Jump to content

Ερευνα αγορας


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους παιδες. Κανω μια ερευνα αγορας και θα ηθελα τα φωτα σας. Επειδη εχω περασει απο ολα τα ειδη του ενυδρειου (τροπικα,malawi,δισκοι και τελος nano reef) κατεληξα στο σημειο οτι τελικα σαν τους δισκους τιποτα αλλο (ειναι γουστα βεβαια αυτα).ημουν σε σκεψη να κανω ενα Reef 200*50*60 αλλα τοσο το κοστος οσο και η φροντιδα ειναι αδυνατον.Οποτε κατεληξα να φτιαξω ενα ενυδρειο 150*50*60 με δισκους (οχι οτι οι δισκοι δεν θελουν φροντιδα)και οχι αγριους.Θα ηθελα τα φωτα σας λοιπον για τον εξοπλισμο μιας και το ενυδρειο θα ξεκινησει το στησιμο τον Σεμπτεμβριο.

Για φυλτρο να φτιαξω sump η καποιο eheim 22**?

οσμωση?

uv?

αυτα αν δεν κανω λαθος θελω.Γενικα περιμενω σχολια σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εγώ αυτή την στιγμή έχω ένα 400αρι με 2 εξωτερικά (2217 - 2028)και το εσωτερικό του,

αλλά στο επόμενο ενυδρείο θα βάλω sump... ^_^ (για ένα έχω πολύ μεγαλύτερο όγκο βιολογικού υλικού) :buttrock:

Σίγουρα θα χρειαστείς όσμωση κάποια στιγμή αφού θα έχεις δίσκους

και καλό είναι να βάλεις και μια μεγάλη UV :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καλυτερα sump παρα 2 φυλτρα ε?

Ναι ξερω ειναι στανταρ UV και A/O αλλα για τα λυτρα δεν ξερω ποια πραγματα πρεπει να παρω.

Κατι ασχετο.Με την Δεη δεν υπαρχει καποιο θεμα αφου δεν μιλαμε για Reef σωστα???

Επισης το καλο ειναι οτι δεν θελουν απαρετητα ψυκτικο για καλοκαιρι επειδη οι δισκοι δεν τους χαλει η πολυ θερμοκρασια (σε καποιο βαθμο βεβαια)

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια..

ανετο και μεγαλο σαμπ,και σιγουρα νερακι απο αο.

οσο για uv....τεινω να υποστηριζω πλεον οτι ειναι μαλλον πεταμενα λεφτα.(αποψη μου).

βεβαια οποιος φυλαει τα ρουχα του.... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

..Επισης το καλο ειναι οτι δεν θελουν απαρετητα ψυκτικο για καλοκαιρι επειδη οι δισκοι δεν τους χαλει η πολυ θερμοκρασια (σε καποιο βαθμο βεβαια)

Αν πας μονο σε δισκους και ξυλα και δεν βαλεις αλλα ψαρια και φυτα δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τις καλοκαιρινες θερμοκρασιες.

Απο την αλλη ενας controller θερμοκρασιας ειναι χρησιμος για ασφαλεια και ακριβεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ηδη τα φιλτρα, δεν κανεις το σαμπ (αν θελεις να γλυτωσεις χρηματα). Αν το φιαξεις, ειναι εξυπηρετικο και "βοηθαει" και λιγο στα συνολικα λιτρα. Το μονο ψαρι που δεν σε προβληματιζει, ποσο ανεβηκε η θερμοκρασια, εφ'οσον δεν εχεις φυτα. UV πεταμενα λεφτα.- :buttrock:

Υ.Γ. Αν και οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν Α.Ο, εγω οχι (ουτε buffer).-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Φιλτρα δεν εχω.Ολα ειναι απο την αρχη.Για sump και εγω ειμαι θετικος γιατι ειναι και πολυ πιο εξυπηρετικο και πρακτικο.Το καλο ειναι οτι αυτη την φορα δεν βιαζομαι οποτε πιστευω να γινει σωστη δουλεια.Απο ψαρια θα μπουν 6 δισκοι-καρδιναλιοι-μερικα γατοψαρα (π.χ σταρμπει) και πλεκο.Απο φυτα οχι και πολλα ισως 3-4 αλλα ισως και καθολου.Ενα αλλο που σκεφτομαι ειναι οτι ο δασκαλος nidal αν δεν βαλω λευκη αμμο θα με σκοτωσει :buttrock: αλλα γαμωτο λερωνει πολυ ευκολα και σκεφτομουν για καφε αμμο.Υπαρχουν τιποτα φωτο για το πως ειναι στο φυσικο τους περιβαλλον???

