Jump to content

Ερωτήσεις ...πολλές !(απ τα κοχύλια στην σιλικόνη)


Recommended Posts

Νέος στο χώρο των ενυδρείων και αυτή τη στιγμή στρώνω ένα μικρό των 60 λίτρων . Ευτυχώς το έψαξα στο Internet και έπεσα στο site σας αλλιώς ήδη στο ενυδρείο θα "τυραννούσα" μερικά ψαράκια ... ( στο petshop η κουβέντα ήταν "2 μέρες με το φίλτρο να δουλεύει και είσαι έτοιμος για ψαράκια :thumbup::lmao: )

Με το στρώσιμο και τα της αμμωνίας νομίζω κατάλαβα τι πρέπει να κάνω ... για το τι ψάρια θα βάλω προς το παρόν δεν έχω ιδέα αλλά το σίγουρο είναι ότι θα βάλω τα κοχύλια ... ( φαγώθηκε η γυναίκα :busted_cop::busted_cop: άρα θα μπουν) ..

Η ερώτησή μου προς του παλιούς είναι η εξής ... διάβασα ότι τα κοχύλια ανεβάζουν κάποιες τιμές στο νερό ( το PH αν θυμάμαι καλά ) , κάτι που δεν είναι καλό για όλους τους τύπους ψαριών ... Ένας τρόπος για να το αποφύγουμε είναι να περάσουμε τα κοχύλια με βερνίκι , μη τοξικό , έτσι ώστε να μην κινδυνεύουν τα ψαράκια ... Βρήκα μάλιστα ένα βερνίκι με βάση το νερό , μη τοξικό , αδιάβροχο και αναφέρει και το "100% ammonia free" και σκέφτομαι να τα βουτήξω μέσα για να τα αδιαβροχοποιήσω κατά κάποιο τρόπο ...

Ισχύουν όλα αυτά βρε παιδιά ; Η τζάμπα ο κόπος και το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο ή ακόμα χειρότερο ;

Τάσος

Edit 20/1/06 : του άλλαξα και τίτλο γιατί ξεφύγαμε απ τα κοχύλια λιγάκι ....

Έγινε επεξεργασία - Tasos300zx
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Για το θέμα των βερνικιών διάβασε αυτό που έχει γράψει ειδικός για τα χρώματα. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1158&hl=. Από όσο κατάλαβα μπορεί μακροπρόθεσμα να υπάρξει πρόβλημα.

Κατά τα άλλα σωστά στρώνεις το ενυδρειάκι με αμμωνία και για όποια απορία έχεις ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε. Τα κοχύλια ανεβάζουν την σκληρότητα άρα πιθανόν θα μπορούσες να σκεφτείς κάποιο συνδυασμό ψαριών που εκτιμούν πιο σκληρά νερά από τα υπόλοιπα.

Καλώς ήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Το υπο ποιες συνθηκες τα κοχυλια ανεβαζουν τη σκληροτητα ειναι το θεμα σου. Λοιπον: κατ' αρχας, το αν θα ανεβει, και κατα ποσο θα ανεβει η σκληροτητα, εξαρταται απο τα ποσα κοχυλια θα βαλεις, το pH του νερου (κατα ποσο ειναι οξινο η οχι και σε τι επιπεδο κτλ).

Αυτο που συμβαινει ειναι οτι τα κοχυλια "διαλυονται" στο νερο αλλα οπως καταλαβαινεις αυτο παιρνει χρονια (στην κυριολεξια). Πολλοι χομπιστες που θελουν να ανεβασουν τη σκληροτητα στο ενυδρειο τους (για να εξασφαλισουν σταθεροτητα στο pH) τοποθετουν μια σακουλιτσα με τριμμενα κοχυλια μεσα σε φιλτρο με ταχεια ροη. Αυτο φυσικα αυξανει τη σκληροτητα γιατι τα μικρα κομματακια διαλυονται πιο ευκολα στο νερο.

Αν ομως τα κοχυλια ειναι ολοκληρα μεσα στο ενυδρειο, οπου η ροη ειναι σχετικα μικροτερη η ταχυτητα με την οποια διαλυονται ειναι μηδαμινη και οι επιπτωσεις στη σκληροτητα επισης μηδαμινες.

