Jump to content

Recommended Posts

Προχτες αγορασα δυο πλατυ, ιδια κιτρινα.

Αφου τα εβαλα στο ενυδρειο με την απαραιτητη προσαρμογη.

Την αλλη μερα πεθανε ενα μολυ που ειχα ηδη στο ενυδρειο και ηταν σε αριστη κατασταση, και απο θεμα ζωντανιας και απο εμφανιση, χωρις να εχει κανενα σημαδι επανω του.

Το ενα πλατυ τωρα εχει εμφανισει ενα σημάδι στην ουρά (αυτο που φαινετε στην κατω γωνία), μένει ακίνητο στην επιφάνεια σχεδόν πεθαμένο. Και τα δυο πλατυ εχουν κοκκινα ματια, πραγμα που δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο.

Το αλλο πλάτυ ειναι και αυτο την περισσοτερη ωρα στην επιφανεια, ακινητο αλλα δεν φαινεται να εχει κανενα σημαδι.

Στέλνω φωτογραφία του πλάτυ με το σημάδι στην ουρά.

Μπορεί να διακρίνει κανείς τι έχει? Τι πλάτυ ειναι?

Το ενυδρείο εχει μεσα...:

γκαπυ

πλατυ

μολυ

νεον

glass fish

ottocinclus afinis

gibiseps

apple snailpost-307-1138550986_thumb.jpgpost-307-1138551008_thumb.jpgpost-307-1138551027_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα εχω απομακρυνει απο το κυριως ενυδρειο, σε ενα δευτερο 15λιτρο με φιλτρο και σε λιγη ωρα και θερμαντηρα.

Προς το παρον η θερμοκρασια ειναι 23 βαθμους.

Κανείς να πείς την γνώμη του?

Υποψιν οτι ειναι μεγαλα σε μεγεθος. Λετε να εχουν γερασει?

Link to comment
Share on other sites

Aντρέα καλησπέρα

το χρώμα των platy - και το γεγονός ότι τα μάτια είναι κόκινα, δηλώνει ότι πρόκειται για albino. Αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Τό γεγονός οτι σου πέθανε ένα ψάρι αμέσως μετά την πρόσθεση τών δύο + το ότι οι καινούργιοι κάθονται στην επιφάνεια δηλώνει κάποιο πρόβλημα με το νερό.

Προτείνω το εξής:

Πάρε αμέσως μετρήσεις (συμπεριλαμβανομένου pH). Αν δεν έχεις ενδείξεις αμμωνίας και νιτρικών κάνε (και πάλι αμέσως) μιά αλλαγή της τάξης του 50% και πρόσθεσε 0,1% διάλυμα αλατιού ενυδρείου. Αν δεν έχεις αεραντλία στο ενυδρείο καλό θα ήταν να προσθέσεις. Αν έχεις, άνοιξέ τη στο τέρμα.

Πες μας τι έδειξαν οι μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Aντρέα καλησπέρα

το χρώμα των platy - και το γεγονός ότι τα μάτια είναι κόκινα, δηλώνει ότι πρόκειται για albino. Αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Τό γεγονός οτι σου πέθανε ένα ψάρι αμέσως μετά την πρόσθεση τών δύο + το ότι οι καινούργιοι κάθονται στην επιφάνεια δηλώνει κάποιο πρόβλημα με το νερό.

Το νερο μου ειναι καλο απο μετρησεις.

Μηπως τα καινουργια ψαρια τα επαιξαν απο την αλλαγη?

Εχω 6.6ph στο δικο μου! Αν ερχοντουσαν απο καποιο ph κοντα στο 7.5, οσο καλη προσαρμογη και αν τους εκανα, τραβηξαν λουκι μεγαλο! :D

Δεν πιστευω οτι φταιει κατι στο δικο μου.

Αμεσως μολις μου τα εφερε η κοπελια μου, μου ειπε οτι απο το μαγαζι που τα πηρε , τα ενυδρειο ηταν χαλια! Μεσα στην βρωμα, και ψαρια πεθαμενα παντου! (με εκοψε κρυος ιδρωτας οταν μου το ειπε, αλλα τι να της πεις?)

Προτείνω το εξής:

Πάρε αμέσως μετρήσεις (συμπεριλαμβανομένου pH). Αν δεν έχεις ενδείξεις αμμωνίας και νιτρικών κάνε (και πάλι αμέσως) μιά αλλαγή της τάξης του 50% και πρόσθεσε 0,1% διάλυμα αλατιού ενυδρείου. Αν δεν έχεις αεραντλία στο ενυδρείο καλό θα ήταν να προσθέσεις. Αν έχεις, άνοιξέ τη στο τέρμα.

