Jump to content

Καλησπερα και καλος ηρθα στο αλατι


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

thanks φιλε.Ευχομαι καποια μερα να εχω σαν το δικο σου που ειναι απλα ενα στολιδι

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικες φωτογραφιες απο το νεο μου ενυδρειο.Το μονο που θα προσθεσω ειναι ακομα λιγος βραχος για να μην φαίνονται τα τεφλον που εχω βαλει τους βραχους.Τεστ δεν εχω κανει γιατι τα τεστ της σαλιφερτ ειναι λιγο περιπλοκα απο αυτα που ειχα συνηθησει.Περιμενω την γνωμη σας.Το ενυδρειο τα ειχε ολα επανω απλα το μονο που προσθεσα ειναι ενας κυκλοφορητης Mazi Jet και μια κοραλια 1

post-5701-1209152486_thumb.jpg

post-5701-1209152501_thumb.jpg

post-5701-1209152513_thumb.jpg

post-5701-1209152523_thumb.jpg

post-5701-1209152537_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλορίζικο και πάλι.

νομίζω λίγος βράχος ακόμη θα του κάνει καλό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βαλω τωρα ή επρεπε απο την αρχη?Αν μπορω λεω να βαλω μπροστα για να μην φαινονται τα τεφλον.Εσυ που θα εβαζες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και τώρα καινούργιο βράχο.

Σίγουρα θα έβαζα μικρά κομμάτια κάτω για να κρύψω την βάση, αλλά και μερικά στα πλάγια δεξιά αριστερά να σπάσει η πυραμίδα που είναι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλορίζικο υα συμφωνησω με τον Navy για τα μικρα κοματια βραχου οπου υα καλυψουν τις βασεις επεισης υα προτεινα την αγορα ακομη μιας αντλιας για καλυτερη κυκλοφορια (επειδη βλεπω μονο μια).καλη συνεχεια σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πρωι πρωι πηγα και αγορασα μερικα κομματια βραχου.Σας παρουσιαζω πως ειναι τωρα το reefaki μου.Δεν προλαβα να δω το post σου Στρατο αλλιως θα ειχα παρει ενα κυκλοφορητη ακομα.Κυκλοφοριτη ή ακομα μια Κοραλια?Βασικα η επιφανεια θελει λιγο κυκλοφορια.Εχει αλλα δεν μου φαινεται αρκετη.Οριστε και οι φωτο

post-5701-1209202150_thumb.jpg

post-5701-1209202160_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου φαίνετα!Εχεις αφήσει καμια κρυψώνα;θα σου χρειαστεί...

Σ' εκείνη τη γωνια κάποτε ήταν ένα δισκοενυδρείο :wub:

Το άλλο το reefaki το έδωσες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αντρεα μου το εδωσα αλλα μονο σαν ενυδρειο χωις βραχο κτλ κτλ. Αντε να δουμε τωρα στα αλατια τι θα κανουμε.Μεχρι στιγμης παει καλα.Θα βαλω τιποτα καλες φωτογραφιες μολις μου φερουν την μηχανη που αγορασα.Απο κρυψωνες εχει αρκετες απο οτι εχω δει.Υπομονη τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είπα να βάλω νέες φωτογραφίες από το reef μου με την νέα μου φωτογραφική μηχανή και να μου πείτε τις γνώμες σας. Συγγνώμη αν είναι σε μεγάλες μέγεθος αλλά δεν ήξερα πώς να τις μικρύνω. (Navy περιμένω να έρθεις για καφέ σπίτι.)

post-5701-1209588824_thumb.jpg

post-5701-1209588899_thumb.jpg

post-5701-1209588923_thumb.jpg

post-5701-1209588940_thumb.jpg

post-5701-1209588972_thumb.jpg

post-5701-1209588987_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι. Σήμερα είχα μια επίσκεψη από τον φίλο Navy. Πρόλαβα και έκρυψα την ρακί για καλό και για κακό :wub: .Κάναμε μετρήσεις και αλλάξαμε το aquascape του reef. Παρακάτω αναφέρω τιμές μετρήσεων και εικόνες από το νέο aquascape. Περιμένω γνώμες...

