και τον ταΐζω λίγο το πρωί και λίγο το βράδυ μικρή ποσότητα για να μην μένει κάτω στον βυθό η αλήθεια είναι ότι έχω ένα άγχος μην ανεβάσει απότομα αμμωνία ή νιτρώδη  αλλά θα τα παρακολουθώ με μετρήσεις. Το μόνο που  θέλω είναι να μην του κάνω κακό και τον αρρωστήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Για να σας απαντήσω και στις μετρήσεις της αμμωνιας: τεστ υγρά Sera για NH3/NH4 τεστ υγρα της tetra για ΝΟ2 και NO3

15/01/24 Το ενυδρείο μπήκε στην πριζα

16/01/24 η αμμωνια ήταν 0 mg/l υποθέτω ότι ο κύκλος δεν άρχισε ακομα

18/01/24 μετράω αμμωνία 1mg/l

22/01/24 η αμμωνία ήταν στο 5mg/l

Δυστυχως εδώ που μένω τα τεστ για τα νιτρώδη έκαναν δύο βδομάδες για να έρθουν 

05/02/24 αμμωνία ακόμα στο 5mg/l

Εδω είχα κ το τεστ για τα νιτρώδη και αυτά ήταν στο NO2: 5mg/l νιτρικά δεν ανιχνευω ακομα

12/05/24  έχω πια NH3/NH4: 0

 NO2:0 και NO3: 12.5mg/l

14/02/24 μετράω ακριβώς τα ίδια 

17/02/24 ίδιες τιμές όπως και στις 12 και 17 του μηνός και έτσι υπέθεσα ότι το ενυδρείο είχε κάνει τον κύκλο του για αυτό κ πήρα το ψαράκι μου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Το ενυδρείο σου είναι το sunsun hr380 ή ίσως και το χαμηλότερο αλλά όποιο και να είναι όλα έχουν τον ίδιο τρόπο φίλτρανσης. Φίλτρο καπακιού δηλαδή που είναι όπως το περιγράφεις. Αντικειμενικά για μένα είναι από τους καλύτερους τρόπους φίλτρανσης για τα λίτρα τους με μεγάλο κάδο αλλά με μεγάλο μειονέκτημα την ροή όπως σωστά λες.

Δεν ξέρω τι σκεφτόντουσαν οι γιαπωνέζοι-κινέζοι όταν το έφτιαχναν αλλά είναι τελείως χαζό να έχεις spray bar για διάχυση στο κύριο φίλτρο σου και μετά να βάζεις έξτρα έξοδο στον κυκλοφορητή (350λ/ω σe 35 λίτρα ενυδρείο) για να γυρίζει το νερό μέσα στο ενυδρείο και να στο κάνει πλυντήριο.

 

Εγώ δεν μπόρεσα να βρω ουσιαστική λύση αλλά θα σου πω τι δοκίμασα:

1) Βάζεις κάποιο χοντρό διακοσμητικό (ξύλο,πέτρα ή ότι μπορείς να στηρίξεις) μπροστά στην έξοδο για να σπάει τη ροή.

2) Κάποιο τούλι-βαμβάκι μέσα στην έξοδο χωρίς όμως να την φράξεις εντελώς αλλά τόσο όσο ώστε να μην στο φτύσει μέσα στο ενυδρείο. Αυτό το είχα δοκιμάσει για λίγο και έκανε δουλειά αλλά το έβγαλα μετά από λίγες μέρες γιατί φοβόμουν μην κάνει ζημιά στην αντλία και μου την κάψει. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλημέρα,

 

Το ενυδρείο σου είναι το sunsun hr380 ή ίσως και το χαμηλότερο αλλά όποιο και να είναι όλα έχουν τον ίδιο τρόπο φίλτρανσης. Φίλτρο καπακιού δηλαδή που είναι όπως το περιγράφεις. Αντικειμενικά για μένα είναι από τους καλύτερους τρόπους φίλτρανσης για τα λίτρα τους με μεγάλο κάδο αλλά με μεγάλο μειονέκτημα την ροή όπως σωστά λες.

Δεν ξέρω τι σκεφτόντουσαν οι γιαπωνέζοι-κινέζοι όταν το έφτιαχναν αλλά είναι τελείως χαζό να έχεις spray bar για διάχυση στο κύριο φίλτρο σου και μετά να βάζεις έξτρα έξοδο στον κυκλοφορητή (350λ/ω σe 35 λίτρα ενυδρείο) για να γυρίζει το νερό μέσα στο ενυδρείο και να στο κάνει πλυντήριο.

 

Εγώ δεν μπόρεσα να βρω ουσιαστική λύση αλλά θα σου πω τι δοκίμασα:

1) Βάζεις κάποιο χοντρό διακοσμητικό (ξύλο,πέτρα ή ότι μπορείς να στηρίξεις) μπροστά στην έξοδο για να σπάει τη ροή.

2) Κάποιο τούλι-βαμβάκι μέσα στην έξοδο χωρίς όμως να την φράξεις εντελώς αλλά τόσο όσο ώστε να μην στο φτύσει μέσα στο ενυδρείο. Αυτό το είχα δοκιμάσει για λίγο και έκανε δουλειά αλλά το έβγαλα μετά από λίγες μέρες γιατί φοβόμουν μην κάνει ζημιά στην αντλία και μου την κάψει. 

 

 

 

Καλησπέρα ναι αυτό το ενυδρείο έχω ευτυχώς γυρνώντας το spray bar προς το πλαστικό έχει μειωθεί η ροή του οπότε όλα καλά κάνει μια ανατάραξη τόσο όση για να κολυμπάει άνετα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...