Jump to content

Sos!!!


thess

Recommended Posts

Θέλω για ακόμα μια φορά τη βοήθεια σας ! ξαφνικά γύρισα το απόγευμα στο σπίτι κ είδα τον μεγάλο δίσκο που ενοχλούσε το μικρό να έχει θολώσει το χρώμα του κ να έχει γίνει όλος ένα χρώμα μωβ-μπλε σκούρο πάντως οι ρίγες του αχνοφαινοντε !το μονό που έκανα είναι να αυξήσω μπουρμπουλήθρα !

Προηγούμενη κατάσταση

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=14154

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ,κατι δεν κανεις σωστα.....το ψαρι ειναι προφανως αρκετα στρεσαρισμενο,και πρεπει να βρεις τον λογο....!!

ισως αν μας εδινες περισσοτερα στοιχεια,συνθηκες νερου κλπ,να βγαζαμε καποια ακρη για το τι φταιει...

Link to comment
Share on other sites

NH3/NH4=0

No3=10

No2=0

GH= >16

KH= 6

Ph περίπου 6,5 με 6,4 με τελευταία μέτρηση χθες το όργανο τελείωσαν μπαταρίες ατυχία..

Θερμοκρασια=28

Υπάρχουν πολλές κρυψώνες για τα ψαριά κ το ενυδρείο είναι φυτεμένο με τα υπόλοιπα ψάρια δεν έχω πρόβλημα

Το ψαρί μόλις ανοίγω το καπάκι η πάω κοντά στο ενυδρείο βγαίνει από εκεί που κρύβετε ποτέ ξανά δεν έχει κρυφτή στη τροφή πηγαίνει κοντά αλλά δε τρωει επίσης ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τάϊσμα στο ψάρι ! υποθέτω ότι δίστιχος έφαγε κάτι που το πείραξε γιατί είδα μια ακαθαρσία να κρέμεται η οποία να αποτελείτε από το εξωτερικό περίβλημα κ περιέχει μέσα μονό μια ακαθαρσία πόλη μικρή σε σχέση με το μήκος όλης αυτής της ‘ζελατινας’

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν ξερω ακριβος τι εχει αλλα με τα λεγομενα σου ,,μπορει να πασχει απο μια ασθενεια που βρεισκεται στα εντερα των ψαριων και λεγετε" Εντερικα Μαστιγοφορα"..αυτην την ασθενεια την παρουσιαζουν ειδη κιχλιδων ,,και αυτο οφειλεται στην ανεπαρκη διατροφη,στην ελλειψη βιταμινων ,θρεπτικων ουσιων και μεταλων η το στρες.

Το χρωμα των ψαριων σκουραινει ,και αυτα κολυμπανε αδεξια και χανουν την ορεξη τους.αυτα τα μαστιγοφορα αναπαραγονται πολυ ευκολα οταν η τροφη ειναι ανεπαρκης και φτωχη σε ινες.αν τα μαστιγοφορα πολλαπλασιαστουν και η ασθενεια δεν καταπολεμιστη τα ψαρια χανουν βαρος και φθειρονται οι ακρες των πτεριγιων.

γιαυτο ταισε με καλη ποιοτητα τροφες ,μαζι με βιταμινες,και ριξε και λιγα ιχνοστιχεια!!

Δεν ξερω αν οντως ειναι ετσι ,,παρατηρησε και πες μας!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν ακριβώς τα ίδια με το προηγούμενο Post σου... για κάποιο λόγο τα δισκάκια σου δεν είναι ιδιαίτερα χαρούμενα :)

Οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή και αν ακολουθήσεις, εάν δεν διορθώσεις αυτό που στρεσάρει τα ψάρια σου τα προβλήματα σου θα επανέλθουν...

Αλλαγές κάθε πότε κάνεις και με ποιον τρόπο???

