Jump to content

H Kατι και η Ανι


Recommended Posts

Πλήρες demineralizer (σύστημα δύο-στηλών) αποτελείται από μια στήλη ανταλλακτών κατιόντων και μια στήλη ανταλλακτών ανιόντων. Η στήλη ανταλλακτών ανιόντων μεταστρέφεται πάντα πίσω από τη στήλη ανταλλακτών κατιόντων. Όλα τα λυμένα άλατα αφαιρούνται από την απασχόληση πλήρες demineralizer. Η αγωγιμότητα των αφαιρεσμένων τα μεταλλικά άλατα από νεροχυτών ύδατος στην αγωγιμότητα ca.10µS/cm, αντιστοιχεί περ. σε έναν τρίτο βαθμό συνολικής σκληρότητας (1° GH= ca.30µS/cm). Για τον πλήρη μαλακώνοντας το έντονα ξινό κατιόν η ρητίνη χρησιμοποιείται. Προσφέρουμε αυτήν την ρητίνη κατιόντων σε δύο παραλλαγές: 1. Η ρητίνη κατιόντων χωρίς δείκτη χρώματος, με αυτήν την ρητίνη πρέπει να μετρήσει μέσω του όρου εξαγωγής που καθορίζεται. 2. Η ρητίνη κατιόντων με το δείκτη χρώματος (ρητίνη δεικτών), που η δυνατότητα κατέχει ο όρος εξαγωγής από αποχρωματίζει στο κόκκινο που δείχνει. Δείτε την εικόνα. Με τον ανταλλάκτη ανιόντων που χρησιμοποιείται για τον πλήρη χαλάρωση διαφοροποιεί μεταξύ ενός αδύναμα βασικού και έντονα βασικού ανταλλάκτη ανιόντων. Ο αδύναμα βασικός ανταλλάκτης ανιόντων που τα ασθενή οξέα διευκρίνισαν με τέτοιο τρόπο όπως το ανθρακικό οξύ και το silicic οξύ όχι εφαρμόζει απόμακρό του από το ύδωρ στο Süsswasseraquaristik και είναι κατάλληλος σημαντικός για την παραγωγή των σχολαστικών ψαριών ύδατος φυλής όπως π.χ. το Diskus. Η αξία pH το ύδωρ είναι εύκολα ξινή (αξία pH περ. 5.5). Το ύδωρ είναι αερισμένο ή άφησε σε άθικτη πάνω από μια νύχτα τις ανόδους αξίας pH με αυτόν τον τρόπο ότι το κοβάλτιο ² από το ύδωρ διώχνεται σε κάτι πάνω από 6. Με αυτό το ύδωρ οποιαδήποτε αξία μπορεί να σταματήσουν στο ενυδρείο. Ο έντονα βασικός ανταλλάκτης ανιόντων με τον έντονα βασικό ανταλλάκτη ανιόντων εσείς λαμβάνει το καθαρότερο ύδωρ του VE, δεδομένου ότι αυτός ο ανταλλάκτης ανιόντων αφαιρεί επίσης το ανθρακικό οξύ και στο ανεπιθύμητο silicic οξύ Merrwasseraquaristik ή/και το πυριτικό άλας, τα οποία δεν μπορούν να αφαιρέσουν εγκαταστάσεις osmose. Ο αντίκτυπος είναι ο ίδιος όπως με πλήρες demineralizer κρεβατιών αμμοχάλικου. Το πυριτικό άλας είναι αρμόδιο για την αύξηση πυρόλιθου και λίπανσης των αλγών. Η αξία pH του VE του ύδατος ανέρχεται σε περ. 8.5 και είναι έτσι ιδανική ένα ύδωρ για το ενυδρείο θαλάσσιου νερού. Πώς πλήρες demineralizer λειτουργεί; Διαφοροποιεί τα ιόντα στο ύδωρ μας θετικά εμείς μεταξύ αυτού και των αρνητικά χρεωμένων ιόντων. Κάποιος καλεί τα θετικά χρεωμένα κατιόντα ιόντων. Αυτοί ασβέστιο, μαγνήσιο και κάλιο κατιόντων π.χ., γίνονται από τον ανταλλάκτη κατιόντων ενάντια στην ανταλλαγή ιόντων υδρογόνου (H+ - ιόντα). Κάποιος καλεί τα αρνητικά χρεωμένα ανιόντα ιόντων. Τα ανιόντα είναι παραδείγματος χάριν χλωρίδιο, νιτρικό άλας και φωσφορικό άλας. Εκείνο το Anionentau ανταλλάσσει τα ανιόντα για τα ιόντα νατρίου (OH - ιόντα). Οι σεβασμοί ένα το σύνολο γίνονται μαζί από τη H+ - ιόντα και το OH - τίποτα άλλο ιόντων ως καθαρότερο ύδωρ H2O. Η ικανότητα πλήρες demineralizer είναι υποδειγμένη στα λίτρα σκληρότητας (HL). Πλήρες demineralizer με 1 λίτρο του όγκου ρητίνης έχει μια ικανότητα φωτογραφιών από 4500 HL που αντιστοιχεί στο αφαιρεσμένο τα μεταλλικά άλατα από ύδωρ με μια συνολική σκληρότητα ύδατος (GH) της παραγωγής ύδατος 15° περ. 300 λίτρων. Υπολογισμός: 4500 HL/15° GH = 300 λίτρα του ύδατος του VE αφότου εξαντλείται πλήρες demineralizer, αυτό μπορεί να αναπαραχθεί επανειλημμένως. Η διάρκεια ζωής των ρητινών ανέρχεται σε περ. 10 έτη. Ο ανταλλάκτης κατιόντων με έναν είναι αναπαραγμένο διάλυμα υδροχλωρικού οξέος iger περ. 8% (HCI) και ο ανταλλάκτης ανιόντων με 3 - σε 5% - iger λύση λύσης καυστικού νατρίου (NaOH) αναδημιουργηθείσα καλείται ένα πρέπει πάλι τα H+ - και το OH - ιόντα στα καταστήματα του συνθετικού πακέτου σφαιρών ρητίνης και Na+ -, Mg+ -, CL που αποθηκεύεται στις σφαίρες ρητίνης - τα ιόντα έξω πάλι παίρνουν. Εν συντομία είπε τα H+ - μόλυβδοι ιόντων ένας από το υδροχλωρικό οξύ (HCL) και το OH - ιόντα από τη λύση καυστικού νατρίου (NaOH) επιπλέον.

