Jump to content

Zαχαρη σε Reef


djstill103

Recommended Posts

Παιδια θα βαζατε ποτέ ζάχαρη το ενυδρείο σας για μείωση νιτρικων,πολλαπλασιασμων βακτηριων κλπ? Αν ναι ποια ειναι η αναλογία ζαχαρης / litre ??

Link to comment
Share on other sites

προσωπικαθα εβαζα λιγη ζαχαρη στον καφε μου,αλλα ποτερ στο reef μου...... ^_^ .. :buttrock:

αν εχουμε νιτρικα,κοιταμε με αλλαγες νερου,προσθηκη ελεγχομενης μακροαλγης κλπ να τα μειωσουμε-εξαφανισουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα βαζατε ποτέ ζάχαρη το ενυδρείο σας ?

Ναι, και ζαχαρι και βοτκα :buttrock: - κανουν καλο για μειωση νιτρικων.

Δεν εχω νιτρικα και δεν ξερω αναλογιες,

αλλα ζαχαρι βαζω σε τροφη για τα κοραλλια (μια κουταλια του τσαιου για 1000 λιτρα) οταν την φτιαχνω και την δινω μια φορα την ευδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

ναταλια μου,με ολη την αγαπη που σου εχω,εγω ΔΕΝ θα συστηνα σε αρχαριους τετοιου ειδους προσθηκες...

μπορει να κανουν καλο,αλλα πιστευω οτι η χρηση τους ειναι για πολυ εμπειρους χομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Η ζάχαρη είναι τροφή για τα βακτηρίδια όπως και η βότκα(με καλύτερα αποτελέσματα) προκαλούν αυξήσει του πληθυσμού τους και με την σειρά τους απονίτρωση μείωση του αζώτου και του φωσφόρου που παράγεται από τα ψάρια.

Στην συνέχεια τα βακτηρίδια γίνονται τροφή για τα κοράλλια.

προτού το δοκιμάσεις διάβασε πρώτα για αυτό.

Εδώ θα βρεις περισσότερες πληροφορείες.

http://reefkeeping.com/issues/2004-11/eb/feature/index.php

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κlaz με το συμπάθειο δλδ τι εννοεις εμπειροι χομπίστες?? Εμπειρος χομπίστας ειναι αυτος που μαθαίνει μεσα απο τις εμπειρίες που έχει ο ίδιος.Δλδ αν δεν μου εξηγήσει καποιος, αν δεν δοκιμάσω κατι δεν θα μπορω να έχω τις δική μου αποψη επι του θέματος. Δεν ειπα και καλα να αδείασω 30 κιλα ζαχαρη στο ενυδρειο μου για να δω τι θα γίνει επειδη ειμαι αρχαριος!

Αnyway αν η αποψη σου ειναι αυτη καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε,εγω απλα ειπα οτι χριζει ιδιαιτερης προσοχης αυτου του ειδους οι προσθηκες,καθοτι ναι μεν χρησιμοποιουνται απο ορισμενους χομπιστες,αλλα ειναι αρκετα εξεζητημενοι σαν τροποι και σιγουρα δεν δουλευονται κατα κορον απο το συνολο των χομπιστων.

τιποτε λιγοτερο η τιποτε περισσοτερο απο αυτο.

καλη συνεχεια φιλε μου. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κlaz με το συμπάθειο δλδ τι εννοεις εμπειροι χομπίστες?? Εμπειρος χομπίστας ειναι αυτος που μαθαίνει μεσα απο τις εμπειρίες που έχει ο ίδιος.Δλδ αν δεν μου εξηγήσει καποιος, αν δεν δοκιμάσω κατι δεν θα μπορω να έχω τις δική μου αποψη επι του θέματος. Δεν ειπα και καλα να αδείασω 30 κιλα ζαχαρη στο ενυδρειο μου για να δω τι θα γίνει επειδη ειμαι αρχαριος!

:buttrock:^_^:rasp:

Τώρα επί της ουσίας, δες και αυτό.