Εξαρτωμενων των λιτρων του ενυδρειου σου μπορεις να βαλεις μερικα κοχυλια χωρις προβλημα (και χωρις βερνικι!).

Αυτο στο λεω και απο πειρα, εγω εχω κοχυλια σε ενυδρειο με γατοψαρα. Τα κοχυλια ειναι απο τις παραλιες της Πελοποννησου και η σκληροτητα παραμενει σε πολυ χαμηλα επιπεδα (ανθρακικη 1,1, γενικη 3,9) παρα το γεγονος οτι εχω και οζον στο ενυδρειο, που επιταχυνει την αποσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου προς του παλιούς είναι η εξής ... διάβασα ότι τα κοχύλια ανεβάζουν κάποιες τιμές στο νερό ( το PH αν θυμάμαι καλά ) , κάτι που δεν είναι καλό για όλους τους τύπους ψαριών ...

9793[/snapback]

Ολοι στην αρχη τελικα τις ιδιες αποροιες εχουμε. :D Τα κοχυλια σε νερο με κανονικο PH δεν επειρεαζουν τις συνθηκες γιατι ειναι με βαση τον καλσιτη ο οποιος θελει πολυ χαμηλο PH για να αρχισει να διαλυετε. Κατι που μονο σε ενυδρειο με PH κατω απο 5 μπορει να συμβει. Ο αραγωνιτης ειναι που διαλυετε αρκετα ευκολα. Ο καλσιτης οχι. Οποτε βαζεις αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά . Διάβασα και το Post για τα μη τοξικά βερνίκια και μου σηκώθηκε η τρίχα ... πάλι καλά που δεν τα είχα βάψει :D:D

Θα τα τοποθετήσω χωρίς βερνίκι και θα κάνω και καμιά μέτρηση μετά από μερικές μέρες για να δω τι γίνεται με το PH . (αν και με αυτά που μου είπατε ηρέμισα κάπως )

Ένα άλλο θέμα που δεν το σκέφτηκα καθόλου είναι το εξής ... Όταν έφτασε στα χέρια μου το ενυδρείο προφανώς λόγο κάποιου χτυπήματος , η μία πλάγια πλευρά του στο πάνω μέρος είχε ψιλοξεκολήσει ... Το πήγα λοιπόν σε ένα κατάστημα με τζάμια και μου έβαλε ο άνθρωπος λίγη μαύρη σιλικόνη (όπως ήταν πριν δλδ) + την ταινία για να μην κουνηθεί μέχρι να στεγνώσει ...

Δε ρώτησα για τοξικότητες και τέτοια γιατί δεν είχα ιδέα ... τώρα που το σκέφτομαι αρχίζω και το φοβάμαι ... υπάρχει περίπτωση η σιλικόνη να μου κάνει καμιά ζημιά και να είναι επικίνδυνη για τα ψαράκια :D ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δε ρώτησα για τοξικότητες και τέτοια γιατί δεν είχα ιδέα ... τώρα που το σκέφτομαι αρχίζω και το φοβάμαι ... υπάρχει περίπτωση η σιλικόνη να μου κάνει καμιά ζημιά και να είναι επικίνδυνη για τα ψαράκια :D ;;;

9857[/snapback]

Απ' οσο ξερω ο τυπος σιλικονης που χρησιμοποιειται για ενυδρεια ειναι ειδικος, μη τοξικος. Φανταζομαι οτι ο μαστορας ειδε τι του πηγες και χρησιμοποιησε την αναλογη σιλικονη. Παντως αν δεν εισαι σιγουρος πηγαινε ρωτησε τον, κυττα και το κουτι!

Link to comment
Share on other sites

καθαρη σιλικονη μη τοξικη για ενυδρειακη χρηση......πηγαινε ρωτησε τον οπως σου ειπαν και τα παιδια.............. αν σου εχει βαλει απλη(που δεν νομιζω)...........τα ψαρακια θα τα βρεις :D:D:D .ρωτα και μετα βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδα και πολύ σχετικό τον "μάστορα" ... Θα πάω αύριο να ρωτήσω και να δω και μόνος μου ... Αλλά και τόσο μικρή ποσότητα σιλικόνης μπορεί να "ξεκάνει" τα καημένα τα ψαράκια ; Εν τοιαύτη περιπτώσει τι κάνουμε ; Άδειασμα νερό ( τζάμπα οι μέρες στρωσίματος ) , ξεκόλλημα σιλικόνης ( πως ?!) και κόλλημα πάλι ; Τα χάλια μου :D:D

