Jump to content

ΕΠΙΛΟΓΗ ΧΑΛΙΚΙΟΥ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ


hobby

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά.

Θέλω να αλλάξω το υπαρχον χαλίκι που έχω στο ενυδρείο με κάτι καινούργιο για λόγους παλαιότητος

και αισθητικής. Τι μπορώ να πάρω . Μου αρέσουν τα ανοιχτόχρωμα . Έχω ακούσει ότι οι δίσκοι θέλουν

σκουρόχρωμα. Εάν βάλω ανοιχτόχρωμο που βλέπω και σε δικά σας ενυδρεία τι μπορεί να συμβεί ;

Παρακαλώ την συμβουλή σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η δίσκοι θέλουν σκοτεινό ενυδρείο όχι σκοτεινό βυθό. Όλοι η δίσκου που ζουν ελεύθερη στην φύση βρίσκονται σε ένα περιβάλλον όπου ο βυθός αποτελείτε από λευκή άμμο.

Προτείνω λοιπόν λευκή άμμο, ρίζες από μακρόβια, λίγα φυτά έως καθόλου. Σε λίγο καιρό η ρίζες θα βγάλουν το χρώμα τους και η άμμος θα φαίνετε καφετή είναι το ιδανικότερο περιβάλλον για τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η δίσκοι θέλουν σκοτεινό ενυδρείο όχι σκοτεινό βυθό. Όλοι η δίσκου που ζουν ελεύθερη στην φύση βρίσκονται σε ένα περιβάλλον όπου ο βυθός αποτελείτε από λευκή άμμο.

Προτείνω λοιπόν λευκή άμμο, ρίζες από μακρόβια, λίγα φυτά έως καθόλου. Σε λίγο καιρό η ρίζες θα βγάλουν το χρώμα τους και η άμμος θα φαίνετε καφετή είναι το ιδανικότερο περιβάλλον για τους δίσκους.

-Xρηστο μπορεις να μου πεις τι χρωμα πρεπει να ειναι βαμμενο το πισω μερος και τα πλαινα του ενυδρειου(παντα για αγριους δισκους!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο δάσκαλος Bleher στο σεμινάριο το backround μπορεί να είναι και σε σκούρα απόχρωση... (εγώ έχω επιλέξει σκούρο καφέ του ξύλου).

Όσο για το υπόστρωμα full για άμμο όπως λέει και ο Χρήστος...

Link to comment
Share on other sites

οπως βλεπω ολοι ακολουθουμε τον κ.Bleher(και πολυ σωστα κανουμε) :)

ασπρη λεπτη αμμο - σκουροχρωμο backround

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρε παιδιά η άσπρη άμμος δεν γίνεται ''μαύρη'' με τον καιρό?

Σας αρέσει αυτή η εικόνα? Εκτός αυτού φατάζομαι οτι,θα φαίνονται και όλες οι βρωμιές στον βυθό.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά η άσπρη άμμος δεν γίνεται ''μαύρη'' με τον καιρό?

Σας αρέσει αυτή η εικόνα? Εκτός αυτού φατάζομαι οτι,θα φαίνονται και όλες οι βρωμιές στον βυθό.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

ισα ισα φιλε μου που η αμμος καθαριζεται ακομα πιο ευκολα απο το χαλικι

αφου οπως ο ιδιος ειπες βλεπεις που υπαρχουν βρωμιες.

με μια καλη ροη ή κατα την αλλαγη αν ο σωληνας πλησιασει στην ακαθαρσιες τοτε θα τα απορροφησει ολα αμεσως,ασε που θα βλεπεις και ποσο τροφη ακριβως μπορει να καταναλωθει :D

Link to comment
Share on other sites

μπραβο yiapas...ακριβως αυτο..!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για την άμο, (άμμο έχω και γω) αλλά δεν είναι άσπρη. Ξανθοφέρνει η δική μου.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά δεν θα μπορούσα να κατηγορήσω την άμμο διότι έχω μανία με την άμμο.

Η δικιά μου είναι κατάλευκη αλλά επειδή έχω μέσα μπόλικες ρίζες και το νερό είναι καφέ φαίνεται και η άμμο καφέ. Βρομιές δεν υπάρχουν και δεν μπορούν να μείνουν βρομιές πάνω στην άμμο η λίγες που υπάρχουν τα κόρυ της ανακατεύουν συνέχεια και σε λίγη ώρα αποσυνθέτονται από τα βακτηρίδια. Θα μπορούσα να στείλω πάρα πολλές φωτογραφίες για το λόγο του αληθές.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να στείλω πάρα πολλές φωτογραφίες για το λόγο του αληθές.

Καλησπέρα

θα με ενδιέφερε πολύ να δω φωτογραφίες από το ενυδρείο σου γιατί σκέφτομαι το μελλοντικό μου setup να είναι με λεύκη άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

θα με ενδιέφερε πολύ να δω φωτογραφίες από το ενυδρείο σου γιατί σκέφτομαι το μελλοντικό μου setup να είναι με λεύκη άμμο.

Πιστεύω να αρκούν αυτές για να πάρεις μια γεύση

Διάλεξα φωτογραφίες που να φαίνεται η άμμο από κοντά και από μακριά

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ ωραίο θα το σκεφτώ στα σοβαρά για το μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...