Jump to content

To Reefακι του Sparou


Sparos

Recommended Posts

Δεν το εχω δοκιμασει το προιον, εισαι σιγουρος ότι ειναι για την αυξησης του ΚΗ?

βρηκα να το χρησιμοποιει κι αλλος

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19648

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για να καταλαβω, αφου μηδενιστούν τα νιτρώδη και μετα τη πρώτη αλλαγή νερού,κρατωντας τα ΝΟ3 < 20.0 το συστημα ειναι ετοιμο να δεχτει τους πρωτους του κατοικους?

JD Sparos

Τους πρώτους κατοίκους, που δεν είναι τα ψάρια, ενώ παρακολουθείς τη σταθερότηα του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Τους πρώτους κατοίκους, που δεν είναι τα ψάρια, ενώ παρακολουθείς τη σταθερότηα του συστήματος.

Σιγουρα θα ειναι σαλιγκάρια και ερημίτες, αλλα απο οτι διαβαζω θα πρεπει να υπαχει τροφη.

τροφη ενοουμε τα flakes η την αλγη??

αλγη θα υπαρξει αφου ανοιξουν τα φωτα.

Ερωτηση 1:

ποτε αναβουμε φωτα και για ποσο.

Ερωτηση 2:

περιμενουμε να εμφανιστει αλγη για να βαλουμε σαλιγκαρια & ερημιτες?

Ερωτηση 3:

περιμενουμε να δουμε καφε αλγη η πρασινη?

και πια δεν πρεπει να δουμε??

JD Sparos

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

Τροφή που ειπαμε πιο πανω ενοούμε flakes. Μερικα την ημέρα για να βοηθήσουμε τη βιολογια να αναπτυχθει.

Τα φώτα θα αναψουν σταδιακά όταν θα εισαι καθαρος απο PO4 και ΝΟ3 για να μην πνιγείς στην αλγη!

Δεν περιμενουμε να εμφανιστει άλγη για να βάλουμε ομαδες καθαρισμου!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνεργείο καθαρισμού μπορεί να μπει όταν αρχίζει να σχηματίζεται διατομική άλγη. Χαρακτηριστικό είναι η εμφάνιση του καφετί επιχρύσματος στα κρύσταλλα του ενυδρείου. Από αυτή τη σιγμή υπάρχει άφθονη τροφή, ιδιαίτερα για τα σαλιγγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Συνεργείο καθαρισμού μπορεί να μπει όταν αρχίζει να σχηματίζεται διατομική άλγη. Χαρακτηριστικό είναι η εμφάνιση του καφετί επιχρύσματος στα κρύσταλλα του ενυδρείου. Από αυτή τη σιγμή υπάρχει άφθονη τροφή, ιδιαίτερα για τα σαλιγγάρια.

:blush::unsure::bowdown::bowdown: Τι να κανω τωρα???:hysterical::rolleyes::rolleyes::thumbup:

Τροφή που ειπαμε πιο πανω ενοούμε flakes. Μερικα την ημέρα για να βοηθήσουμε τη βιολογια να αναπτυχθει.

Τα φώτα θα αναψουν σταδιακά όταν θα εισαι καθαρος απο PO4 και ΝΟ3 για να μην πνιγείς στην αλγη!

Δεν περιμενουμε να εμφανιστει άλγη για να βάλουμε ομαδες καθαρισμου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

MAYDAY ---...--- MAYDAY ---...--- ΜΑΥDAY

Σημερα το πρωι πηγα στο γραφειο, και αφου ανοιξα τα φωτα (του γραφειου) χαζεβα το ενυδρειο μου μηπως βρω που ειναι κατι καβουρακια που ειχα εντοπισει την προηγουμενη μερα.

αφου περασε λιγη ωρα, ηρθε ενας συναδελφος στο γραφειο και συζητουσαμε θεματα της δουλειας.

Ξαφνικα ακουστηκε ενας θορυβος απο το ενυδρειο σαν να ραγιζει το τζαμι.

