Jump to content

ερωτηση!!


kostas disc

Recommended Posts

καλησπέρα,το ph6.5 και τοkh 4!!!!!αύριο θα ξανατεσταρω και αν πέσει και άλλο θα βάλω πάλι βρύσης με αντιχολερικό 40 λίτρα για να δω πως θα πάει :buttrock:^_^ ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλησπέρα,το ph6.5 και τοkh 4!!!!!αύριο θα ξανατεσταρω και αν πέσει και άλλο θα βάλω πάλι βρύσης με αντιχολερικό 40 λίτρα για να δω πως θα πάει :buttrock:^_^ ...

με αντιχλωριο :rasp:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μας!!!το ενυδρείο από άποψη μετρήσεων είναι καλά πιστεύω :thumbup: ph6,5 gh4,9 kh4 no3 10 no2 0 nH4 0.Τωρα σχετικά με το θέμα που ξεκίνησε bga παρόλο που τα φωσφορικά έπεσαν με αντιφ.και αλλαγές νερού μεγάλες το κυανοβακτηριο συνεχίζει την εξάπλωση του στα φυτά....το πολεμάω με σκούπα βυθού και εντάξει αλλά κάτι πρέπει να γίνει...η uv της tetra 5watt είναι συνδεδεμένη με το serafill900 και για να μην έχει δυνατή ροή έβαλα και το καλαμάκι που έχει τρυπούλες..αυτό το έκανα για να δουλεύει καλύτερα η λάμπα uv.να ρωτήσω λοιπόν η λάμπα δεν έπρεπε να βοηθά στην μη αύξηση της αλγης αυτής???αν με την μέθοδο της συσκότισης δεν εξαλειφθεί να κάνω θεραπεία με φάρμακο Erythrocin?????και οι δίσκοι????,ένα ενυδρείο με φυτά που είχα και για καραντίνα το χάρισα.....οποτε :D

Link to comment
Share on other sites

Τα 5 watt αν κάνουν κάτι ,θα είναι μάλλον σε ποτηράκι μονομάχου :D

καλημερα φιλε,η tetra παρουσιαζει στο manual οτι καλυπτι ανετα απο 60 εως 200 λιτρα με maximum pump flow rate 120 εως 400 και την χρησιμοποιώ 4 χρόνια.αν έχεις απόδειξη ότι δεν καλύπτει να μας πεις για να ξέρουμε.την χρησιμοποιώ σε ένα από τα 2 ενυδρεία που έχω και η παρουσία της φαινότανε περίτρανα.τώρα αν εσύ έχεις κάποια άλλη εμπειρία ανέφερε την θα βοηθηση πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε,η tetra παρουσιαζει στο manual οτι καλυπτι ανετα απο 60 εως 200 λιτρα με maximum pump flow rate 120 εως 400 και την χρησιμοποιώ 4 χρόνια.αν έχεις απόδειξη ότι δεν καλύπτει να μας πεις για να ξέρουμε.την χρησιμοποιώ σε ένα από τα 2 ενυδρεία που έχω και η παρουσία της φαινότανε περίτρανα.τώρα αν εσύ έχεις κάποια άλλη εμπειρία ανέφερε την θα βοηθηση πολλούς.

Συμφωνώ και εγώ...και έχω και την ίδια σε 180λ

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ολα τα προβληματα πρεπει να λυνονται με καποια χημικα;; :thumbup: Καμια ιδεα για καποιο μικρο ανσιστρους;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ολα τα προβληματα πρεπει να λυνονται με καποια χημικα;; :thumbup: Καμια ιδεα για καποιο μικρο ανσιστρους;;; :D

