Jump to content

Mini Nano Reef


machos_si

Recommended Posts

Μπορει να γινει και με φρεσκο σκορδο αλλα θελει μια σχετική διαδικασια.

Στα περισσοτερα καταστήματα θα βρεις ενυδρειακό σκορδο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλύτερα ενυδρεία σκόρδο που το ποτίζεις στην τροφή και μπορείς να το διατηρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις 6/4/09

PO4-0(salifert)

KH-15(salifert)

PH-8.0(salifert)

NO3-12.5(tetra)

NO2-0.25(salifert)

CA-410(salifert)

MG-1290(salifert)

NH3-NH4-0(api)

κ μια ερωτηση καποιο ψαρι ριχνει αμμο πανω στην brain κ εκεινη δεν ανοιγει. δεν φενεται ο σκελετος της αλλα δεν πριζετε οπως εκανε. κ εκει που ειναι το στομα της σαν να εχει ανοιξει μια τρυπα κ εχει αμμο μεσα.. τι να κανω? να την βγαλω να την καθαρισω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το σηκώσεις με το χέρι σου και να το βάλεις στη ροή κάποιου κυκλοφορητή ( όχι πολύ κοντά) ώστε να φύγει η άμμος.

Βέναια το πρόβλημα δεν θα λυθεί αφού παραμένει το συγκεκριμένο ψάρι.

Ποιο ψάρι είναι???

Link to comment
Share on other sites

Νικο η παγανιελα το κανει αυτο. την εχω δει 2 φορες. αν την βαλω σε ψηλοτερο σημειο θα εχει προβλημα? ρωταω γιατι θα εχει περισσοτερο φως.. το kh δεν ειμαι 100% σιγουρος θα το ξαναδω αυριο... κ εμενα πειεργο μου φανηκε..

Link to comment
Share on other sites

ξανα μετρησα το kh σημερα κ μου εβγαλε 14.1 θα ξανα κανω μετρηση αυριο.περιεργο μου φενετε να εχω τοσο πολυ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μετα το θεματακι που ειχαμε με την brain. που πλεον ειναι πιο καλα απο ποτε! εβαλα μερικα ζωντανα ακομα στο nano μου! θα ηθελα τις παρατηρησεις σας κ τις συμβουλες για τα ζωντανα μου!!! οι φωτο ειναι απο την πρωτη τους μερα στο ενυδρειο. γι'αυτο ειναι κλειστα.. πλεον ανοιγουν κανονικα! θα ανεβασω κ φωτο με την σημερινη τους μορφη..

post-7383-1241035833_thumb.jpg

post-7383-1241035849_thumb.jpg

post-7383-1241035865_thumb.jpg

post-7383-1241035879_thumb.jpg

post-7383-1241035896_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τον ιπποκαμπο πες μου οτι τον πηρες απο τον καρχαρια.....

Εχει σημασια απο που τον πηρε η θες να πεις κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μετα απο το καλακαιρινο ατυχημα που ειχε το ριφακι μου (εζησαν μονο οι 2 κλοουν κ ο κοκοβιος) :):thumbup: εγινε το απαρετητο καθαρισμα κ ξαναστησιμο του βραχου. μετα απο εναν μηνα με σχεδον σβηστα τα φωτα αποφασησα σημερα μετα απο τα δωρα που μου εφερε ενας φιλος να βαλω τα 2 πρωτα μου κοραλακια.. μερικες φωτο απο το ριφακι μου στην σημερινη του μορφη!

post-7383-1253276139_thumb.jpg

post-7383-1253276149_thumb.jpg

post-7383-1253276158_thumb.jpg

post-7383-1253276165_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τετοιες παρουσιασης κανετε και μας εχετε γ@#$@# την ψυχολογια!!!

Θελω κι εγω!!!!

Και εσεις μου λετε οχι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Tι ατυχημα?Τι εγινε?

Το blue tank οταν θα μεγαλωσει λιγο,ξερεις οτι θα πρεπει να το αποχωρηστεις :) .Ειναι λιγα τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 120 λιτρα συνολο κ το ενυδρειο τρεχει σχεδον 2 χρονια.. αλλα κ παλι πηγενε 1-2 σελιδες πισω να δεις πως ηταν. κ μεσα σε 2 μηνες παιθαναν 3 ψαρια κ 4-5 κοραλια... αυτα προσπαθουμε να σε κανουμε να αποφυγεις.....

Link to comment
Share on other sites

Tι ατυχημα?Τι εγινε?

Το blue tank οταν θα μεγαλωσει λιγο,ξερεις οτι θα πρεπει να το αποχωρηστεις :) .Ειναι λιγα τα λιτρα σου.

δεν ξερω τι ακριβος εγινε.. εξαρση αλγης που επνυξε τα παντα... οσο για το τανκ το ξερω.. αλλα το πηρα μικρο 4cm ωστε μεχρι να μεγαλωση να εχω μετακομηση κ να φτοιαξω μεγαλητερο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετα το καλοκαιρινο ατυχημα :welcome: που ανεφερα σε παλιοτερα post το reefακι μου εχει αρχησει να επανερχεται στα καλα του!!Η κυκλοφορια αυξηθηκε κατα 1 korallia nano κ πλεον υπαρχουν 3 nano η επιστροφη του sump κ ενα εξωτερικο φιλτρο!Κ πλεον φιλοξενει νεους κ παλιους κατικους!!! η ομαδα καθαρισμου αποτελειτε απο

2 turdo sp- 5 troctus sp(ή καπος ετσι)- 2 red leg helms- 2 cleaner shimp- 1 debelius shimp- 1 harlequin shimp

απο ψαρια εχω 1 ζευγαρι κλουν- 1 blue tank- 1 μανταρινο- 1 κοκοβιο

απο κοραλια εχω 1 σαρκοφυτο- 1 μαλλον xenia μοβ-1 hairy mushroum- 1sun coral-2 euphyllia ancora(2κ3 κεφαλια)-1 που δεν ξερω το ονομα του αλλα μοιαζει με bubble-1 Acropora (νομιζω valida)

Έγινε επεξεργασία - machos_si
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι φωτογραφίες είναι απίστευτες..... :P:lmao::lmao:

Καλά μας έχεις κάνει ζημιά όχι αστεία....

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι τα ζωντανά σου.Νομίζω τώρα έχεις κάνει καλύτερη επιλογή ζωντανών για το ενυδρείο σου και θα πάνε καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

thanx για τα καλα σας λογια! salamander εχεις δικιο στην αρχη οτι εβρισκα το εβαζα μεσα.. τωρα το ψαχνω πρωτα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...