Jump to content

την αποψη σας παρακαλω...


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού μπόρεσες να τα πιάσεις, πάλι καλά.

Θα πρέπει να εντοπίσεις τους λόγους που προκάλεσαν την ασθένεια, γιατί κατόπιν θα έχεις πάλι τα ίδια. πχ συνθήκες νερού, μόνιμο στρες....

Την chaeto δεν την προτιμά κανένας οργανισμός στο διαιτολόγιό του.

Link to comment
Share on other sites

νεο δεν εχουμε απλα περιμενω......

κ.νικο οι μετρησεις μου(nh4,no2,no3,ph kai 8ermokrasia) ειναι οκ.....

2 γεγονοτα με βαζουν σε σκεψεις η ολικη κατολησθηση που εγινε....γιατι εγινε χαμος το οτι δε χτυπησε καποιο

ψαρι μου εκανε φοβερη εντυπωση.....που θα ειχε σασν αποτελεσμα φανταζομαι μεγαλο στρες για τα ψαρια

και το σαββατο οταν γυρισα αποτην συναντηση ειδα ενα απο τα 2 puffer να εχει μια δαγκωνια αρκετα εντονη

ενω γυρω γυρω τησ ηταν μικρα ασπρα "σπυρακια" ισως να ηταν η αρχη της ιστοριας.υπ'οψην η κατολησθηση

εγινε μια μερα μετα την δαγκωνια.............αρα δεδομενου πως οι τιμες μου ειναι οκ φανταζομαι πως αυτοι ειναι οι

λογοι......αυτο που μου κανει εντυπωση (χωρις να ειμαι γνωστης !)το ποσο γρηγορα εξελιχτηκε το ick μεσα σε3

μερες τα 2 ψαρια ηταν χαλια...........τι ναπω θα δουμε........ :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό να οφείλεται στους λόγους που περιγράφεις.

Αναφέροντας πιο πάνω "συνθήκες", δεν εννοώ κατ΄ ανάγκη παραμέτρους νερού, αλλά και λοιπούς στρεσογόνους παράγοντες, όπως περιορισμένος χώρος, ασυμβατότητα ψαριών κλπ

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα ψαρια δεν αντεξαν μιας και το ick ηταν πολυ προχωρημενο και πεθαναν... :);):thumbup::(:bigemo_harabe_net-180:

ερωτηση:σε ενα ενυδρειο (boyu)128lt με 4 τ5 ,τι κατηγοριες κοραλιων μπορω να εχω?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λυπάμαι για τις απώλειες που έχεις. :)

Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε περάσει κάτι αντίστοιχο και σε καταλαβαίνω πως νιώθεις

Καλή συνέχεια σε ότι κάνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για τις απωλειες :)

Στο ενυδρειο που αναφαιρεις με το φωτισμο αυτό νομιζω δεν θα δυσκολευτεις να κρατησεις και δυσκολα κοραλακια. Πιθανων βεβαια καποια απαιτητικα σε φωτισμό να σε δυσκολεψουν

Με σωστες τιμες παντα!!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε δυσκολα ποια εννοουμε? τα σπσ η λπσ? :);):thumbup::(:bigemo_harabe_net-180:

οι ανεμωνες τι θεωρουνται?τα κλαμσ?

Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη φωτισμού και ΜΟΝΟ φωτισμού τα sps ειναι πιο αποιτητικά απο τα υπόλοιπα που αναφαίρεις. Κάθε ζωντανό εχει τις δικές του ιδιετερότητες όχι μόνο απο θεμα φωτισμού αλλά και απο ροή, τιμές μετρήσεις...

Με τις λαμπες που προανεφερες δεν θα εχεις ιδιετερο πρόβλημα, μην ανυσηχεις

Link to comment
Share on other sites

ξαναεφτιαξα τους βραχους!!!!!! :)

αγορασα νεο ενυδρειο........ ;)

και επι της ευκαιριας αλλαζω θεση στο (φοιτητικο)σαλονι μου......... :thumbup:

photos soon..................... :(

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια.UPDATE PHOTOS!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν ξερω τι να κανω.........να το ξεκινησω τωρα το ριφακι η απο σεπτεμβρη?

η εξατμηση ειναι μεγαλο προβλημα.......

επισης,τι κυκλοφοριτη χρειαζεται να αγορασω?,εσεις που το ξερετε το ενυδρειο.......

λεω για καμια 10 κιλακι βραχο καλα ειναι η να παρω και αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι δικο σου φιλε μου...'

Το νεο ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι? διαστασεις?

Link to comment
Share on other sites

εγω καλοκαιρι το ξεκινησα,τωρα για τις εξατμισεις εχεις δικιο.Αν εχεις υπομονη μεχρι σεπτεμβρη τοτε καλυτερα τοτε,ασε που και σεπτεμβρη ακομα εχει ζεστες...

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κατι γιατι εχω μπερδευτει λιγο...................με την θερμοκρασια........

οκ λεμε να μην ανευει η θερμοκρασια γιατι θα ψοφισει οτι ειναι ζωντανο............

1) ο ζωντανος αραγωνιτης οταν ειναι στην συσκευασια του, σε μονιμη καλοκαιρινη θερμοκρασια30-40 βαθμουσ

δεν θα παθει τπτ?

2)οταν κουραρουμε βραχο σε βαρελα,και εκει δεν θα υπαρχει αντιστοιχο προβλημα ?

(τι αλατοτητα πρεπει να εχουμε στο νερο που κουραρουμε τον βραχο?)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω θερμοκρασιες και συνθηκες ενυδρειου (σαλτ 1024-1026 και temp 26-28 C) για να μην πεθανουν τα βακτιρια που εχει απανω του!Αυτά για το βραχο οσο για τον αραγωνιτη νομιζω ισχυει το ιδιο αλλα κανεις δεν δινει σημασια...στα καταστηματα εννοω!Οι πιο εμπειροι ομως θα σε κατατοπησουν καλυτερα!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

μετρησα 2 φορεσ αμμωνια με τροπικ μαριν και δειχνει 3!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μετα ξαναμετραω 2φορες με σαλιφερτ και δειχνει <0.25!!!!!!!!!!!

να πιστεψω την σαλιφερτ,ε? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...