Jump to content

Επιτελους γεμισε...900


vagosg

Recommended Posts

2 Ερωτησεις:

-εχω δει απο παλια αυτα τα πλαστικα σχαρακια με ποδια που μπαινουν για να καθετε πανω ο βραχος και να αναπνεει..καλυτερη κυκλοφορια etc

Υπαρχουν ετοιμα? σκεφτομαι να βαλω στο sump και μαλλον και στο ενυδριο

αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν ετοιμα? τα φτιαχνουμε? πως τα ζηταμε?

Και αλλο ενα.

-Υπαρχει κανα αξιοπιστο μηχανημα που να κραταει τα No3 χαμηλα η να το βαζεις μπρος οταν αναιβενει το Νο3?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα πάρεις ( κυψελες οροφής ) από εδώ, ..... ( κόστος 12 ευρώ )

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2029

τα ποδαράκια ειναι αυτά που βάζουν οι επιπλοποιοί κάτω απο τα ντουλάπια, ( κοστος 1,50 ευρώ τα 6 τεμάχια )

Link to comment
Share on other sites

Ti axiopisto thermantira tha mou proteinate??

Τι εννοείς αξιόπιστο. Εγώ πέρυσι χρησιμοποίησα τους γνωστούς Τζάγκερ. Λοιπόν ενώ στο γλυκό είχαν δούλέψει σωστά οι θερμοστάτες τους (άναμμα σβήσιμο στη επιθυμητή θερμοκρασία), στο αλμυρό ήταν μονίμως αναμμένοι με αποτέλεσμα να μου καίνε έξτρα ρεύμα. Ευτυχώς δεν είχα ξεσυνδέσει τον κοντρόλερ με τον ανεμιστήρα που είχα από το προηγούμενο καλοκαίρι και απέφυγα τη σούπα χειμωνιάτικα :D .

Φυσικά φέτος θα συνδέσω στον κοντρόλερ και με τον θερμαντήρα.

Όσο ζέσταινε λοιπόν ο καιρός έβαζα και μικρότερο θερμαντήρα (πάντα της Τζάκερ) μέχρι που καλοκαίριασε. Όλοι μου παρουσίασαν το ίδιο πρόβλημα: μόνιμο άναμμα ανεξαρτήτου ρύθμισης.

Δεν ξέρω αν και κάποιος άλλος έχει ανάλογη εμπειρία από τους συγκεκριμένους θερμαντήρες που θεωρούνται πολύ αξιόπιστοι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλοι οι θερμαντήρες, που διαθέτουν μαγνητικό κοντρόλερ, έχουν ημερομηνία λήξης. Ο μέσος όρος ζωής τους είναι ο ένας χρόνος. Κατόπιν είτε κολλάνε και παραμένουν μόνιμα αναμμένοι είτε μεγαλώνει πολύ το θερμοκρασιακό εύρος, που πάλι δημιουργεί πρόβλημα τόσο στη θάλασσα, όσο και στο γλυκό.

Προσωπικά έχω όλους τους θερμαντήρες μου σε ηλεκτρονικό κοντρόλερ Elweil, και δεν μου έχει παρουσιαστεί ποτέ πρόβλημα. Έχω μόνιμη ρύθμιση με θερμοκρασιακό εύρος, 0,2 του βαθμού και έτσι η θερμοκρασία διατηρείται σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση του conrtoller θα δεις ότι είναι μονόδρομος. Βάζοντας ψυκτικό και θερμαντήρα πιθανόν να καταφέρεις την λειτουργία και των δύο ταυτόχρονα, με ότι αυτό συνεπάγεται! Έτσι με τον temp controller θα απαλλαχτείς από όλα αυτά τα θέματα

Link to comment
Share on other sites

Η λύση του conrtoller θα δεις ότι είναι μονόδρομος. Βάζοντας ψυκτικό και θερμαντήρα πιθανόν να καταφέρεις την λειτουργία και των δύο ταυτόχρονα, με ότι αυτό συνεπάγεται! Έτσι με τον temp controller θα απαλλαχτείς από όλα αυτά τα θέματα

thank u....na valw omws 1 thermantira gia 1.100 litra?

Link to comment
Share on other sites

thank u....na valw omws 1 thermantira gia 1.100 litra?

ναι, θα ειναι αρκετο, εχει και φως στο ενυδρειο που ζεσταινει το νερο.

εγω εχω ενα 150 βαττ για 1200 λιτρα και δουλευει σπανια :D

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

ναι, θα ειναι αρκετο, εχει και φως στο ενυδρειο που ζεσταινει το νερο.

εγω εχω ενα 150 βαττ για 1200 λιτρα και δουλευει σπανια :D

Sto sump to vazw? Thanks

Link to comment
Share on other sites

ναι, θα ειναι αρκετο, εχει και φως στο ενυδρειο που ζεσταινει το νερο.

εγω εχω ενα 150 βαττ για 1200 λιτρα και δουλευει σπανια :D

Sto sump to vazw? Thanks

Link to comment
Share on other sites

Tο ozon εχω συνδεσει με το skimmer..και οπως ειπα και σε αλλο post βρωμαει απαισια αλλα με ενδιαφερει το οτι ειναι ανθυγιεινο...πριν το βγαλω λεω να προσπαθησω να απαληψω την μυρωδια ως εξης:

-το νερο που βγαινει απο το skimmer χυνετε πανω στην επιφανεια του νερου. Οποτε δεν συγκρατουντε

θεωρω οι οσμες οποτε τι εκανα? ενωσα ενα σωληνα απο το skimmer ωστε ο σωληνας να φτανει στον πατο

του sump οπου εκει "σφηνωσα" και ανθρακα για να απορροφηση τα χημικα και τις οσμες.