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να βάλεις κατάλευκη άμμο καθόλου φυτά πολλές ρίζες αλλά μόνο μαγκροβιών. Σε λίγο καιρό από της ρίζες το νερό θα γίνει καφέ και δεν θα βλέπεις καθόλου λευκή άμμο αλλά καφέ. Επίσης αν έχει και το ανάλογο φίλτρο η άμμος δεν βρομίζει μην την φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω ενα κομπλεξ.Το νερο δεν θελω να ειναι καθολου καφετι.Ξερω οτι για τους δισκους ειναι οτι καλυτερο αλλα απο θεμα αισθητικης προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου.Θελω το ενυδρειο να ειναι οσω πιο καθαρο γινεται και οπτικα και σαν βιολογια.Απο φυτα οπως ειπες και εγω λεω να μην βαλω καθολου και να βαλω μονο ριζες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω ενα κομπλεξ.Το νερο δεν θελω να ειναι καθολου καφετι.Ξερω οτι για τους δισκους ειναι οτι καλυτερο αλλα απο θεμα αισθητικης προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου.Θελω το ενυδρειο να ειναι οσω πιο καθαρο γινεται και οπτικα και σαν βιολογια.Απο φυτα οπως ειπες και εγω λεω να μην βαλω καθολου και να βαλω μονο ριζες.

Εχω ακριβως το ιδιο "προβλημα". Δεν μπορω με τιποτα το "καφε" νερο. Στη γεννηστρα αυτο ειναι εφικτο γιατι δεν υπαρχουν φυτα, στο "κανονικο" ομως δεν μπορω και την μονοτονια του ξυλου. Δεν ειναι και φρικτα ομως τα πραγματα, γιατι με τις αλλαγες νερου και μια γρηγορη "ρουφηξια" απο ανθρακα, καθαριζει. Η αμμος φαινεται κιτρινη βεβαια. Αφου εμπλεξες με τον Nidal, καλα να παθεις.- :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλα εχω σκοπο να τα εχω σε κουβαδες μεχρι να μην βγαζει ουτε λιγο καφετιλα.Να μου πεις μονο ξυλο και καθολου φυτα δεν θα ειναι λιγο μονοτονο???Θα το δω στην πορεια αυτο.

450 με 6 δισκους πιστευω αρκετα καλα ειναι σε θεμα λυτρων ετσι δεν ειναι???

Και κατι ακομα.Απο φωτισμο - λαμπες τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

450λιτρα ε??

εχουμε και λεμε

2εξ.φιλτρα 2028

οσμοση 3σταδιων

1 ελιγουελ με 4-6ανεμηστιρακια

λευκη αμμο+αρκετα ξυλα

1ph controller + μπουκαλα

1 αυτ αναπληρωση για το καλοκαιρι μονο

απο φωτισμο τ5

450/2= 225βατ για να εχεις και αρκετα φυτα και δισκους ημερους

δε με πολυαρεσουν τα βιοτοπικα(μη το ακουσει ο genirus αυτο)

αυτα θα εκανα εγω

αν το ενυδρειο γινει DIY κανε και μια τρυπα στον πατο για να κανεις αλαγες νερου

υ.γ. αν εχεις σκοπο να το κανεις καποτε θαλασινο (με οποιο κοστος συνεπαγεται αυτο) τοτε κανε σαμπ.αλιως δε βλεπω το λογο.

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

450λιτρα ε??

εχουμε και λεμε

2εξ.φιλτρα 2028

οσμοση 3σταδιων

1 ελιγουελ με 4-6ανεμηστιρακια

Ποιος ο λογος? Το μονο που θα καταφερει ειναι να εχει μεγαλη εξατμηση! Μιας και μιλαμε για δισκους και 30-32 βαθμους να εχει για μερικες ημερες δεν τρεχει και τιποτα.........