Συνεχίζοντας το διάβασμα στο forum σας οι ανησυχίες και οι απορίες αυξάνονται ... Το άσχημο είναι ότι τα PetShop που επισκέφθηκα σήμερα με μπέρδεψαν περισσότερο ... Ο ένας μου έλεγε να "πετάξω" το φίλτρο που μου πρότεινε ο άλλος και το αντίστροφο ... Ένας μόνο μου είπε άστο να δουλέψει να δεις πως θα τα πάει και βλέπουμε . (φυσικά αυτός θα με ξαναδεί ... οι άλλοι ούτε σε 10 χρόνια :D ) .

Τα μηχανήματα που έχω αυτή τη στιγμή είναι : εσωτερικό φίλτρο που λέει 300L/Η aquapor (έχει στο κάτω μέρος σφουγγάρι , και πάνω από το σφουγγάρι κάτι ακόμα μέσα σε ένα πλαστικό κουτάκι) και θερμαντήρας aquamatic plus 75w με κάτι σχεδιάκια από φυτά πάνω . Κάτω έχω στρώσει ~3 cm από ψιλό χαλίκι ( το αγόρασα συσκευασμένο σε διάφανο σφραγισμένο σακουλάκι ) . Τα βελτιωτικά νερού είναι της sera ( aquatan , nitrivec και toxivec ) και το τεστ είναι κάτι στικάκια (eSHa λέει το κουτί πάνω) που μετράνε PH ,GH/TH , KH , NO2 και ΝΟ3 .

Ο εξοπλισμός μου είναι σωστός για τα λίτρα του ενυδρείου μου ; Ρωτάω γιατί με τρέλαναν σήμερα ...

Επίσης ο εξοπλισμός αυτός απ΄ότι είδα δεν έχει γείωση ... Πόσο επικίνδυνο είναι αυτό για τα ψαράκια ; (για εμάς φαντάζομαι δεν είναι γιατί πάντα αποσυνδέουμε πριν βάλουμε χέρι στο νερό )

ΥΓ μήπως να αλλάξω τον τίτλο σε "Απορίες απορίες απορίες" ; :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδα και πολύ σχετικό τον "μάστορα" ... Θα πάω αύριο να ρωτήσω και να δω και μόνος μου ... Αλλά και τόσο μικρή ποσότητα  σιλικόνης μπορεί να "ξεκάνει" τα καημένα τα ψαράκια ; Εν τοιαύτη περιπτώσει τι κάνουμε ; Άδειασμα νερό ( τζάμπα οι μέρες στρωσίματος ) , ξεκόλλημα σιλικόνης  ( πως ?!)  και κόλλημα πάλι ;    Τα χάλια μου  :D  :D

ρωτα τον πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση(και μενα δεν μου ειχε βαλει κοντρες σε 380λ ενυδρειο και εβαλα μονος μου....).εν τι αυτη την περιπτωση δυστυχως αδεισμα,στεγνωμα,ξεκολλημα τα μερη που εχουν κολληθει με απλη σιλικονη και ξανακολλημα με ενυδρειακη σιλικονη.αν δεν το εχεις ξανακανει καλο θα ηταν να στο φτιαξει ο μαστορας για λογους ασφαλειας..........και αντοχης.................

Συνεχίζοντας το διάβασμα στο forum σας οι ανησυχίες και οι απορίες αυξάνονται ... Το άσχημο είναι ότι τα PetShop που επισκέφθηκα σήμερα με μπέρδεψαν περισσότερο ... Ο ένας μου έλεγε να "πετάξω" το φίλτρο που μου πρότεινε ο άλλος και το αντίστροφο ... Ένας μόνο μου είπε άστο να δουλέψει να δεις πως θα τα πάει και βλέπουμε . (φυσικά αυτός θα με ξαναδεί ... οι άλλοι ούτε σε 10 χρόνια :angry2: ) .

και καλα θα κανεις.........................

