Jump to content

Το νέο Reef του τσιγκούνη


formentini30

Recommended Posts

τη βάση του βράχου μου έκανα από χρυσό γιατί παραμένει αμετάβλητο και δεν οξειδώνεται .. η παλιά από ασήμι μαύρισε μετά από λίγο καιρό .. :excl::D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

Και εγώ στον χρυσό προσανατολίζομαι διότι πιστεύω δεν οξειδώνετε μέσα στο θαλασσινό νερό αλλά και το ασημί δεν πρέπει να είναι ύποπτο. Θα το ψάξω καλύτερα και θα επανέρθω με πληροφορίες.

Ευχαριστώ, για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

:excl: το ασιμι θα μαυρισει!!! δεν θα ειναι ωραιο :D

αν προτιμας το λευκο μεταλο αντι για το κιτρινο τοτε κοιτα για τιτανιο ή πλατινα :D:excl::excl:

αν θες να βλεπεισ και την ωρα βαλε και ενα Omega - seamaster

22695200.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους των ενυδρείων

Όλα προχωράνε κανονικά και όσο περνάει ο καιρός μου αρέσει όλο και περισσότερο το θαλασσινό ενυδρείο.

Έχω ώμος να ρωτήσω κάτι. Στην πρώτη φοτο με τους ζωανθους υπάρχουν γύρο από αυτούς πολλά μικρά μαμουνάκια σαν τις ψείρες που βλέπουμε στις παράλιες. Είναι κακό αυτό?

Στη δεύτερη και τρίτη φοτο φαίνονται κάποια σαλιγκάρια τα οποία δεν έχω βάλει εγώ αλλά σύνολο πρέπει να είναι καμία δεκαριά. Τα αφήνω μέσα? Κάνουν κακό???

Στην τεταρτη φοτο είναι άλγη χρώματος σκούρο κόκκινο. Είναι κυανοβακτήρια ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-6261-1211489092_thumb.jpg

post-6261-1211489115_thumb.jpg

post-6261-1211489148_thumb.jpg

post-6261-1211489175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι μικροί οργανισμοί, που θα παρατηρείς κατά καιρούς στο ενυδρείο σου, είναι χρήσιμοι για την ισορροπία του φυσικού συστήματος. Και να θέλεις, δεν μπορείς να τους απομακρύνεις.

Αυτό που χρειάζεται είναι να υπάρχει πάντα μια πληθυσμιακή ισορροπία. Αυτή επιτυγχάνεται με τη διατήρηση οργανισμών ανώτερων στην τροφική αλυσίδα, ώστε να μην αυξάνονται οι πληθυσμοί κάποιου οργανισμού, σε βάρος κάποιου άλλου.

Το κυανοβακτήριο θα κάνει τον κύκλο του και θα εξαφανιστεί με το χρόνο, αφού όλα λειτουργούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση πάνω στο θέμα της ισορροπίας.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά είναι καιρός να προσθεσω κάποιο ψαράκι που θα τρώει αυτά τα ζουζούνια? Αν ναι, ποιο μου προτείνετε για αρχή. Θα προτιμούσα κάτι μικρό για το λόγο ότι το ενυδρείο είναι 90 λίτρα περίπου καθαρό.

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο παρακαλώ. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα καινούργιο ενυδρείο γιατί αυτό είναι μικρό και το πρόβλημα μου είναι το εξής. Ο αραγονιτης που έχω τώρα μέσα σε αυτό είναι λίγος σε σχέση με την καινούργια επιφάνεια, και θα χρειαστεί να προσθέσω και καινούργιο. Ο καινούργιος πρέπει να είναι ζωντανός ή νεκρός και με το ανακάτεμα του καινούργιου με τον παλιό θα υπάρξει πρόβλημα στην όλη βιολογία? Το ενυδρείο τρέχει σχεδόν ένα μήνα και όλα φαίνονται απολύτως φυσιολογικά και φοβάμαι μην τα φέρω όλα τούμπα.

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Μου αρέσουν οι ανεμώνες και θα ήθελα να μάθω ορισμένα πράγματα για αυτές. Άλλοι λένε ότι είναι ωρολογιακές βόμβες αλλά βλέπω πόλους μέσα στο α/ζ να έχουν ανεμώνες. Που μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες γιατί η πληροφορίες είναι διάσπαρτες.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Δύο γαρίδες cleaner και ένα μικρό hexatenia, για παράδειγμα θα βοηθήσουν πολύ.