λευκη αμμο+αρκετα ξυλα

1ph controller + μπουκαλα

1 αυτ αναπληρωση για το καλοκαιρι μονο

Το σχολιασα πιο πανω!

απο φωτισμο τ5

450/2= 225βατ για να εχεις και αρκετα φυτα και δισκους ημερους

δε με πολυαρεσουν τα βιοτοπικα(μη το ακουσει ο genirus αυτο)

αυτα θα εκανα εγω

αν το ενυδρειο γινει DIY κανε και μια τρυπα στον πατο για να κανεις αλαγες νερου

υ.γ. αν εχεις σκοπο να το κανεις καποτε θαλασινο (με οποιο κοστος συνεπαγεται αυτο) τοτε κανε σαμπ.αλιως δε βλεπω το λογο.

Ο κυριοτερος λογος ειναι οτι εχεις θεαματικα μεγαλυτερο χωρο για βιολογικα υλικα και οτι αυξανεις τα συνολικα λιτρα νερου του ενυδρειου!

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

nidal με περνουν απο πειραια και με πανε μεσογειων απο την τραπεζα.Πως θα ερχομαι να περνω δισκους και αμμο κτλ κτλ κτλ???Κατι θα βρω.Απο Δευτερα θα ερθω να τα πουμε που εχω αδεια.

Για το ενυδρειο ok sumpaki.δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο τωρα που μπορει να θελω.

Οσω για το Reef στο μελλον πιστευω οτι η Ελλαδα δεν ειναι ακομα ετοιμη για να εχουν Reef οσοι επιθυμουν .

Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλα εχω σκοπο να τα εχω σε κουβαδες μεχρι να μην βγαζει ουτε λιγο καφετιλα.Να μου πεις μονο ξυλο και καθολου φυτα δεν θα ειναι λιγο μονοτονο???Θα το δω στην πορεια αυτο.

450 με 6 δισκους πιστευω αρκετα καλα ειναι σε θεμα λυτρων ετσι δεν ειναι???

Και κατι ακομα.Απο φωτισμο - λαμπες τι λετε???

Δηλαδη αν καταλαβα καλα, θα βαλεις μεσα στο ενυδρειο τα ξυλα, μετα απο 10-15 χρονια;;; :buttrock:^_^

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που ειπα για τα ανεμιστιρακια ειναι γιατι μιλαω για φυτεμενο με ευκολα φυτα αλλα με 0,5βατ το λιτρο σηκωνει και μετρια φυτα.

αν πανε πανω απο 28 βαθμους τα φυλα τους λιωνουν.(αυτο επαθα εγω στο δικο μου)

αν γινει βιοτοπικο ακυρα

υ.γ.ερωτηση: σε βιοτοπικο (μονο ξυλα) με ημερους δισκους και να μην κυνηγας αναπαραγωγες χρειαζεται κοντρολερ+μπουκαλα? η μπορεις να το γλιτωσεις αυτο το εξοδο?

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω ενα κομπλεξ.Το νερο δεν θελω να ειναι καθολου καφετι.Ξερω οτι για τους δισκους ειναι οτι καλυτερο αλλα απο θεμα αισθητικης προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου.Θελω το ενυδρειο να ειναι οσω πιο καθαρο γινεται και οπτικα και σαν βιολογια.Απο φυτα οπως ειπες και εγω λεω να μην βαλω καθολου και να βαλω μονο ριζες.

Αν το ενυδρείο το στολίσουμε προσεγμένα με ρίζες τότε δείχνει πάρα πολύ ωραίο και καθόλου μονότονο. Η διχρωμία του καφέ και του άσπρου σε συνδυασμό με το καφέ νερό και ελαφρύ φωτισμό οι δίσκοι δείχνουν πολύ πιο όμορφο χρωματισμό.

Επίσης πρέπει να συμβιβαστής στην ιδέα του καφέ νερού έχει τερααααααααστια προτερήματα. Και μάλιστα η καφετίλα που βγάζουν οι ρίζες δεν αρκεί πρέπει να προσθέσεις και τύρφη να γίνει ακόμη πιο καφέ και να εμπλουτιστεί το νερό με χουμικό οξύ.

