Jump to content

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ!


KIMI

Recommended Posts

ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ,ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΔΙΣΚΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ!ΧΑΝΩ ΕΝΑΝ ΔΙΣΚΟ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!ΕΙΧΑ ΔΩΔΕΚΑ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΝΝΙΑ ΔΙΣΚΟΙ Κ ΠΑΜΕ ΓΕΙΑ ΟΧΤΩ.ΟΙ ΣΥΝΘΥΚΕΣ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.Τωρα 3 δισκοι εχουν αρωστησει,ειχαν βγαλει στην μεβρανει του ματιου μια θολουρα που μεγαλονε!Πηγα κ πηρα ενα φαρμακο για τα βακτιρια οπως μου ειπαν στο καταστημα που το πηρα.στους 2 εξαφανηστικε στον αλλο ομως μεγαλοσε κατα πολυ!Εκανα αλαγη κ τα ψαρια ειναι στρεσαρισμενα κ δεν τρωνε,το νερο ειχε τις ιδιες συνθικες με το ενυδρειο.στο ενυδριο υπαρχει UV και απορώ πως μεταδόθηκε στα άλλα ψάρια. Στο ενυδρείο υπάρχει 1 ακόμη δίσκος ο οποίος είχε HEXAMITA και είχε συνέλθει, έτρωγε κανονικά και ήταν δραστήριος όπως πριν, σταμάτησε να τρώει πάλι και χάνει βάρως. Κάθε βοήθεια και συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.

(μήπως τα δισκάκια μου θέλουν διακοπές:wootwoot:

:)

Link to comment
Share on other sites

Εβδομαδιαια 8ολιτρα απο νερο α/ο προσθετοντας μεταλα κ ιχνοστοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πιθανότητα να σου έπεσε παραπάνω δόση απο τα πρόσθετα που βάζεις ;

βάζεις και νερό από τη βρύση ;

από τεστ έχεις κάνει μετρήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Nερο μονο απο την α/ο χρησιμοποιω (την οποία έχω 1 1/2 χρόνο), μήπως θέλει αλλαγή?

Βάζω 10 ml ηλεκτρολήτες στο βαρέλι 80 λίτρα και discus trase στο ενυδρείο.

Οι μετρήσεις είναι οι εξής:

ph 6

amonia 0

nitrate 0

nitrite 40ml/ltr

kh 8

gh 5

pho 10

όλα τα τεστ είναι a/f. και είναι σταθερά εδώ και 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πια όσμωση έχεις αλλά μετά από 1,5 χρόνο σίγουρα θα θέλουν όλα τα προφιλτρα άλλαγμα . Γι αυτό και έχεις ανεβασμένη την ολική και την ανθρακική σκληρότητα .

Ωστόσο ώμος δεν νομίζω ότι οφείλετε σε αυτό το θολό μάτι στα ψάρια .

Ως συνήθως θολό μάτι σημαίνει πεπραγμένα νεφρά ή μόλυνση από κάποιο βακτήριο .

Είναι λίγο δύσκολο χωρίς προσθήκη νέων ψαριών να έχουμε προσβολή από βακτήριο .

Περισσότερο βλέπω να είναι επιβαρυμένα τα νεφρά από κάτι .

Αυτό μπορεί να είναι κάποια έλλειψη ή κάποιο πλεόνασμα από κάποια ουσία μέσα στο νερό είτε η τροφή δεν μας παρέχει ότι χρειάζεται το ψάρι η και το αντίστροφο να υπάρχει κάποιο πλεόνασμα .

Στη περίπτωση σου θα έλεγα να κάνεις μια ακόμα αλλαγή νερού και να προσθέσεις και λίγο νερό από τη βρύση .

Η χρήση βιταμινών στο νερό στο συστήνω .

Μια θεραπεία για HEXAMITA θα σου έλεγα να κάνεις , το φάρμακο όμως μπορεί να επιβαρύνει τα νεφρά .

