Jump to content

νεο μεσογειακό ενυδρείο


reefdaddy

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς να ρίξει ποτέ στο Μεσογειακό ένα κυδώνι ή ένα σκαλτσίνι ?

Λογικά το δεύτερο πρέπει να είναι οκ. :rockon:

15997[/snapback]

αλγοβόρους ερημίτες ή σκαλτσίνια έχω και στο reef μου (μεσογειακούς)αλλά και στο μεσογειακό μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα ίσα ίσα κάνουν τρομερή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να και οι νέοι κάτοικοι του μεσογειακού! :rockon::welcome::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

post-236-1143405518_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να ρίξει ποτέ στο Μεσογειακό ένα κυδώνι ή ένα σκαλτσίνι ?

Λογικά το δεύτερο πρέπει να είναι οκ. :welcome:

15997[/snapback]

Εχω δοκιμασει κυδωνια στο reef οπου με το που μπηκαν εξαφανιστηκαν στο DSB των 12 ποντων που εχω στο ενυδρειο. Μετα παρατηρησα πως εβγαιναν σε ασχετα σημεια του ενυδρειου. Παντα το βραδυ, ενω εβγαζαν και καποιο ποδι ή ματι καμια φορα μεσα απο την αμμο, πολυ δυσκολο να το διακρινεις. Μετα απο ενα μηνα δεν εζησε κανενα. Στην δικη μου περιπτωση δεν ξερω εαν θα αντεχαν παραπανω στις δικες μου συνθηκες που ηταν καθαρα για τροπικο υφαλου. Με 26 βαθμους κελσιου, 0 νιτρικα και 0 φωσφωρικα. Για ενα μηνα αντεξαν μια χαρα αλλα σιγα και σταθερα οι ερημιτες δεν αφησαν τιποτα. Οποτε επερναν χαμπαρι καποιο εξω, του την επεφταν και μετα απο μια με δυο ημερες που εμενε το κυδωνι κλειστο καταφερνε και το ανοιγε και το ετρωγε...Και μιλαμε για μικρους με μπλε ποδια ερημιτες. Φανταστειτε να ειχα μεγαλους.... :hysterical:

Οι ερημιτες τα χτυπαγανε στο πισω μερος που εχουν μια μικρη σχισμη. Μεναν κολημενα εκει πανω τους μεχρι να κανουν την δουλεια τους. Η καταληξη ειναι πως μπορουν να ζησουν τουλαχιστον για κανα μηνα σε σωστες συνθηκες αλλα και ενα ακομα συμπερασμα ειναι πως κυδωνια ή μυδια γενικα δεν πανε με τιποτα με ερημιτες....

Πιστευω να βοηθησα λιγο. :rockon:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Να και οι νέοι κάτοικοι του μεσογειακού! ;)  :thumbup:  :thumbup:  :thumbup:  :thumbup:  :thumbup:

16083[/snapback]

Τι γίνεται με τα κυδώνια?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ζουν και βασιλεύουν ;):thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά...ατονήσαμε λίγο λίγο στις γιορτές,αλλα επανήλθαμε στο θέμα με πολλές ερωτήσεις....διάβασα τα άρθρα του νίκου,παρακολούθησα και την δική σου κατασκευή,και ξεκίνησα και γώ ένα ιδιοκατασκευή γύρω στα 300 λίτρα,με σάμπ άλλα 100,χωρίς χωρίσματα για αρχή.Δέν θέλω να βάλω άμμο,φοβάμαι για τις κολήσεις μου,καθότι αρχάριος.Οποιοδήποτε άλλο υπόστρωμα μετά το στρώσιμο δεν θα κάνει την ίδια δουλειά;τί ακριβώς ειναι ο αραγωνίτης και ποιά η διάφορά του;Ενα εξωτερικό φίλτρο της σερα,το κιλ 1300 θα κάνει για την δουλειά που το θέλω;γίνεται δηλ να παίρνει νερό απο το σαμπ και να το ανεβάζει στο κυρίως ενυδρείο;Το έχω βλέπεις και θα με βόλευε πολύ αυτή η λύση.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις...Καναρης.

post-793-1146689311_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε kantsi

Απ' ότι βλέπω στην κατασκευή σου, ο πάτος είναι αρκετά ενισχυμένος. Πιστεύω ότι εσωτερικά οι κόντρες είναι σωστά κολλημένες, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορείς να βάλεις περίπου 6cm λεπτόκοκκη (χρυσή) Μεσογειακή άμμο ή 10cm ψιλό χαλικάκι. Ο αραγωνίτης που ανέφερες, ουσιαστικά είναι τριμμένο κοράλλι. Το σύστημα μπορεί άνετα να δουλέψει και με αυτή την άμμου αλλά θα μιλάμε πλέον για υβρίδιο Μεσογειακό-Τροπικό.

