Jump to content

Mεσογειακος βραχος σε Reef


djstill103

Recommended Posts

Το να βάλουμε Μεσογειακό βράχο σε ένα reff ίσος δεν υπάρχει πρόβλημα!!!

όμως πλέων δεν θα λέγεται reef αλλά υβριδικό ενυδρείο!!! :blink:

Όπως έγραψα και στην προηγούμενη απάντησή μου, μπορούμε να βάλουμε ακόμα και πορώδη βράχο από νταμάρια ή και συνθετικό. Σε καμία περίπτωση δεν ξεφεύγουμε από το τροπικό περιβάλλον, αφού με την πάροδο του χρόνου, οι οργανισμοί που θα τον εποικήσουν, θα είναι τροπικοί.

Όσον αφορά τους οργανισμούς του ζωντανού Μεσογειακού βράχου, κάποιοι θα εξαφανιστούν, αφού δεν θα αντέξουν στις τροπικές συνθήκες, κάποιοι όμως θα επιβιώσουν, αφού είναι κοινοί σε όλα τα θαλάσσια φυσικά συστήματα, όπως για παράδειγμα οι πολυχαίτες, αρκετά καρκινοειδή και οστρακόδερμα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στην προηγούμενη απάντησή μου, μπορούμε να βάλουμε ακόμα και πορώδη βράχο από νταμάρια ή και συνθετικό. Σε καμία περίπτωση δεν ξεφεύγουμε από το τροπικό περιβάλλον, αφού με την πάροδο του χρόνου, οι οργανισμοί που θα τον εποικήσουν, θα είναι τροπικοί.

Όσον αφορά τους οργανισμούς του ζωντανού Μεσογειακού βράχου, κάποιοι θα εξαφανιστούν, αφού δεν θα αντέξουν στις τροπικές συνθήκες, κάποιοι όμως θα επιβιώσουν, αφού είναι κοινοί σε όλα τα θαλάσσια φυσικά συστήματα, όπως για παράδειγμα οι πολυχαίτες, αρκετά καρκινοειδή και οστρακόδερμα.

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες!!! :blink:

Δεν ξέρω όμως αν όλοι οι οργανισμοί θα εξαφανιστούν εκτός τον κοινόν?

Αφού σε πολλά ενυδρεία έχουν δοκιμάσει και μεγάλους οργανισμούς με μεγάλη επιτυχία επιβιώσεις σε τροπικές συνθήκες πχ γαρίδες που δεν έχουν καλά αποτελέσματα . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, είναι διαπιστωμένο, από διάφορες πληροφορίες αλλά και προσωπικές μου παρατηρήσεις, ότι αρκετοί καθαρά Μεσογειακοί οργανισμοί προσαρμόζονται πολύ καλά σε τροπικές συνθήκες. Το ίδιο ισχύει και αντίστροφα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...