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια αλλαγη που εκανα ηταν απο νερο της βρυσης, θα κανω τη θεραπεια για το HEXAMITA να σωσω οτι μπορω. ποιο φαρμακο προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκαικριμενο φαρμακο το εχω χρησιμοποιησει και βοηθησει τον δισκο που ξανα υποτροπιασε!θα ξανακανω θεραπεια με το συγκαικριμενο φαρμακο

Τι δοσολογια να χρησιμοποιησω?

Οντας ειναι αναποδα,δεν υπηρχαν κ ψαρακια ετσι!

Link to comment
Share on other sites

1μερα 25σταγονες στα 100λιτρα

2μερα 12σταγονες στα 100λιτρα

3μερα 12σταγονες στα 100λιτρα νερου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, κανοντας και βλεποντας.

Link to comment
Share on other sites

εχεις uv στο ενυδρειο?ποσα λιτρα βοιολογικου υληκου εχεις στα φιλτρα σου?? τι φιλτρανση εχεις?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι. Τους 12 δίσκους τους είχες στο ενυδρείο των 330 lt που λες στο profile σου. Και αν ναι με τόσο φορτίο αλλάζεις μόνο 80lt νερό την εβδομάδα?

μπορεις να μας το ξεκαθαρίσεις λίγο?

Link to comment
Share on other sites

λαμπα uv υπαρχει.εχω μια 4οο της TETRA!ολα τα φιλτρα(2028,2013EHEIM.203FLUVAL)περιεχουν 90%βιολογικο υλικο supstrat,suporax στο 330 και στο 150 στα 2 εσωτερικα κ στο 2013 που λειτουργουν για το μικρο!

Link to comment
Share on other sites

συνολικα 12 δισκοι,2 η 3 αναλογα με της συμπεριφορες των ψαριων στο 160, 9 με 10 στο 330!το

ενα τεταρτο του νερου εβδομαδιαια ειναι λιγο για δισκους?

τωρα μεινανε 8 με εναν δισκο με XEXAMITA αφου τον επιασε η θεραπια και δεν τρωει.

Link to comment
Share on other sites

150lt την εβδομαδα και θα εισαι οκ.και επειδητα δισκακια σου ειναι εκτροφειου και οχι αγρια αρχεισε να κοβεις το νερο με νερο βρυσης(50 λτ βρυση 100λτ α\ο)με το νερο βρυσης δεν πρεπει να βαζεις ηλεκτρολυτες μονο trase(σαυτο αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος)

Link to comment
Share on other sites

συνολικα 12 δισκοι,2 η 3 αναλογα με της συμπεριφορες των ψαριων στο 160, 9 με 10 στο 330!το

ενα τεταρτο του νερου εβδομαδιαια ειναι λιγο για δισκους?

τωρα μεινανε 8 με εναν δισκο με XEXAMITA αφου τον επιασε η θεραπια και δεν τρωει.

Φιλε μου 10 Δισκοι στα 330 λιτρα ειναι παρα πολλοι.Μπορει να πεις οτι σου πανε καλα,οτι τους εχεις καιρο κλπ, η αληθεια ειναι ομως πως ειναι παρα πολλοι οι 10 δισκοι σαυτα τα λιτρα.Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε και αυτο που λες παραπανω οτι καθε λιγο χανεις κιαπο εναν και οτι ειναι στρεσαρισμενοι και δεν τρωνε.Φανταζομαι οτι οι μαχες θα ειναι τρελες εκει μεσα.Καλο θα ηταν να ακολουθησεις τις παραπανω οδηγεις για θεραπεια και σιγα σιγα να "ελαφρυνεις" λιγακι το ενθδρειο.Νομιζω ενας αριθμος 5 max 6 δισκων θα ηταν καλυτερα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kαλησπερα μολις γυρισα κ βρηκα κ τα 2 ενυδρεια ελυπει κατα ενα δισκο.

O ενας ηταν αναμενομενος αφου ηταν ο δισκοσ που προανεφερα οτι ειχε xexamita!

O αλλος ομως ηταν μια χαρα οταν εφυγα.

τωρα εμεινα με 6 στα 330 κ 1 στο 160.