Πρόσεξε μήπως χρειάζεται κάποια ενίσχυση, η μεταλλικά βάση, κυρίως στην πίσω επιφάνεια και τα πλάγια για να μην έχεις μεγάλη ταλάντωση όταν θα γεμίσει με νερό. Το μπροστινό μπορείς να το έχεις όσο γίνεται ανοιχτό, ώστε να έχεις καλύτερη πρόσβαση στο sump

.

Το Φίλτρο απ' ότι κατάλαβα θέλεις να το χρησιμοποιήσεις σαν αντλία επιστροφής από το sump στο κυρίως ενυδρείο. Θα πρέπει να το δοκιμάσεις , γιατί συνήθως τα μοτέρ των φίλτρων δεν έχουν τη δύναμη να αντεπεξέλθουν σε μεγαλύτερη μανομετρική πίεση εισόδου-εξόδου. Θα πρέπει να βγάζει επαναφορά το λιγότερο τρεις φορές τα λίτρα του ενυδρείου σου ανά ώρα.

Καλή συνέχεια Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Νίκο ευχαριστώ για τις απαντήσεις...έχεις δίκιο,τελικά θα επειμείνω μεσογειακά....εχω όμως ακούσει για την άμμο οτι πιθανόν να περιέχει ρινίσματα μετάλων που καθώς οξειδώνονται στον μικρό χώρο του ενυδρείου δημιουργούν ππρόβλημα.Υπάρχει καμμιά διαδικασία επεξεργασίας;ή δεν υπάρχει πρόβλημα;θα μου πεις το ίδιο θα ισχύει και για τον βράχο...αν έχεις κάτι υπόψην σου γιαυτό ενημέρωσε με σε παρακαλώ....φιλικά Κανάρης.

Link to comment
Share on other sites

Στα Μεσογειακά βράχια αλλά και στην άμμο υπάρχει σίγουρα σίδηρος όπως και πυρίτιο και ίσως και κάποια άλλα στοιχεία που δεν τα συναντάμε στα αντίστοιχα τροπικά. Η ισορροπία του συστήματος διατηρείται με τις συνεχείς συστηματικές αλλαγές νερού και την χρήση καλής ποιότητας ενεργού άνθρακα, ο οποίος απορροφά κάποια προϊόντα οξείδωσης, ώστε να μην ανέβουν πολύ οι περιεκτικότητες.

Ο βράχος και η άμμος δεν χρειάζονται καμία επεξεργασία γιατί τότε θα χάσουν την βιολογική τους ικανότητα. Πρέπει να τοποθετηθούν αυτούσια και το συντομότερο δυνατό στο ενυδρείο.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous. ime kenourgios sto spor kai entiposiazmenos apo tis kataskeves sas, diavazo edo kai arketes meres etsi oste na silekso tis aparetites plirofories gia na ftiakso kai ego ena mesogiako enidrio, exo lipon kai ego san asxetos kapies apories kai erotisis.

1.iparxi kapou entelos analitika kai vima vima pos kataskevazete ena enidrio apo tin arxi mexri to telos?

2. apo tin stigmi pou xrisimopiis sump xriazese k filtro?

3. to sump ti mixanimata xriazete gia na litourgisi kai i diafora apo ena aplo filtro kai pia i diafora stin timi tous?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε husq

Καλώς όρισες στην παρέα μας.

1- Η κατασκευή ενός ενυδρείου είναι θεωρητικά κάτι απλό. Στην πραγματικότητα όμως καλό θα ήταν να φτιάξεις το πρώτο σου ενυδρείο με κάποιον που είναι έμπειρος και μετά να προσπαθήσεις μόνος σου.

2- Το sump είναι μια ιδιοκατασκευή φίλτρου άρα δεν χρειάζεσαι επιπλέον εξωτερικό ή εσωτερικό φίλτρο.

3-Στο sump τοποθετείς όλες τις απαραίτητες συσκευές και τα υλικά που χρειάζεται το ενυδρείο σου. Όπως θερμοστάτη, χημικά ή βιολογικά υλικά, κυκλοφορητές επαναφοράς, skimmer κλπ.

Το κόστος κατασκευής ενός sump εξαρτάται από το μέγεθος και δεν συγκρίνεται με την τιμή ενός φίλτρου γιατί είναι δύο εντελώς διαφερετικά πράγματα. Πάντως είναι μια κατασκευή χαμηλού κόστους.

Μπορείς διαβάζοντας τα άρθρα και τις διάφορες συζητήσεις να πάρεις μια ιδέα και κατόπιν μπορουμε να σου λύσουμε τις απορίες σου σε ένα ιδιαίτερο post.

Καλή επιτυχία

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε husq

Καλώς όρισες στην παρέα μας.