-το καπακι του skimmer εχει μια πολυ μικρη τρυπα....να ακουμπησω πανω στην τρυπα μια καλτσα

με ανθρακα? γιατι νομιζω οτι και απο κει βγαινουν οσμες. Αν ναι να βρεξω πρωτα τον ανθρακα?

τι λετε με αυτο το set-up ?? ή εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταλαβει απο που προερχονται οι οσμές?

Ουτος η αλλος το skimmer μυριζει

Link to comment
Share on other sites

το goby σκαβει ολοι τη ημερα απο 5-6 λαγουμια...τα εχει κανει κο....

δεν σταματανε ποτε.?..δεν μενουν happy με ενα-δυο λαγουμια?

Link to comment
Share on other sites

8 μερες και ιχνος ick

βεβαια εκει μπορει να ειναι ακομα...δεν τολμω για τον επομενο μηνα να βαλω οτιδηποτε καινουργιο

εκτος απο κανα κοραλλι.

γενικα τωρα πρεπει να εστρωσε.

η κοραλλινη χτιζετε και πανω στα τζαμια παρόλου που το Ca 380 και το Mg 1.000

τα κοραλλια ειναι σε πληρη αναπτυξη, σαν σημειο αναφορας παιρνω την goniopora που εχουν μακρινει ολοι οι πολυποδες της.

ο βραχος εχει γινει κοκκινος. Σε καποια σημεια του βραχου εχει εμφανιστει πρασινο χρωμα αλλα οχι τριχοειδης οπως επισης και στα τζαμια πρασινο χρωμα εκει κοντα στην επιφανεια μεταξυ τζαμιου και υποστρωματος. Μετρησα το φωσφορο και εβγαλε 0,5...ειδα οτι ειχα ξεχασει να βαλω πισω το αντοφωσφορο

αλλα και παλι δεν ειναι πολυ.

Τι λετε να ξυσω με βουρτσακι τα πρασινα σημεια του βραχου μηπως εξελιχτει χειροτερα?

θα αναβασω φοτο που φαινοντε αυτα

Έγινε επεξεργασία - vagosg
Link to comment
Share on other sites

Στις foto που ακολουθουν φαινετε και η πρασινιλα στους βραχους..να την τριψω να βγει? (δεν ειναι τριχοειδης), επισης εχει και στα τζαμια και δεν βγαινει ευκολα.

Στις foto φαινετε και η εξελιξη του ενυδριου(αν λεγετε εξελιξη το χασιμο 80% ψαριων απο ick....)

ειναι 2,5 μηνων περιπου..χεχε

post-6974-1222634380_thumb.jpg

post-6974-1222634391_thumb.jpg

post-6974-1222634402_thumb.jpg

post-6974-1222634450_thumb.jpg

post-6974-1222634457_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

H πρασινηλα στα βραχια θα φυγει εν καιρω κ θα επικαλυφθει απο κοραλλινη...Φαντασου σε μενα σε μερικα ακομα υπαρχει εντονη!Οποτε δεν βγαζουμε τον βραχο εξω γιατι θα καταστρεψουμε αποικιες βακτηριων-μικροοργανισμων που εχουν αναπτυχθει σ'αυτον!Προμηθευσου ξυστρα με ξυραφι για τις αλγες που δεν φευγουν απο τα τζαμια μα μαγνητη!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βλέπω.

Προσπάθησε να ελέγξεις τα φωσφορικά και να αυξήσεις την οξυγόνωση με περισσότερη ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βλέπω.

Προσπάθησε να ελέγξεις τα φωσφορικά και να αυξήσεις την οξυγόνωση με περισσότερη ανατάραξη.

Επειδη θα εχετε καταλαβει τη γκαντεμης ειμαι...εδω και εναμιση μηνα περιμενα την επισκευη της ολοκαινουργιας turbelle (2 βδομαδες προλαβε να λειτουργηση μονον)

....επιτελους σημερα ξαναμπηκε και η αναταραξη ειναι super.

Μεχρι χθες η κυκλοφ. γινοταν απο μια Turbelle και απο την εξοδο του κυκλοφορητη (χαμηλη ροη).

Σημερα εβαλα και αντιφωσφ. Απο σημερα ολα θα ειναι καλυτερα θελω να πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ?

Ερωτηση:

-η θερμοκρασια εχει πεσει στους 25

-το βραδυ μπορει να πεφτει λιγο περισσοτερο?..θα το ελεγξω

-μηπως πρεπει τωρα να βαλω θερμαντηρα?

Ρωταω γιατι ειναι η πρωτη φορα που εχω χειμωνα θαλασσινο με ψυκτικο

Εσεις τι κανετε?

το αλλο θεμα ειναι οτι το ψυκτικο ειναι σε μη στεγασμενο χωρο και ψιλοβρεχετε.

επισης εχω και αλλο θεμα.....το ψυκτικο μεσω ενος κυκλοφορητη στελνει στην uv και η uv το κρυο νερο στο sump , αν βγει το ψυκτικο τοτε θα πρεπει να αλλαξω το σωληνα και να ενωσω τον κυκλοφορητη κατευθειαν στη uv και σαφως να βεβαιωθω οτι δεν θα μεινει καθολου νερο στο ψυκτικο γιατι θα χαλασει και αν το ξαναβαλω του χρονου θα σκοτωσει ολο το ενυδρειο...

Αν δεν το βγαλω....να βαλω και το θερμαντηρα και το ψυκτικο να λειτουργουν ταυτοχρονα?

και να ρυθμισω το ψυκτικο σε θερμοκρασια 30, αρα να μην ψυχει απλα να ειναι στο on

και να κυκλοφορει μεσα του το νερο?

Εσεις τι κανετε/τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...