Jump to content

Νεο Μελος


delta66

Recommended Posts

Χαιρετω. :wootwoot:

Ειμαι νεο μελος, νεος στα ενυδρεια, νεος στο Internet αλλα μαθαινω γρηγορα αν ασχοληθω με κατι που

μου αρεσει. Και μου αρεσουν ολα τα παραπανω.

Ξεκινησα μολις πριν 15 μερες με ενα ενυδρειο 40 λιτρων και χωρις να ξερω τιποτα.

Με αρκετο τρεξιμο στα μαγαζια, πληροφοριες απο internet και βιβλια εχω ξεκινησει να "στρωνω" το ενυδρειο

και μεχρι στιγμης μαλλον με την τυχη του ατζαμη τα ψαρακια εχουν επιζησει μετα τις περιπετειες που τα υπεβαλα να περασουν.

Επι της ευκαιρειας, να αναφερω οτι εβαλα σιγα σιγα 1 Pleco, 1 Clown Loach (Botia Macracanthus), 1 Betta Sp. (πανεμορφο και κυριο με τα μικρα), 6 Cardinal Tetra (Paracheirodon Axelrodi), 6 Harlequin (Trigonostigma Heteromorpha) - γραφω και τις επιστιμονικες ονομασιες γιατι δεν ειμαι σιγουρος ακομα πως συνηθηζουν να τα ονομαζουν οι πιο εμπειροι - και 1 Χρυσοψαρο που τωρα το συνειδητοποιω αυτο φταιει για ολα.

Μου το εφεραν σε μια γυαλα και ξεκινησα να το βαλω σε ενυδρειο γιατι το λυπηθηκα που υπεφερε.

Αγορασα το ενυδρειο και μετα ηρθαν και τα αλλα ψαρακια, τωρα ειναι ολα μαζι για 10 μερες.

Ελπιζω να παει καλα και στη συνεχεια.

Αυτα για αρχη, τα λεμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο Forum μας αγαπητέ delta66!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να εξελιχθείς σύντομα στο υπέροχο χόμπι μας.

Μπορείς να θέσεις τις απορίες σου στις διάφορες κατηγορίες μας και οι Φίλοι μας θα σε συμβουλεύσουν κατάλληλα, ώστε να αποφύγεις κάποια λάθη, που πιθανά να σε απογοητεύσουν.

Για αρχή θα σου έλεγα, να μην αφήσεις τον ενθουσιασμό σου να κυριεύσει στα πρώτα σου βήματα.

Δώσε μεγάλη προσοχή στο αρχικό στήσιμο του ενυδρείου σου, στον κύκλο του αζώτου και στη συμβατότητα των ειδών.

Καλή διαμονή.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες και καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο χομπυ και στην παρεα μας..

συνεχισε με την ιδια ορεξη και σιγουρα το χομπυ αυτο θα εχει πολλα να σου δωσει..

ξερεις οτι εχεις κανει λαθος που εχεις ψαρακια στο ενυδρειο πριν να εχει στρωσει..και επισης νομιζω πως ξερεις οτι τα ψαρια που εχεις μεσα ειναι και πολλα,και ασυμβατα μεταξυ τους..ο μονομαχος (betta sp.) δεν πρεπει να ειναι με αλλα ψαρια..και το χρυσοψαρο νομιζω πως χρειαζεται αυτα τα λιτρα για μονο του οταν μεγαλωσει καθως λερωνει πολυ..ο πλεκο δεν ξερω τι μεγεθος ειναι και ποσο θα φτασει αλλα αν ειναι απο τους κοινους θα μεγαλωσει πολυ..

το ιδανικο θα ηταν αν μπορεις να επιστρεψεις τα ψαρια σου στο καταστημα μεχρι να στρωσει το ενυδρειο,ή να τα δωσεις σε καποιον να σου τα φυλαξει..