φίλε μου καλησπέρα,είναι κάποια πράγματα που τα ψάχνεις,πόσο μάλιστα εμείς που είμαστε χομπιστες περισσότερο.έχω περιγράψει στο forum όπου το εμπιστευόμε και είναι και ο λόγος που αγόρασα υπολογιστή το όλο σύστημά μου καθώς και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω,εγώ από την μεριά μου ζητώ βοήθεια και συμβουλή κάτι που πιστεύω ότι είναι λογικότατο εδώ που βρισκόμαστε.τώρα λύσεις υπάρχουν θεωρητικά πολλές πρακτικά εγώ όμως δεν γνωρίζω στην καταπολέμηση bga.αν έχεις κάτι να προτείνεις ευχαρίστως και για μένα και για αυτούς που θα βρουν την λύση μέσα από την συζήτηση αυτή.γενικότητες και αόριστα νομίζω κατά την ταπεινή μου άποψη δεν βοηθούν.φιλικά κωστας :wootwoot:
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ολα τα προβληματα πρεπει να λυνονται με καποια χημικα;; :wootwoot: Καμια ιδεα για καποιο μικρο ανσιστρους;;; :D

Τωρα η προταση μου, μπορει να διαβαστει καλυτερα;;; :D

Φιλικα Νικος.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μας!!!το ενυδρείο από άποψη μετρήσεων είναι καλά πιστεύω :thumbup: ph6,5 gh4,9 kh4 no3 10 no2 0 nH4 0.Τωρα σχετικά με το θέμα που ξεκίνησε bga παρόλο που τα φωσφορικά έπεσαν με αντιφ.και αλλαγές νερού μεγάλες το κυανοβακτηριο συνεχίζει την εξάπλωση του στα φυτά....το πολεμάω με σκούπα βυθού και εντάξει αλλά κάτι πρέπει να γίνει...η uv της tetra 5watt είναι συνδεδεμένη με το serafill900 και για να μην έχει δυνατή ροή έβαλα και το καλαμάκι που έχει τρυπούλες..αυτό το έκανα για να δουλεύει καλύτερα η λάμπα uv.να ρωτήσω λοιπόν η λάμπα δεν έπρεπε να βοηθά στην μη αύξηση της αλγης αυτής???αν με την μέθοδο της συσκότισης δεν εξαλειφθεί να κάνω θεραπεία με φάρμακο Erythrocin?????και οι δίσκοι????,ένα ενυδρείο με φυτά που είχα και για καραντίνα το χάρισα.....οποτε :D

Καλημέρα,

Οι λάμπες UV βοηθούν για την καταπολέμηση μονοκυτταρικών οργανισμών, πράσινης άλγης Chlorella, Euglenoids και βακτηριδίων Flangellates, Ciliates κλπ. που αιορούνται στο νερό και περνούν από την UV.

Επίσης βοηθά στην μη δημιουργία αλγών με την υπεροξείδωση του νερού και την καταπολέμησή τους αν μεταφερθούν με τον αέρα στο ενυδρείο μας, πριν αναπτυχθούν.

Η καταπολέμηση αλγών με ψάρια ή οστρακόδερμα αφορά συνήθως τα πρώτα στάδια δημιουργίας τους ώστε να μην την αφήσουν να εξαπλωθεί.

H πράσινη νηματοειδής άλγη που συνήθως προέρχεται από ανεπαρκή ανταγωνισμό απορρόφησης θρεπτικών συστατικών από τα φυτά μπορεί στα αρχικά στάδια να καταπολεμηθεί με Platies και Black Molies.

Η πράσινη χνουδωτή άλγη είναι έδεσμα για Ancistrus, Otocinclus, Jordanella floridae και Caridina Japonica.

Η Διατομική καφέ άλγη μπορεί να καταπολεμηθεί με Ancistrus, Otocinclus Affinis, Crossocheilus Siamensis (SAE), Caridina Japonica και σαλιγγάρια Apple και Neritina.

Πράσινη ή κόκκινη άλγη σαν βούρτσα της οικογένειας Rodophyta μπορεί να καταπολεμηθεί με Crossocheilus Latius και Caridina Seratta.

