Jump to content

Mεσογειακος βραχος σε Reef


djstill103

Recommended Posts

Παιδια θα βαζατε ποτε μεσογειακο βραχο γεματο κοραλινι στον ενυδρειο σας ??? Ναι ?? Οχι ?? και γιατι?

Μιλάμε για ασβεστολιθικους βραχους που βρισκονται στους υφαλους της θαλασσας. Εγω εβαλα 3 μικρα κομματια σημερα δοκιμαστικα!

Please help!! :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα ΔΕΝ θα εβαζα.

ο λογος..?

απλα,δεν ξερεις τι περιεχει-κουβαλαει ο βραχος,και κατα ποσο θα ειναι ολα αυτα συμβατα με με τα τροπικα...

απο την αλλη ξερω καποιους που το εχουν κανει......

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφερει και πολλη στην οψη απο εναν τροπικο βραχο.Απο την αλλη θα με φοβιζε η συμβατοτητα με τον τροπικο και το τι μπορει να περιεχει αυτος!

Γνωμη μου ειναι το καθενα ξεχωριστα!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον klaz αλλα εχω δει ενυδρειο που να στηριζεται εξ ολοκληρου σε μεσογειακο βραχο με απιστευτα αποτελεσματα.αν μπορεσω θα βγαλω φωτο απο τον φιλο μολις γυρισει απο τις διακοπες και θα στειλω.ο συγκεκριμενος εχει κανει μιξη μεσογειακου με τροπικου, εχει ερημιτες , αχινους,μεσογειου και κανει αλλαγες νερου απο την θαλασσα.τα κοραλια του ειναι τροπικα.πιστευω παντως οτι ειναι και θεμα τυχηςκατι τετοιο ειναι ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που το συζηταμε αυτο το θεμα γιατί ξερω πως και ζωντανο αργαγωνιτη βρισκεις με θρυματισμενα κοραλλια και ζωντανο βραχο εχουμε μπολικο! Ποιος ο λογος τον πληρωνουμε τον κουκο αηδονι οταν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και λιγα απο τα δικα μας! Και εγω ξερω λιγους που το κανανε και δεν είχαν κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθηγητής Shimek μας είχε αναφέρει ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε είδος ασβεστολιθικού βράχου, όπως και οποιοδήποτε είδος άμμου, από οποιαδήποτε θάλασσα ή ακόμα και από ...νταμάρια.

Αν πρόκειται για νεκρά υλικά, αυτά σίγουρα θα εμπλουτιστούν, με την πάροδο του χρόνου και θα αποικηθούν από χρήσιμους οργανισμούς, εφόσον συνυπάρχουν με ζωντανά βιολογικά υλικά.

Τώρα όσον αφορά τη Μεσογειακή πανίδα, που μεταφέρει ο ζωντανός Μεσογειακός βράχος, αυτή ή θα προσαρμοστεί στο τροπικό περιβάλλον ή θα νεκρωθεί και θα αντικατασταθεί από την αντίστοιχη τροπική.

Μην ξεχνάμε ότι πολλοί οργανισμοί είναι ίδιοι σε όλα τα θαλασσινά φυσικά συστήματα. Για παράδειγμα οι πολυχαίτες, στους οποίους βασίζεται το μεγαλύτερο μέρος της βιολογικής λειτουργίας, αλλά και πολλά καρκινοειδή.

Από την προσωπική μου εμπειρία σας αναφέρω ότι, όταν μετέτρεψα το Μεσογειακό μου σύστημα σε refugium του reef μου, διατήρησα το Μεσογειακό βράχο, που υπήρχε, προσθέτοντας τροπικό κατά 40%.

Τώρα ποια καθαρά Μεσογειακά είδη της πανίδας έχουν επιβιώσει, δεν μπορώ να το γνωρίζω. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι το σύστημα δουλεύει το ίδιο καλά.

