Jump to content

Ενυδρείο με Pterophyllum Scalare


Χρήστος

Recommended Posts

Aquarium01a.jpg

Aquarium01b.jpg

Aquarium01c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου,όπως και η παρουσίαση!!!

Να το χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο ενυδρειο και πανεμορφα ψαρια!!

ΜΠΡΑΒΟ!!

Link to comment
Share on other sites

τα λογια ειναι πολυ φτωχα για να το περιγραψει κανεις. :hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό :thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο ενυδρειο, συγχαρητηρια. :thumbup::hysterical::hysterical:

Αν θελεις πες μας μερικα απο τα ειδη των φυτων σου και τι λιπανση χρησιμοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ειναι υπεροχο..τα σκαλαρια καταπληκτικα!!

συγχαρητηρια..να τοο χαιρεσαι!!

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

απλα τελειο!!!!!!!!!!!! :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Απίστευτο ενυδρείο ! Μπράβο σου :(

Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη φωτογραφια του ενυδρειου θα βοηθαγε την πληρη διαμορφωση γνωμης. :) Με 1η ματια ομορφο. :( Εκτος και ως γενικη θεωρεις την τελευταια...

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Στολίδι Χρήστο! :)

Η Nymphaea pubescens που μου έδωσες αρχικά έριξε όλα τα φύλλα της, την έβαλα σε ένα 60άρι με λεπτή άμμο θαλάσσης και τώρα δεν προλαβαίνω να μετράω φύλλα!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ αλλά το ενυδρείο μου σε αυτήν την φάση είναι ένα μέτριο απλό ενυδρείο γιατί θα το καταλάβετε πιο κάτω, συνάμα θα σας πω και ένα μυστικό να το θυμάστε καλά.

Όλοι που αγαπάτε το χόμπι μπορείτε αν έχετε ένα όμορφο ενυδρείο και μάλιστα κατά πολλή πιο όμορφο από το συγκεκριμένο. Δεν χρειάζεται ιδιαιτερότητες, θέλει 3 πράγματα.

Χρειαζόμαστε λοιπόν:

Αγάπη

Χρόνο

Χρήμα

Ένα από τα παραπάνω να μην έχουμε δεν μπορούμε να κάνουμε ένα όμορφο ενυδρείο.

Στην συγκεκριμένη φάση εμένα μου λείπει ο χρόνος και το μόνο που προλαμβάνω να φροντίσω είναι να περνούν καλά τα ψάρια και η ομορφιά έρχεται σε δεύτερη μύρα.

Για να μην έχω χρόνο πάει να πει ότι δουλεύω, άρα χρειάζομαι ρευστό για την οικογένεια, άρα μου λείπει το χρήμα, άρα δεν μπορώ να ξοδέψω αυτά που ήθελα.

Βλέποντας το ενυδρείο να χάνει με τον καιρό σε ομορφιά κακά τα ψέματα ψιλοχάνεται μετά και η διάθεση.

Όλα λοιπόν είναι μια αλυσίδα και αλληλένδετα που άμα φύγει ο ένας κρίκος το ενυδρείο πέφτει στην μετριότητα.

Επαναλαμβάνω λοιπόν το μυστικό είναι ένα

Αγάπη

Χρόνος

Χρήμα.

Και θα έχετε ένα άριστο ενυδρείο.

Μην πείτε ποτέ ότι «εγώ δεν θα μπορέσω να κάνω ένα όμορφο ενυδρείο» λέτε ένα μεγάλο ψέμα στον εαυτό σας. Θαυμάστε λοιπόν τα όμορφα ενυδρεία αλλά μην τα θεωρείται άπιαστα όνειρα, η ότι αυτοί που τα έκαναν κατά καιρούς είναι μοναδική.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο χρηστο.....

Παιρνουμε παραδειγματα και απο σενα...

Ομως έχω να κανω μια ενσταση...

Τα κατω πτερυγια των ψαριων... ειναι μπλε!!!

Πλέον... πρεπει να τα βάψεις πρασινα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ αλλά το ενυδρείο μου σε αυτήν την φάση είναι ένα μέτριο απλό ενυδρείο γιατί θα το καταλάβετε πιο κάτω, συνάμα θα σας πω και ένα μυστικό να το θυμάστε καλά.

Όλοι που αγαπάτε το χόμπι μπορείτε αν έχετε ένα όμορφο ενυδρείο και μάλιστα κατά πολλή πιο όμορφο από το συγκεκριμένο. Δεν χρειάζεται ιδιαιτερότητες, θέλει 3 πράγματα.

Χρειαζόμαστε λοιπόν:

Αγάπη

Χρόνο

Χρήμα

Ένα από τα παραπάνω να μην έχουμε δεν μπορούμε να κάνουμε ένα όμορφο ενυδρείο.

Στην συγκεκριμένη φάση εμένα μου λείπει ο χρόνος και το μόνο που προλαμβάνω να φροντίσω είναι να περνούν καλά τα ψάρια και η ομορφιά έρχεται σε δεύτερη μύρα.

Για να μην έχω χρόνο πάει να πει ότι δουλεύω, άρα χρειάζομαι ρευστό για την οικογένεια, άρα μου λείπει το χρήμα, άρα δεν μπορώ να ξοδέψω αυτά που ήθελα.