Προκειται για το νεο μου αποκτημα και ελπιζω με την (Κati&Ani),να γλυτωσω απο τη σπαταλη του νερου,με την αντιστροφη Οσμωση.Να τονισω πως η μεταφραση εγινε με προγραμα μεταφρασης και οχι απο εμενα τον ιδιο.Οτι ερωτησεις εχεται η αποριες μπορουνε να λυθουνε.

Φιλικα Στρατος

post-736-1183140324_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικες ! :wootwoot:

έχει ενδιαφέρον αυτή η συσκευή .. πολύ θα ήθελα να ξέρω αν είναι αρκετά πρακτική , αν δίνει καλό αποτέλεσμα και αν η αναγέννηση των ρητινών είναι μια εύκολη υπόθεση ..

περιμένουμε εντυπώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Προκειται για πολυ πρακτικη συσκευη και πανευκολη στην χρηση της.Το νερο περναει απο τη βρυση στην πρωτη συσκευη φιλτραρεται μεσω της ρυτινης και κατα την εξοδο του με ενα λαστιχο περναει στην δευτερη συσκευη οπου φιλτραρεται μεσω τη ριτινης και στην συνεχεια κατα την εξοδο αποθηκευουμε το νερο μεσα σε ενα πλαστικο δοχειο.Το νερο που μας δινει εχει παραμετρους ΡΗ6,5 GH1 kai KH1.Οι τιμες ειναι σταθερες, και αρχιζουν να παιζουν μονο, μετα απο την πολυ χρηση και οταν οι ρυτηνες χρειαζονται καθαρισμα. Οπου αυτο το βλεπουμε ευκολα γιατι αλαζουν χρωμα.Την συσκευη την εχω τρεις εβδομαδες και εχω πει αντιο στην αντιστροφη Οσμωση,και τα ψαρια ειναι ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Από που την πήρες αυτήν την συσκευή και πόσο? Ακούγετε ενδιαφέρουσα. Βέβαια εγώ που μένω στην Πυλαία Θεσσαλονίκης έχω ΚΗ=21, GΗ=41 & ΡΗ=8. Νομίζετε θα βοηθούσε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αγορασα απο το e-bay,γιατι σε κανενα ενυδρειακο καταστημα δεν το βρηκα.Οσο για το νερο που εχει η Πυλαια ειναι μαλακοτερο απο αυτο που εχει εδω που μενω.Θα σου δωσει ΡΗ6,5 και dGH1 Ενα πειραμα που εκανα και περασα το νερο μονο απο την Κατι μου εδωσε ΡΗ 3,/3,5 αθτη ειναι και η εταιρια οπου κατασκευαζει και πουλαει το συγκεκρυμενο εργαλειο,οπου ειναι ιδια μαρκα με το δικο μου.http://www.vollentsalzer.de/pages/ionentauscher.html

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέχασες να μας αναφέρεις το κόστος; :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

58 ευρω και ειναι 1κιλο ρυτινη της Ανις και 1κιλο ρυτινης της Κατις.

Link to comment
Share on other sites

58 ευρω και ειναι 1κιλο ρυτινη της Ανις και 1κιλο ρυτινης της Κατις.