Βέβαια η επιλογή του Μεσογειακού βράχου, όπως έχουμε αναφέρει πολλές φορές, θα πρέπει να γίνει με αυστηρά κριτήρια, ώστε να μπορεί να αποδώσει το προσδοκώμενο βιολογικό έργο.

Συμπερασματικά, τολμώ να πω ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε άφοβα, ζωντανά Μεσογειακά υλικά σε τροπικό περιβάλλον. Αναφορές για μεταφορά ασθενειών, υπάρχουν μόνο σε θεωρητικό επίπεδο και δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου, κάποια επιστημονική τεκμηρίωση.

Ανησυχίες για αλλοίωση του «καθαρόαιμου» χαρακτήρα ενός φυσικού συστήματος, μπορεί να υπάρχουν, αλλά αυτή συντελείται από την ίδια τη φύση, ίσως και από τις ανθρώπινες παρεμβάσεις, εδώ και πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Συνφονω με το κυριο Νικο 100% εχω βαλει και εγω και ενας φιλος μου παραπολυ καλο μεσογειακο βραχο πολυ πορωδες γεματο κοραλινη πανω και δεν ειχαμε κανενα προβλημα απολυτος.Εγω στο ρεεφ μου εχω και 3 κοκκινες ανεμωνες εδω και 6 μηνες μεσα και ειναι μια χαρα

Έγινε επεξεργασία - alexx
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ το ιδιο τολμησα να κανω και εγω λογω των τρομακτικα ανεβασμενων τιμων live rock! Aφου τον εχουμε γιατι να μην τον καλιεργουμε? Ο βραχος αυτος χρειαζεται θεραπεία? Δλδ πρεπει να μπει καπου ξεχωριστα με κυκλοφορητη να γινουν μετρησεις κλπ?Θα παρω την φωτογραφικη μαζι μου την επομενη φορα μα τον Θεο να δειτε τι βγαζει η θαλασσα μας ! Πανεμορφες κοκκινες ανεμωνες ,αραγωνιτη ,live rock και μετα βαζεις και την γλυκια τροπική σάλτσα! Αυτο εχω σκοπό να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποιοι οργανισμοι απο μεσογειου συμβιωνουν με τροπικο?

μπορει να μπουν ερημιτες π.χ?

Link to comment
Share on other sites

Ερημιτες και σαλλιγκαρια βαζω εδω και ενα χρονο στα δικα μου. Συγκεκριμενα ειναι απο Κεα.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες νερου απο την θαλασσα τι εχετε να αναφερεται ?

Αυτο το εχουμε συζητησει σε πολλα θεματα και δεν ειναι κατι που προτινουμε σε γενικες γραμμες... το προβλημα δεν ειναι βεβαια οτι ειναι απο την Μεσογειο... το προβλημα ειναι οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να εισαι σιγουρος οτι το νερο που βαζεις δεν ειναι μολυσμενο απο το οτιδηποτε...ακομα και αν εχει περασει ενα σκαφος λιγο υπολοιμα λαδιου,βενζινης κτλ μπορει να σου δημιουργησει τεραστιο προβλημα... θα πρεπει να αντλεις το νερο σου απο πεντακαθαρη θαλασσα και απο βαθια και μετα θα πρεπει να το μεταφερεις αμεσα για να μην νεκρωθουν οι διαφοροι οργανισμοι που περιεχει με αποτελεσμα την ανοδο της αμμωνιας στο νερο της αλλαγης... ειναι ρισκο κατα τη γνωμη μου...

Section Mod Note: Το θεμα μεταφερθηκε εδω που ταιριαζει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε manogr ημουνα στην γερμανια και μιληση με φιλους του θαλασσινου και μου ειπαν για το νερο που χρησιμοποιουν εκει με μεγαλη επητυχια http://shops.venditio.com/meerwasser-onlin...m+Kanister.html

και τους φαινοταν περιεργο που δεν εκμεταλευομαστε την θαλασσα μας

Link to comment
Share on other sites

φιλε manogr ημουνα στην γερμανια και μιληση με φιλους του θαλασσινου και μου ειπαν για το νερο που χρησιμοποιουν εκει με μεγαλη επητυχια http://shops.venditio.com/meerwasser-onlin...m+Kanister.html

και τους φαινοταν περιεργο που δεν εκμεταλευομαστε την θαλασσα μας

Αυτο ειναι εντελως αλλο πραγμα.... αν και δεν γνωριζω το προιον αυτο αν ειναι πραγματικα απο θαλασσα εχει περασει ειδικες επεξεργασιες ωστε να καθαριστει αλλα και να αποθηκευτει...

