Jump to content

Συμβουλές στον αρχάριο


xenofon

Recommended Posts

Μια και το skimmer έφτασε, multiflotor 1000 από aquarisik.net, λέω να τρέξω λίγο το όλο project μήπως και μυρίσουμε αλμύρα λίγο νωρίτερα.

Το επόμενο βήμα είναι η αγορά κυκλοφορητών. Πόσοι πρέπει να είναι αυτοί και πόσα λίτρα την ώρα; Έχετε να προτήνετε κάποια μάρκας;

Με το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου(RIO 180)λέτε να κάνω;Να το βγάλω ή να το αφήσω και να το μετατρέψω σε χημικό;Θα προσθέσω βέβαια και ένα εξωτερικο(2217) για βιολογικό γεμάτο siporax.

Λέω να ξεκινήσω με ζωντανή και νεκρή άμμο σε αναλογία 1:3 και 10 κιλά ζωντανού βράχου(για αρχή). Εσείς τι λέτε;

Σε ότι αφορά τον φωτισμό τι γίνετε;Λέω να κρατήσω το υπάρχον του ενυδρείου(Τ8 )και σταδιακά να προσθέτω επιπλέον λάμπες(Τ5) αφού ο σκοπός είναι η δημιουργεία reef ενυδρείου. Πόσες μπορεί να είναι αυτές και πόσων watt;

Συγνώμη για τις πολλές μου ερωτήσεις αλλά όσο πλησιάζω προς την τελική κατασκευή,πρέπει να σιγουρέψω ορισμένα πράγματα. Άλλωστε είμαι σίγουρος ότι με καταλαβαίνετε........

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες στο υπέροχο κόσμο του θαλασσινού ενυδρείου Ξενοφών. :D

Μέσα από μελετημένες κινήσεις πολύ διάβασμα και υπομονή σίγουρα θα έχεις ένα όμορφο αποτέλεσμα.

Το skimmer που αγόρασες θα σε υπερκαλύψει και για εμένα είναι μια άψογη αγορά.

Για τους κυκλοφορειτες τώρα θα σου πρότεινα τους maxi jet 2x600 και 1x1000.Θα τους τοποθετήσεις έτσι ώστε να επιτύχεις καλή κυκλοφορία σε όλο το ενυδρείο. Βασικό σημείο για την σωστή τους τοποθέτηση είναι και το πώς θα στήσεις τον βράχο σου. Είναι καλό να μην ακουμπάει στο πίσω τζάμι του ενυδρείου καθώς και να αφήσεις αέρα αριστερά και δεξιά έτσι ώστε να επιτύχεις την σωστότερη κυκλοφορία.

Θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις το εσωτερικό φίλτρο του Rio μιας και μακροπρόθεσμα θα σου δημιουργήσει αρκετά προβλήματα. Δεν είναι σχεδιασμένο για να παίζει καλά στην αλμύρα. Συν ότι καθετί εσωτερικό είναι καλό να αποφεύγεται σε ένα θαλασσινό ενυδρείο. Για χημικό καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποιο εξωτερικό φίλτρο

Η αναλογία 1:3 για τον αραγωνιτη είναι μια χαρά.

Θα χρειαστείς και άλλο βράχο αλλά για αρχή τα 10 κιλά είναι μια χαρά.

Για τον φωτισμό εφόσον στοχεύεις σε Reef θα έλεγα να προσθέσεις πέρα από τις 2 t8 και άλλες 2 t5 στα 15000Κ TA Watt βγαίνουν ανάλογα με το μήκος της λάμπας. Αν μελλοντικά θελήσεις πιο απαιτητικά κοράλλια τότε θα πρέπει να προβείς σε αντικατάσταση τον t8 με άλλες 2 t5 και βλέπουμε.

Ρίξε ανοιχτά κάθε απορία σου είμαστε εδώ για να βοηθάμε και να αυξάνουμε τους αλμυρούς. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Xenofon

Ο αριθμός και η δύναμη των κυκλοφορητών εξαρτάται απο το μήκος του ενυδρείου σου και την διάταξη του βράχου σου.

Αυτό που πρέπαι να επιδιώξεις είναι να επιτύχεις μια κυκλοτερή κίνηση του νερού σε όλο το ύψος του ενυδρείου ώστε η κυκλοφορία να ανιχνεύεται παντού.

Ακόμα καλύτερα είναι να υπάρχει στιγμιαία εναλλαγή της φοράς και δημιουργία περιδυνήσεων.Η εγκατάσταση ενός wave maker βοηθάει πολύ, αλλά μπορείς να το τοποθετήσεις αργότερα όσο το reef σου θα ωριμάζει.

Οσον αφορό τις μάρκες των κυκλοφορητών ,μια καλή και δοκιμασμένη επιλογή είναι η σειρά των mini-maxi jet.

Αφού έχεις σκοπό να εμπλουτίσεις σταδιακά το ενυδρείο σου με ζωντανό βράχο και άμμο, καλό είναι να αφαιρέσεις το εσωτερικό φίλτρο ώστε να δώσεις την ευκαιρία στον βράχο να ωριμάσει βιολογικά. Αργότερα όταν θα αποκτήσεις την ικανή ποσότητα βράχου που απαιτεί το ενυδρείο σου, τότε θα καταργήσεις και το εξωτερικό φίλτρο.

Καλά θα κάνεις να αντικαταστήσεις στο μέλλον τις λάμπες σου με Τ5 αφου σκοπός σου είναι να φτιάξεις ένα ενυδρείο τροπικού υφάλου.Η ισχύς του φωτισμού θα εξαρτηθεί από το είδος των φωτοσυνθετικών ασπόνδυλων που θα διατηρείς.