Τα μηχανήματα που έχω αυτή τη στιγμή είναι : εσωτερικό φίλτρο που λέει 300L/Η aquapor (έχει στο κάτω μέρος σφουγγάρι , και πάνω από το σφουγγάρι κάτι ακόμα μέσα σε ένα πλαστικό κουτάκι) και θερμαντήρας aquamatic plus 75w με κάτι σχεδιάκια από φυτά πάνω . Κάτω έχω στρώσει ~3 cm από ψιλό χαλίκι ( το αγόρασα συσκευασμένο σε διάφανο σφραγισμένο σακουλάκι ) . Τα βελτιωτικά νερού είναι της ) και το τεστ είναι κάτι στικάκια (eSHa λέει το κουτί πάνω) που μετράνε PH ,GH/TH , KH , NO2 και ΝΟ3 .

λοιπον ο θερμοστατης ειναι οκ...το υποστρωμα το βλεπω λιτο..(3εκ)αυξησετο τωρα και σε περιπτωση που στο μελλον θα φυτευτει σε τουλαχ.6εκ.....τα στικακια μετρανε οχι ομως απολυτα..καλυτερα ειναι τα τεστ σε σταγονες....

sera aquatan:προσθετεις την αναλογη ποσοτητα σε καθε αλλαγη νερου..

sera nitrivec:ζωντανα βακτηριδια

sera toxivec:............................

για το φιλτρο δεν το ξερω περιμενε καποιον αλλον...................

Επίσης ο εξοπλισμός αυτός απ΄ότι είδα δεν έχει γείωση ... Πόσο επικίνδυνο είναι αυτό για τα ψαράκια ; (για εμάς φαντάζομαι δεν είναι γιατί πάντα αποσυνδέουμε πριν βάλουμε χέρι στο νερό )

σε αυτο θα σου απαντησουν οι ειδικοι ........βλεπε και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1641

ΥΓ μήπως να αλλάξω τον τίτλο σε "Απορίες απορίες απορίες" ; :D

9869[/snapback]

μην τρελενεσαι ................... :D:D:hysterical::hysterical::hysterical::thumbup::thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Θα ρίξω λοιπόν κι άλλο χαλικάκι όταν με το καλό φτάσω για αλλαγή νερού, για φύτεμα προς το παρόν δεν το βλέπω γιατί ήδη έχω αρχίσει να χάνομαι ... το 2ο ενυδρείο ( όταν με το καλό αποκτήσω πείρα) θα το κάνω ζούγκλα :D

Για τον θερμοστάτη ο άλλος μου είπε 200watt ( ενώ στο κουτί επάνω στα 200watt έλεγε για ενυδρείο ~250 lt αν θυμάμαι καλά ) ... του είπα δεν θέλω ψαρόσουπα , θέλω ενυδρείο , καληνύχτισα και έφυγα :D

Το toxivec γράφει "αφαιρεί αμμωνία και νιτρώδη , αφαιρεί χλώριο μπλα μπλα" , τα πήρα σετ και προς το παρόν μόνο nitrivec έχω ρίξει ... Όσο για τα στικάκια ... ισχύει το κλασικό "δεν ήξερα δε ρώταγα" .

Ελπίζω το φίλτρο να είναι οκ ...

Άντε να ξαπλώσω και μερικές ωρίτσες γιατί αύριο δεν θα ξυπνάω ούτε με κανονιές , αρκετό διάβασμα και για σήμερα :D

Link to comment
Share on other sites

Τασο καλημερα.

τεστ είναι κάτι στικάκια (eSHa λέει το κουτί πάνω) που μετράνε PH ,GH/TH , KH , NO2 και ΝΟ3 .

Απο προσωπικη εμπειρια, και εγω αρχαριος ειμαι και ειχα βρεθει στη δικια σου θεση, καλυτερα να προμηθευτεις τεστ με σταγονες. Τα τεστ με στικ θα σου δωσουν μια ενδειξη αλλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για την ακριβη μετρηση.