Πες μας τι έδειξαν οι μετρήσεις.

Τα ψάρια εφυγαν απο το κυρίως ενυδρείο και πήγαν σε ενα βοηθητικό 15λιτρο που ειχα το χρυσοψαρο.

(Το χρυσοψαρα πηγε σε κουβα προσωρινα).

Εκει ζωντανεψαν αρκετα.

Χτες μου εφερε ενας φιλος και εναν θερμαντηρα. Τον εβαλα αλλα τελικα πεσαμε στον προβληματικο απο τους 4 που μου εφερε.

Σημερα το πρωι 35βαθμους θερμοκρασια.

Ο φιλος διεγνωσε Fungus και White Spot.

Τον εβγαλα απο την πριζα, και αλλαξα λιγο νερο, ετσι ωστε να πεσει στους 30.

Το ενα δειχνει καλα. Το αλλο με την ασπρισμενη ουρα, εχει γυρισει τουμπα και προσπαθει να επιζησει.

Δεν το βλεπω να τα καταφερνει.

Στο μεγάλο ενυδρείο δείχνουν ολα καλα.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να κάνεις μία θεραπεία με PROTOZIN της Waterlife.

Εναλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το PimaFix της API ή ταμπλέτες Furan 2 (ή ακόμα καλύτερα ταμπλέτες Fungus Cure εάν όμως βρεθούν σε κάποιο μαγαζί).

Προσπάθησε να σταθεροποιήσεις την θερμοκρασία σου στους 28 βαθμούς γιατί με την εναλαγή τα ψάρια χειροτερεύουν αφού είναι ήδη εξασθενημένα από την ασθένεια.

Καλή τύχη !!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου μόνος σου, γιατί ζωντάνεψαν τα ψάρια όπως λές στο άλλο ενυδρείο? Το πιο πιθανό είναι η οξυγόνωση του νερού!!! Βάλε αεραντλία και αλάτι και παρατήρησε τις αντιδράσεις τους.

Σταθεροποίησε τη θερμοκρασία όπως σου είπε ο Γιάννης. Εγώ εξακολουθητικά θα έκανα μια μεγάλη αλλαγή στο κυρίως ενυδρείο και θα πρόσθετα Melafix για μια βδομάδα.

Υπόψη οτι στις υψηλές θερμοκρασίες η ικανότητα του νερού να διαλύει οξυγόνο μειώνεται...

Γιά τα ψάρια, βάλε φωτό αν μπορείς για να δούμε αν έχουν fungus και whitespot.

Link to comment
Share on other sites

ΝAν βλέπω καλά τα ψάρια σου δεν είναι πλάτυ αλλά μόλλυ και γι αυτό σου φαίνονται μεγάλα. Πλάτυ με κόκκινα μάτια δηλ. αλμπίνο( είναι έτσι γιατί δεν έχουν μελανίνη) απ όσο ξέρω δεν υπάρχει παρά μόνο Μόλλυ που είναι χρυσά με κόκκινα μάτια και γκάπυ λευκά με κόκκινα μάτια. Απο που τα πήρες;

Υπάρχει περίπτωση τα ψάρια του να τα είχε σε ενυδρείο με αλάτι και γι αυτό και να σου έχει δημιουργηθεί πρόβλημα

Βαλε αεραντλία και άρχισε θεραπεία όπως σου είπαν τα παιδιά και ελπίζω να πανε όλα καλά, αλλά θα πρέπει να κρατήσεις τη θερμοκρασία σταθερή στους 27-28 βαθμούς λόγω και της θεραπείας και μην τους κάνεις τόσο απότομες αλλαγες στη θερμοκρασία τα κάνεις χειρότερα.

Να ξέρεις πάντως πως τα λίτρα σου είναι λίγα για μόλλυ

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα απο το γραφειο και βρηκα ενα μολυ πεθαμενο και εναν οττοκυκλο (στα τελευταια του, σφηνωμενο πισω απο μια πετρα) στο μεγαλο ενυδρειο.

Ετρεξα κατευθειαν και πηρα το Pimafix που ειναι για Fungus. Αν και δεν ειχε σημαδι επανω το μολυ, θεωρω οτι κατι σε σχεση με το Fungus των δυο καινουργιων ψαριων θα ειναι, αφου εμφανιστηκε ταυτοχρονα. Σε καθε περιπτωση το Pimafix δεν κανει ζημια στην βιολογια του φιλτρου. Σωστα?