Αναφέρω σαν γενικές παρατηρήσεις

-Πολύ καλή ιδέα είναι η σταδιακή μετατροπή ενός θαλασσινού ενυδρείου σε reef για να μην πέφτει όλο μαζί το οικονομικό βάρος.

-Κατα τη σταδιακή αυτή εξέλιξη θα πρέπει να θυμόμαστε οτι απαγορεύεται η οποιαδήποτε χρήση φαρμάκων γιατί θα μετατρέψουμε τον ζωνανό βράχο και την άμμο σε ένα απλό ντεκόρ.

Για τον παραπάνω λόγο η χρήση καραντίνας, για την προσαρμογή των ψαριών ή την θεραπεία του αν προκύψει ασθένεια, θεωρείται επιβεβλημένη.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ΤΑΝ να σε ευχαριστήσω για την άμεση απαντησή σου.

Σε ότι αφορά το εσωτερική φίλτρο και εγώ προσανατολίζομε να το βγάλω. Οπότε μάλλον θα παίξω και ένα 2217 για βιολογικό και ίσως ένα 2215 για χημικό.

Σχετικά με την κυκλοφορία, γνωρίζω ότι χρειάζομε χ20 τα λίτρα του ενυδρείου μου. Δεν θα ήταν καλύτερα να έχω τρεις κυκλοφοριτές χ1000;

Μία ερώτηση ακόμη που είναι ίσως η πιο σημαντική. Επειδή μου φαίνετε ότι παραφορτώνετε το σύστημα(2 εξ. φίλτρα, skimmer κλπ), θα μπορούσα να προσθέσω ένα sump; Αν ναι , πως ; δεδομένου ότι το ενυδρείο δεν έχει τρύπα για υπερχείληση(είναι και δύσκολο να γίνει πλέον). Υπάρχει κάποιο σύστημα που θα μπορούσα να παραγγείλω από εξωτερικό ή να το αγοράσω από ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι που θέλω να κάνω. Την σταδιακή κατασκευή ενός reef ενυδρείου ώστε να μην πέσει όλο μαζί το οικονομικό βάρος. Για τον λόγο αυτό προσπαθώ ότι αγορές κάνω να έχουν το μεγαλύτερο χρονικό βάθος απόσβεσης.

Αυτό που με ταλανίζει είναι η πιθανή κατασκευή ενός sump, για να ξεμπερδέψω από εξωτερικά φίλτρα.(και κόστος είναι και αργότερα θα μου μείνουν αμανάτη όταν ο βράχος αναλλάβει όλο το βιολογικό φορτίο).

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πλέον εφικτό λόγο του ενυδρείου(rio180) και της εργοστασιακής βάσης που έχω ήδη παραγγείλει.

Link to comment
Share on other sites

Συστήματα υπερχείλησης ,όπου δεν χρειάζεται τρύπημα του ενυδρείου, θα βρείς ψάχνοντας στα προιόντα.

Προσωπικά το μόνο που γνωρίζω είναι της Aqua-Medic και απο οτι έχω ακούσει λειτουργεί πολύ καλά, θα ήταν καλύτερα όμως να μελετήσεις και άλλα προιόντα ώστε να καταλήξεις σ'αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ΤΑΝ να σε ευχαριστήσω για την άμεση απαντησή σου.

Σε ότι αφορά το εσωτερική φίλτρο και εγώ προσανατολίζομε να το βγάλω. Οπότε μάλλον θα παίξω και ένα 2217 για βιολογικό και ίσως ένα 2215 για χημικό.

Σχετικά με την κυκλοφορία, γνωρίζω ότι χρειάζομε χ20 τα λίτρα του ενυδρείου μου. Δεν θα ήταν καλύτερα να έχω τρεις κυκλοφοριτές χ1000;

Μία ερώτηση ακόμη που είναι ίσως η πιο σημαντική. Επειδή μου φαίνετε ότι παραφορτώνετε το σύστημα(2 εξ. φίλτρα, skimmer κλπ), θα μπορούσα να προσθέσω ένα sump; Αν ναι , πως ; δεδομένου ότι το ενυδρείο δεν έχει τρύπα για υπερχείληση(είναι και δύσκολο να γίνει πλέον). Υπάρχει κάποιο σύστημα που θα μπορούσα να παραγγείλω από εξωτερικό ή να το αγοράσω από ελλάδα;

10193[/snapback]

Γεια σου Xenofon!

Sump μπορεις να φτιαξεις με μια εξωτερικη υπερχειληση που θα κρεμασεις στο ενυδρειο σου...ενα παραδειγμα μπορεις να βρεις στα Ενυδρειακα Προιοντα του Aquazone :D και ειναι το TUNZE Outlet for Retrofit... Πολυ καλη ιδεα το sump αφου και θα σου κρυψει τον εξοπλισμο αλλα και θα αυξηση την ποσοτητα του νερου προσδιδοντας στο ενυδρειο μεγαλυτερη σταθεροτητα!

Απο κει και περα εγω σου προτεινω να ακολουθησεις τις συγχρονες τασεις και να μην βαλεις κανενα βιολογικο φιλτρο αναθετοντας τη δουλεια αυτη στην ζωντανη αμμο και στον ζωντανο βραχο!! Σκεψου το...

Link to comment
Share on other sites

Mano κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. Μήπως ξέρεις πόσο στοιχίζει αυτό το κουτί της υπερχείλησης στην ελληνική αγορά ή και από ποιό site του εξωτερικού μπορώ να το παραγγείλω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...