Jump to content

Γειά σας


batrakova elena

Recommended Posts

Γειά σε όλους είμαι η Ελενα. Πρόσφατα απέκτησα ένα ψαράκι Μονομάχο και επιδή είναι η πρώτη μου φορά που έρχομαι σε επαφή με ψαράκια θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για την φροντίδα του. Το έχω περίπου ένα μήνα, είναι αρσενικό και το έχω ονομάσει ΡΑΛΦ.

Το έχω σε μία γυάλα 2 λίτρων και του έχω βάλει και κάποια διακοσμητικά πλαστικά φοιτά. Τον ταϊζω με σκουλικάκια για μονομάχους 2 φορές την ημέρα με μικρή ποσότητα πάνω στο δάχτυλο και του αλλάζω το νερό κάθε 4 μέρες αφού κρατήσω πρώτα περίπου 1/4 από το προηγούμενο. Επιδή λατρεύω τα ζώα και πάντα είχα κατοικίδιο, αν και ποτέ ξανά ψαράκια, θέλω να κάνω ότι μπορώ για να είναι άνετο και να περνάει καλά και κυρίως φοβάμαι λόγω του ότι δεν έχω εμπειρία στην φροντίδα του μην του κάνω καμία ζημιά αθελά μου.

Για'υτό σας παρακαλώ αν μπορείτε, να με συμβουλέψεται στα εξής:

1. Του βάζω μόνο εμφυαλλομένο νερό και όχι της βρύσης, χρειάζεται αντιχλώρειο?

2. Στην τροφή λέει να δίνω μερικά γεύματα την ημέρα σε ποσότητα που μπορεί να καταναλώσει το ψαράκι σε 3 λεπτά, αυτό είναι σωστό ή θέλει λιγότερα λεπτά και ποσότητα?

3. Οσον αφορά τα φοιτά στην γυάλα είναι εντάξι ή μηπως να τα αφαιρέσω να έχει περισσότερο χώρο?

4. Είναι απαραίτητο να το μεταφέρω το ψαράκι σε μεγαλύτερη γυάλα? Εαν συντιρώ σταθερή την θερμοκρασία του δωματίου θα είναι εντάξι στην 2λιτρη γυάλα που τον έχω τώρα, χωρίς άλλα εξαρτίματα?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους είμαι η Ελενα. Πρόσφατα απέκτησα ένα ψαράκι Μονομάχο και επιδή είναι η πρώτη μου φορά που έρχομαι σε επαφή με ψαράκια θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για την φροντίδα του. Το έχω περίπου ένα μήνα, είναι αρσενικό και το έχω ονομάσει ΡΑΛΦ.

Το έχω σε μία γυάλα 2 λίτρων και του έχω βάλει και κάποια διακοσμητικά πλαστικά φοιτά. Τον ταϊζω με σκουλικάκια για μονομάχους 2 φορές την ημέρα με μικρή ποσότητα πάνω στο δάχτυλο και του αλλάζω το νερό κάθε 4 μέρες αφού κρατήσω πρώτα περίπου 1/4 από το προηγούμενο. Επιδή λατρεύω τα ζώα και πάντα είχα κατοικίδιο, αν και ποτέ ξανά ψαράκια, θέλω να κάνω ότι μπορώ για να είναι άνετο και να περνάει καλά και κυρίως φοβάμαι λόγω του ότι δεν έχω εμπειρία στην φροντίδα του μην του κάνω καμία ζημιά αθελά μου.

Για'υτό σας παρακαλώ αν μπορείτε, να με συμβουλέψεται στα εξής:

1. Του βάζω μόνο εμφυαλλομένο νερό και όχι της βρύσης, χρειάζεται αντιχλώρειο?

2. Στην τροφή λέει να δίνω μερικά γεύματα την ημέρα σε ποσότητα που μπορεί να καταναλώσει το ψαράκι σε 3 λεπτά, αυτό είναι σωστό ή θέλει λιγότερα λεπτά και ποσότητα?

3. Οσον αφορά τα φοιτά στην γυάλα είναι εντάξι ή μηπως να τα αφαιρέσω να έχει περισσότερο χώρο?

4. Είναι απαραίτητο να το μεταφέρω το ψαράκι σε μεγαλύτερη γυάλα? Εαν συντιρώ σταθερή την θερμοκρασία του δωματίου θα είναι εντάξι στην 2λιτρη γυάλα που τον έχω τώρα, χωρίς άλλα εξαρτίματα?

1.χρειαζεσαι αντιχλωριο και και δεν υπαρχει λογος να χρησιμοποιεις εμφιαλωμενο

2.προτιμησε 1 με 1.5 λεπτα

3.η γυαλα σου ειναι μικρη και ειναι καλυτερα να τα αφαιρεσεις

4.το καλυτερο ειναι ενα μικρο ενυδρειο εστω λιγων λιτρων με ενα φιλτρο ετσι ωστε να καθαριζεται το νερο και να οξυγονονεται

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα μικρό ενυδρείο και αεραντλία για να αισθανθεί και εκείνο και εσύ καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Καλώς ήρθες, καλό διάβασμα, καλή συνέχεια!