Ευχαριστώ :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πεις κάθε πόσα λίτρα περίπου χρειάζονται επαναφόρτιση οι ρητίνες. Επίσης, κρίνεις πως για αλλαγές νερού 300 λτ τη βδομάδα θα ήταν συμφέρουσα μια τέτοια λύση??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για 1λιτρο ρητινης Ανις και 1λ. ρητηνης Κατις επαρκει για 350λιτρα νερο.Στη συνεχεια οι ρητινες χρειαζονται καθαρισμα το οποιο ειναι ευκολο με υλικα που αγοραζουμε μονο απο Φαρμακειο και το κοστος τους ειναι χαμηλο περιπου 5,6ευρω το 1λιτρο και φθανει για 5 με 6 φορες για καθαρισμα.Το καθαριστικο ειναι σε υγρη μορφη και ειναι διαφορετικο για καθε ρητινη.Με σωστη λειτουργεια οι ρητινες δεν χαλανε.

Στα 300λιτρα νερου με το μηχανημα της αντιστροφης Οσμωσης της JBL τριων σταδιων το αγορασα 175ευρω. 95/98% στους 25βαθμους Κελσιου του νερου παει χαμενο και αν δουλευει ολη μερα μου δινει 120λιτρα.

Με την Ανι&Κατι μου δινει 60λιτρα την ωρα και δεν πεταω ουτε σταγονα kaνωντας την ιδια δουλεια.απο ολες τις πλευρες ειναι καλυτερα ποιο γρηγορα και πανω απο ολα ποιο οικονομικα.

http://search.ebay.de/search/search.dll?sa...o=1&frpp=25

Ριξτε μια ματια στην παραπανω σελιδα γιατι αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια συζήτηση είχε γίνει και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10595

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και περασε ενας χρονος απο το πρωτο post θα ηθελα να παρακαλεσω τον φιλο stratos να μου πει αν το χρησιμοποιει ακομα και ποια τα αποτελεσματα, γιατι ενδιαφερομαι παρα πολυ για την αγορα παρομοιου συστηματος.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Αν και περασε ενας χρονος απο το πρωτο post θα ηθελα να παρακαλεσω τον φιλο stratos να μου πει αν το χρησιμοποιει ακομα και ποια τα αποτελεσματα, γιατι ενδιαφερομαι παρα πολυ για την αγορα παρομοιου συστηματος.

Thanks!

Σου εχω δωσει εγω απαντηση ηδη, σε αυτο που ανοιξες.- :chair:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αγορασα απο το e-bay,γιατι σε κανενα ενυδρειακο καταστημα δεν το βρηκα.http://www.vollentsalzer.de/pages/ionentauscher.html

-Υπαρχει και εδω αφου πλεον επανηλθε στην επικαιροτητα...

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

-Υπαρχει και εδω αφου πλεον επανηλθε στην επικαιροτητα...

αυτο υποτιθεται ειναι ολοκληρομενο? δηλαδη εχει και ηλεκτρολυτες?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο μηχανημα παντως και αξιζει τα λεφτα του περισοτερο

απο μια Α Ο :chair:

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαστε ενθουσιασμένη από ένα μηχάνημα εύκολα ξεχνάμε τα μειονεκτήματα του.

Το μεγάλο μειονέκτημα της ρητίνης είναι ο συχνός καθαρισμός της με μια λίγο πολύ περίπλοκη διαδικασία πάντα σε σχέση με τον καθαρισμό της ΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Και οι τιμες στις ΑΟ εχουν μειωθει κατα πολυ.

60€, 3 σταδιων, 190 λιτρα την ημερα (140 βγαζω εγω)

Συντηρηση γελοια, καθε μηνα flushing για ενα λεπτο, καθε 6 μηνες (το νωριτερο) αλλαγη προφιλτρα και 2-4 χρονια αλλαγη μεμβρανης.

Επισης το ποσοστο "καλου" και "κακου" νερου που αναφερεται στο 10ο ποστ δεν ειναι φυσιολογικο. ("95/98% στους 25βαθμους Κελσιου του νερου παει χαμενο")

Η αποδοση σε μενα ειναι 2/5 (2 λιτρα καλο νερο, 5 "πεταμα" στον κηπο).

ΥΓ το νερο αυτο δεν εχει pH, οτι δειχνει ειναι πλασματικο και αλλαζει οταν μπει το νερο στο ενυδρειο.

H AO μου βγαζει 4 TDS, 0 kH, 0 gH.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κανω χρηση ρυτινων πανω απο 20 χρονια (ισως και πανω απο 25, δεν θυμαμαι πολυ καλα) και θα συμφωνησω με τον Delta66, οτι εκει που εχουν φτασει οι τιμες για τις A.O. ειναι πολυ πιο συμφερουσα πλεον η αποκτηση τους.- :chair:

Link to comment
Share on other sites

Κανω χρηση ρυτινων πανω απο 20 χρονια (ισως και πανω απο 25, δεν θυμαμαι πολυ καλα) και θα συμφωνησω με τον Delta66, οτι εκει που εχουν φτασει οι τιμες για τις A.O. ειναι πολυ πιο συμφερουσα πλεον η αποκτηση τους.- :chair:

Να ακούτε τους σοφούς γέροντες :wootwoot: κι ας τα έχουν "ψιλοχάσει" :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...