Ξεκίνησα θεραπεία και στο μεγάλο ενυδρείο και στο μικρό με τα δύο πλάτυ. (ελεγα να τα ξαναριξω μεσα και να κανω την θεραπεια μονο στο μεγαλο, αλλα θεωρησα καλυτερο να τα αφησω στην ησυχια τους).

Κοιτάω να σταθεροποιησω 28-29 βαθμους θερμοκρασια και στα δυο ενυδρεια.

Την αεραντλια την ειχα στο μικρο (με τα δυο πλατυ, που εμφανεστατα το ενα εχει Fungus) αλλα τωρα την εβαλα στο μεγαλο ενυδρειο.

Κάτι αλλο που πρέπει να κάνω? Δεν θελω να χάσω τα ψαράκια μου! :D

Να ελατώσω τον φωτισμό απο τις 11 ωρες που το εχω σημερα στο πόσο?

Το μικρο ενυδρειο δεν εχει καθολου φωτισμο.

Το ψαρι που εχει εμφανισει τα σημαδια, τωρα που μιλαμε, ουσιαστικα δεν εχει ουρα!!!! Εχει φαγωθει ολοκληρη! Απο οτι φανταζομαι δεν υπαρχει πιθανοτητα να επανελθει? Να το αφησω να παει στον αλλον κοσμο?

Το αλλο πλατυ τι να το κανω? Να το γυρισω στο μεγαλο ενυδρειο και να τα κανω ολα εκει?

Εριξα 10ml pimafix στο μεγαλο ενυδρειο (carrefure 120l, καθαρο περιπου στα 100)

Και 1.5ml στο μικρο 10λιτρα και κατι.

Κάτι άλλο?

Βοηθήστε παιδιά! Ειναι η πρωτη φορα που αρρωσταινουν τα ψαρακια μου! :D

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

ΝAν βλέπω καλά τα ψάρια σου δεν είναι πλάτυ αλλά μόλλυ και γι αυτό σου φαίνονται μεγάλα. Πλάτυ με κόκκινα μάτια δηλ. αλμπίνο( είναι έτσι γιατί δεν έχουν μελανίνη) απ όσο ξέρω δεν υπάρχει παρά μόνο Μόλλυ που είναι χρυσά με κόκκινα μάτια και γκάπυ λευκά με κόκκινα μάτια. Απο που τα πήρες;

Μου τα πηρε δωρο η κοπελια μου απο μαγαζί της Αθήνας. Αφου τους εκανα την απαραιτητη προσαρμογη και τα εβαλα στο ενυδρειο, μου ξεφουρνισε οτι δεν θελει να ξαναπαρουμε ψαρια απο εκει, αλλα απο το αλλο μαγαζι που παιρνουμε!

Μου ειπε οτι τα ενυδρεια του καταστηματος, ηταν γεματα με ψοφια ψαρια και βρωμα!

Με εκοψε κρυος ιδρωτας οταν μου το ειπε, αλλα δυστηχως τα ειχα βαλει ηδη μεσα.

Την επομενη μερα, αρχισαν τα προβληματα! :D

Δεν ειμαι ειδικος για να ξερω 100% αν φταιει το μαγαζι, ή απλα έτυχε, αλλα και μονο η εικονα των βρώμικων ενυδρειων γεμάτα ψοφια ψαρια, ειναι απαραδεκτη!

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αμέσως αλλαγή νερού τουλάχιστον 50% και στα δύο ενυδρεία σου ΠΡΟΣΕΧΕ τη θερμοκρασία του νερού. Βάλε και αεραντλία όπως σου είπε η Μαρίνα. Κάνε θεραπεία όπως σου είπε και ο Γιάννης το fungus Cure της φαρμακεύτικαλ γιατί είναι προχωρημένη η κατάσταση. Κρίμα πάντως :D ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα μην στεναχωριέσαι θα δούμε τι θα κάνουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αμέσως αλλαγή νερού τουλάχιστον 50% και στα δύο ενυδρεία σου ΠΡΟΣΕΧΕ τη θερμοκρασία του νερού. Βάλε και αεραντλία όπως σου είπε η Μαρίνα. Κάνε θεραπεία όπως σου είπε και ο Γιάννης το fungus Cure της φαρμακεύτικαλ γιατί είναι προχωρημένη η κατάσταση. Κρίμα πάντως  :D ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα μην στεναχωριέσαι θα δούμε τι θα κάνουμε  :D

10448[/snapback]

Αφου άρχισα θεραπεία με pimafix, να τα ακυρωσω ολα τωρα?

Λεω να τα αφησω μια μερα να δω τι γινεται, και αν εχω αλλον θανατο.