Πολύ πιθανών, από αυτά που περιγράφεις να πρόκειται για ενδοπαράσιτα όπως λέει και ο φίλος akillis (τσίμπησε λίγο την θερμοκρασία σταδιακά στους 30 - 31, σε 2η φάση η χρησιμοποίηση hexamita εάν πρόκειται όντως για ενδοπαράσιτα είναι μια λύση).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν ξερω ακριβος τι εχει αλλα με τα λεγομενα σου ,,μπορει να πασχει απο μια ασθενεια που βρεισκεται στα εντερα των ψαριων και λεγετε" Εντερικα Μαστιγοφορα"..αυτην την ασθενεια την παρουσιαζουν ειδη κιχλιδων ,,και αυτο οφειλεται στην ανεπαρκη διατροφη,στην ελλειψη βιταμινων ,θρεπτικων ουσιων και μεταλων η το στρες.

Το χρωμα των ψαριων σκουραινει ,και αυτα κολυμπανε αδεξια και χανουν την ορεξη τους.αυτα τα μαστιγοφορα αναπαραγονται πολυ ευκολα οταν η τροφη ειναι ανεπαρκης και φτωχη σε ινες.αν τα μαστιγοφορα πολλαπλασιαστουν και η ασθενεια δεν καταπολεμιστη τα ψαρια χανουν βαρος και φθειρονται οι ακρες των πτεριγιων.

γιαυτο ταισε με καλη ποιοτητα τροφες ,μαζι με βιταμινες,και ριξε και λιγα ιχνοστιχεια!!

Δεν ξερω αν οντως ειναι ετσι ,,παρατηρησε και πες μας!! :)

Φίλε μου η διατροφή του ψαριού είναι πολύ πλούσια .Με τροφές διαφορές τετρα κ τροπικαλ με σκόρδα βιταμίνες κλπ επίσης ρίχνω κ ιχνοστοιχεία κ tetravital επίσης κ κατεψυγμένη τροφή.

Το ψαρί σήμερα μάλλον θα το χάσω είναι πολύ χειρότερα κ υπενθυμίζω όλα αυτά σε 5 -6 ώρες έγιναν επίσης έχει μέσα το νερό μιξαζιν

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η διατροφή του ψαριού είναι πολύ πλούσια .Με τροφές διαφορές τετρα κ τροπικαλ με σκόρδα βιταμίνες κλπ επίσης ρίχνω κ ιχνοστοιχεία κ tetravital επίσης κ κατεψυγμένη τροφή.

Το ψαρί σήμερα μάλλον θα το χάσω είναι πολύ χειρότερα κ υπενθυμίζω όλα αυτά σε 5 -6 ώρες έγιναν επίσης έχει μέσα το νερό μιξαζιν

Ευχαριστώ που με βοηθάτε αλλά θυμίζω ότι έχω ρίξει ιδεί μέσα φάρμακο κάνει να ρίξω κ δεύτερο στης οδηγίες του φαρμάκου λέει πρέπει να περάσουν 2 μέρες για να ρίξω άλλο

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η εξελιξη ειναι τοσο ασχημη και ραγδαια, θα προτεινα να κανεις μια καλη αλλαγη νερου, βαλε ανθρακα να απορροφησει το προηγουμενο φαρμακο και ξεκινα θεραπεια με Tremazol της Sera. Μαλλον προκειται για κατι εντερικο οποτε................ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για της απαντήσεις σας !Το ψάρι ενώ είχε γρύσει ανάποδα τη Παρασκευή το βράδυ εχθές Σάββατο το πρωί ήταν μια χαρά λες κ δεν έγινε τπτ το χρώμα του μόνο δεν επανιλθε 100% σήμερα Κυριακή έκανα μια γονέα αλλαγή νερού 50λ από τα 120λ μείωσα την θερμοκρασία στους 29 από 30,5!Τον άνθρακα να τον βγαλω ? Τώρα τη πρέπει να κάνω να βάλω κανα υγρό (φάρμακο) μέσα στο νερό ?το ψάρι επανιλθε μόνο του δε έβαλα φάρμακο !

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου φαρμακο δεν νομιζω αφου ειναι οκ !!κανε το νερο σου αποδεκτο για τους δισκους και αν θελεις ριχνεις και καμια βιταμινουλα(π.χ activant) και αστο να ηρεμιση!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...