Jump to content

νεο μεσογειακό ενυδρείο


reefdaddy

Recommended Posts

Σήμερα ετοιμάστηκε και ο φωτισμός του ενυδρείου :rockon:

Μπήκανε 2 λάμπες φθορίου Τ8 18 watt στα 12000 Kelvinκαι μια Τ8 25 watt blue actinic.

Υ.σ. τα στίγματα που βλέπετε στα τζάμια δεν είναι τίποτα άλλο παρά σαλιγκάρια πεταλίδες κτλ

post-236-1141761125_thumb.jpg

post-236-1141761155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δείχνει πολύ πιο ωραία τώρα.

Μια φωτοπερίοδος περίπου 10 ωρών νομίζω ότι είναι καλή.

Ο βράχος πάνω αριστερά είναι καλά στερεωμένος?

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος πάνω αριστερά είναι καλά στερεωμένος?

13857[/snapback]

Ναι Νίκο είναι καλά στερεωμένος δεν κουνάει καθόλου :rockon::welcome:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ετοιμάστηκε και ο φωτισμός του ενυδρείου  :hysterical:

Μπήκανε  2 λάμπες φθορίου Τ8 18 watt στα 12000 Kelvinκαι μια  Τ8 25 watt blue actinic.

Υ.σ.  τα στίγματα  που βλέπετε στα τζάμια δεν είναι τίποτα άλλο παρά σαλιγκάρια  πεταλίδες κτλ

13812[/snapback]

Χαρα στο κουραγιο σου να μεταφερεις τοσο βαρος με τετοιο καιρο!! :rockon:

Πιστευω πως θα ηταν καλυτερα εαν εβαζες καπως ποιο δυνατο φωτισμο. Ειναι λιγο αυτος που εβαλες αν και η φωτοπεριοδο των 10 ωρων ειναι μια χαρα. Δεν θελει παραπανω, αφου ακομα η ημερα ειναι σχετικα μικρη. Το καλοκαιρι θα ανεβασεις καπως.

Με το ψυχτικο τι σκεφτεσαι να κανεις? Θα βαλεις ή θα το αφησεις απλα χωρις θερμοστατη? Το καλοκαιρι θα εχεις προβλημα παντως εαν πας μονο με ανεμιστηρακια. Θα εχεις τρελη εξατμιση χωρις να εχει ςακριβως αυτο που θα ηθελες, και θα καταντησεις με την καλη εννοια "νερουλας" :welcome: . Ειμαστε παθοντες και ξερουμε...Και αυτο στο τροπικο ενυδρειο, φαντασου στο μεσογειακο! :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χαρα στο κουραγιο σου να μεταφερεις τοσο βαρος με τετοιο καιρο!!  :rockon:

Άστα Μάριε και γω του τα είπα, αλλά εκεί κάτω είναι καλοκαίρι βλέπεις... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν φαίνεται καλά στη Φώτο αλλά έχει αρκετό φωτισμό ειδικά δε μετά που θα βάλω και ανακλαστήρες θα διπλασιαστεί το φως . τώρα για ψυκτικό να σου πω την αλήθεια δεν έχω σκεφτεί ακόμα αλλά μάλλον με βλέπω για αγορά προς Μάη μεριά για τώρα δεν το συζητώ καν (αν και έχω κάνα δυο diy ιδέες )

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα βλέπω ξεκίνησες δυνατά..

Μια χαρά έχεις βάλει τον βράχο. :rockon:

Έχεις τοποθετήσει κανέναν κυκλοφορειτή από πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Κώστα βλέπω ότι προχωράς με άλματα.. Μπράβο και κράτα μας ενήμερους για την πορεία του ενυδρείου σου. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Η μεσογειακή άμμος έχει σαν κύριο συστατικό το Πυρίτιο το οποίο παρουσιάζει χημική αντίδραση με την κόλλα της σιλικόνης που είναι κολλημένα τα τζάμια του ενυδρείου .

13211[/snapback]

Eγω παιδια που εχω την καραντινα μου με ελληνικη αμμο δεν εχω τετοιο προβλημα με την αμμο και τη σιλικονη. Μαλιστα οταν ειχα για 2 χρονια ενυδρειο με αφρικανες με 6 ποντους τετοια αμμο παλι δεν ειχα καποιο προβλημα και μαλιστα ηταν και φτιαχτο με 193ποντους μηκος. Τωρα ποια φιλοξενοι τα μεγαλα-πεινασμενα-φοβερα και τρομερα πιρανχα του Δημητρη (Husky Jim)...

Παρολο που δενεχω ξανακουσει κατι τετοιο, δεν μπορω να πω πως δεν ισχυει αλλα επειδη δεν εχω ακομα παρατηρησει κατι αντιστοιχο, απλα ηθελα να καταθεσω την δικη μου εμπειρια σε αυτο.

