Jump to content

Mini Nano Reef


machos_si

Recommended Posts

πολυ καλυτερα τωρα :thumbup:

+1 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να ρωτησω κατι σε σχεση με το φως. εχω μια λευκη τ5 κ μια ακτινικη τ5 τις juwel ειναι 24w η καθε μια. η λευκη λεει οτι ειναι 15000kelvin η ακινικη 20000.τι γνωμη εχετε για τις λαμπες τις juwel? ποιες αλλες προτινετε σε τ5 στα 438cm?

Link to comment
Share on other sites

20/12/08

PO4-0(salifert) :thumbup:

KH-9(jbl) :thumbup:

PH-8.1(salifert) :D

NO3-12,5(tetra) :2guns:

NO2-0.5(salifert) :hysterical:

CA-460(jbl) :D

MG-1140(jbl) :wootwoot:

27/12/08

PO4-0(salifert) :thumbup:

KH-9(jbl) :blink:

PH-8.1(salifert) :blink:

NO3-0(tetra) :blink:

NO2-0.1(salifert) :thumbup:

CA-500(jbl) :thumbup:

MG-900(jbl) :wootwoot:

ειναι φυσιολογικη η αυξηση του ασβεστιου κατα 40 κ η μεγαλη πτωση του μαγνισιου 240?

μαζι με την αλλαγη νερου που εκανα σημερα προσθεσα κ advantage magnesium τις seachem. καθε ποτε πρεπει να βαζω το πρασθετο μαγνισιου? το κουτι λεει 5γραμ 2 φορες την εβδομαδα..

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτα τεστ μου φαινονται ποιο σωστα, τωρα εχεις CA-500 & MG-900 :thumbup: για ξανακανε το τεστ

Επισης θα πρεπει να μετρησεις κ αμμωνια NH

Link to comment
Share on other sites

3/1/09

PO4-0(salifert) :huh:

KH-8(jbl) :thumbup:

PH-8.1(salifert) :thumbup:

NO3-12,5(tetra) :bowdown:

NO2-0.5(salifert) :bowdown:

CA-480(jbl) :thumbup:

MG-920(jbl) :bowdown:

NH3-NH4-0(api) :bowdown:

NO2-3 ειναι λιγο ανεβασμενα γιατι λογο γιορτων ταιζα λιγο παρα πανω!!!! παντοσ ολα πανε μια χαρα!εκανα κ την καθιερωμενη αλλαγη νερου του σαββατου!!saturday it's a reef day!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μην σου ξεφύγουν τα ΝΟ2 γιατί θα έχεις πρόβλημα!

Η αλλαγούλα καλό θα κάνει!

Ανέβασε το Mg και εχε λίγο το νου σου στο Ca

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου κανω καθε Σαββατο 10λ. 80λ ειναι το ενυδρειο μαζι με το σαμπ.. για το mg ριχνω ενα προσθετο τις kent.. στο ca τι να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

λετε για τα νιτρικα να φταινε κ τα λιγα (μακαρονια) που εχω στο εξ. φιλτρο με τον ανθρακα κ τον αντιφοσφορο? σστην επομενη αλλαγη λεω να τα βγαλω τελειως.ετσι κ αλοιος ειναι λιγα.κ πιστευω οτι το συστημα μπορει να κρατηθει με τον βραχο μονο!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι λιγα βγάλτα.

Αν όμως ειναι αρκετά χρειάζεται να τα αφαιρέσεις σταδιακά για να μην προκαλέσεις ανωμαλια στο σύστημα σου!

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι λιγα 1-2 χουφτες το πολυ! η αλγη εχει σχεδον φυγει τελειος απο τον αραγωνιτη κ εχει μονο λιγο στον βραχο που φευγει κ αυτη!!! τα ψαρακια μου ειναι τελεια κ τρωνε σαν τρελα!! τωρα να φτοιαξω λιγο το mg κ θα βαλω κ κανα ευκολο κοραλι!!!! κ ελπιζω να καταφερω να πιασω κοραλινι να μου φυγει ο καημος!!! γιατι οταν ειχα τα 30λ για ενα 6μηνο δεν εβγενε με τιποτα.. μονο κυανο αλγη ειχα.... :huh:

Έγινε επεξεργασία - machos_si
Link to comment
Share on other sites

για την αλγη που εχω στους βραχους να βαλω σαλιγκαρια η εριμητες? εχω μεσα 3 σαλιγκαρια κ εναν εριμητη. κ κατι ακομα για 1-2 μικρες απταισια τι να βαλω μεσα για να τις τρωει?

