Jump to content

Για σας!!!


Kristi

Recommended Posts

Για σας. Είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα σας. Κατά αρχήν θα ήθελα να σας πω συγχαρητήρια για της συμβουλές που προσφέρεται!!! Τώρα όσο για μένα δεν είμαι τελείως άσχετη με τον κόσμο του ενυδρείου, είχα ενυδρείο για μια πενταετία περίπου (1991-1996), αλλά μετά παντρεύτηκα, έκανα παιδί και κάποιες μετακομίσεις άρα δεν μπορούσα να ασχοληθώ με ένα ενυδρείο. Τώρα όμως γυρίζω σ’ αυτόν το υπέροχο κόσμο του ενυδρείου δριμύτερη.

Έτσι λοιπόν μετά από κάποια έρευνα στον Internet και στο Aquazone (και πολύ διάβασμα) αγόρασα ένα ενυδρείο της Juwel το Rio 400 (151X51X62) με την βάση του.

- Φίλτρα, το εσωτερικό του Rio και ένα εξωτερικό της Eheim professional II 2028 με τα υλικά του βέβαια.

- Φωτισμός 2 λάμπες Τ5 high lite nature 54W.

- Υπόστρωμα περίπου 20 Kg, συνδυασμός Hobby Vulcanit, Tetraplant, Sera Floredepot, Deponit Mix Professional.

- Χαλίκι περίπου 22Kg Hobby Aqualit with vegetative factor F17.

Το στήσιμο έγινε στις 4-9-2007, είναι στην διαδικασία του στρωσίματος με τροφή και nitrivec της sera (χωρίς ψάρια) και καθημερινές μετρήσεις NH3-NH4, NO2, NO3 (τεστ Tropic Marin). Όλα πάνε μια χαρά!!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι και αν θέλετε και μπορείτε να μου απαντήσετε, σας ευχαριστώ εκ το προτέρων. Πήρα ένα ξύλο mopani λίγο μεγάλο βέβαια το έχω μέσα στην μπανιέρα με νερό από την Πέμπτη 6/9 αλλά αρνείται να βουλιάξει (αυτό κάνει μπάνιο στην μπανιέρα μας, και εμείς κάνουμε στην ντουζιέρα στο VC). Επειδή θέλουμε να ξανακάνουμε μπάνιο στην μπανιέρα μας μήπως ξέρετε κανένα τρόπο να βουλιάξει!!![/u]

Link to comment
Share on other sites

Για σας. Είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα σας. Κατά αρχήν θα ήθελα να σας πω συγχαρητήρια για της συμβουλές που προσφέρεται!!! Τώρα όσο για μένα δεν είμαι τελείως άσχετη με τον κόσμο του ενυδρείου, είχα ενυδρείο για μια πενταετία περίπου (1991-1996), αλλά μετά παντρεύτηκα, έκανα παιδί και κάποιες μετακομίσεις άρα δεν μπορούσα να ασχοληθώ με ένα ενυδρείο. Τώρα όμως γυρίζω σ’ αυτόν το υπέροχο κόσμο του ενυδρείου δριμύτερη.

Έτσι λοιπόν μετά από κάποια έρευνα στον Internet και στο Aquazone (και πολύ διάβασμα) αγόρασα ένα ενυδρείο της Juwel το Rio 400 (151X51X62) με την βάση του.

- Φίλτρα, το εσωτερικό του Rio και ένα εξωτερικό της Eheim professional II 2028 με τα υλικά του βέβαια.

- Φωτισμός 2 λάμπες Τ5 high lite nature 54W.

- Υπόστρωμα περίπου 20 Kg, συνδυασμός Hobby Vulcanit, Tetraplant, Sera Floredepot, Deponit Mix Professional.

- Χαλίκι περίπου 22Kg Hobby Aqualit with vegetative factor F17.

Το στήσιμο έγινε στις 4-9-2007, είναι στην διαδικασία του στρωσίματος με τροφή και nitrivec της sera (χωρίς ψάρια) και καθημερινές μετρήσεις NH3-NH4, NO2, NO3 (τεστ Tropic Marin). Όλα πάνε μια χαρά!!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι και αν θέλετε και μπορείτε να μου απαντήσετε, σας ευχαριστώ εκ το προτέρων. Πήρα ένα ξύλο mopani λίγο μεγάλο βέβαια το έχω μέσα στην μπανιέρα με νερό από την Πέμπτη 6/9 αλλά αρνείται να βουλιάξει (αυτό κάνει μπάνιο στην μπανιέρα μας, και εμείς κάνουμε στην ντουζιέρα στο VC). Επειδή θέλουμε να ξανακάνουμε μπάνιο στην μπανιέρα μας μήπως ξέρετε κανένα τρόπο να βουλιάξει!!![/u]

Καλος ήρθες στο Άκουαζον! :thumbup:

Άν και δεν ξέρω το μέγεθος του ξύλου,θα πρότεινα 2-3 καλά 'μπάνια' με καυτό νερό και μετά (αφού κρυώσει) τοποθετηση του στο ενυδρείο και στύριξη του προσεκτικά με κάποιο ποιό βαρύ αντικείμενο.Αργά ή γρήγορα θα βουλιάξει... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλος ήρθες στο Άκουαζον! :thumbup:

Άν και δεν ξέρω το μέγεθος του ξύλου,θα πρότεινα 2-3 καλά 'μπάνια' με καυτό νερό και μετά (αφού κρυώσει) τοποθετηση του στο ενυδρείο και στύριξη του προσεκτικά με κάποιο ποιό βαρύ αντικείμενο.Αργά ή γρήγορα θα βουλιάξει... :bowdown:

Σε ευχαριστώ. Του έχω κάνει αρκετά καυτά μπάνια και τις τελευταίες δύο μέρες του έχω βάλει κάτι πέτρες πάνω του και έχει βουλιάξει, αλλά άμα τις βγάλω αυτό ξανά στην επιφάνεια. Απλά επειδή το Σάββατο θα αγοράσω κάποια φυτά για το ενυδρείο θα ήθελα να μπορούσα να δω σε ποια θέση θα το βάλω για να μπορέσω να τοποθετήσω και τα φυτά ανάλογα. Αλλά από τι φαίνεται πρέπει να περιμένω ακόμα λίγες μέρες και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλωστην .... :thumbup:

Καταρχας καλη διαμονη στο ΑΖ ... :lmao:

Δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις και πολλα πραματα για να βουλιαξει το ξυλο ... :bowdown: ειναι μια φυσικη διαδικασια ... θα γινει απο μονο του ...

Εισαι σιγουρη οτι ειναι mopani ? Μου κανει εντυπωση ....

Link to comment
Share on other sites

Καλωστην .... :thumbup:

Καταρχας καλη διαμονη στο ΑΖ ... :lmao:

Δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις και πολλα πραματα για να βουλιαξει το ξυλο ... :bowdown: ειναι μια φυσικη διαδικασια ... θα γινει απο μονο του ...

Εισαι σιγουρη οτι ειναι mopani ? Μου κανει εντυπωση ....

Σε ευχαριστώ. Εκατό τις εκατό σίγουρη δεν είμαι για τίποτα. Την ετικέτα που είχε απάνω την πέταξα (αν θυμάμαι καλά αυτό έγραφε), η απόδειξη αγοράς όμως γράφει DECOR-WOOD MANGO αν αυτό βοηθάει .

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Καλώς ήρθες!

Είναι και για μένα περίεργο... Οσα μοπάνι έχω αγοράσει πήγαιναν κάτω σαν πέτρες. Θα μπορούσες ίσως να του κολλήσεις (με ενυδρειακή σιλικόνη) κάποια πέτρα από κάτω... Θα μπορούσες επίσης να το βάλεις σε μια λεκάνη και να αποδεσμεύσεις την μπανιέρα... εκτός και αν το μέγεθος-σχήμα του είναι τέτοιο που δεν το επιτρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχατε δίκιο πήγα χθες από το μαγαζί που αγόρασα τα πράγματα (Water Inn) και ρώτησα δεν είναι mopane, μου είπανε την ονομασία του αλλά δεν την θυμάμαι. Πήρα βέβαια και ένα ξύλο mopane (βούλιαξε αμέσως).

Θα ήθελα τώρα να σας ρωτήσω κάτι άλλο, επειδή πήρα και μερικά φυτά κατά πόσον μπορούν να επηρεάσουν τις μετρήσεις μου για να ξέρω τι γίνεται με το στρώσιμο, επειδή όπως έχω γράψει και πιο πάνω έχω λίγες γνώσεις από ψάρια αν και αρκετά χρόνια πριν, αλλά από φυτά καθόλου τότε είχα ψεύτικα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινό πρόβλημα το ξύλο mopane έχει βγάλει ένα άσπρο χνούδι σαν μαλλί τι είναι και πως το αντιμετωπίζουμε, είναι φυσιολογικό; Το ξύλο πριν το βάλω μέσα το έβρασα για μία ώρα περίπου.

Δείτε φωτογραφίες:

post-4856-1190017115_thumb.jpgpost-4856-1190017182_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημερινό πρόβλημα το ξύλο mopane έχει βγάλει ένα άσπρο χνούδι σαν μαλλί τι είναι και πως το αντιμετωπίζουμε, είναι φυσιολογικό; Το ξύλο πριν το βάλω μέσα το έβρασα για μία ώρα περίπου.

Δείτε φωτογραφίες:

post-4856-1190017115_thumb.jpgpost-4856-1190017182_thumb.jpg

Είναι από όσο γνωρίζω ένα είδος μύκητα, φυσιολογικό και ακίνδυνο. Αν σε ενοχλεί βράσε ξανά τα ξύλα, βούρτσισέ τα και ξαναβάλτα.

Οσον αφορά τα φυτά και το στρώσιμο, ίσως η παρουσία τους επιβραδύνει λίγο το στρώσιμο... Δεν είμαι βέβαιος πάντως γι αυτό, περίμενε και άλλες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι από όσο γνωρίζω ένα είδος μύκητα, φυσιολογικό και ακίνδυνο. Αν σε ενοχλεί βράσε ξανά τα ξύλα, βούρτσισέ τα και ξαναβάλτα.

Οσον αφορά τα φυτά και το στρώσιμο, ίσως η παρουσία τους επιβραδύνει λίγο το στρώσιμο... Δεν είμαι βέβαιος πάντως γι αυτό, περίμενε και άλλες απόψεις.

Σ’ ευχαριστώ πολύ και περιμένω και από άλλους την γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...