Jump to content

Επιτελους γεμισε...900


vagosg

Recommended Posts

παλι ελειψα 4 μερες, γυρισα και τα παντα παλι πρασινα.....σημερα εβαλα μπολικο phosguard και νεο ανθρακα και καθαριζα το ενυδρειο απο τις τριχες, την πρασινιλα και την γενικοτερη μπιχλα 2 ωρες!!! ξεπατωθηκα !!

ααα βρηκα μια τρομπα βυθου της eheim με μπαταριες που κανει απιστευτη δουλεια και ειναι σκυλι καμια σχεση με κατι αλλες που χρησιμοποιουσα που εχουν καλτσακι για την μπιχλα...αυτο ειναι απιστευτο/waterproof professional εργαλειο...το συνιστω ανεπυφυλακτα

πρεπει να κανω και καμια αλλαγη νερου γιατι εχει περασει 1 μηνας

Έγινε επεξεργασία - vagosg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για 10 μερες σχεδον ελειπα, γυρισα - ξαναεφυγα και εδω και 2 μερες θυμηθηκα οτι εχω και

εναν γιατρο (cleaner wrasse) το οποιο τωρα 2 μερες δεν τον βρισκω.

Δεν σηκωσα βραχους αλλα πουθενα.

Ο γιατρος ειχε καμια 20αρια μερες ενα στρογγυλο σημαδι στην κοιλια και δεν μπορουσα να διακρινω αν ειναι χτυπημα ή δαγκωμα?

Πεθανε? και τον εφαγε ο picasso/chromies/yellow tang/goby?

Μπορει αυτο να συσχετιζετε με την αλγη που προανεφερα (δειτε προηγουμενες φωτο..)

Σημερα εκανα 35% αλλαγη νερου και μετα μετρησα

Am 0,5

No2 0

No3 3

Po 0,3

Ο γιατρος αφαντος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρατηρησα οτι ενα chromi εξαφανιστηκε,

μια αλλη μερα ενα αλλο ειχε μπει στην υπερχειληση και το βρηκα τεζα στο sump,

ενα αλλο καθε μερα ειχε και απο λιγοτερη ουρα μεχρι καθολου ουρα,

σημερα το απογευμα παλι ελειπε ενα chromi και απεμεινε ενα μονον

αυριο δεν ξερω..

Ολα αυτα ξεκινησαν απο τοτε που το ζευγαρι xanthichthys mento μπηκαν στο ενυδρειο αλλα

αποκλειω αυτα να ευθυνοντε γιατι ειναι τα πιο ηρεμα ψαρια που εχω δει,

δεν τα εχω δει ποτε να πειραζουν ή να κυνηγουν αλλο ψαρι, ειναι αργα ψαρια, πανε σιγα σιγα με χαρη σε πληρη αρμονια...αποκλειετε να τα κανουν αυτα ...

..ομως μηπως να ευθυνετε ο picasso..? ειναι πολυ μικρος (7 εκ).. αλλα τον ειχα δει να κυνηγαει να δαγκωσει τα chromis και ειδικα αυτο με την φαγωμενη ουρα. Πιο παλια ειχε εξαφανιστει και ο γιατρος..(τοτε δεν ειχα τα mentos)..

τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου εξαφανιζονταν οι γιατροι απλα τους χανω.......και μετα εμφανιζονται παλι .αλλα δεν μπορω να τους βρω με τπτ

:chair:

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε τις κινήσεις του... Το ψαράκι είναι triger και δεν φυμίζεται για την τρυφερότητα των συναισθημάτων του... ΄

Μπορεί μετά απο κυνυγητό το ψαρακι να εξασθαινεί και να εχεις το πρόβλημα αυτό

Link to comment
Share on other sites

ο picassoulis (τον εχω πανω απο χρονο) ειναι μαλλον στην εφηβεια τωρα και εχει γινει πιο επιθετικος και δαγκωνει το βραχο, βεβαια δεν αγγιζει αλλα ψαρια του ιδιου size αλλα δεν διστασε να παρει την τροφη απο το στομα του mento που ειναι 20πλασιος στο size

o γιατρος εξαφανιστικε πριν ενα μηνα και ...δεν εμφανιστηκε ξανα,

οποτε πηρα καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

..Παιδια ολα τα κουφα - ανεξηγητα σε μενα..

Ο ενας απο τους 2 yellow tang που εχω ειναι "καθυστερημενο" ? "ζαβό" ?

Ειναι συνεχεια μπροστα στο μπροστινο τζαμι και τρεχει πανω-κατω και τιναζετε μπρος.

Εκει που χαλαρωνει ξανατιναζετε μπρος- πανω- κατω,

δεν καθετε ενα δευτερολεπτο και παλι τα ιδια.

Δεν εχει ιχνος παρασιτου, τρωει τα παντα, δεν φοβατε, δεν κρυβετε ειναι συνεχεια μπροστα

και δεν τον ενοχλουνε τα αλλα καθολου...

Ο 2ος yellow tang ειναι στην αλλη ακρη..εχουν χωρισει τα τσανακια τους.

..και τελος παντων δεν εχει τιποτα που να δικαιολογει τετοια περιεργα.

δεν το εχω ξαναδει σε κανενα ψαρι....μονο με video ισως θα βλεπατε πως κανει..

Τι ειναι παλι?