1- Η κατασκευή ενός ενυδρείου είναι θεωρητικά κάτι απλό. Στην πραγματικότητα όμως καλό θα ήταν να φτιάξεις το πρώτο σου ενυδρείο με κάποιον που είναι έμπειρος και μετά να προσπαθήσεις μόνος σου.

2- Το sump είναι μια ιδιοκατασκευή φίλτρου άρα δεν χρειάζεσαι επιπλέον εξωτερικό ή εσωτερικό φίλτρο.

3-Στο sump τοποθετείς όλες τις απαραίτητες συσκευές και τα υλικά που χρειάζεται το ενυδρείο σου. Όπως θερμοστάτη, χημικά ή βιολογικά υλικά, κυκλοφορητές επαναφοράς, skimmer κλπ.

Το κόστος κατασκευής ενός sump εξαρτάται από το μέγεθος και δεν συγκρίνεται με την τιμή ενός φίλτρου γιατί είναι δύο εντελώς διαφερετικά πράγματα. Πάντως είναι μια κατασκευή χαμηλού κόστους.

Μπορείς διαβάζοντας τα άρθρα και τις διάφορες συζητήσεις να πάρεις μια ιδέα και κατόπιν μπορουμε να σου λύσουμε τις απορίες σου σε ένα ιδιαίτερο post.

Καλή επιτυχία

Φιλικά Νίκος

22120[/snapback]

oson afora to stump isouna katatipistikos file mou k se efxaristo, tha ithela omos na rotiso kati akoma giati sta dekades katastimata pou rotisa i magazatores malon me mperdepsan para me voithisan kai i erotisi mou itan apli. pia ine ta elaxista litra pou xriazete ena mesogiako?

Link to comment
Share on other sites

pia ine ta elaxista litra pou xriazete ena mesogiako?

22149[/snapback]

Θεωρώ ότι όσο πιο μεγάλο είναι ένα κλειστό σύστημα τόσο το καλύτερο. Και αυτό γιατί είναι πιο σταθερό και συγχωρεί κάποια λάθη, που σε μικρότερα συστήματα θα μπορούσαν να είναι ολέθρια.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ένα Μεσογειακό ενυδρείο θα πρέπει να έχει πάνω από 400 λίτρα στο κυρίως ενυδρείο.

Οι πληροφορία αυτή αναφέρεται στο αντίστοιχο άρθρο με θέμα "Το Μεσογειακό Ενυδρείο" καθώς και άλλες χρήσιμες πληροφορίες, που νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν.

Οι μαγαζάτορες συνήθως έχουν γενικές γνώσεις και δεν μπορείς να τους εμπιστεύεσαι, ειδικά όσον αφορά εξειδικευμένα συστήματα όπως το Μεσογειακό, αλλά και άλλα παρόμοια, το οποίο βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο τουλάχιστον στα επίπεδα του χόμπι μας.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό σε ένα ενυδρείο είτε μιλάμε για Γλυκού νερού είτε για Θαλασσινού νερού είναι το όσον το δυνατόν περισσότερα λίτρα έτσι ώστε να πετύχουμε πιο σταθερές παραμέτρους που σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά να μην ισοπεδώσει το σύστημα μας κάτι που δυστυχώς εύκολα μπορεί να συμβεί σε μικρά ενυδρεία.

Τα μεσογειακό ενυδρείο είναι κάτι σχετικά νέο στον χώρο που μέσα από αυτήν την κατηγορία στο aquazone προσπαθούμε όλοι μαζί να βοηθήσουμε συλλέγοντας εμπειρίες και γνώσεις έτσι ώστε μελλοντικά να υπάρχουν κάποιοι οδηγοί για αυτούς που θέλουν να ξεκινήσουν ένα τέτοιο ενυδρείο.

Διάβασε το πολύ καλό άρθρο του Νίκου εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3076

Σίγουρα θα σε βοηθήσει αρκετά.

Τώρα κατά την γνώμη μου μπορείς να ξεκινήσεις και με ένα ενυδρείο 200-250 λίτρων σαν κεντρικό σύστημα. Θα είσαι πιο προσεχτικός όμως στους οργανισμούς που θα συλλέξεις και ιδιαίτερα στα ψάρια έτσι ώστε να μην φτάνουν μεγάλα τελικά μεγέθη.

Καλή αρχή στο νέο σου ξεκίνημα φίλε husq είμαστε εδώ για κάθε βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

kalispera k pali! simera paragkila ta tzamia gia tin kataskevi tou mesogiakou enidriou 110x50x60=330Lt k amesos sinantisa k ta prota kolimata! se pio ipsos na kamo tis tripes gia tin iperxilisi, ti megethos prepi na ine kai to kiriotero den mporo na vro non toxic silikoni pouthena! mexri k praktiker piga tipota! dektes pantos tipou simvoules.

Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη ερώτηση δεν ξέρω να σου πώ αλλά όσο για την σιλικόνη.

Aqua Silicone.

Σε άσπρο και πράσινο σωληνάρι. Έχει και φώτο ενα ενυδρείο απέξω.

Και οποιαδήποτε άλλη που να γράφει acetoxic σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μία τρύπα στον πάτο για να προσαρμώσεις σιλικονούχο σωλήνα 25/34 είναι αρκετή. Αν την ανοίξεις στο πλάι θα την κάνεις όσο πιο κοντά στον πάτο μπορείς. Για λόγους ασφαλείας η τρύπα πρέπει να απέχει 4 cm από τα τελειώματα των τζαμιών.

Link to comment
Share on other sites

1.bmpto thema ine pou tin vriski kanis ti silikoni! oso gia tis tripes o filos reefdaddy stin foto pou vlepete tis exi kani pano kai piso, i kano lathos? kai stin apokato foto ine afto pou fantazome oti prepi na gina me tin mia tripa, i pali kano lathos?
Link to comment
Share on other sites

sorry pou sas zalizo alla i gnosis sas mou ine politimes gia na ta kano ola (sosta)!

afti ine i defteri foto pou proanefera.

post-1274-1147799335.jpg

Link to comment
Share on other sites

-Μπορείς να χρησιμοποιήσεις σιλικονούχο σωλήνα Eheim 25/34 που θα βρείς στα ενυδρειακά μαγαζιά.

-Μούφα μπορείς να βάλεις πάλι για ενυδρειακή χρήση πχ AquaMedic ή από μαγαζιά με ναυτηλιακά είδη.

-Την φωτογραφία δεν μπορώ να την ανοίξω

Link to comment
Share on other sites

o solinas k i moufa ine katanoita file mou, me tis tripes exo fai kolima! i tripa ston pato den tha travai amo xalikia kai teia? i foto ine afti.

post-1274-1147805230.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε husq

Τώρα αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχεις καταλάβει κάποια βασικά πράγματα.

Όταν μιλάμε για υπερχείλιση εννοούμε ότι το νερό ξεχειλίζει, δηλαδή ανεβαίνει η στάθμη του και χύνεται κάπου αλλού. Φαντάσου ένα ποτήρι που το γεμίζεις με νερό, κάποια στιγμή ξεχειλίζει και αρχίζει το νερό να χύνεται. Αν το ποτήρι είχε τρύπιο πάτο, τότε που είναι η υπερχείλιση?

Στην περίπτωσή μας τώρα. Ανοίγουμε την τρύπα στον πάτο του ενυδρείου, σε μια απόσταση 4cm από τις πλευρές του τζαμιού. Πάνω από την τρύπα φτιάχνουμε πύργο με τζάμια, ο οποίος καταλήγει στην επιφάνεια, στο σημείο που επιθυμούμε να βρίσκεται η στάθμη του νερού.

Όταν το νερό υπερχειλίζει ρέει μέσα στον πύργο και από εκεί μέσω της τρύπας στο sump. Αν διακοπεί το ρεύμα, το νερό του πύργου θα αδειάσει χωρίς να αλλάξει η στάθμη του νερού. Αν όμως δεν υπήρχε ο πύργος τότε όλο το νερό του ενυδρείου θα άδειαζε.

Την πρώτη φωτογραφία δεν κατάφερα να τη δω ακόμα. Στη δεύτερη όμως διακρίνεται η επιφάνεια του νερού. Το νερό ρέει μέσα στον πύργο. Τα καρφάκια που βλέπεις είναι για να εμποδίσουν κάποιο ψάρι ή αντικείμενο να πέσει μέσα στον πύργο.

Πιστεύω να ξεδιάλυνες κάποια πράγματα. Παρ' όλα αυτά όμως θα σου πρότεινα να δεις από κοντά κάποιο ενυδρείο Φίλου και μετά να επιχειρήσεις να το κατασκευάσεις.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

to idio omos den tha mporouse na gine k me mia tripa piso kai pano sto simio pou tha thelame tin stathmi xoris na stisoume enan pirgo mese?

Link to comment
Share on other sites

to idio omos den tha mporouse na gine k me mia tripa piso kai pano sto simio pou tha thelame tin stathmi xoris na stisoume enan pirgo mese?

22463[/snapback]

Όχι γιατί δεν θα έχεις την ίδια ποσότητα νερού εκροής. Για να έχεις τα ίδια λίτρα θα πρέπει να ανοίξεις τουλάχιστον πέντε ίδιες τρύπες στην επιφάνεια, ίσως και περισσότερες.

Link to comment
Share on other sites

kai ti megethos tha prepi na exi o pirgos, exis kamia foto na mou diksis?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...