Βλέποντας το ενυδρείο να χάνει με τον καιρό σε ομορφιά κακά τα ψέματα ψιλοχάνεται μετά και η διάθεση.

Όλα λοιπόν είναι μια αλυσίδα και αλληλένδετα που άμα φύγει ο ένας κρίκος το ενυδρείο πέφτει στην μετριότητα.

Επαναλαμβάνω λοιπόν το μυστικό είναι ένα

Αγάπη

Χρόνος

Χρήμα.

Και θα έχετε ένα άριστο ενυδρείο.

Μην πείτε ποτέ ότι «εγώ δεν θα μπορέσω να κάνω ένα όμορφο ενυδρείο» λέτε ένα μεγάλο ψέμα στον εαυτό σας. Θαυμάστε λοιπόν τα όμορφα ενυδρεία αλλά μην τα θεωρείται άπιαστα όνειρα, η ότι αυτοί που τα έκαναν κατά καιρούς είναι μοναδική.

:bowdown::thumbup::thumbup::hysterical::(:):thumbup::thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι ακόμα και χρήμα να μην έχεις, αν το αγαπάς πολύ και έχεις χρόνο, θα διαβάσεις και θα βρεις τον τρόπο. :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι ακόμα και χρήμα να μην έχεις, αν το αγαπάς πολύ και έχεις χρόνο, θα διαβάσεις και θα βρεις τον τρόπο. :)
Εγω να συμπληρωσω οτι πιστευω οτι και χωρις ελευθερο χρονο μπορει να γινει πανεμορφο το ενυδρειο.*

Οποτε μενει η αγαπη. :(

* οχι ομως να εχουμε 4-5 ενυδρεια και να περιμενουμε να ειναι ολα στην τριχα.

Ειναι εφικτο με ενα ενυδρειο χωρις αναγκη για επεξεργασια νερου και με ευκολο στησιμο (ευκολα φυτα αργης αναπτυξης που δεν χρειαζονται συχνο κλαδεμα) ή αφρικανες κλπ

Το μονο που μενει ειναι οι αλλαγες νερου αν ειναι μικρο το ενυδρειο ειναι πανευκολο (αλλα θελει εμπειρια η διατηρηση του), ενω αν ειναι μεγαλο με 2-3 κολπακια μπορουν να γινονται οι αλλαγες πολυ ευκολα με μικρη εως καθολου δικη μας συμμετοχη.

Link to comment
Share on other sites

Ίσος να μην εκφράστηκα σωστά αλλά όλα αυτά που λέτε είναι από την μια όμορφα ενυδρεία από την άλλη εγώ προσωπικά τα κατατάσσω στα μέτρια ενυδρείο.

Εγώ μιλώ για απαιτητικά ενυδρεία ικανά να συμμετέχουν σε διεθνή διαγωνισμούς, εκεί θέλει πολλή φροντίδα και πολλή χρόνο. Δεν αφήνεις κανένα κλαδάκι στην τύχη όλα είναι μελετημένα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, όπως και καταλαβαίνω απόλυτα τον Χρήστο, γιατί η διάθεση για δημιουργία πολλές φορές καταπνίγεται από την καθημερινότητα κι όταν έχεις οικογένεια... αλλάζουν οι πρωτεραιότητες.

Απλά Χρήστο εσύ είσαι τελειομανής (και καλά κάνεις) κι αυτό που θεωρείς μέτριο επειδή ξέρεις ότι μπορείς και καλύτερα, για άλλους είναι εκπληκτικό.

Συμφωνώ και με τον Φαύλο(κύκλο) - Γιώργο γιατί με το μεράκι του έχει αποδείξει αυτά που λέει.

Συμφωνώ και με τον Σπύρο αλλά θα πω ότι χρειάζεται να είναι κάποιος κατασταλαγμένος και αρκετά έμπειρος για να στήνει αυτόνομα συστήματα με ελάχιστη φροντίδα και ελάχιστες αλλαγές.

Με βάλατε στα αίματα μια που είδα να εμφανίζεται κι ο Χρήστος και θα ανοίξω άλλο ποστ για ένα αυτόνομο πειραματικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσος να μην εκφράστηκα σωστά αλλά όλα αυτά που λέτε είναι από την μια όμορφα ενυδρεία από την άλλη εγώ προσωπικά τα κατατάσσω στα μέτρια ενυδρείο.

Εγώ μιλώ για απαιτητικά ενυδρεία ικανά να συμμετέχουν σε διεθνή διαγωνισμούς, εκεί θέλει πολλή φροντίδα και πολλή χρόνο. Δεν αφήνεις κανένα κλαδάκι στην τύχη όλα είναι μελετημένα.

Ναι ετσι εξηγηται.

Τα ομορφα ενυδρεια ειναι "αλλη" κατηγορια και ειναι και υποκειμενικη η αποψη του καθενος

Για μενα φτανει ενα σωστο ενυδρειο, με το καλο νερο και τους υγειης οργανισμους που κατοικουν μεσα σ'αυτο. (μετα βλεπουμε αναλογα το χρονο και το χρημα που υπαρχει για μεγαλεια) :(

...Με βάλατε στα αίματα μια που είδα να εμφανίζεται κι ο Χρήστος και θα ανοίξω άλλο ποστ για ένα αυτόνομο πειραματικό σύστημα.
Ετσι ντε :) Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...