Δεν πρέπει να ανακατέψεις τον παλιό με τον καινούργιο αραγωνίτη. Καλύτερα να στρώσεις τον καινούργιο, από κάτω και επάνω βάζεις τον παλιό. Σίγουρα η μεταφορά θα προκαλέσει ανακατατάξεις στις διαστρωματώσεις του στρωμένου, αλλά δεν μπορείς να το αποφύγεις. Θα πρέπει μετά να περιμένεις μέχρι το νέο ενυδρείο να σταθεροποιηθεί.

Οι ανεμώνες είναι πάντα ένα ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες γιατί η πληροφορίες είναι διάσπαρτες.

δες εδώ μερικά βασικά …

http://www.carlosreef.com/AnemoneFAQ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεμώνες είναι πάντα ένα ρίσκο.

Αχ.τώρα γιατί το ειπες αυτο. :bowdown::buttrock::buttrock: ηταν χτυπημα κατω απο την μεση αλλα ειναι η αληθεια

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(Νίκος_Κρικ @ 01/05/2008, 22:56:55)

............. ανεμώνες .................

Νίκοοοοοοοοο..... πιπέρι στό στόμα

--------------------

ΦΙΛΙΚΑ NAVY

Στο ξανάπαμε Νικολάκη, αλλά εσύ............. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

χααχαχχχα δεν ειπα οτι θα βαλω.Ειπαμε το παθημα εγινε μαθημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ευχαριστώ, κύριε Νίκο για τις συμβουλές σχετικά με τον αραγωνιτη. Τελικά θα πάω στην λύση που φοβόμουν, δηλαδή την ύπαρξη δυο ενυδρείων ταυτόχρονα με την προϋπόθεση να μεταφερθούν σε τρίτο.

Ευχαριστώ κύριε saltasos για τις πληροφορίες σχετικά με τις ανεμώνες. Είναι αρκετά κατατοπιστικές και αποτρεπτικές για τα δεδομένα μου να μπλέξω με αυτές. (απαιτήσεις φωτισμού, διαστάσεις ενυδρείου)

Χτες προστέθηκαν στο ενυδρείο μια Peppermint Shrimp και δυο Blue Leg Hermit Crab. Η γαρίδα όντως τρώει της aiptasia anemones διότι είχα κάνα δυο και τις έφαγε. Βέβαια υπάρχουν και άλλες………

Ευχαριστώ.

post-6261-1211892405_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αυτό είναι το σημερινό απόκτημα που προστέθηκε στο ενυδρείο. Μεταφέρθηκε με προσοχή και ήταν κλειστά όταν τοποθετήθηκε μέσα αλλά άνοιξαν σε πέντε λεπτά. Έριξα λίγο τροφή αλλά αυτά δεν έδωσαν καμία σημασία. Η τροφή ήταν Cyclops (κάτι τέτοιο κατεψυγμένη) και η κυκλοφορία κανονική. Το βράδυ που έκλεισα τα φώτα εκλησαν και αυτά μετα από πεντε λεπτα.

Παρακαλώ πολύ μπορεί κάποιος να μου πει πώς λέγετε το απόκτημα, και τις συνθήκες αιχμαλωσίας?

Ευχαριστώ

post-6261-1212438631_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αγαπούν την θάλασσα.

που βλέπεις τη θάλασσα ? :buttrock:

αφρισμένα κύματα με 10-11 μποφόρ .. :bowdown:

… που τραβήχτηκε η φωτογραφία ? στο στενό της Μάγχης ?

η στο Αιγαίο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η φωτογραφία τραβήχτηκε στον Ατλαντικό αλλά επειδή έχετε δίκιο και δεν φαίνετε η θάλασσα, να άλλες δυο που και αυτές είναι τραβηγμένες στον Ατλαντικό με άπνοια.

Ευχαριστώ

post-6261-1212498845_thumb.jpg

post-6261-1212498888_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Παρακαλώ πολύ θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πρόσφατα μέσα στο ενυδρείο μπήκε μια Ricordea Yuma και αφού πέρασαν κανα δύο ώρες, και προσαρμόστηκε άφησε το μικρό βραχάκι που ήταν κολλημένη απάνω και άρχισε τις βόλτες από την ροΐ του νερού. Έκανα το ενυδρείο άνω κάτω μέχρι να την πιάσω αλλά στο τέλος τα κατάφερα και μπόρεσα να την συλλάβω. Το πρόβλημα είναι πως να την αναγκάσω να πιάσει πάνω σε ένα κομμάτι βράχο και να παραμείνει εκεί.