Link to comment
Share on other sites

Για τον θερμοστάτη ο άλλος μου είπε 200watt  ( ενώ στο κουτί επάνω στα 200watt έλεγε για ενυδρείο ~250 lt αν θυμάμαι καλά ) ... του είπα δεν θέλω ψαρόσουπα , θέλω ενυδρείο , καληνύχτισα και έφυγα  :D

Τάσο καλημέρα, αυτός που σου είπε 200 W θερμοστάτη για 60 lt ενυδρείο ή δεν κατάλαβε καλά ή ήταν πωλητής. Θα μπορούσε να αναρωτηθεί κανείς ότι αφού όλοι οι θερμοστατες έχουν αυτόματη διακοπή λειτουργίας μόλις φτάσουν στην επιθυμητή θερμοκρασία, γιατί δεν κάνεουν όλοι για όλα τα ενυδρεία, ή γιατί δεν βγάζουν οι εταιρείες μόνο 2 είδη (ένα μικρό και ένα μεγάλο). Ο λόγος είναι ότι ο θερμοστάτης πρέπει να είναι σε κάποια όρια, ώστε πρώτα να μπορεί να ζεστάνει την ποσότητα του νερού του ενυδρείου, αλλά και σε περίπτωση που κολλήσει να μην είναι ικανός να βράσει τα ψάρια σε πολύ λίγο χρόνο. Έτσι αν σου δίνει ένα περιθώριο 3-6 ώρες αν κολλήσει για να ανεβάσει τη θερμοκρασία από 26 στους 35+, υπάρχει περίπτωση να το πάρεις είδηση.

Ελπίζω το φίλτρο να είναι οκ ...

9872[/snapback]

Απ' ότι λες το φίλτρο είναι 300 λ/ωρα. Για τα 60 λίτρα είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ! Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να το κοιτάς συχνά ώστε να βλέπεις αν μπουκώνει και να το καθαρίζεις (με το σωστό τρόπο... ΟΧΙ κάτω από τη βρύση :D). Πάντως για αρχή είναι αρκετό.

Και πάνω από όλα μην αγχώνεσαι... Εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε σε ό,τι θες :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και πάλι , θα προμηθευτώ σταγόνες για τα τεστ όπως μου προτείνατε αλλά αργότερα γιατί .... σήμερα πήρα και άλλη λαχτάρα .

Πήγα στον "μάστορα" που μου έβαλε την σιλικόνη στο σημείο που είχε ψιλοξεκολλήσει , και τον ρώτησα για την σιλικόνη που μου έβαλε . Η απάντησή του ήταν ότι "τόσα ενυδρεία έχω φτιάξει με αυτή τη σιλικόνη" αλλά επειδή δεν με κάλυψε ( με τόσα που άκουσα ) έριξα μια ματιά στο σωληνάριο το οποίο ΔΕΝ έγραφε πουθενά για καθαρή σιλικόνη κτλ ούτε είδα να λέει κάτι για ενυδρείο ... Η μάρκα της ήταν technicol (κάπως έτσι) ...

Άρα ; 100% σίγουρος δεν μπορώ να είμαι ότι δεν είναι τοξική . Υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι άλλο εκτός από το να βρω μη τοξική και να το ξανακολλήσω μόνος μου ;

Αν το περάσω μία στρώση μη τοξικής , πάνω από την πλευρά που μου έβαλε αυτός τη συγκεκριμένη σιλικόνη έτσι για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο θα γίνει τίποτα ;

Δεν μπορώ να στείλω και φωτο αυτή τι στιγμή για να δείτε το σημείο που μου έβαλε σιλικόνη αλλά είναι στο σημείο που ενώνεται το μπροστινό τζάμι με το πλάγιο και η νέα σιλικόνη έχει μπει από πάνω προς τα κάτω για περίπου 10 εκ .

Μα πόση γκαντεμιά επιτέλους ; Γεφύρι της Άρτας το έχω καταντήσει το ενυδρειάκι :D

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στον "μάστορα" που μου έβαλε την σιλικόνη στο σημείο που είχε ψιλοξεκολλήσει , και τον ρώτησα για την σιλικόνη που μου έβαλε . Η απάντησή του ήταν ότι "τόσα ενυδρεία έχω φτιάξει με αυτή τη σιλικόνη" αλλά επειδή δεν με κάλυψε ( με τόσα που άκουσα ) έριξα μια ματιά στο σωληνάριο το οποίο ΔΕΝ έγραφε πουθενά για καθαρή σιλικόνη κτλ ούτε είδα να λέει κάτι για ενυδρείο ... Η μάρκα της ήταν technicol (κάπως έτσι) ...