επισης καλο θα ηταν να καταληξεις με τι ψαρια θελεις να ασχοληθεις (αν και σε αυτα τα λιτρα δεν ειναι παρα πολλες οι επιλογες και οι συνδιασμοι :( ) και να απομακρυνεις οσα δεν ταιριαζουν με το συνολο που θες να φιλοξενησεις..οι παραμετροι που θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου ειναι οι συνθηκες νερου που χρειαζονται τα ψαρια (ph,kh,gh κτλ..), καθως και η συμβατοτητα μεταξυ τους..

σου παραθετω και μερικες σελιδες με χρησιμες πληροφοριες..διαβασε τες :wootwoot: ..θα σου φανουν πολυ χρησιμες,οπως και πολλα θεματα μεσα στο aquazone!! :)

οτι απορια δημιουργηθει,μπορεις να ανοιξεις θεμα στην καταλληλη κατηγορια και ειμαστε ολοι εδω για να βοηθησουμε..

προφιλ ψαριων

aquazone fishbase

γη και υδωρ

καλο διαβασμα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε..

αυτα απο εμενα,καλως μας ηρθες και καλη υπομονη..

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot:

Καλώς ήρθες, καλό διάβασμα, καλή συνέχεια...

Οπως είπαν και οι προηγούμενοι φίλοι συνχομπίστες ετοιμάσου για μεγαλύτερο ενυδρείο αν θέλεις να κρατήσεις όλα αυτά τα ψαράκια... Κράτα το 40λιτρο μόνο για τον μονομάχο και θα είναι άρχοντας!

Οι clown πρέπει να είναι κοπαδάκι.... Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού ενώ τα υπόλοιπα είναι τροπικά...

Διάβασε για τις συνθήκες που χρειάζεται το κάθε είδος, θα γλυτώσεις από ένα σωρό στεναχώριες και προβλήματα :)

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

πολλά ψαράκια για 40 λίτρα. Δεν ταιριάζει το χρυσόψαρο (θέλει πολλά λίτρα) και δεν θέλει ίδιες θερμοκρασίες και ίδια τροφή με τα τροπικά. Οι κλόουν και οι πλέκο είναι μεγαλόσωμα ψάρια. Η κάνε αλλαγές και δώστα πίσω τώρα που είναι αρχή ή πάρε μεγαλύτερο ενυδρείο. Καλή αρχή και απο τα λάθη μας μαθαίνουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια ολους σας για τις πληροφοριες. :)

Ξερω πρεπει να κανω διορθωσεις. :wootwoot:

Το μονο παρηγορο ειναι οτι τα ψαρια ειναι καλα και ζωηρευουν συνεχεια.

Το ενυδρειο μετα τις πρωτες 2 εβδομαδες με συνεχη παρακολουθηση φαινεται να στρωνει.

Δεν εχω γραψει λεπτομερειες για το ενυδρειο.

-Το πηρα μεταχειρισμενο σε πολυ καλη κατασταση μαρκας Μ & Α

μηκος 50 cm, πλατος 25 cm, υψος 38 cm. (Στο υψος ομως χανει 5 cm απο κατω λογω χαλικιου και 5 cm απο πανω λογω καπακιου, οποτε το υψος του νερου ειναι 28 cm)

Φυτα δεν εχω αληθινα, εχω 4 ψευτικα μεσαιου μεγεθους και 2 μικρου με αφισα φυτα απο πισω

και ενα διακοσμητικο καραβακι βουλιαγμενο που προσφερει καταφυγειο στον Clown και το Pleco.

2-3 βοτσαλα απο τη θαλασσα πλυμενα με χλωρινη ξεβγαλμενα καλα και περασμενα με Aqutan για το χλωριο.