κοιταξα αλλα δεν ειδα τιποτα και συνεχισαμε τη συζητηση. μετα απο λιγο τα ιδια παλι, ο ιδιος θορυβος, σαν να ραγιζει το τζαμι.

Ειχα διαβασει για καποια γαριδα οτι σπαει τα τζαμια και ετσι πηρα τηλ τον φιλο μου τον chchhypno (Χρονη).

μου ειπε να ποσταρω αμεσως για να μου πειτε αν πραγματι ειναι αυτη η γαριδα.

1.. Πως την βρησκουμε αν ειναι πραγματι αυτη.

2.. Πως την απομακρινουμε?

Please help δεν θελω να μου σπασει το ενυδρειο, θα ξενερωσω ακομα δεν αρχησα.......

JD Sparos

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

Aποστολε ευχαριστω για το κουραγιο, αλλα ο θορυβος ακουστηκε 5-6 φορες.

τι αλλο μπορει να ειναι?? το ενυδρειο δεν εχει ορατα σημαδια απο ραγισμα.

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

τα καβούρια βαράνε τις δαγκάνες τους..........

ελα στο δικό μου ν'ακούσεις συναυλία, που έχω 5-6 μεγάλους μέσα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

τα καβούρια βαράνε τις δαγκάνες τους..........

ελα στο δικό μου ν'ακούσεις συναυλία, που έχω 5-6 μεγάλους μέσα :thumbup:

Tα καβουρακια που ειδα εγω ηταν 1-1,5 cm το μεγαλητερο. κανουν τετοιο θορυβο??

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

τα καβούρια βαράνε τις δαγκάνες τους..........

ελα στο δικό μου ν'ακούσεις συναυλία, που έχω 5-6 μεγάλους μέσα :thumbup:

post-867-1222896780_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω Αποστολε, :thumbup:

παω να θεσω ησυχος

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και σαλιγκάρι……….

Τα trohus όπως είναι κολλημένα στο τζάμι κάνουν ξαφνικά περιστροφικές κινήσεις και με το κέλυφος κτυπούν το τζάμι

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και σαλιγκάρι……….

Τα trohus όπως είναι κολλημένα στο τζάμι κάνουν ξαφνικά περιστροφικές κινήσεις και με το κέλυφος κτυπούν το τζάμι

Δεν εχω τιποτα μεσα στο ενυδρειο μου ακομα. Ειμαι στο κύκλο του αζώτου-στρωσημο ακομα.

μονο οτι κουβαλαει ο βραχος, κατι σκουλικακια με βενταλιες και 3 μικρα καβουρια που τα ψαχνω.

Σκεφτομαι για τα καβουρια να εφαρμοσω συστημα κιουρτου, δηλαδη να φτιαξω ενα κουτι απο πλεξι με μια τρυπα επανω περιπου 1-1,5 cm και να βαλω μεσα ενα κομματι απο ψαρι η γαριδα για δολωμα για να πιασω τα καβουρια. λες να πετυχει???

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

Μετά που θα σβήσουν τα φώτα κάνε μια εφοδεία με φακό και ένα καμάκι.

Εγώ έχω ένα καλάμι μυτερό στην άκρη και τους περνώ σαν σουβλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Temp: 27,5

SG: 1025

PH:8,2

KH: 10 TM Test

NH4: 0,3

NO2: 0,05 TM Test

NO3: 5 TM Test

Po4: 0 TM Test

Σημερα μπηκαν και 2 Turbo snail & 2 Hermits.

Καλα Παμε νομιζω!! :thumbup:

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ακόμα NH3 και No2 ε?

Για να εισαι σίγουρος για το αποτέλεσμα θα χρειαστεί να περιμένεις να μηδενίσουν στο ενυδρειο σου. Μην ξεχνας ότι η αμωνία ειναι ιδιετέρως τοξική για τα ζωντανα!