Φρεσκότατοοο!

Link to comment
Share on other sites

και δειτε τι μπορει να παθει το αγαπημενο μας φορουμ με τη χρηση ζαχαρης,και ιδιαιτερα τωρα το καλοκαιρι........ :buttrock:^_^:rasp::wacko::wacko:

Η ΦΡΙΚΗ ΤΗΣ ΖΑΧΑΡΗΣ....... :wacko:

ΥΓ.λιγη υπομονη μεχρι να αρχισει......

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

:rasp::wacko::wacko::wacko::excl::excl:

Κωστή δεν έχεις το θεό σου............

αποστολε μου,τον εχω...τον εχω.... ^_^

85b000cb.jpg:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αποστολε μου,τον εχω...τον εχω.... :wacko:

85b000cb.jpg^_^

...ε τότε, ζήτα Του συγχώρεση για τη ρατσιστική, υποτιμητική και προσβλητική στάση σου, απένταντι στο φίλο djstill103 και μη προσπαθείς να διασκεδάσης τις εντυπώσεις κανιβαλίζοντας το thread του, με την "άνεση" και την "ανωτερότητα" που σου δίνει ο "τίτλος" του "moderator". :wacko:

Τελικά, το "αρχάριος" θα καταλήξει να είναι στίγμα!!! :wacko:

ΗΜΑΡΤΟΝ!!! :buttrock:

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνουμε :wacko::wacko::excl:

...ε τότε, ζήτα Του συγχώρεση για τη ρατσιστική, υποτιμητική και προσβλητική στάση σου, απένταντι στο φίλο djstill103 και μη προσπαθείς να διασκεδάσης τις εντυπώσεις κανιβαλίζοντας το thread του, με την "άνεση" και την "ανωτερότητα" που σου δίνει ο "τίτλος" του "moderator". :rasp:

Τελικά, το "αρχάριος" θα καταλήξει να είναι στίγμα!!! :wacko:

ΗΜΑΡΤΟΝ!!! :buttrock:

^_^

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ aquarius δεν μπορώ να καταλάβω από πια φράση του Κώστα γαντζώθηκες και επιτίθεσαι κατά αυτόν τον τρόπο.

Μην ξεχνάς και ο Κώστας είναι ένας χομπιστας όπως όλοι μας, έχει τα πιστεύω του, την γνώμη του και την άποψη του, όπως όλοι μας εδώ.

Αυτό έκανε ο Κώστας δεν έβρισε ούτε υποτίμησε ούτε φέρθηκε ρατσιστικά στο φίλο μας djstill103. Και ο φίλος μας djstill103 δεν έχει την παραμικρή υποχρέωση να τον ακούσει, έτσι απλά είναι τα πράγματα.

Είτε το θέλουμε είτε όχι στην ζωή αυτή υπάρχου οι αρχάριοι και οι έμπειροι. Δεν είναι ρατσιστικό λοιπόν να αποκαλείς κάποιον αρχάριο από την στιγμή που το δηλώνει και μόνος του.

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα:

Προσωπικά δεν στρώνω ενυδρείο, από της πρώτες μέρες κιόλας βάζω ψάρια και με την εμπειρία που έχω προσέχω αυτά που πρέπει να προσέξω και δεν έχω την παραμικρή απώλεια, ούτε ασθένεια. Αυτό για να το κάνουμε προϋποθέτει κάποια εμπειρία. Λογικό είναι λοιπόν να μην συστήνω σε έναν που δεν έχει την ανάλογη εμπειρία να στρώση το ενυδρείο του με αυτόν τον τρόπο. Αυτό είναι ρατσιστικό ή υποτιμητικό;

Ας μην ξεχνάμε ότι ότι κάνουμε το κάνουμε σε ζωντανούς οργανισμούς.