Οι δίσκοι έχουν προσαρμόσει το ανοσοποιητικό τους σύστημα με βάση το χουμικό οξύ όπου στης περιοχές που ζουν υπάρχει άφθονο. Παρατηρήθηκε πολλές φορές σε ενυδρεία με λιγοστό ή καθόλου χουμικό οξύ οι δίσκοι να εμφανίζουν συνέχεια ασθένειες με αποτέλεσμα να θεωρούνται ευαίσθητα ψάρια ενώ στην ουσία δεν είναι και τόσο όσο συνήθως πρεσβεύεται.

Θα αναφέρω μερικές ιδιότητες του χουμικού όξη και κατ’ επέκταση του καφέ νερού.

- Αντιφλεγμονώδες δράση

- Αντιμυκητιακή δράση

- Αντιβακτηριδιακή δράση

- Δρα αρνητικά στους ιούς

- Δρα θετικά στον μεταβολισμό των δίσκων

- Το χουμικό οξύ αλλάζει την δομή σε βλαβερά ένζυμα

- Δρα θετικά στην βιολογία του νερού

- Με ειδικές πρωτεΐνες που δημιουργεί ο δίσκος και σε συνδυασμό με το χουμικό οξύ δημιουργείτε ένα προστατευτικό φιλμ στους βλεννώδης αδένες με αποτέλεσμα να τους προστατεύει από εξωτερικούς παθογόνους οργανισμούς.

- Γενικά δυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα του ψαριού σε βαθμό που ενδεχόμενα παράσιτα που έχει το ψάρι να μην εκδηλώνονται. Είναι γνωστό ότι η άγριοι δίσκοι έχουν σχεδόν όλοι παράσιτα και παρόλο αυτά ζουν και βασιλεύουν στην φύση.

- Το χουμικό οξύ λόγο της οξύτητας που έχει και σε συνδυασμό με το χαμηλό Ph δρα αρνητικά σε διάφορα έξω- παράσιτα.

- Συντομεύει την θεραπεία από δερματικές παθήσεις που προήρθαν από τραυματισμούς κτλ.

- Σε γενικές γραμμές δημιουργεί άριστες προϋποθέσεις για την σωστή και απροβλημάτιστη συντήρηση των δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Στην NASA το βρηκες αυτο το κειμενο??? μου @#%&@! την ψυχολογια γιατι με το κειμενο σου που διαβασα πιστηκα 100% οτι πρεπει να εχει καφετιλα οποτε και θα το κανω :S

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο το στολίσουμε προσεγμένα με ρίζες τότε δείχνει πάρα πολύ ωραίο και καθόλου μονότονο. Η διχρωμία του καφέ και του άσπρου σε συνδυασμό με το καφέ νερό και ελαφρύ φωτισμό οι δίσκοι δείχνουν πολύ πιο όμορφο χρωματισμό.

Επίσης πρέπει να συμβιβαστής στην ιδέα του καφέ νερού έχει τερααααααααστια προτερήματα. Και μάλιστα η καφετίλα που βγάζουν οι ρίζες δεν αρκεί πρέπει να προσθέσεις και τύρφη να γίνει ακόμη πιο καφέ και να εμπλουτιστεί το νερό με χουμικό οξύ.

Οι δίσκοι έχουν προσαρμόσει το ανοσοποιητικό τους σύστημα με βάση το χουμικό οξύ όπου στης περιοχές που ζουν υπάρχει άφθονο. Παρατηρήθηκε πολλές φορές σε ενυδρεία με λιγοστό ή καθόλου χουμικό οξύ οι δίσκοι να εμφανίζουν συνέχεια ασθένειες με αποτέλεσμα να θεωρούνται ευαίσθητα ψάρια ενώ στην ουσία δεν είναι και τόσο όσο συνήθως πρεσβεύεται.

Θα αναφέρω μερικές ιδιότητες του χουμικού όξη και κατ’ επέκταση του καφέ νερού.