Έκανα μια πατέντα αλλά δεν ξέρω αν θα φέρει αποτελέσματα. Πήρα τούλι από μια μπουμπουνιερα και την τύλιξα μαζί με ένα κομμάτι βράχου. Της άφησα και λίγο αέρα για να κυκλοφοράει το νερό αλλά αυτή δεν συμμορφώνετε με τίποτα .

Έχει κανείς καμία ιδέα??????????

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα με το τούλι ή ένα διχτάκι από αυτά που βάζουμε τα υλικά των φίλτρων, είναι πολύ καλή και αποτελεσματική.

Πάντως θα πρέπει να εντοπίσεις το λόγο που θέλησε να μεταναστεύσει. Αυτό το κάνει όταν δεν την ικανοποιεί η περιοχή που επέλεξες για αυτήν ή αν οι συνθληκες του ενυδρείου δεν είναι καλές.

Δώσε προσοχή στην επιλογή του μέρους που την τοποθετείς, όσον αφορά τη ροή, το φωτισμό κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-6261-1213542712_thumb.jpgΚαλησπέρα

Ευχαριστώ, για τη απάντηση κύριε Νίκο (αν και λίγο καθυστερημένα από το μέρος μου λόγο φόρτου εργασίας.) Το διάστημα που μεσολάβησε καινούργιοι κάτοικοι προστέθηκαν στο ενυδρείο. Αρχικά έβαλα δυο νεμους (ο νεμο , οι νεμοι , η λαση κ.τ.λ.) που προσαρμόστηκα μια χαρά αλλά τρώνε παρά πολύ. Είναι δικαιολογημένο αυτό? Προσπαθώ να τα ταΐζω σε φυσιολογικές ποσότητες αλλά υπάρχει πείνα τρελή.

Μέσα στο ενυδρείο προστέθηκα και οι οργανισμοί που βλέπετε στην φοτο 1,2 και 3. μπορεί παρακαλώ να μου πει κάποιος τα ονόματα τους αλλά περισσότερο χρειάζομαι μια συμβουλή για το τι ακριβός τρώνε, και τη να τα ταΐζω. Σχετικά με την εικόνα 3 είναι μανιτάρι πράσινο οκ.

Φέρετε φυσιολογικά και είναι απλωμένο πάνω στο βράχο αλλά μόλις πλησιάσουν οι κλόουν από απάνω τότε τεντώνεται σαν να θέλει να πιάσει το ψάρι. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό αλλά πραγματικά συμβαίνει και δεν είναι τις φαντασίας μου. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία?

Ευχαριστώ.

post-6261-1213542752_thumb.jpg

post-6261-1213542880_thumb.jpg

post-6261-1213542909_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα :)

η μεγάλη όρεξη για φαγητό είναι σημάδι καλής υγείας

ταΐζε κανονικά και μην υποκύπτεις σε παρακάλια …

υπάρχουν μανιτάρια που μπορούν να γραπώσουν απρόσεκτα μικρά ψαράκια

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Το site είναι πολύ κατατοπιστικό και βρήκα τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Θα ήθελα παρακαλώ (για μια ακόμη φορά) να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον αραγονιτη. Πρόκειται να μεταφέρω τα ζωντανά σε ένα άλλο ενυδρείο και θέλω την εξής συμβουλή. Χτες έκανα μια αλλαγή νερού και αυτό που έβγαλα από το ενυδρείο το έβαλα μέσα σε ένα άλλο που έχω. Έβαλα και περίπου 12 με 15 εκατοστά αραγονιτη νεκρό-ζωντανό συμπλήρωσα και νεράκι και έτοιμο. Έβαλα άνθρακα και αντίφώσφορο και το αφίσα να τρέχει. Το πρωί είχε καθαρίσει και η θολούρα και όλα καλά όλα ωραία. Τα ερωτήματα τώρα που προκύπτουν είναι τα ακόλουθα

1)πόσο καιρό πρέπει να περιμένω για να στρώσει ο αραγονιτης?

2)τα Φώτα να είναι ανοικτά ?

3)ρίχνω τίποτα άλλο μέσα?

Και το σπουδαιότερο

4) ο αραγονιτης στο ενυδρείο που έχω αυτήν την στιγμή είναι περίπου 2 μηνών και είναι κατά κάποιο τρόπο στρωμένος. Στο καινούργιο το νάνο θα τοποθετηθεί sump, μέσα στο sump πιο αραγονιτη να βάλω τον παλιό η τον καινούργιο????

Ο αραγονιτης είναι της Caribbean sea και είναι 13 κιλά νεκρός και 9 κιλά ζωντανός . το νάνο είναι το ΜΤ-50 στα 80 λίτρα και το sump θα είναι 120 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...