Jump to content

Red Sea Max 130l Nano Reef


lemonikos

Recommended Posts

Λοιπον ο μηνας επιτελους περασε και απο βδομαδα θα μπουν τα πρωτα ζωντανα!!!Εχω 2 αποριες ομως...

1ον τα φωτα απο την στιγμη που θα αναψουν(2 ωρες την πρωτη μερα) μετα απο ποσες μερες θα φτασω να τα αναβω 12 ωρες?

2ον ποσα ψαρια μπορω να βαλω την πρωτη μερα?σιγουρα θα βαλω 2 κλοουν.μπορω να βαλω και αλλα πχ blue tang,yellow tang?

Ο βραχος σφιζει απο ζωη!βρηκα μεχρι και worm! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην το λες έτσι ότι ο μήνας πέρασε!

Όσο μεγαλύτερη υπομονή έχεις τόσο μεγαλύτερο και μονό καλό θα κανείς στο σύστημα σου!

Εγώ έμεινα 2 μήνες και κάτι χωρίς φως και αν είχα και άλλη υπομονή θα το κρατούσα και άλλο!

Τώρα αν θες να ανάψεις φώτα ξεκίνα με 2 η 3 ώρες και κάθε 4μερες ανέβαζε 1ωρα.

Υπομονή όμως και στα ζωντανά για το σύστημα σου δεν έχει ωριμάσει ακόμα.

Εγώ σου προτείνω να βάλεις 1 κλόουν και να παρακολουθείς στενά τις παραμέτρους του νερό σου.

Αν περάσει μια βδομάδα και είσαι σταθερός βάλε και το δεύτερο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Νίκο,

δεν είναι καλή ιδέα να γεμίσεις το ενυδρείο σου με ψάρια, επειδή πέρασε ο πρώτος μήνας.

Μετά τον πρώτο μήνα, ανάβουμε τα φώτα με μικρή φωτοπερίοδο και παρακολουθούμε την ανάπτυξη της άλγης, κυρίως διατομικής. Μόλις παρατηρήσουμε να σχηματίζεται, σαν επίχρισμα στα τζάμια, τότε είναι ώρα να μπει το πρώτο συνεργείο καθαρισμού. Αυτό αποτελείται από σαλιγκάρια και ερημίτες.

Κατόπιν ακολουθούν μεγάλοι οργανισμοί, όπως ανθεκτικά κοράλλια, όταν έχουμε φτάσει σε πλήρη φωτοπερίοδο και κατόπιν ψάρια.

Πάντα η βιοφόρτιση είναι σταδιακή, για να δίνουμε στο φυσικό σύστημά μας, να αναπτύσσεται και να προσαρμόζεται στις νέες απαιτήσεις.

Να θυμάσαι ότι από εδώ και πέρα, οι μεγάλες ανακατατάξεις του βράχου απαγορεύονται, ενώ την άμμο δεν την αγγίζουμε.

Δεν είναι απαγορευτικό να βάλεις από την αρχή ψάρια, εφόσον το επιθυξείς, αλλά αν το κάνεις, περιορίσου σε ένα μικρό κλόουν percula, και αργότερα προσθέτεις το δεύτερο, αφού βεβαιωθείς ότι το σύστημά σου παραμένει σταθερό και το ψαράκι σου δείχνει υγιές.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα πόσο σταδιακά πρέπει να τα ανάψω??? Συμφωνείτε με όσα λέει ο peris?Μου φαίνεται κάπως υπερβολικό να ανάβω τα φώτα 1 ώρα μόνο παραπάνω κάθε 4 ημέρες..δεν καταλαβαίνω το λόγο. Διαφωτείστε με!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος εχει απολητο δικιο και γρηγορα σου λεει εγω ανεβαζω μια ωρα καθε 2 εβδομαδες δουλευει το ενυδρειο κοντα στο διμηνο και εχω φωτοπεριοδο 5 ωρες (αναψα φωτα μετα απο ενα μηνα 2 ωρες τη μερα) αν αυξησεις αποτομα θα εχεις ξεσπασμα αλγης κατα πασα πιθανοτητα!Οι πιο εμπειροι θα στο εξηγησουν καλυτερα αλλα φιλικα σιγα σιγα το φως!!!!Η αποφαση παντα δικια σου!!!Φιλικα Γιαννης!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Βλέπεις την ανάπτυξη της άλγης και ανάλογα ενεργείς. Στο μεταξύ το συνεργείο καθαρισμού θα βοηθήσει, ώστε η ανάπτυξη της άλγης να μην πάρει μεγάλες διαστάσεις. Όταν η άλγη γίνει "μαλί", τότε κανένας οργανισμός δεν την τρώει και τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να περιμένεις να κάνει τον κύκλο της και να εξαφανιστεί από μόνη της, εφόσον τα πάντα λειτουργούν σωστά στο σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...