Jump to content

θαλαττα θαλαττα !!!


dr_yianni

Recommended Posts

Πολύ ωραία!

Περιμένουμε φωτογραφίες σε όλα τα στάδια εξέλιξης.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To θεμα με το θαλασσινο τελικα στραβωσε δυστυχως. Ετσι σας χαιρετω απο εδω,και συνεχιζουμε την παρεα στα κιχλιδομεροι του site. Ευχαρστω !

Link to comment
Share on other sites

Στράβωσε προσωρινά, φίλε μου. Ο ιός του θαλασσινού έχει μπει μέσα σου και δουλεύει αθόρυβα και σταθερά :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

όπως το είπες ..

.. μια αντλία που μπορεί να είναι μέσα στο ενυδρείο ( νομίζω ότι μπορείς να το αποφύγεις αυτό για να μη τη βλέπεις )θα στέλνει το νερό στο sump και από εκεί με φυσική ροή πίσω στο ενυδρείο .. θα χρειαστεί λίγο να αυτοσχεδιάσεις έτσι ώστε να τραβάς νερό από την επιφάνεια του ενυδρείου ( όσο γίνεται )

αυτή η διάταξη συνήθως έχει και ένα refugium σαν τελευταίο στάδιο του sump .. έτσι φιλτράρεις και ταΐζεις το ενυδρείο ταυτόχρονα :hysterical:

Μου επιτρέπεται και μένα μια ερώτηση?

Τι υλικά φιλτραρίσματος χρησιμοποιούνται στο sump?

Πόσα λίτρα την ώρα πρέπει να φιλτράρει ?

Link to comment
Share on other sites

το sump μας βοηθά να εφαρμόσουμε το σύστημα φιλτραρίσματος που επιθυμούμε ,

συνήθως φροντίζουμε στην αρχή να κρατάμε την βρωμιά του νερού με ειδικές <κάλτσες > η άλλον τρόπο ..

μετά το νερό πάει στο χώρο του skimmer ,

από εκεί φεύγει αφού περάσει από παγίδα φυσαλίδων για το χώρο που είναι η αντλία επιστροφής

τον ενεργό άνθρακα και το αντιφώσφορο το βάζουμε σε διχτάκι ανάμεσα στα χωρίσματα μετά το skimmer η σε reactor η σε canister

αυτά συνήθως περιέχει ένα sump

η κυκλοφορία του νερού είναι συνήθως δυο-τρεις φορές τα λίτρα του ενυδρείου ανά ώρα ..

αυτή είναι μια ιδέα που θα δεις συχνά να εφαρμόζεται ..

αλλά δεν είναι μόνο αυτή

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλιμα, χαρα ειναι, εγινα ευτιχισμενος μπαμπας !!! Οποτε χρονος για νεα ιστορια, προσωρινα γιοκ !

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για το μπαρμπουνάκι σου :hysterical:

Αφού το ήξερες έπρεπε να τρέξεις τα πράγματα πιο γρήγορα πριν το παλιρροϊκό :hysterical: . Από τα λεγόμενα σου κρατάω το προσωρινά :hysterical:

Νάσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει φίλε μου το αγγελούδι!

Εύχομαι να επιστρέψεις συντομα στην παρέα μας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια ! Μονο ο χρονος θα δειξει αν θα ξαναπαρω τη μεγαλη αποφαση για νεο ξυλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...