Ας υποθέσουμε ότι ο Κώστας παραφέρθηκε (που δεν το έκανε) το δικό σου ύφος στην απάντηση που δίνεις δεν είναι ούτε σωστό ούτε κόσμιο και δεν αφήνει της καλλίτερες εντυπώσεις προσωπικά σε εμένα και ας μην σε γνωρίζω. Μην με παρεξηγείς δεν σε χαρακτηρίζω ούτε σε αντιπαθώ και γενικά δεν σκέπτομαι αρνητικά. Απλός σε αναφέρω τη εισπράττω από τα γραφόμενα σου.

Με απλά λόγια ο γραπτώς λόγος εύκολα παρεξηγείται μιας και δεν είμαστε εδώ μέσα ρητορική συγγραφής ώστε να γράφουμε άρτια. Οπότε η παρερμηνείες και η παρεξηγήσεις είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Νομίζω ήταν αναγκαία να ειπωθούν αυτά και ας καββαλίστικε το αρχικό θέμα αλλά δεν με αρέσει να αφήνονται ορισμένα θέματα εκτεθειμένα.

Όποιος έχει πρόβλημα με τους συντονιστές ελεύθερος να ανοίξει ένα νέο θέμα και να εκφράσει τα παράπονά του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν παρεξηγουμε προς Θεου ^_^.Ισα ισα ρωταω για να περνω απαντησεις δεν εβρισα το παιδι επειδη με ειπε αρχαριο.Απλα ρωταω κατι για να μαθω και οχι να λαμβανω σηματα με γρυφους και καλα αστο δεν κανει για σενα ... κλπ . Χαιδευτικα μιλαω τωρα.Ειναι το αγαπημένο μου forum και περναω αρκετες ωρες εδω και σας εκτιμω ολους ιδιαιτερα επειδη οποτε χρειαστηκα κατι απο δημοσιευσεις δικες σας βρηκα την λυση και σας ευχαριστω ιδιαιτερα.

Γραφτε οτι θελετε δεν με πειραζει

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

...ε τότε, ζήτα Του συγχώρεση για τη ρατσιστική, υποτιμητική και προσβλητική στάση σου, απένταντι στο φίλο djstill103 και μη προσπαθείς να διασκεδάσης τις εντυπώσεις κανιβαλίζοντας το thread του, με την "άνεση" και την "ανωτερότητα" που σου δίνει ο "τίτλος" του "moderator". :rasp:

Τελικά, το "αρχάριος" θα καταλήξει να είναι στίγμα!!! :wacko:

ΗΜΑΡΤΟΝ!!! :buttrock:

^_^

Δεν ειναι φιλε μου εκει το θεμα!

Καλο θα ηταν ομως οταν μιλαμε για "περιεργες πατεντες" να διεκρινιζουμε οτι αυτο δεν ειναι κανονας. Πολλες πατεντες δεν δουλευουν σε ολους. Ασε που εχει τυχει πολλες φορες οταν προτεινει καποιος κατι διαφορετικο να το διαβαζει καποιος αρχαριος, να το τροποποιει και τελικα να οδηγει τους επομενους σε λανθασμενους κανονες............

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά τον Κώστα (klaz) και είμαι σίγουρος ότι δεν είχε κανενός είδους υποτιμητική ή ρατσιστική διάθεση.

Αυτό που συμβαίνει μέσα στα forum (το να παρανοούμε αυτά που γράφουν κάποιοι, με τον τρόπο που τα γράφουν, ή αυτά που διαβάζουμε εμείς… με τον τρόπο που τα διαβάζουμε, είναι ένα πολύ συχνό φαινόμενο που το έχω αντιμετωπίσει και εγώ και μάλιστα με έλεγχο αυτών που έγραφα !!!!

Χωρίς να θέλω να στιγματίσω κανέναν, ας δούμε κατά πόσο διαβάζουμε σωστά τον γραπτό λόγο.