Πυριτιο=Silicates

Κατι που σιγουρα στο τροπικο υφαλου δεν το θελουμε, διοτι η διατομικη αλγη(diatom algae) παραμονευει... :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική μου εμπειρία μετά από 3 περίπου χρόνια όπου είχα τοποθετήσει άμμο στο Μεσόγειο μου ενυδρείο, διαπίστωσα όταν το ξέστησα, ότι η άμμος είχε εισχωρήσει μέσα στις ραφές τις σιλικόνης. Μεταξύ των επαφών των κρυστάλλων του πάτου υπήρχαν κόκκοι άμμου. Είμαι σίγουρος ότι αν παρέμενε το ενυδρείο μερικά χρόνια ακόμα θα είχα διαρροές από τους μικροσκοπικούς πόρους που είχαν δημιουργηθεί.

Η άμμος που είχα χρησιμοποιήσει ήταν η λεπτόκοκκη. Αυτή που λέμε "χρυσή" και όχι ψιλό χαλικάκι.

Με την ευκαιρία να αναφέρω εδώ, ότι όταν χρησιμοποιούμε τέτοια άμμο, καλό είναι να δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή κατά την κατασκευή του ενυδρείου ώστε να ενισχυθεί παρά πάνω ο πάτος. Και αυτό γιατί η πυριτιούχος άμμος που όλοι γνωρίζουμε, έχει πολλαπλάσιο βάρος σε σχέση από την αντίστοιχη τροπική ασβεστούχο όταν συγκρίνουμε ίδιους όγκους.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές μέρες λειτουργίας και βεβαίωσης ότι όλα είναι οκ μια και είχαμε μια πολλή μικρή ύπαρξη αμμωνίας την 6 μέρα αλλά όλα οκ τώρα (να υπενθυμίσω ότι το ενυδρείο κρατάει βιολογία μόνο του χωρίς τη βοήθεια φίλτρου) προχθές μπήκε και ο πρώτος ένοικος με λέπια :rockon::welcome: στο μεσογειακό .ο οποίος δεν πρόλαβε να μπει και μου έφαγε ένα καβούρι :hysterical:

Υ.σ. το ψάρι το έπιασε ο αδερφός μου προχτές που πήγε για ψάρεμα με το καλάμι και παρόλο που είναι τραυματισμένο στο στόμα από το αγκίστρι τρώει κανονικά τουλάχιστον μέχρι στιγμής

post-236-1142679238_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία χειλού.

Τι μέγεθος έχει?

Αν είναι μεγάλη δεν θα μπορέσεις να βάλεις γαρίδες και μικρά καρκινοειδή.

Θα σου έλεγα τον επόμενο κάτοικο να τον βάλεις μετά μια εβδομάδα, αφού σιγουρευτείς ότι όλα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Υ.σ. το ψάρι το έπιασε ο αδερφός μου προχτές που πήγε για ψάρεμα με το καλάμι  και παρόλο που είναι τραυματισμένο στο στόμα από το αγκίστρι  τρώει κανονικά  τουλάχιστον μέχρι στιγμής

15133[/snapback]

:hysterical::hysterical::hysterical:

A έσεις δε πάτε καλά.

Σε λίγο θα μας πείτε οτι κλείσατε μια περιοχή στη θάλασσα με κρύσταλλα.

:rockon::welcome:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αν έχεις σκοπό να βάλεις και ασπόνδυλα τότε θα πρέπει να το απομακρύνεις μιας και δεν θα αφήσει τίποτα ζωντανό. :welcome:

Πανέμορφο πάντως. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:  :hysterical:  :blink:

A έσεις δε πάτε καλά.

Σε λίγο θα μας πείτε οτι κλείσατε μια περιοχή στη θάλασσα με κρύσταλλα.

:rockon:  :welcome:

15215[/snapback]

Δεν έχουμε πει να μην μου βάζετε ιδέες????? :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αν έχεις σκοπό να βάλεις και ασπόνδυλα τότε θα πρέπει να το απομακρύνεις μιας και δεν θα αφήσει τίποτα ζωντανό.  :welcome:

Πανέμορφο πάντως. :rockon:

15224[/snapback]

Όχι Θανάση δεν έχω σκοπό να βάλω ασπόνδυλα θα βάλω ακόμη ένα σκορπιδακη και τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Όχι Θανάση δεν έχω σκοπό να βάλω ασπόνδυλα  θα βάλω ακόμη ένα  σκορπιδακη  και τίποτα άλλο

15272[/snapback]

Ευκαιρία λοιπόν να φτιάξεις ένα δεύτερο Μεσογεικό ενυδρείο που να φιλοξενεί αποκλειστικά ασπόνδυλα αφού υπάρχει τόση μεγάλη ποικιλία στις θάλασσές μας, όπως γαρίδες, καραβίδες ανεμώνες, όστρακα, κοράλλια........