Τι ηταν αυτο που διαβασες, και πιστευεις οτι ειναι τοσο προχωρημενη η κατασταση, και μη αναστρέψιμη με το Pimafix ?

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Το πιο βασικό είναι πως είσαι παρα πολύ αγχωμένο με την όλη φάση. Με το πιμαφιξ δεν σου είπα να μην κάνεις θεραπεία απ τη στιγμή που την άρχισες αλλά απ τη στιγμή που μας λες πως τη μια στιγμή έχει ουρά και την επόμενη μέρα είναι φαγωμένη όλη υπάρχει σοβαρή μόλυνση και πρέπει να κάνεις κάτι πιο δραστικό, γνώμη μου είναι και κάτι που θα έκανα εγώ, τώρα αν θες συνέχισε με το πιμαφιξ και βλέπουμε αλλά να ξέρεις πως θες χρόνο για την θεραπεία δηλ.. δεν γίνεται σε αυτή τη φάση που είσαι να ξυπνήσεις την επόμενη μέρα και όλα να είναι οκ πρέπει να έχεις υπομονή. Ξέρω πως αγχώνεσαι και εγώ το ίδιο θα πάθαινα αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο από υπομονή. Εμείς εδώ είμαστε για οτιδήποτε χρειαστείς.

Αλλαγή νερού έκανες πριν να βάλεις το φάρμακο;

Κουράγιο και καλή επιτυχία με τις ψαρίτσες σου. αααααααα και το ψάρι στη φώτο, ξαναλέω, είναι χρυσή ποικιλία μόλλυ :D

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα - το πρόβλημα μάλλον δεν δημιουργήθηκε από τα καινούργια ψάρια - είναι πολύ απίθανο να είχες πρόβλημα 12 ώρες μετά την πρόσθεσή τους. Το fungus είναι δευτερογενής ασθένεια που προκλήθηκε απο στρες. Καλό είναι να κάνεις την αλλαγή νερού όπως είπαμε και να βάλεις συνδυασμό Μελαφιξ και Πιμαφιξ στο μεγάλο ενυδρείο σου, με 0,3% αλάτι και αεραντλία. Τα ψάρια μάλλον έχουν πρόβλημα οξυγόνου.

Η ουρά του ψαριού θα αρχίσει να επανέρχεται, αν η θεραπεία είναι σωστή. Φρόντισε όμως τη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να προσθεσω κατι και εγω....

Οταν με το καλο θεραπευτουν τα ψαρακια και ισορροπηση το ενυδρειο

καλο ειναι φιλε αντρεα οταν εχεις ζωοτοκα το ΡΗ να ειναι μεταξη 7,2-8 και το ΚΗ περιπου 12-14 και φυσικα να εχεις πολυ λιγοτερα απο το οριο (1cm/2lt) ψαρακια γιατι τα ζωοτοκα εχουν μεγαλη ευαισθησια στης ενωσεις του αζωτου ΝΗ3/4 ΝΟ2 ΝΟ3....

Η θεραπεια που κανεις δυστηχος δεν εχει παντα τα αποτελεσματα που θελουμε λογο της δυσκολης ασθενειας..

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα - το πρόβλημα μάλλον δεν δημιουργήθηκε από τα καινούργια ψάρια - είναι πολύ απίθανο να είχες πρόβλημα 12 ώρες μετά την πρόσθεσή τους. Το fungus είναι δευτερογενής ασθένεια που προκλήθηκε απο στρες. Καλό είναι να κάνεις την αλλαγή νερού όπως είπαμε και να βάλεις συνδυασμό Μελαφιξ και Πιμαφιξ στο μεγάλο ενυδρείο σου, με 0,3% αλάτι και αεραντλία. Τα ψάρια μάλλον έχουν πρόβλημα οξυγόνου.

Η ουρά του ψαριού θα αρχίσει να επανέρχεται, αν η θεραπεία είναι σωστή. Φρόντισε όμως τη θερμοκρασία.

10480[/snapback]

Στα λιτρα , για πόσο αλατι μιλάμε δηλαδή? 300γραμ?

Δεν ειναι παρα μα παρα πολυ? Ουτε ψαροσουπα να καναμε!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού έκανες πριν να βάλεις το φάρμακο;

Κουράγιο και καλή επιτυχία με τις ψαρίτσες σου. αααααααα και το ψάρι στη φώτο, ξαναλέω, είναι χρυσή ποικιλία μόλλυ  :D

10473[/snapback]

Δεν εκανα αλλαγη νερου, αλλα ειχα κανει πριν απο 2 μερες.