Από την άλλη πάλι το να γεμίζουμε τα κείμενά μας με smile και κάθε λογής φατσούλες, είναι μια λύση βέβαια, αλλά χάνει εστί την αξία του ο γραπτός λόγος. Με αυτή τη λογική δηλαδή όλα τα λογοτεχνικά συγγράμματα θα έπρεπε να έχουν φατσούλες !!!!

Link to comment
Share on other sites

.......Και συμπληρώνω, ότι η ελληνική γλώσσα είναι τόσο πλούσια από μόνη της, που δεν χρειάζεται φατσούλες για να εκφράσει κανείς αυτά που θέλει… αρκεί να γράφουμε και να διαβάζουμε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

φίλε vega ξεχνάς μια βασική παράμετρο. Ήμαστε φόρουμ για ενυδρεία και όχι λογοτεχνικό, δεν μπορούμε όλοι να χειριστούμε την ελληνική γλώσσα δεν έχουμε όλοι αυτό το τάλαντο. Η φατσούλες βοηθάνε πολύ όταν δεν μπορούμε να αποδώσουμε με τον γραπτό λόγο αυτό που θέλουμε, βλέπεις δεν είμαστε συγγραφής και ούτε απαιτούμε να είναι κανένας. Εσύ αν μπορείς να αποδόσεις με τον γραπτό λόγο αυτά που έχεις στο μυαλό σου κάντο και είναι σεβαστό. Όπως σεβαστό είναι και αυτός που χρησιμοποιεί φατσουλες προσπαθώντας να γίνει καλλίτερα κατανοητός.

Επίσης εδώ είπαμε να γράφουμε και λίγο χαλαρά και η φατσούλες βοηθούν πολύ, ιδιαίτερα σε εμένα που ο γραπτώς μου λόγος μου βγαίνει πάντα σοβαρός και δίνει μια τελείως διαφορετική εικόνα για εμένα. :buttrock:

Αλλά αρκετά ξεφύγαμε από το θέμα μας ελπίζω να έχει κανένας άλλος κάτι να προσθέσει για το θέμα της ζάχαρής και να εκφράσει την γνώμη του για το κατά πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι για έναν αρχάριο αυτή η μέθοδος. Δεν ξέρω για το θαλασσινό αλλά για το γλυκό απαιτεί κάποιες γνώσης και πιστεύω κάτι ανάλογο θα είναι και για το θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τους εμπειρους πηγαμε στους αρχαριους απο τα λογοτεχνικα στα smileys και στον σωστο τροπο εκφρασης της ελληνικης γλωσσας και εχουμε ακομα.... Εμενα συγχωρεστε με αλλα επειδη λατρευω τα smileys θα τα χρησιμοποιω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

και εγω με τη σειρα μου δεν θα δωσω καμμια συνεχεια σε ολα αυτα τα κακοηθη που μου εσουρε ο συμπαθης φιλος.

οσοι με γνωριζουν,και πιστευω οτι ειναι αρκετοι αυτοι,γνωριζουν πολυ καλα το ηθος μου και το ποιος ειμαι.

αυτα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

...ολα αυτα τα κακοηθη που μου εσουρε ο συμπαθης φιλος.

ε, καλά τώρα... ^_^

...δε σε είπαμε και καμπούρη!!! :buttrock::rasp:

Link to comment
Share on other sites

μην απογοητεύεσαι .. :buttrock:

από όλα τα παραπάνω αυτό που αξίζει να κρατήσεις είναι αυτό ..

Η ζάχαρη είναι τροφή για τα βακτηρίδια όπως και η βότκα(με καλύτερα αποτελέσματα) προκαλούν αυξήσει του πληθυσμού τους και με την σειρά τους απονίτρωση μείωση του αζώτου και του φωσφόρου που παράγεται από τα ψάρια.

Στην συνέχεια τα βακτηρίδια γίνονται τροφή για τα κοράλλια.

προτού το δοκιμάσεις διάβασε πρώτα για αυτό.

Εδώ θα βρεις περισσότερες πληροφορείες.

http://reefkeeping.com/issues/2004-11/eb/feature/index.php

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...