Jump to content

Νέο μέλος!


Giot

Recommended Posts

Γεια σας :wootwoot:

Μόλίς γράφτηκα σ' αυτή τη σελίδα και σκέφτηκα να πω λίγα πραγματάκια. Με λένε Γιώτα και είμαι φοιτήτρια στο τμήμα Τεχνολογίας Αλιείας και Υδατοκαλλιεργειών στα Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής. Σ' αυτή τη σελίδα μπόρεσα και βρήκα πληροφορίες που με βοήθησαν σε ορισμένες εργασίες που είχα για τη σχολή μου. Ένα μάθημα που είχα ήταν η ενυδρειολογία και ομολογώ πως ήταν από τα ωραιότερα και πιο ενδιαφέροντα μαθήματα που έκανα μέχρι τώρα. Θα ήθελα να κάνω την πτυχιακή μου πάνω σ' αυτό το αντικείμενο αλλά όλοι μου λένε πως στην Ελλάδα δεν έχει μέλλον. Έχω ένα μικρό ενυδρείο από το 2004 με όγκο 54ml και τα είδη που έχω τώρα είναι: α) 1 Plecostomus, β) 1 Barbus tetrazona, γ) 1 Barbus gold, δ) 1 Τιγράκι (δεν μπορώ να βρω το επιστημονικό του όνομα), ε) 1 Clown botia και στ) 1 Silver Dollar. Μέχρι τώρα είχα κάποια προβλήματα και έχασα αρκετά ψάρια. Τώρα όμως τα πράγματα κυλάνε ομαλά. Πιστεύω πως αν χρειαστώ κάποια βοήθεια θα την έχω μέσα από αυτό το site. Καλό βράδυ σε όλους.

Έγινε επεξεργασία - Giot
Link to comment
Share on other sites

Γιώτα, καλώς ήρθες στην υδάτινη παρέα μας και σου εύχομαι καλή συνέχεια και βεβαίως λύση των ερωτημάτων σου.

Επειδή είμαι και εγω νέο μέλος εδω, εύχομαι οι εμπειρότεροι να σε βοηθήσουν όσο χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι κι εγώ καλή συνέχεια και χωρίς απώλειες μιας και αυτό στον τομέα μας είναι η καλύτερη ευχή πιστεύω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και απο εμένα στην υδάτινοι παρέα μας....

Εγώ μόλις τελίωσα στο πανεπηστήμιο Θεσσαλίας το τμήμα Γεωπονίας Ιχθυολογίας και υδάτινου περιβάλλοντος.

Θα χαρώ να τα πούμε και απο κοντά μιας και είμαι απο Θεσσαλονίκη και μπορούμε να βρεθούμε.

Στα τέλη του μήνα αυτού θα διοργανωθεί και μία συνάντηση των μελών του aquazone στη θεσσαλονίκη και θα χαρούμε να σε δούμε!

Καλή συνέχεια και θα τα ξαναπούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και εύχομαι να περάσεις καλά.

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: κι από μένα!

Τα barbus tetrazona (για την ακρίβεια puntius tetrazona) και τα τιγράκια είναι το ίδιο πράγμα... Εκτός κι αν εννοείς κάποιο άλλο ψαράκι :(

Δυστυχώς όπως πολλοί αρχάριοι πέφτεις στο λάθος να παίρνεις ένα ψαράκι από κάθε είδος που σου αρέσει... Κάποια από αυτά, όπως τα τιγράκια για παράδειγμα, πρέπει να είναι ομάδα 4 - 6...

http://www.istellas.gr/aquarium/index.html

http://www.tsamisaquarium.gr

Δες αυτά τα δύο ελληνικά sites, θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα :)

Καλό διάβασμα, καλή συνέχεια :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Καλωστην ... :wootwoot:

ΚΑλη διαμονη στο ΑΖ ... :)

Link to comment
Share on other sites

WELCOME στην παρεα μας!!! :):wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο aquazone .. :)

είναι μεγάλη η ικανοποίηση που νοιώθουν τα μέλη του φόρουμ όταν διαβάζουν τέτοια λόγια :(

. Σ' αυτή τη σελίδα μπόρεσα και βρήκα πληροφορίες που με βοήθησαν σε ορισμένες εργασίες που είχα για τη σχολή μου. Ένα μάθημα που είχα ήταν η ενυδρειολογία και ομολογώ πως ήταν από τα ωραιότερα και πιο ενδιαφέροντα μαθήματα που έκανα μέχρι τώρα. Θα ήθελα να κάνω την πτυχιακή μου πάνω σ' αυτό το αντικείμενο αλλά όλοι μου λένε πως στην Ελλάδα δεν έχει μέλλον.

η ενυδρειολογία έχει μέλλον στη Ελλάδα πιστεύω .. ειδικά αν συνδυαστεί με γνώσεις και εμπειρία από το εξωτερικό ..

σου εύχομαι καλή συνέχεια :wootwoot:

και σύντομα με ένα μεγαλύτερο ενυδρείο .. γιατί στα 54 ml δεν μπορούν να επιβιώσουν πολλά ψαράκια . :wootwoot: .

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;#entry96928

μπορεί να σε ενδιαφέρει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...