- Αντιφλεγμονώδες δράση

- Αντιμυκητιακή δράση

- Αντιβακτηριδιακή δράση

- Δρα αρνητικά στους ιούς

- Δρα θετικά στον μεταβολισμό των δίσκων

- Το χουμικό οξύ αλλάζει την δομή σε βλαβερά ένζυμα

- Δρα θετικά στην βιολογία του νερού

- Με ειδικές πρωτεΐνες που δημιουργεί ο δίσκος και σε συνδυασμό με το χουμικό οξύ δημιουργείτε ένα προστατευτικό φιλμ στους βλεννώδης αδένες με αποτέλεσμα να τους προστατεύει από εξωτερικούς παθογόνους οργανισμούς.

- Γενικά δυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα του ψαριού σε βαθμό που ενδεχόμενα παράσιτα που έχει το ψάρι να μην εκδηλώνονται. Είναι γνωστό ότι η άγριοι δίσκοι έχουν σχεδόν όλοι παράσιτα και παρόλο αυτά ζουν και βασιλεύουν στην φύση.

- Το χουμικό οξύ λόγο της οξύτητας που έχει και σε συνδυασμό με το χαμηλό Ph δρα αρνητικά σε διάφορα έξω- παράσιτα.

- Συντομεύει την θεραπεία από δερματικές παθήσεις που προήρθαν από τραυματισμούς κτλ.

- Σε γενικές γραμμές δημιουργεί άριστες προϋποθέσεις για την σωστή και απροβλημάτιστη συντήρηση των δίσκων.

Απλα προσκυνω!!!!!!!!! :buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αλλος γρηγορος τροπος να κανεις το νερο μαυρο ειναι να φωναξεις το Nidal να κανει οτι και στο δικο του ενυδρειο.

Να βαλει μεσα τα ποδια του. :buttrock:

blackwater.jpg

BLACKWATER RULES

GET USED TO IT

WHITE SAND + BLACKWATER

rio_negro_beach_close.gif

Link to comment
Share on other sites

Nidal μπορεις να μου κανεις μια επισκεψη;;; :rasp: Σε χρειαζομαι για το ενυδρειο.- :buttrock:^_^:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Επετρεψε μου μια ερωτηση. Με ολα αυτα τα ειδη που εχεις βαλει, ειχες επιτυχια;;; Τι σε εκανε να σκεφτεις τους δισκους;;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Επετρεψε μου μια ερωτηση. Με ολα αυτα τα ειδη που εχεις βαλει, ειχες επιτυχια;;; Τι σε εκανε να σκεφτεις τους δισκους;;;; :buttrock:

Εξαρτάτε τι εννοεί ο καθένας επιτυχία.

Όταν είχα τροπικά (γκουραμι, τιγράκια κτλ) απλά δεν με τρέλαιναν.

Όταν είχα Malawi πολύ σκατο ρε παιδί μου.

Όταν είχα δίσκους δεν τους χόρταινα γιατί τους είχα σε 180 λύτρα.

Όταν είχα το nano reef παρόλο που ήταν μόνο 125 λύτρα ήθελε αρκετή φροντίδα και δεν είχα το χρόνο.

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί φίλοι μου μου λένε να κάνω Reef γιατί δεν θέλει και τόση φροντίδα όση νομίζω. Απλά όσο μεγάλο είναι το ενυδρείο τόση λιγότερη φροντίδα θέλει. Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι αλλά και μόνο στην ιδέα του reef αγχώνομαι. Όχι οι δίσκοι δεν θέλουν φροντίδα αλλά όχι τόση όση τα Reef.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα, ποσα χρονια ασχολεισαι με το ενυδρειο;;; Οπως καταλαβαινεις σου κανω την ερωτηση, γιατι στο αλλο θεμα που εχεις ανοιξει για το μονομαχο, με μπερδεψες για τα καλα. Οι δισκοι (οπως και ολα τα ψαρια) θελουν αρκετο χρονο. Αν καποιος δεν τον εχει, η προσωπικη μου αποψη (που δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστη) ειναι οτι βαζει σε μπελαδες τον εαυτο του, αλλα και τις ζωουλες των οποιων αναλαμβανει την φροντιδα. :buttrock:

Φιλικα Νικος.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...