Άρα ; 100% σίγουρος δεν μπορώ να είμαι ότι δεν είναι τοξική . Υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι άλλο εκτός από το να βρω μη τοξική και να το ξανακολλήσω μόνος μου ;

Αν το περάσω μία στρώση μη τοξικής , πάνω από την πλευρά που μου έβαλε αυτός τη συγκεκριμένη σιλικόνη έτσι για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο θα γίνει τίποτα ;

Δεν μπορώ να στείλω και φωτο αυτή τι στιγμή για να δείτε το σημείο που μου έβαλε σιλικόνη αλλά είναι στο σημείο που ενώνεται το μπροστινό τζάμι με το πλάγιο και η νέα σιλικόνη έχει μπει από πάνω προς τα κάτω για περίπου 10 εκ .

Μα πόση γκαντεμιά επιτέλους  ; Γεφύρι της Άρτας το έχω καταντήσει το ενυδρειάκι :D

9915[/snapback]

πρεπει να σιγουρευτεις...για την σιλικονη...αν ειναι τοξικη(που μαλλον ειναι) θα εχεις θανατους στα ψαρακια σου...οχι να μην το περασεις απο πανω με μη τοξικη γιατι δεν κανεις τιποτα....ξεκολημμα και ξανακολλημα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα μια σιλικόνη AQUA-SILICONE (πληροφορίες εδώ), μη τοξική κτλ κτλ ... και τώρα πρέπει να ξεκολλήσω την παλιά ... πως ; Με ξυραφάκι ; Λίγο λίγο και προσεκτικά φαντάζομαι ... Δεν πρέπει να βγάλω όλο το τζάμι έτσι ; Μόνο εκεί που μου έβαλε την παλιο σιλικόνη ...

Και κάτι ακόμα ( σας έχω ζαλίσει ) ... Δοκίμασα κάποιες πετρούλες αν ειναι ασβεστολιθικές με υδροχλωρικό οξύ ( όπως διάβασα κάπου στο forum ) και τελικά δεν είναι ... Τώρα τις ξεπλένω καλά και τις βάζω μέσα ; Δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα εξαιτίας του οξέως έτσι ;

Sorry για τον καταιγισμό ερωτήσεων , αλλά το Brainstorming από αυτά που έχω διαβάσει εδώ και μερικές μέρες με έχει ξεσυντονίσει ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα μια σιλικόνη AQUA-SILICONE (πληροφορίες εδώ), μη τοξική κτλ κτλ ... και τώρα πρέπει να ξεκολλήσω την παλιά ... πως ; Με ξυραφάκι ; Λίγο λίγο και προσεκτικά φαντάζομαι ... Δεν πρέπει να βγάλω όλο το τζάμι έτσι ; Μόνο εκεί που μου έβαλε την παλιο σιλικόνη ...

Και κάτι ακόμα ( σας έχω ζαλίσει ) ... Δοκίμασα κάποιες πετρούλες αν ειναι ασβεστολιθικές με υδροχλωρικό οξύ ( όπως διάβασα κάπου στο forum ) και τελικά δεν είναι ... Τώρα τις ξεπλένω καλά και τις βάζω μέσα ; Δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα εξαιτίας του οξέως έτσι ;

Sorry για τον καταιγισμό ερωτήσεων , αλλά το Brainstorming από αυτά που έχω διαβάσει εδώ και μερικές μέρες με έχει ξεσυντονίσει ...

9929[/snapback]

ναι αυτη κανει.........................................

εφοσον δεν το εχεις ξαναεπιχειρησει,μην το κανεις μονος σου.πηγαινε το στον ιδιο ή σε καποιον αλλο.στο λεω για να μην μπεις παλι σε περιπετειες...2 μερες χωρις νερο και μετα δοκιμασμα για τυχον διαροες(στο μπαλκονι π.χ.) και στησιμο.σε καταλαβαινω γιατι μεσα σε μια εβδομαδα ειχα ξεστησει το ενυδρειο μου 3 φορες......

τις πετρουλες βραστες πρωτα και μετα βαλτες...δεν υπαρχει προβλημα...