Link to comment
Share on other sites

A! και δεν είναι και τζάπα έτσι...? εγώ θα ήθελα π.χ. για περίπου 150L αλλαγή κοντά στα 350€...

Link to comment
Share on other sites

το προιον γραφει οτι ειναι φυσικο θαλασσινο νερο.

Ηταν φυσικο θαλασσινο νερο πριν την επεξεργασια... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει πλήρες το θαλασσινό νερό από την στιγμή που το παίρνουμε από καθαρή τοποθεσία. Αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι και η αλατότητα προσθέτοντας νερό αντίστροφης όσμωσης.

Μπορείτε να κάνετε αναλύσεις και να βγάλετε τα συμπεράσματα σας.

Μην σας πω ότι με συχνές αλλαγές νερού από την θάλασσα δεν χρειάζεστε ούτε culcium reactor.

Link to comment
Share on other sites

σκεψου ιχνοστοιχεια ,αλατι,άβεστιο,νερο.ξοδευουμε λιγοτερο?

Θεωρητικά με ένα καλό αλάτι δεν χρειάζεται να προσθέσεις κάτι άλλο...

Ακόμα και σε αυτό "της θάλασσας" στην πορεία καταναλώνεται ασβέστιο και ιχνοστοιχεία οπότε προσθέτεις...

Με έναν 25 κουβά (90€) φτιάχνεις περίπου 600L (πολύ πρόχειροι υπολογισμοί), στο νερό (ακόμα και Α/Ο) το κόστος είναι μηδαμινό.

Φιλικά Γιάννης

Έγινε επεξεργασία - Johanus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει πλήρες το θαλασσινό νερό από την στιγμή που το παίρνουμε από καθαρή τοποθεσία. Αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι και η αλατότητα προσθέτοντας νερό αντίστροφης όσμωσης.

Μπορείτε να κάνετε αναλύσεις και να βγάλετε τα συμπεράσματα σας.

Μην σας πω ότι με συχνές αλλαγές νερού από την θάλασσα δεν χρειάζεστε ούτε culcium reactor.

Γιάννο έτσι είναι αρκεί όμως να είμαστε σίγουροι ότι παίρνουμε το νερό από καθαρή τοποθεσία (χωρίς μόνιμη ή παροδική μόλυνση) και καλύτερα από βαθιά νερά. Επίσης πρέπει να έχουμε τη δυνατότητα να μεταφέρουμε αυτό το νερό σε σύντομο χρονικό διάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο έτσι είναι αρκεί όμως να είμαστε σίγουροι ότι παίρνουμε το νερό από καθαρή τοποθεσία (χωρίς μόνιμη ή παροδική μόλυνση) και καλύτερα από βαθιά νερά. Επίσης πρέπει να έχουμε τη δυνατότητα να μεταφέρουμε αυτό το νερό σε σύντομο χρονικό διάστημα...

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες ώρες θα πρέπει να έχει γίνει η μεταφορά έτσι ώστε να μην έχουμε κορεσμό οξυγόνου και αύξηση της θερμοκρασίας του νερού με συνέπεια την συνολική νέκρωση τον οργανισμών που θα βρίσκονται στην στήλη του νερού και ότι συνεπάγεται από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Το να βάλουμε Μεσογειακό βράχο σε ένα reff ίσος δεν υπάρχει πρόβλημα!!!

όμως πλέων δεν θα λέγεται reef αλλά υβριδικό ενυδρείο!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...