PH=8.2

KH=11.2

Ca=500

No2=0

No3=0

Nh3=0

Nh4=0

Po4=0

Αλατοτητα 1024

post-5701-1209663424_thumb.jpg

post-5701-1209663438_thumb.jpg

post-5701-1209663454_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε.Καλη συνεχεια και σε μεγαλυτερο!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινετε!

Εχεις αρκετη κυκλοφορια αναμεσα στο βραχο και στην επιφανεια?

Link to comment
Share on other sites

Με το νεο aquascape by Navy ναι εχει Νικο αρκετη κυκλοφορια.Καθαρίσαμε τον βράχο καλά καλά με μια οδοντόβουρτσα και νερό από το ενυδρείο σε ένα κουβά για να απομακρυνθούν οι βρόμες και μετά κοιτάζαμε πως θα τοποθετήσουμε τον βράχο. Κάναμε πολλούς συνδυασμούς και πιστεύουμε ότι αυτός ήταν ο καλύτερος. Αυτό βέβαια θα το δείξει ο καιρός. Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να αρχίζω να βάζω μέσα κοράλλια ανεμώνες κτλ αλλά υπομονή. Το χειρότερο που συνέβη όμως ήταν όταν άρχιζε ο Navy να μου δείχνει φωτογραφίες από το δικό του ενυδρείο. Είναι το κάτι άλλο. Που θα πάει κάποτε θα πάω στο δικό μου σπίτι και εκεί θα γίνει κάτι καλό.

Link to comment
Share on other sites

............. ανεμώνες .................[/size]

Νίκοοοοοοοοο..... πιπέρι στό στόμα :wub:

Link to comment
Share on other sites

ξερω ξερω αργουμε ακομαααααα :S σκεφτομαι το ενυδρειο σου αντε να κοιμηθω σημερα. Αχ τι μου εκανες

Link to comment
Share on other sites

Εχθες ενα φιλος μου εκοψε απο το δικο του reef ενα κομματακι απο ενα κοραλι (δεν ξερω πως το λενε) και το εβαλα στο δικο μου να δω τι θα γινει.Αν ειναι ετοιμο για κοραλια ή οχι.

Το παραξενο ομως ηταν αλλο.Οταν εβαλα το χερι μου μεσα τα clown αρχισαν να με τσιμπανε.Δεν μου εκοψαν βεβαια κανενα δερμα :D αλλα μου εκανε εντυοωση η κινηση αυτη

Link to comment
Share on other sites

sorry ασχετο,το νερο σου ειναι απο Α.Ο?

και η αλλαγες που κανεις?

απορια μου..

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου δεν εχω κανει ακομα.Σε εμενα ειναι 12-13 λυτρα τον 1,5 μηνα.Απλα για να μην περνω Α/Ο θα περνω απο super market απιονησμενο νερο και θα ριχνω αλατι.

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι δεν κανει του μαρκετ.Αληθευει?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου δεν εχω κανει ακομα.Σε εμενα ειναι 12-13 λυτρα τον 1,5 μηνα.Απλα για να μην περνω Α/Ο θα περνω απο super market απιονησμενο νερο και θα ριχνω αλατι.

βαλε σε προτεραιοτητα την αγορα αο,γιατι οσο πλησιαζει το καλοκαιρι,τα 4λιτρα μπιτονακια με απιονισμενο θα πολλαπλασιαζονται,και μαζι μ'αυτα και η ταλαιπωρεια σου(περιττα χρηματα,κουβαλημα κλπ..).

**να φανταστεις οτι στο δικο μου 75λιτρο ,με χρηση 4 ανεμιστηρων και λαμπας MH150W,τους θερμους μηνες μπορει να εχω και 4 λιτρα εξαστμισης....ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ... :D:excl: .....

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το post του Τασου....

Υπο κανονικες συνθηκες κανει.

Το ασχημο ειναι ότι αυτες οι συνθηκες δεν ειναι πάντοτε κανονικες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...