οτι αλλο χρειαστεις μην διστασεις να ρωτησεις..... :D

Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο ποτέ ξανά !!! Ήδη το έχω αδειάσει / στεγνώσει καλά το ενυδρειάκι και ψιλοξήλωσα και την σιλικόνη ( με παίδεψε αλλά θα την ξεκάνω την άτιμη) . Δεν είναι κάτι το δύσκολο γιατί δεν πρέπει να βγεί όλο το τζάμι , άρα θα το κάνω μόνος μου .

Ξαναευχαριστώ για τη βοήθειά σας ... ούφ άντε μπας και το στήσω επιτέλους ! :D

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια..................................

αναμενουμε φωτο .....................

Link to comment
Share on other sites

Ας τελειώσει το στέγνωμα ( λέω να το αφήσω και αύριο ακόμα ) , να το γεμίσω και 2-3 μέρες με νερό στο μπαλκόνι για να δω τι θα κάνει και μετά αφού το στήσω θα ανεβάσω και φώτο .

Αλλά μην περιμένετε και πολλά πράγματα , το πρώτο μου ενυδρείο είναι άρα δεν θα είναι και πολυ εντυπωσιακό ( σε σχέση με μερικά που είδα στο φόρουμ το δικό μου μοιάζει βομβαρδισμένο :D:D:D )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ενυδρείο δοκιμάστηκε , είναι στεγανό 100% και πλέον είναι στη θέση του από χτες με το φίλτρο κ το θερμαντήρα σε λειτουργία .

Ερωτήσεις τώρα ( πως το έπαθα :D ) :

α) Το νερό φαντάζομαι δεν πρέπει να είναι μέχρι πάνω ; Εγώ άφησα 5 εκ από την κορυφή του ενυδρείου . Θέλει περισσότερο νερό ή λιγότερο ;

β) Το φίλτρο το βλέπω τελικά ότι έχει μεγάλη ροή ... (η έξοδός του δημιουργεί ρεύμα μέσα στο ενυδρείο ) . Αυτό θα ενοχλεί τους μελλοντικούς του επισκέπτες ;

γ) Την αεραντλία δεν την λειτουργώ προς το παρόν αφού διάβασα ότι δεν είναι απαραίτητη ... Θα τη ρίξω και αυτή πάνω σε ένα χρονοδιακόπτη για να ανάβει 2-3 ώρες την ημέρα

δ)Η λάμπα που έχει είναι 15 watt , επαρκεί για τις ανάγκες των ψαριών δεδομένου ότι θα ανάβει ~12 ώρες την ημέρα ;

Και το κρίσιμο ερώτημα ... Η γυναίκα μου έχει σε μια γυάλα 2 κακόμοιρα ψαράκια εδώ και 2 μήνες περίπου ( απ όταν απεβίωσε το προηγούμενο :D ) ... Τι ψάρια είναι ; χρυσόψαρα ίσως ;Μου πήρε το κεφάλι να τα ρίξει στο ενυδρείο αλλά μέχρι στιγμής το γλίτωσα ...

Κάνει να τα βάλω στο ενυδρείο ; Εννοώ καλύτερες είναι οι συνθήκες στη γυάλα παρά στο άστρωτο ενυδρείο ;

Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμη γιατί περιμένω να μου πείτε τη γνώμη σας για τα ψάρια πριν ρίξω αμμωνία ... Η θερμοκρασία είναι στους 25οC .

Ακολουθούν οι φωτογραφίες ( δεν είναι ότι καλύτερο γιατί είναι από κινητό ) . Έχω και φώτο της γυάλας για να δείτε το ένα από τα δύο ψαράκια .

post-574-1138234146_thumb.jpg

post-574-1138234174_thumb.jpg

post-574-1138234237_thumb.jpg

post-574-1138234265_thumb.jpg

post-574-1138234281_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τασο μπραβο πιστευω να σταματησουν τα προβληματα σου εδω.....

1. εισαι ενταξει..

2.πιστευω ειναι ενταξει.να σε ρωτησω.το φιλτρο εχει σωληνακι εισαγωγης αερα στο ενυδρειο;

3.βλεπε 2.αν οχι θεωρω οτι πρεπει να ειναι σε λειτουργια...

4. :D

5.ο ψαρης δεν φαινεται καλα.αν ειναι χρυσοψαρο φυσικα οχι....

