Jump to content

Skoulikia Se Vraxo


Recommended Posts

εβγαλα κατι βραχους χτες το απογευμα απο θαλασσα και εχουν μεσα σκουληκια και ανακαλυψα επισης και ενα μικρο ροζ στο ενυδρειο μου! τι μπορει να ειναι? Ειναι κατι κακο πρεπει να ανησυχω? Ψαρια δεν εχω μεσα

Link to comment
Share on other sites

επειδη κανενας εδω μεσα δεν ειναι ο καλχας,ουτε εχουμε αγαπητε μου φιλε μαντικες ικανοτητες,αν εβαζες και μερικες φωτος θα βοηθουσανε πολυ... :thumbup::blink:

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου βρε παιδια και γιατι ασπρισε ι κοραλλινη μου σε αυτη την πετρα και εγινε ασπρη σαν μουχλα???

post-4880-1216411983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μην βιαζεσαι..!!!

περιμενε τους ειδικους αλμυρους πρωτα.....

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ειδικος αλλα η κοραλλινη τα ψιλοφτυνει σε νεα συστηματα και με τη μεταφορα του βραχου και λοιπες ταλαιπωριες. μετα το κουραρισμα, με φωτα και σωστο Ca θα επανακαμψει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου απάντησα και στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει, θα πρέπει να χαλαρώσεις και να σταματήσεις τον "σκουληκοδιωγμό".

Δεν καταστρέφουμε την πανίδα του ζωντανού βράχου, εκτός αν βρούμε κάποιο "τέρας", ασυμβίβαστο με τον βιότοπό μας.

Στην πρώτη φωτογραφία διακρίνονται δύο πανέμορφες ανεμώνες, οι οποίες απαιτούν πολύ καλές συνθήκες και τάισμα, για να επιβιώσουν.

Η κοραλλίνη είναι πολύ φυσικό να νεκρωθεί όταν βρεθεί εκτός νερού και να ασπρίσει. Όταν τα βράχια θα βρεθούν στις κατάλληλες συνθήκες, τότε θα αρχίσει και πάλι να επανασχηματίζεται.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Global Mod Note: και τα δυο σχετικά με Μεσογειακά είδη θέματα μεταφέρθηκαν στην κατηγορία Μεσογειακού Ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα μου το λέτε που εκανα εκκαθαρριση τα περισσοτερα σκουλήκια! Ε τι να πω? Φοβήθηκα .Αρχισα την διαδικασία αυτή γιατί καποια κομμάτια βράχου βρωμούσαν την ίδια ωρα που τα είχα βγάλει απο το νερό!Αν τα έβαζα στο ενυδρείο το ενυδρείο θα βρωμούσε και αυτο ! Τι να πω .. τωρα τον εκανα ημι-live rock.Θα κάνω μία παρουσίαση το ενυδρείο μου και με συμβουλεύεται μετά τι θα κανω...

Ευχαριστώ :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...