Να κάνω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

φυσικα να εχεις πολυ λιγοτερα απο το οριο (1cm/2lt) ψαρακια γιατι τα ζωοτοκα εχουν μεγαλη ευαισθησια στης ενωσεις του αζωτου ΝΗ3/4 ΝΟ2 ΝΟ3....

Τετοια προβλήματα δεν ειχα ποτε!

Αμμωνια και No2 εχει να εμφανιστει απο το στρωσιμο.

no3 φτανει μεχρι 15 στις 15 μερες.

Καθε εβδομαδα-10μερες που κανω αλλαγη νερου, εχω 10 no3.

Τελικα εκανα αλλαγη νερου (το 50%).

Συμπληρωσα αλλα 5ml φάρμακο.

Εριξα 5 κουταλακια του γλυκου αλάτι (συμφωνα με τις οδηγιες στην συσκευασια), απο αυτο που ειναι σε κουτι σαν του γαλακτος της aquarium.

Εχω θερμοκρασια 29βαθμους, και αεραντλια να δουλευει στο full.

Εντωμεταξυ ο οττοκυκλος που ειχε ρεταρει απο το μεσημερι, ειναι ετοιμος να παει στον αλλον κοσμο.

Εχει κατσει στο πλαι, και αναπνεει γρηγορα στον πατο του ενυδρειου, χωρις να εχει καποιο σημαδι επανω του.

Οι μετρησεις μου ειναι :

ammonia 0

No2 0

Ph 7.4

Υπομονή τώρα!

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα περισσότερο δεν μπορείς να κάνεις ... καλή επιτυχία - κράτα μας ενήμερους. Ελπίζω να ανανίψουν όλοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα 3η μερα θεραπειας με pimafix, τα πραγματα δειχνουν πολυ καλυτερα!

Τα ψαρακια δειχνουν ολα υγιεστατα. Τρωνε... κολυμπανε...

Κανενα δεν εχει σημαδι επανω του.

Αλλα και το ενα πλατυ που υπαρχει μονο του στο ενυδρειακι και αυτο δειχνει πολυ καλυτερα.

Πιο ζωντανο και πιο πεινασμενο!

Μακαρι να πανε ολα καλα, και να μην υπαρξει αλλη απωλεια.

Συνεχιζω να εχω 28-29 βαθμους θερμοκρασια (αναλογα αν αναμμενα η σβηστα τα φωτα του ενυδρειου), και στο τερμα την αεραντλια.

Επισης ταιζω λιγο πιο μετρημενα. Δεν ξερω αν κανω καλα, αλλα δεν θελω να τα βαρυστομαχιασω! :D

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

:D:D

Μπράβο και μακάρι να πάνε όλα καλά από εδώ και μπρός.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ταιζω λιγο πιο μετρημενα. Δεν ξερω αν κανω καλα, αλλα δεν θελω να τα βαρυστομαχιασω! :D

Κάνεις τέλεια! Ο ελαφρύς περιορισμός της τροφής συνίσταται σε αυτές τις περιπτώσεις - μ' αυτόν τον τρόπο μειώνεις και πιθανόν προβλήματα με την ποιότητα του νερού.

Άντε, σιδεροκέφαλοι όλοι :D:D

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως σημερα αλλο ενα πλατυ το βρηκα νεκρο στην επιφανεια.

Δεν εχει κανενα σημαδι επανω του.

Ενα γκαπυ επισης (κουκλι με διπλη διχαλωτη ουρα), εχει διαλυσει η ουρα του. Εχει γινει σαν κροσια! Στελνω φωτογραφια να το δειτε!

Να αλλαξω φάρμακο? ή να συνεχίσω ακόμα?

Εχει δει κανεις αποτελέσμα σε αντίστοιχες καταστάσεις , εχοντας χρησιμοποιήσει pimafix?

post-307-1138888100_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

"Φθαρμένες ή λιωμένες ουρές. Finrot

Θεραπεία με αντιβιοτικά για finrot ή tailrot.

Έλεγχος του επιπέδου του pH αν είναι στα σωστά επίπεδα."

Υπάρχει πιθανότητα να με εχει χτυπήσει και κάτι τέτοιο, απο την φωτογραφία που βλέπετε?

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Μολις εβγαλα 2 γκαπυ νεκρα.

Αγορασα ενα bactopur και ενα melafix.

Προς στιγμη το bactopur το εχω αχρηστο και περιμενει.

Εριξα μαζι με το pimaxif που ειχα ριξει το μεσημερι, και την καταλληλη δοσολογια melafix (10ml).

Απο οτι λεει επάνω , κάνει και για finrot.

Περιμένω...

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πεις σε παρακαλώ σε τι επίπεδα είναι το ΝΟ3;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...