Στην κατηγορία "Αναβαντίδες" αλλά και αλλού θα βρεις μπόλικο υλικό και προτάσεις για ενυδρείο μονομάχου :bowdown:

Ενα μικρό παράδειγμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=12718&hl=

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες λοιπόν!

Κατά τ'άλλα, όπως στα είπαν τα παιδιά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες στο ΑΖ .... :thumbup:

Καλη διαμονη ... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το εχεις σε γυαλα δυο λιτρων αλλαγη νερου καθε δυο ημερες με προσθηκη αντιχλωριου.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Γειά σου Έλενα και καλή συνέχεια! :thumbup:

Πολύ καλή η ερώτηση σου για το εμφιαλωμένο νερό και το αντιχλώριο... :bowdown:

Παίδες, είστε σίγουροι για το αντιχλώριο στο εμφιαλωμένο νερό???

Λογικά, αν και εφόσον το νερό εμφιαλώνεται στη πηγή, όπως δηλώνουν οι εταιρίες εμφιάλωσης, τότε δεν υπάρχει χλώριο και άλλα πρόσθετα και το νερό είναι 100% φυσικό. Το έχει ψάξει κάποιος σοβαρά? Με μετρήσεις?

Αν έχω δίκιο, η προσθήκη "αντιχλωρίου" στο εμφιαλωμένο νερό πιστεύω ότι θα είναι χρήσιμη, για τα άλλα συστατικά που περιέχουν τα σκευάσματα και προστατεύουν τα ψάρια και όχι τόσο για το χλώριο και τις χλωραμίνες.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Έλενα και καλή συνέχεια! :thumbup:

Πολύ καλή η ερώτηση σου για το εμφιαλωμένο νερό και το αντιχλώριο... :lmao:

Παίδες, είστε σίγουροι για το αντιχλώριο στο εμφιαλωμένο νερό???

Λογικά, αν και εφόσον το νερό εμφιαλώνεται στη πηγή, όπως δηλώνουν οι εταιρίες εμφιάλωσης, τότε δεν υπάρχει χλώριο και άλλα πρόσθετα και το νερό είναι 100% φυσικό. Το έχει ψάξει κάποιος σοβαρά? Με μετρήσεις?

Αν έχω δίκιο, η προσθήκη "αντιχλωρίου" στο εμφιαλωμένο νερό πιστεύω ότι θα είναι χρήσιμη, για τα άλλα συστατικά που περιέχουν τα σκευάσματα και προστατεύουν τα ψάρια και όχι τόσο για το χλώριο και τις χλωραμίνες.

Είχα διαβάσει σε ξένο forum ότι το εμφιαλωμένο νερό το "αποστειρώνουν" με όζον και όχι με χλώριο... Δεν ξέρω αν αυτό εφαρμόζεται και στην Ελλάδα...

Εντελώς πληροφοριακά, επειδή στον πρώτο μου μονομάχο έκανα αλλαγές νερού με εμφιαλωμένο και είχα διαβάσει σχεδόν όλες τις ετικέττες στο σούπερ μάρκετ: όλα τα εμφιαλωμένα έχουν PH από 7,5 και πάνω.

Από σκληρότητες δεν γνωρίζω :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους είμαι η Ελενα. Πρόσφατα απέκτησα ένα ψαράκι Μονομάχο και επιδή είναι η πρώτη μου φορά που έρχομαι σε επαφή με ψαράκια θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για την φροντίδα του. Το έχω περίπου ένα μήνα, είναι αρσενικό και το έχω ονομάσει ΡΑΛΦ.

Το έχω σε μία γυάλα 2 λίτρων και του έχω βάλει και κάποια διακοσμητικά πλαστικά φοιτά. Τον ταϊζω με σκουλικάκια για μονομάχους 2 φορές την ημέρα με μικρή ποσότητα πάνω στο δάχτυλο και του αλλάζω το νερό κάθε 4 μέρες αφού κρατήσω πρώτα περίπου 1/4 από το προηγούμενο. Επιδή λατρεύω τα ζώα και πάντα είχα κατοικίδιο, αν και ποτέ ξανά ψαράκια, θέλω να κάνω ότι μπορώ για να είναι άνετο και να περνάει καλά και κυρίως φοβάμαι λόγω του ότι δεν έχω εμπειρία στην φροντίδα του μην του κάνω καμία ζημιά αθελά μου.

Για'υτό σας παρακαλώ αν μπορείτε, να με συμβουλέψεται στα εξής:

1. Του βάζω μόνο εμφυαλλομένο νερό και όχι της βρύσης, χρειάζεται αντιχλώρειο?