Τα ψαρια ειναι νευρικα και συμπεριφερονται παριεργα εκτος απο 2 που ετοιμαζονται να γεννησουν,

εκανα αλάγη με σκετο νερο βρυσης μηπως δω διαφορα,οι μετρησεις νερου ειναι ιδιες,αυτο που μου κανει ηταν οι μεγαλυτερη εντυποση ειναι οτι τα ψαρια αυτα που εχασα ηταν τα ποιο παλια κ τα ποιο δυνατα μεσα στα ενυδρια και τα ποιο αναπτηζομενα.κατι φταιει κ δεν ξερω τι?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα μολις γυρισα κ βρηκα κ τα 2 ενυδρεια ελυπει κατα ενα δισκο.

O ενας ηταν αναμενομενος αφου ηταν ο δισκοσ που προανεφερα οτι ειχε xexamita!

O αλλος ομως ηταν μια χαρα οταν εφυγα.

τωρα εμεινα με 6 στα 330 κ 1 στο 160.

Τα ψαρια ειναι νευρικα και συμπεριφερονται παριεργα εκτος απο 2 που ετοιμαζονται να γεννησουν,

εκανα αλάγη με σκετο νερο βρυσης μηπως δω διαφορα,οι μετρησεις νερου ειναι ιδιες,αυτο που μου κανει ηταν οι μεγαλυτερη εντυποση ειναι οτι τα ψαρια αυτα που εχασα ηταν τα ποιο παλια κ τα ποιο δυνατα μεσα στα ενυδρια και τα ποιο αναπτηζομενα.κατι φταιει κ δεν ξερω τι?

Καλησπερα και καλωσηρθες. Απο τη στιγμη που ελειπες δεν μπορουμε να εχουμε εικονα για το τι φταιει.Προς το παρον παρακολουθα τα ψαρια σου μηπως και σου εμφανισουν κατι παραξενο.

Απο εκει και περα στο 160αρι μην αφησεις το δισκο μονο του.Βαλε σε αυτο μεσα το ζευγαρι..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κ καλος σας βρηκα!

Τo ζευγαρι γεννησε κ τα αυγα εξαφανιστηκαν αμεσως απο τον αρσενικο!

Τσακωνονται συνεχεια και ο δισκος πιστευω δεν θα τα καταφερει,

ο ειδη ο ποιο μικρος ειναι πολυ στρεσαρισμενος.

Δεν θα ηταν καλυτερα να τον βαλω στο μικρο με τον αλλο που εχουν ιδιο μεγεθος?

(απο τουσ δισκους που ειχες δει φιλε μου δεν εμεινε κανενας)

Link to comment
Share on other sites

Τσακωνονται συνεχεια και ο δισκος πιστευω δεν θα τα καταφερει,

ο ειδη ο ποιο μικρος ειναι πολυ στρεσαρισμενος.

Δεν θα ηταν καλυτερα να τον βαλω στο μικρο με τον αλλο που εχουν ιδιο μεγεθος?

Ποιος ειναι στρεσσαρισμενος??? Καποιος απο το ζευγαρι? Αν οχι ασε το ζευγος στο μικρο και ολους τους αλλους μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Οχι,ο ποιο μικρος που υπαρχει στο ενυδρειο!

Θα βαλω το ζευγαρι να δω πως θα συμπεριφερθουν,

κανωντας κ βλεποντας!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οχι,ο ποιο μικρος που υπαρχει στο ενυδρειο!

Θα βαλω το ζευγαρι να δω πως θα συμπεριφερθουν,

κανωντας κ βλεποντας!

Ευχαριστω!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ (ΖΕΥΓΑΡΟΣΤΡΑ) ΚΑΙ ΤΟΝ 1 ΔΙΣΚΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΕΚΕΙ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ. ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΓΕΝΝΗΣΕ. Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ. Ο ΜΙΚΡΟΣ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ, ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΣΥΝΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΚΟΥΡΙΝΕΙ.(ΑΥΤΟΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΡΩΕΙ ΑΚΟΜΑ). ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...