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το βράχο εξω και ξυλωσε το κομματι που ειναι οι aptaisies τωρα που `ναι λιγες μπας και τη γλυτώσεις!

Αλγοφάγα ψαράκια δεν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

αλοιος δεν γινεε να φυγουν οι aptaisies? γιατι ειναι στον βραχο κατω κατω. κ για να τον βγαλω πρεπει να βγαλω ολο το βραχο απο μεσα. ενα κολπο με λεμονι πως γινετε?.. οχι δεν εχω αλγοφαγο ψαρι ακομα.. αλλα συνομα πιστευω να βαλω ενα μικρο blue tank!!

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη στο βραχο σου θα καταναλωθει κυρίως απο αλγοφαγα ψαρακια...

επενδυσε σε αυτά!

Οι aptaisies ειναι πονοκέφαλος!!!

Φρόντισε να τις ξεφορτωθείς το σηντομότερο! παρε ενα κατσαβιδι και ξυλωσε το σημειο που ειναι εδραιωμένη...πίστεψέ με ειναι βαθιά ριζομένες!

Link to comment
Share on other sites

10/1/09

PO4-0(salifert)

KH-8(jbl)

PH-8.1(salifert)

NO3-12,5(tetra)

NO2-0.5(salifert)

CA-480(jbl)

MG-920(jbl)

NH3-NH4-0(api)

πως γινετε τα τεστ μου να ειναι ιδια με τα προηγουμενα ενω ριχνω προσθετο mg? δεν λεει να ανεβει καθολου..

τι να κανω για να ριξω no2-3? αλλαγη νερου κανω καθε βδομαδα.. προσθεσα κ το πρωτο μου κοραλι πριν λιγες μερες! κ φυσικα ξεκινησα απο τα ευκολα με ζωανθους!!! κ αυτες της μερες μαλλον θα παω κ για κανενα σαρκοφυτο η καμια εμφυλια!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και σιγά σιγά με τα ζωντανα!

Ποιο Mg χρησιμοποιείς?

Τα ΝΟ2 θα αποικοδομηθουν μονα τους όταν έρθει η ωρα και οριμασει το συστημα!!!

τα ΝΟ3 με αλλαγες νερου, DSB, refugium...

Link to comment
Share on other sites

Το refugium ειναι ο χωρος στο sump ή ακόμα και σε ξεχωριστό ενυδρειο, που σε αυτό κάνουμε DSB, βαζουμε βράχο, καποιο τυπο αλγης...

Link to comment
Share on other sites

DSB εχω κανει. αλγη ελεγα να βαλω chaeto. τι φως πρεπει να βαλω σην αλγη?καποια λαμπα ενυδρειακη η μπορω να βαλω κ μια απλη φθωριου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χθες εβαλα αλλα 2 κοραλακια! ενα σαρκοφυτο κ μια σινουλαρια!!! το σαρκοφυτο εχει ανοιξει κ εχει βγαλει σχεδον ολο! η σινουλαρια δεν εχει σηκωθει ακομα ορθια ακομα! μερικες φοτο!!

post-7383-1232894666_thumb.jpg

post-7383-1232894679_thumb.jpg

post-7383-1232894700_thumb.jpg

post-7383-1232894726_thumb.jpg

post-7383-1232894744_thumb.jpg

post-7383-1232894764_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες οι φωτο!

Ποσο καιρο εχεις τα μ****α μεσα?

Τη chaeto την εχουμε δουλεψει και με τυπικα spot των 6000-7000kelvin αλλα και με Τ5 στα 14000K. Πρωσοπικα ειμουν πιο ικανοποιημενος με τις Τ5

Link to comment
Share on other sites

τους ζωανθους τους εχω μεσα 2 βδομαδες περιπου. τα αλλα 2 τα εχω 2 μερες! στην φωτο δεν εχουν κλεισει ουτε μια μερα.. ειδες κατι περιεργο?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου το κοράλλι που σου έδωσαν για sinularia δεν είναι. Είναι είδος dendronephthya

Τα κοράλλια αυτού του είδους είναι καταδικασμένα σε θάνατο δεν μπορούν να κρατηθούν σε κατάσταση αιχμαλωσίας πέρα από κάποιους μήνες........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...