-Λαμπα εχει μια Arcadia Original tropical FO14 360mm the plant growth lamp

(Αχρηστη για μενα αφου δεν εχω φυτα αληθινα και οπως καταλαβαινω τωρα

ισως μου δημιουργησει προβλημα με την αλγη)

-Φιλτρο Fluval 2 plus για 90 λιτρα με foam pads

-Αερανλια Sera 110 και 1 αεροπετρα

-Θερμοστατη 50 W

-Θερμομετρο αυτοκολητο Sera

-Αα! εκανα και μια πατεντα για την ζεστη την ημερα που ειναι ανοιχτη και η λαμπα, εφαρμοσα ενα ανεμιστηρακι προσωπου με μετασχηματιστη στο καπακι για να φυσαει την επιφανεια του νερου. κατεβαζει απο 31 C σε 29 C μεσα σε μιση ωρα. Μονο που πρεπει να μενει ανοιχτο το καπακι της λαμπας για να λειτουργει η πατεντα. Μηπως κανει κακο στο νερο, αν ειναι ανοιχτο το καπακι?

-Πως χειριστηκα το στρωσιμο:

Οταν το γεμισα με νερο, εριξα Sera Aqutan για το χλωριο

Για 15 μερες εριχνα 4ml καθημερινα Sera Nitrivec (βακτηριδια).

Την τριτη μερα προσθεσα Sera Morena 15 ml (τυρφη) για να μαλακωσει το νερο

και εβαλα τον 1 Clown, 1 Pleco, 1Betta, 6 Harlequines (....ξερω ξερω)

την 7 μερα εβαλα και 6 Cardinals.

--Ξεκινησα λοιπον εχοντας λαθος πληροφορηση και νομιζοντας οτι το μικρο ενυδρειο ειναι πιο ευκολο απο το μεγαλο.

Εκει την πρωτη εβδομαδα αρχισα να καταλαβαινω τι παιζει, εκανα και το πρωτο τεστ του νερου (eSHa quicktest) που μετραει pH, KH, GH, NO2, NO3.

Ξεκινησε σχετικα καλα για ενυδρειο αστρωτο (pH:7,5 KH:6 GH:9, NO2:7, NO3:40).

Μετα απο μια μερα ηρθε το σοκ(pH:7,3 KH:5 GH:9, NO2:10, NO3:150)

Εκανα αμεσως αλλαγη νερου 20 λιτρα, προσθεσα Tetra Nitrate Minus και AQUTAN, MORENA, μετα 1 ωρα Nitrivec και κατεβασα λιγο τα νιτρικα και με μια μικρη (25%) ακομα αλλαγη νερου στη 10η μερα

και αλλα τεστ εφτασα στη 15η μερα με (pH:7 KH:5 GH:7 NO2:0, NO3:30)

Σταματησα να προσθετω βακτηριδια και θα αφησω ενα μηνα ακομα το φιλτρο απειραχτο.

Ερωτηση : Το νερο ειναι φυσιολογικο, οταν κοιταω το ενυδρειο απο το πλαι, να εχει πρασινωπη χροια?

οχι θολο, διαυγες αλλα δεν εχει ας πουμε το διαφανες χρωμα του ποσιμου.

Μηπως ειναι απο τα χημικα? ή μηπως ειναι το χρωμα του τζαμιου? (δεν το προσεξα πριν το γεμισω)

-Τωρα με τα ψαρια :

Αυτα που θα ηθελα να κρατησω ειναι ολα τα μικρα (6 Harlequines, 6 Cardinals) και το Betta.

Πως νομιζετε οτι μπορει να γινει, χωρις να γινει καμια δραματικη αλλαγη στον "εξοπλισμο"?

Το pH:7 ειναι παρα πολυ για τους Cardinals? (τις 2 πρωτες μερες δεν ειχαν ορεξη για φαγητο, τωρα ειναι ζωηροτατοι).

Ο Betta ειναι καπετανιος μεσα κανοντας βολτα ολο το ενυδρειο πανω κατω και τσεκαρει μονο τον Clown καπου καπου ο οποιος κρυβεται την περισσοτερη ωρα μεσα στο καραβι, με τα αλλα δεν ασχολειται καθολου.