2. Στην τροφή λέει να δίνω μερικά γεύματα την ημέρα σε ποσότητα που μπορεί να καταναλώσει το ψαράκι σε 3 λεπτά, αυτό είναι σωστό ή θέλει λιγότερα λεπτά και ποσότητα?

3. Οσον αφορά τα φοιτά στην γυάλα είναι εντάξι ή μηπως να τα αφαιρέσω να έχει περισσότερο χώρο?

4. Είναι απαραίτητο να το μεταφέρω το ψαράκι σε μεγαλύτερη γυάλα? Εαν συντιρώ σταθερή την θερμοκρασία του δωματίου θα είναι εντάξι στην 2λιτρη γυάλα που τον έχω τώρα, χωρίς άλλα εξαρτίματα?

ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ Η ΓΙΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ .ΝΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ

ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΟ ΨΑΡΙ ΚΟΛΥΜΠΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΙΑΛΑ ΚΑΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΛΥΜΠΙ

ΤΟΥ ΧΤΥΠΑ ΣΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΥΑΛΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΙΣΩ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ .ΓΙ'ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΕΠΙΔΗ ΟΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ

ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΦΩΛΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ

ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΠΙΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΥΝ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΡΟΦΗΣ.ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ ΤΡΩΝΕ ΟΣΟ

ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΟΥΝ ΚΟΡΕΣΜΟ .ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΤΩΝ ΔΑΚΤΥΛΩΝ ΘΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΛΕΠΤΟ ΜΕ 1,5.ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ 2 ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΜΑΖΙ

ΓΙΑΤΙ ΧΤΥΠΙΟΥΝΑΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΡΕΑ ΟΧΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 5 ΘΥΛΙΚΕΣ

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΓΑΜΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ

ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ

ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΑΚΑ, ΘΕΛΕΙΣ ΕΠΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΓΙΑ ΟΞΥΓΩΝΩΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ.ΣΤΙΣ

ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΥ ΚΑΠΙΟΥΣ ΑΔΕΝΕΣ

SAPRIKIS

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ Η ΓΙΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ .ΝΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ

ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΟ ΨΑΡΙ ΚΟΛΥΜΠΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΙΑΛΑ ΚΑΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΛΥΜΠΙ

ΤΟΥ ΧΤΥΠΑ ΣΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΥΑΛΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΙΣΩ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ .ΓΙ'ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΕΠΙΔΗ ΟΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ

ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΦΩΛΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ

ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΠΙΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΥΝ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΡΟΦΗΣ.ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ ΤΡΩΝΕ ΟΣΟ

ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΟΥΝ ΚΟΡΕΣΜΟ .ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΤΩΝ ΔΑΚΤΥΛΩΝ ΘΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΛΕΠΤΟ ΜΕ 1,5.ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ 2 ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΜΑΖΙ

ΓΙΑΤΙ ΧΤΥΠΙΟΥΝΑΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΡΕΑ ΟΧΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 5 ΘΥΛΙΚΕΣ

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΓΑΜΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ

ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ

ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΑΚΑ, ΘΕΛΕΙΣ ΕΠΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΓΙΑ ΟΞΥΓΩΝΩΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ.ΣΤΙΣ

ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΥ ΚΑΠΙΟΥΣ ΑΔΕΝΕΣ

SAPRIKIS

:blush: Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις... Βάζουμε μαζί αρσενικό και θηλυκό μονομάχο μόνο αν σκοπεύουμε να τα ζευγαρώσουμε και πρέπει να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες. Και δεν είναι και απόλυτα βέβαιο ότι σε περίπτωση μάχης ο αρσενικός θα σκοτώσει την θηλυκιά... μπορεί να γίνει και το αντίθετο. Το σίγουρο πάντως είναι πως δεν βάζουμε μαζί μονομάχους "για να έχουν παρέα" :buttrock:

Και ένα τελευταίο: που το διάβασες ότι οι μονομάχοι είναι πολυγαμικοί;

Οσο για τα υπόλοιπα:

Στα ενυδρεία για μονομάχους βάζουμε φίλτρα με χαμηλή ροή.

Ο άνθρακας δεν χρειάζεται, τον βάζουμε μόνο μετά από κάποια θεραπεία.

Το ίδιο άχρηστη είναι η αεραντλία, οι μονομάχοι αναπνέουν αέρα από την επιφάνεια του νερού μέσω του λαβυρίνθου τους.

Αυτά τα ολίγα.

Link to comment
Share on other sites

:Και ένα τελευταίο: που το διάβασες ότι οι μονομάχοι είναι πολυγαμικοί;

Εαν εχουν ασπασθει τον ισλαμισμο; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχουν ασπασθει τον ισλαμισμο; :blush:

Είναι κι αυτό μια άποψη :buttrock::blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...