Link to comment
Share on other sites

Aποστολε ευχαριστω για το κουραγιο, αλλα ο θορυβος ακουστηκε 5-6 φορες.

τι αλλο μπορει να ειναι?? το ενυδρειο δεν εχει ορατα σημαδια απο ραγισμα.

JD Sparos

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω.Συνυθως το βραδυ.Τα εχω εντοπιση οτι ειναι καβουρακια αλλα δεν τα προλαβα χωθηκαν στον βραχο!

Link to comment
Share on other sites

Κακα μαντατα,

σημερα το πρωι βρηκα πανω στον βραχο μια μικρη Mantis περιπου 2 cm και πολυ γρηγορα μπηκε σε μια τριπα του βραχου.

τι κανω τωρα???

βοηθεια παιδια....... :thumbup::thumbup::thumbup:

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός στην ατυχία σου αφού έχεις λίγα κιλά βράχου.

Αρχίζεις την παρακολούθηση μέχρι να εντοπίσεις σε ποιο κομμάτι βράχου θα τρυπώσει, το βγάζεις έξω από το ενυδρείο και αρχίζεις την σπηλαιοεξερευνηση.

( τώρα ΔΕΝ θέτεις ήσυχος ) :thumbup:

Καλό κυνήγι.......... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός στην ατυχία σου αφού έχεις λίγα κιλά βράχου.

Αρχίζεις την παρακολούθηση μέχρι να εντοπίσεις σε ποιο κομμάτι βράχου θα τρυπώσει, το βγάζεις έξω από το ενυδρείο και αρχίζεις την σπηλαιοεξερευνηση.

( τώρα ΔΕΝ θέτεις ήσυχος ) :thumbup:

Καλό κυνήγι.......... :thumbup:

Παντως οτας με το καλο την πιασεις μην τη σκοτωσεις παρα βαλε μια αγγελια,ισως καποιος ενδιαφερεται να την κρατησει(προκειται για πανεξυπνους οργανισμους).

Link to comment
Share on other sites

Παντως οτας με το καλο την πιασεις μην τη σκοτωσεις παρα βαλε μια αγγελια,ισως καποιος ενδιαφερεται να την κρατησει(προκειται για πανεξυπνους οργανισμους).

Φιλε Στρατο, για την Μαντις ετοιμαζεται μικρο ενυδριακι απο τον chchhypno (Χρονη)

ελπιζω να την ξαναδω και θα βγει μαζι με τον βραχο της για το καινουργιο της σπιτι.

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

Καλα και κακα νεα με την Μαντις!! :bigemo_harabe_net-163:

Τα καλα νεα ειναι οτι η γαριδα εντοπιστηκε και βγηκε τελικα μαζι με τον βραχο της για το καινουργιο της σπιτι που ετοιμασε ο chchhypno. ειχα την ευκαιρια να τη δω ΚΑΛΑ!! αφου ο chchhypno κερασε γαριδουλα και η Μαντις δεν εχασε την ευκαιρια για ενα καλο γευμα.

Τα κακα νεα ειναι οτι την ωρα που προσπαθουσα να την εντοπισω για να την βγαλω, ειχα σταματισει τις αντλιες για να εχω πιο καθαρη εικονα, εντοπισα μια ιδια κινηση, αρκετα γρηγορη σαν την προηγουμενη, και μαλλον υπαρχει και δευτερη λιγο μεγαλητερη απο την πρωτη. :bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

ελπιζω να εντοπιστει γρηγορα η δευτερη,ελπιζοντας να ειναι η τελευταια, γιατι αν συνεχισουμε ετσι με βλεπω να αρχιζω παραγωγη Μαντις. :thumbup::thumbup::thumbup::D:bigemo_harabe_net-173::bigemo_harabe_net-167::bigemo_harabe_net-163:

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την ωραία εξέλιξη και την τύχη της mantis.

Τώρα πια γνωρίζεις τον τρόπο, οπότε δεν πρέπει να σε ανησυχεί η παρουσία της δεύτερης.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...