Απο θεμα ειρηνης δεν υπαρχει λοιπον προβλημα και με την προυποθεση οτι σκεφτομαι να αλλαξω τον Clown και τον Pleco που θα γινουν και τεραστιοι.

Τι προτεινετε για το βυθο? (συμβατα, μικρα, χρησιμα, λογικη τιμη και ομορφα)

Απο τροφες κανω ενα μικρο μιγμα απο :

Sera Vipan (Βασικη τροφη)

Sera GVG-mix (80% νιφαδες θαλασσινης αλγης, ground krill, πλανκτον 20% κατεψυγμενα και αποξηραμενα

κοκκινα σκουληκια, δαφνιες, γαριδες Artemia θαλλασινου νερου

Sera Viformo ταμπλετες για τα γατοψαρα

Sera FD Rote Muckenlarven (κατεψυγμενα και αποξηραμενα κοκκινα σκουληκια - τροφη για

μονομαχους και όλα τα ψαρια επιφανειας και μεσης ζωνης)

Tetra Prima Mini Granules ( τροφη σε κοκκους για γονο ή μικρα ψαρια)

(Τα πηρα για τους καρδιναλιους οταν δεν τρωγανε στην αρχη κι ανησυχησα, τωρα τρωνε τα παντα)

Και τροφη Tetrafin για χρυσοψαρα

Πως κανω το κολπο τωρα με την τροφη του χρυσοψαρου:

Οπως γνωριζετε το χρυσοψαρο ειναι το πιο δραστηριο και λαιμαργο ψαρι του ενυδρειου μου, μολις πλησιαζω το χερι μου απο πανω πλησιαζει παντα πρωτο, οταν ειναι πολυ κοντα αφηνω ενα flake για χρυσοψαρα στο στομα του και το καταβροχθιζει πριν προλαβουν οι αλλοι - Αρλεκινοι (βολιδες) και Μονομαχος (αρχηγος και επιβλεπων) - να πλησιασουν. Του δινω ετσι κι αλλο ενα flake και τον χορταινω.

Μετα ριχνω το μιγμα με τις παραπανω τροφες και το χρυσοψαρο δεν εχει και τοσο ζωηρο ενδιαφερον (μετα απο ωρα θα ψαξει στο βυθο για απομειναρια) ετσι τρωνε και τα υπολοιπα, ο μονομαχος προτιμα τα σκουλικια,οι μικροι και ο clown τα παντα, και ο pleco δεν ενδιαφερεται πολυ μετα απο ωρα μπορει να βγει να τσιμπολογησει το βραδυ που σβηνουν τα φυτα κανει τουμπες ομως.

Περιμενω συμβουλες. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Βαζω και φωτο για το περιπου.

post-4587-1184806795_thumb.jpgpost-4587-1184806849.jpgpost-4587-1184807071_thumb.jpgpost-4587-1184807126_thumb.jpgpost-4587-1184807213_thumb.jpgpost-4587-1184807290_thumb.jpgpost-4587-1184807345_thumb.jpgpost-4587-1184807443_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες και από μένα .

Απ ότι κατάλαβα , αν και νέος στο χόμπι , έχεις διαβάσει αρκετά πράγματα .

Οι κινήσεις που έχεις κάνει είναι στη σωστή κατεύθυνση σε γενικές γραμμές εκτός από τα ψάρια .

Σε πρώτη φάση μειώνεις το τάϊσμα διότι θα ξεκινήσουν τα προβλήματα πολύ σύντομα , και βγάλε από μέσα ψάρια γρήγορα .

Συμβουλή μου, προσπάθησε να εφαρμόσεις αυτά που έχεις διαβάσει και πάρε σύντομα ένα εξωτερικό φίλτρο . :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλωστον ... :wootwoot:

Καλη διαμονη στο ΑΖ ... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...