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει ό,τι ψάρι και αν είναι (που δεν φαίνεται για χρυσόψαρο) δεν πρέπει να το βάλεις στο ενυδρείο γιατί στο ενυδρείο το νερό δεν θα αλλαχτεί πριν στρώσει, πράγμα που σημαίνει ότι θα αναπτυχθούν αμμωνία-νιτρώδη-νιτρικά που θα αποβούν μοιραία για τα ψάρια. Αντιθέτως στη γυαλα αν κάνεις αλλαγές νερού και προσέχεις και την διαφορά θερμοκρασίας τα ψάρια θα είναι μια χαρά, αφού εκεί τα είχες έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο έχει κάτι εξόδους για αλλαγή ( σαν καπάκια είναι που τα κουμπώνεις ) , ένα εκ των οποίων έχει και είσοδο αέρα (προεξέχει λίγο πάνω απ την επιφάνεια του νερού και τραβάει και αέρα μαζί ) αλλά το άλλαξα γιατί έκανε θόρυβο :D Απλά μου φαίνεται ότι έχει δυνατή ροή ...Με την αεραντλία δεν θα είμαι εντάξει από οξυγόνωση του νερού με μερικές ώρες την ημέρα δούλεμα ; Να βάλω πάλι το άλλο καπάκι λέτε που τραβάει και αέρα ;

Τα ψάρια στη γυάλα πάντως ούτε σε μένα μοιάζουν με χρυσόψαρα ( με τα λίγα που ξέρω ) ... Θα προσπαθήσω να το αποφύγω να τα βάλει στο ενυδρείο απλά δεν έχει την υπομονή μου ... σα μικρό παιδάκι θέλει να τα δει να κολυμπάνε λέει στο ενυδρείο :D

Στη χειρότερη των περιπτώσεων αν δε το γλιτώσουν το μπάνιο στο ενυδρείο θα την βάλω να αναλάβει αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες μέχρι να έρθει σε ισορροπία το ενυδρείο :D

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .

Link to comment
Share on other sites

Στη χειρότερη των περιπτώσεων αν δε το γλιτώσουν το μπάνιο στο ενυδρείο θα την βάλω να αναλάβει αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες μέχρι να έρθει σε ισορροπία το ενυδρείο  :D

Δε θα βοηθήσει. Αν δεν ανεβει η αμμωνία για να γίνει μετατροπή σε νιτρώδες και μετά νιτρικά το ενυδρείο δε στρώνει. Κατ' ουσία με συνεχείς αλλαγές θα λειτουργείς το ενυδρείο σα γυάλα. Γιατί δεν τής εξηγείς ότι το σπιτάκι τών ψαριών θέλει φτειάξιμο για λίγο - διαφορετικά τα ψαράκια της θα ψοφήσουν? Η κάτι τέτοιο.

Αν μπορείς βάλε μιά καλύτερη φωτό απο τά ψαράκια να δούμε τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σα να κρύβεις το βάζο με το γλυκό από πιτσιρίκι :D :D Τελικά ένα ωραίο βραδάκι , γυρνώντας απ τη δουλειά τα είδα να κολυμπάνε στο ενυδρείο :D

Τα ψάρια όσο και αν έψαξα δε βρήκα κάτι παρόμοιο στο internet ( δεν ξέρω και απο που να αρχίσω και που να τελειώσω... ) , τελικά τα έβγαλα δυο όσο το δυνατόν καθαρότερες φώτο ... Πάντως είναι υπερκινητικά ... δε σταματάνε στιγμή , όλη την ώρα πάνω κάτω είναι και γύρω γύρω ... ούτε νέφτι να είχε το νερό :D:D:hysterical:

Προσέχω όσο γίνεται με καθημερινές μετρήσεις απλά με προβληματίσατε με τις συχνές αλλαγές , δλδ να μην αλλάζω το νερό κάθε 2-3 μέρες ( αλλαγή 30%) ; Να το αφήνω περισσότερο και να κάνω μεγαλύτερη αλλαγή ;

Παραθέτω τις photo μήπως και ξέρει κάποιος τι ψάρια είναι (βρε μπας και είναι χρυσόψαρα τελικά ; ) ...

post-574-1139004969_thumb.jpg

post-574-1139005002_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...