Jump to content

Recommended Posts

Καθώς ετοιμάζομαι για μεγαλύτερο ενυδρείο έχω αρχίσει να σκέπτομαι το θέμα Efficiency από λάμπες που τώρα είμαι σε t5 και σε θερμαντήρα, επίσης να αναφέρω ότι το φωτιστικό μου το χάλασα γιατί το άνοιξα δεν εχει κόλληση ποτέ σωστά και χρήζει αλλαγής

 

Θερμανση

SCHEGO PTC Titanium Heater 300W κόστος 100€

έχω διαβάσει ότι ακόμα και ο απλός Titanium κάνει οικονομία πόσο μάλλον αυτός.

Temperature controller έχω έναν ITC-308 .

 

Φωτισμός

Juwel MultiLux LED Light Unit κόστος 150€

Το ξέρουμε όλοι

Juwel Helia Lux Spectrum κόστος 280€

Σκέπτομαι  το θερμαντήρα καθώς δεν θα πάει χαμένος, θα μπει στο μεγάλο αν τελικά το αλλάξω. Ενώ το φωτιστικό σίγουρα θα κάνει διαφορά, αλλά ιδικά το πρώτο όταν αλλάξω ενυδρείο το επόμενο θα το έχει έτσι και αλλιώς, οπότε μου μοιάζουν με πετάμενα λεφτά

 

Το θέμα είναι θα έχει διαφορά ή θα είναι μόνο ψυχολογική έχω βάλει τον Suego κτλ κτλ ?

Καθώς στην μια περίπτωση βελτιώνω το Efficiency με κάτι που θα χρησιμοποιήσω στο επομενο ενυδρείο στην άλλη απλά λυνω το τωρα προβλημα μου αν δεν αλαξω ενυδρειο

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε πόσα λίτρα θα πας από τα 180 και τι φυτά σκέφτεσαι να βάλεις?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καταρχάς σε πόσα λίτρα θα πας από τα 180 και τι φυτά σκέφτεσαι να βάλεις?

 

 

 

 

Έβαλα το Link όπου στο τελευταίο Post γραφω τι και πως .

 

Συνοπτικά rio 350 και θα μπει ο Εχινοδορος που έχω αριστερά  Στο κέντρο πίσω  η  Java fern  και άλλος ένας εχινοδορος δεξιά.

Η όλη αλλαγή γίνετε για τον Pleco

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σκέφτεσαι που θέλεις να πας σε μεγαλύτερο μιας και ούτε οι ξιφοφόροι πόσο μάλλον ο πλέκο είναι μικρά ψάρια και στο 180αρι είναι πολύ οριακά.  Φαντάζομαι όμως ότι αναφέρεσαι σε κοινό πλεκόστομο και άρα πιθανό να μην έχει φτάσει καν το μέγιστο μέγεθος. Με λίγα λόγια εφ'όσον η αλλαγή γίνεται για τον πλέκο πρόσεξε μην μεγαλώσει κι άλλο και δεν του φτάσει ούτε το 350 άρι. 

 

Πάντως αν το προχωρήσεις δεν υπάρχει κανένας λόγος για ακριβό εξοπλισμό πέρα από ένα πολύ καλό φίλτρο τουλάχιστον για να φιλοξενήσεις ένα μεγάλο πλέκο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είμαι μπερδεμένος και εξηγούμε.

 

Το 350 μου αρέσει σαν μέγεθος και το θέλω.

Ο Pleco ήρθε από λάθος σε εμένα (Παράγγειλα Ancistus Lemon) αλλά τον έχω αγαπήσει εγώ και τα ανίψια μου επίσης είναι το ομορφότερο ψάρι στο ενυδρείο.

Τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν το κόστος συντηρήσεις να ανεβεί, εξού ότι σκέπτομαι το Efficiency Led vs t5 και Glass vs Titanium heater.

Το 450 θα δε θα είναι μέρος του σαλονιού αλλά το σαλόνι …κατι που δε θα μου αρέσει θα δειχνει υπερβολικό κτλ κτλ όλο το σπίτι εχει μια Minimalist διακόσμηση .

 

Η ουσία

Το φίλτρο είναι Fluval 407 , ο θερμαντήρας σύντομα θα είναι SCHEGO 300W Δεν έχω αποφασίσει αν θα είναι ο PTC ή ο απλός.

O pleco σύμφωνα με τον είναι pterygoplichthys plecostomus όπου γίνετε μεγαλύτερος από το Common.

 

Από εκεί και μετά αν αγνοήσω  το ότι το φίλτρο μου είναι οριακό για το 450 και κάνω της αλλαγές στο χώρο, πάλι απλά θα κερδίσω λίγο χρόνο ακόμα και θα έχω κάτι που δε θα συμπληρώνει το σαλόνι θα είναι το σαλόνι και ΔΕΝ θα μπορώ να το συντηρήσω εύκολα λόγο ύψους και όσο και αν ανεβεί το Efficiency δε θα είμαι στο ίδιο ή λιγότερο ,μηνιαίο κόστος.

 

Από την άλλη είναι ήδη 15 μήνες στα χέρια μου ο Pleco  και έχει σταματήσει να μεγαλώνει εκθετικά αν πω ότι εγώ θα είμαι έτοιμος (οικονομικά) για την αλλαγή το καλοκαίρι θα είναι 19 μήνες έχω μια ελπίδα ότι ίσως δε φτάσει το μέγιστο γιατί έφαγε 19 μήνες στα 180 L .

 

 Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για το φώς δέν γνωρίζω τις διαφορές των δύο που έβαλες (θα το τσεκάρω). Για τον schego θα δείς ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά....καταναλώνει λιγότερο και θερμαίνει πολύ περισσότερο απο κοινούς γυάλινους...καμία σχέση με απλό θερμαντήρα.Δέν θα το μετανιώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ @Husky_Jim , οπότε ως αγορά θα ειναι η πρώτη :D  αφου θα τα βγάλει τα λευτά της...

Το οτι δεν εχει προστατευτικό είναι προβλημα και πρέπει να βρω κατι να βάλω ή οχι ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...