Link to comment
Share on other sites

Αααααααα εσείς πάτε να με χωρίσει ι γυναίκα μου ξέρετε τι θα μου κάνει αν τις πω να φτιάξω και άλλο ένα?? :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::rockon::welcome::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφη η τσίχλα Κώστα,να μας ενημερώνεις με την πορεία της....όσο γιά το σκορπίδι,έχω ένα στο 70άρι μου εδώ και ενάμισυ χρόνο περίπου,και ειναι μιά χαρά,παρόλο που μερικές φορές αλλάζω νερό κάθε δυόμισυ μήνες....ειναι όμως λίγο δύσκολος στο φαί,τρώει μόνο ζωντανό,ή πρέπει να το κάνεις να μοιάζει με ζωντανό κουνώντας το.Συμβιώνει πολύ καλά με την γαρίδα και τον κάβουρα μου,αν και μου έχει φάει ότι άλλο μικρότερο έχω βάλει κατα καιρούς μέσα...Συνχαρητήρια για την προσπάθεια,σε λίγο καιρό ξεκινάω και γώ,πρώτον γιατί ζήλεψα,και δεύτερον γιατί έχει αρχίσει κάποια διαροή απο το ενυδρείο,και πρέπει να επισπέυσω την κατασκευή του νέου....πάω γιά 300 λίτρα περίπου,ιδιοκατασκευή με υπερχείλιση ,ακολουθώντας τα βήματα σου...σ ευχαριστώ γιά την βοήθεια όπως και τα άλλα παιδιά του aquazone,χαιρετισμους απο θεσνίκη.

Υ.Γ. Γιατί μόνο δυό ψάρια; υπάρχει καποιος ιδιαίτερος λόγος ;ή θέμα γούστου;Νομίζω τα λίτρα σου επιτρέπουν παραπάνω ή κάνω λάθος;

post-793-1142802041_thumb.jpg

post-793-1142802122_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν τα σχέδια μου είναι για 2-3 ψάρια μια και επειδή είναι όλα άγρια εννοώντας ότι είναι πιασμένα στην θάλασσα και είναι μαθημένα να έχουν πολλή χώρο για κολύμπι που δεν μπορεί να τους το προσφέρει το ενυδρείο μου έστω και αν είναι 230 λίτρα..

Όσο για το ενυδρείο σου ξεκίνα και εδώ είμαστε εμείς για ότι χρειαστείς :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν τα σχέδια μου είναι για 2-3 ψάρια μια και επειδή είναι όλα άγρια  εννοώντας ότι είναι πιασμένα στην θάλασσα και είναι μαθημένα να έχουν πολλή χώρο για κολύμπι που δεν μπορεί να τους το προσφέρει το ενυδρείο μου έστω και αν είναι 230 λίτρα..

Όσο για το ενυδρείο σου ξεκίνα και εδώ είμαστε εμείς  για ότι χρειαστείς :rockon:

15527[/snapback]

Μπράβο Κώστα!

Κάτι τέτοιο θέλω να φτιάξω και εγώ αλλά σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος.

Θα χρειαστώ την βοήθεια σου οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Για ότι θες εδώ είμαστε εμείς Στέλιο :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να ρίξει ποτέ στο Μεσογειακό ένα κυδώνι ή ένα σκαλτσίνι ?

Λογικά το δεύτερο πρέπει να είναι οκ. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Οι αλγοβόροι ερημίτες ή σκαλτσίνια είναι απαραίτητοι οργανισμοί για την ισσοροπία του κλειστού συστήματος ενός Μεσογειακού ενυδρείου. Η κύρια αποστολή τους είναι ο έλεγχος της άλγης.

Απο τα οστρακόδερμα τα μύδια και τα χτένια επιβιώνουν, με κάποια φροντίδα όσον αφορά την διατροφή τους, και μπορείς εύκολα να τα παρακολουθείς. Τα κυδώνια και ορισμένα άλλα είδη ζούν μέσα στην άμμο και έτσι δεν μπορείς να ξέρεις αν επιβιώνουν.

Υπάρχουν πολλοί ενδιαφέροντες οργανισμοί που μπορούν να εμπλουτίσουν ένα Μεσογειακό ενυδρείο. Η αναφορά όμως σε αυτούς θα πρότεινα να γίνει σε ένα άλλο τοπικ αφού το συγκεκριμένο αφορά την εξέλιξη του ενυδρείου του φίλου μας reefdaddy.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί ενδιαφέροντες οργανισμοί που μπορούν να εμπλουτίσουν ένα Μεσογειακό ενυδρείο. Η αναφορά όμως σε αυτούς θα πρότεινα να γίνει σε ένα άλλο τοπικ αφού το συγκεκριμένο αφορά την εξέλιξη του ενυδρείου του φίλου μας reefdaddy.

Εχεις δίκαιο Νικόλα. :welcome:

Καλό θα ήταν να ανοιχτεί από κάποιον που έχει ήδη μια "χρονική" εμπειρία από τέτοιους οργανισμούς και να γράψει λεπτομέρειες δηλαδή σε στυλ το μύδι έζησε τόσο το σκαλτσίνι τόσο ο ιπόκαμπος και ούτω καθ'εξής ή κάπως έτσι :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...