(by the way ..ο 3ος yellow tang μας αφησε..μαλλον απο χτυπημα απο την αιχμηρη ουρα του αλλου, γιατι βρηκα να εχει μια κοκκινη πληγη κατω απο το λαιμο για 7 μερες, δεν επουλονοταν, και μια μερα τον βρηκα τεζα και ειχε κατι κοκκινιλες στα ακροπτερυγια..εσωτερικη αιμοραγια???)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα σπαστικα μου τα κανει και μενα που και που. Που να δεις τον Sohal. Παρομοιο τραυμα ειχε και ο δικος μου με ματωμα στην ραχοκοκαλια αλλα το ξεπερασε μεσα σε 3 με 4 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα σπαστικα μου τα κανει και μενα που και που. Που να δεις τον Sohal. Παρομοιο τραυμα ειχε και ο δικος μου με ματωμα στην ραχοκοκαλια αλλα το ξεπερασε μεσα σε 3 με 4 μερες.

Τωρα σταματησε τα σπαστικα ο yellow tang..ειναι τριχαλαρος...αλλα τωρα αρχισε τα σπαστικα ο φαλαινακος :) , τρεχει απ'ακρη σε ακρη του ενυδρειου!! τι ζορι τραβαει? :thumbup: του τα πριζει η θηλυκια?? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τωρα εχουν περασει 3,5-4 (δυσκολοι) μηνες και θεωρω οτι το ενυδρειο επιτελους οκ!

Τα ψαρια ηρεμα και υγιει (τα 2 yellow tang μονο πλακωνοντε οταν συναντιοντε στο κεντρο του ενυδρειου)

κοραλλινη δεν εχω..κατι λίγα..ο βραχος ειναι τριχωτος και μαυρο-πρασινος

Ξεκινησα purple-up γιατι μου ειπαν No.1, και σε λιγο θα συνδεσω το calcium reactor

που περιμενει στο κουτι 3,5 μηνες

Καθε μερα μαζευει ροζ μακα το τζαμι χαμηλα εκει που ειναι ο αραγωνιτης...και το καθαριζω

Θα δω και για denitrator

Link to comment
Share on other sites

Καλά εχεις το reactor στο κουτί και παιζεις με τα ζουμακια???

Αντε να σε δω...!!!

Denitrator? ποσα NO3 εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλά εχεις το reactor στο κουτί και παιζεις με τα ζουμακια???

Αντε να σε δω...!!!

Denitrator? ποσα NO3 εχεις?

Kai sto kuti tosous mines......moueixan sistisi na min to valw apo tin arxi alla meta egw fovomoun me ola osa perasa na min apostatheropoisw to sistima....se lives meres tha mpei.

No3 metraw kathe 14 meres kai to vriskw sto 15-20

Link to comment
Share on other sites

μπηκε και το wavemaker...ελεγα οτι δεν θα εβαζα γιατι θα εμοιαζε σαν να παρακολουθεις τεννις...αλλα (οπως καταλαβαινετε) το πηρα και ειναι super

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ο picasso ειναι ολα τα λεφτα.............. :rolleyes:

...και δεν φοβαται ΤΙΠΟΤΑ ουτε τα φαλαινακια !!! τους παιρνει την τροφη απο το στομα !!

και πηγαινει εξερευνηση - εφοδια στις φωλιες ολων και δεν τολμανε να πουν τιποτα

ειναι ο μικροτερος αλλα ειναι ΑΡΧΗΓΟΣ

Οταν κυνηγαει κανα καινουργιο οι δαγκωματιες (στον αερα ευτυχως-ειναι αργος) ακουγοντε εξω απο το ενυδρειο !! :rolleyes: (σαν να χτυπας το τζαμι με κατι μεταλλικο σαν ενα κλειδι)

Αλλα περαν του καψονιου στην αρχη μετα δεν πειραζει κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον...μπηκε και το wavemaker.....ονειρο.....απλα ακουγετε σαν κινεζικο βασανιστηριο η υπερχειληση...

ο clown εχει κανει το wavemaker ανεμωνη του...δεν εχς ανεμωνη αλλα αυτος ειναι συνεχεια διπλα στο κουτι του wavemaker και εκει κοιματε....ερωτας

γενικα και απο παλαιοτερα ειχα παρατηρησει οτι οι clown δεν κοιμουντε ποτε κρυμμενοι στα βραχια αλλα "αιωρουντε" στο ωερο αν δεν υπαρχει ανεμωνη...τι περιεργο??? καθολου ντοπαλα ψαρια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Χρειαστηκε να λειψω 8 μερες και επρεπε να αφησω το ενυδρειο,

με λιγο ick.....και πολλα ερωτηματικα για το τι προκειτε να αντικρυσω στην επιστροφη.

Οποτε μοιρασα δοσεις φαρμακου, βιταμινες, μαγνησια, ασβεστια και διαφορα αλλα υγρα...σε ξεχωριστα ποτηρακια για να ριχνουν καθε 2-3 μερες ("εχωσα" ενα συγγενικο προσωπο να επισκεφτετε το ενυδρειο)

Τι αντικρυσα οταν γυρισα:

-ολα εμφανισιακος καλα εδειχναν

-καποια κοραλλια κουτσουρεμενα και εναν emperor με τεραστια κοιλια

-λιγο ick ειχαν ακομα μερικα ψαρια

-ετρωγαν ομως τα παντα

-φοβομουν να μετρησω το νερο γιατι δεν ειχα κουραγιο για αλλαγες..ημουν πτωμα

-σε 2 μερες εκανα τον κοπο να μετρησω

-τελειο το νερο :thumbup::thumbup:

-σημερα μετα απο 5 μερες θυμηθηκα οτι ειχα και ενα naso

-δυστυχως naso απεβιωσε απο καιρο τωρα αλλα ευτυχως το νερο κατα ενα τροπο

δεν ειχε ιχνος απο No2 No3 NH4

Οποτε ολα καλα πηγαν...μπορουσε να ειναι και χειροτερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...