Η πράσινη σκληρή άλγη σε στίγματα που παρουσιάζεται στα τζάμια καθαρίζεται μόνο από σαλιγγάρια Neritina Zebra.

Και τελικά τα Cyanobacter (Blue Green Algae) είναι κυανο-βακτήριο και καταπολεμάται μόνο με φάρμακο για βακτηρίδια.

Δεν την τρώει κανένα ψάρι ή οστρακόδερμο.

Παλαιότερα συνιστούσαν Sera Bactopur Direct ή API Furan-2 για την καταπολέμησή της, έχω δοκιμάσει με αμφίβολα αποτελέσματα, και επειδή σαν καθαρά χημικά βακτηριοκτόνα δημιουργούν μεγάλη αναστάτωση στην βιολογία και τους κατοίκους του ενυδρείου δεν τα συνιστώ.

Η συσκότηση, σκούπες και αλλαγές νερού, βοηθούν όταν δεν έχει αξαπλωθεί πολύ η μόλυνση (περί μολύνσεως πρόκειται).

Η χρήση Erythrocin για μια εβδομάδα είναι πολύ αποτελεσματική και τα πρώτα αποτελέσματα φαίνονται από την 3η μέρα.

Είναι αντιβιωτικό δεν επειρεάζει την βιολογία του ενυδρείου δραματικά, δεν επειρεάζει σαλιγγάρια, γαρίδες κλπ. Δεν το έχω δοκιμάσει με Δίσκους αλλά με Σκαλάρια, Χρυσόψαρα ή Guramies σε διαφορετικά περιβάλοντα (παραμέτρους) και ενυδρεία δεν παρατήρησα καμμία παρενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Salvator_v καλημέρα και ευχαριστώ για την πολύτιμη εμπειρία που έγραψες σχετικά για το bga σκέφτηκα όλα αυτά που μου είπες και πήγα water inn όπου μου προτεινόταν το algosol της soll ένα γερμανικό προϊόν που βάζεις 20ml για 200λιτρα και επαναλαμβάνεις αν χρειαστεί κάθε 3 με 4 εβδομάδες.μου είπαν οτι οι δίσκοι και τα φυτά και γενικότερα τα ωφέλιμα βακτηρίδια δεν καταστρεφοντε.....έκανα εφαρμογή χθες το βράδυ και σήμερα το πρωί υποχώρησε ικανοποιητικά!τώρα τι είναι ????πάντως περιέχει CuSO4 1,2g/l,N-(4- Chlorphenyl)-N-methoxy-N methylurea(500mg/l)Τώρα αν κάποιος ειναι επιστήμονας μπορεί να μας πει τι είναι όλα α υ τ α και τι επιπτώσεις μπορούν να δημιουργήσουν σε ένα σύστημα. :D φιλε diskus fan όπως θα διάβασες το bga δεν αστείο οπότε κάποια πράγματα που θέλουν αντιμετώπιση πρέπει να τα αντιμετωπίσεις όσο δυνατόν καλύτερα,κανείς μας δεν γουστάρει την χημεία αλλά καμιά φορά είναι αναποφεκτη ευχόμενο εσένα να σου είναι αχρείαστη,φιλικά :thumbup: κωστας.

Link to comment
Share on other sites

kostas disc απο τη στιγμη που βλεπεις αποτελέσματα με αυτο τρόπο να συνεχείσεις μεχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία που σου γράφουν η οδηγίες .

Οσο για τις επιπτώσεις που ρωτας αν ακολουθήσεις σωστα τις οδηγίες θα εχεις τις μικρότερες που με μερικές αλλαγές νερού και λίγο κάρβουνο θα μηδενιστούν σύντομα , φρόντισε σε αυτο το χρονικό διάστημα να μειώσεις λιγο τα ταΐσματα.

Οι ουσίες που περιέχει όπως μας λες ποιο πάνω ειναι χαλκός με χλωραμφαινικόλη .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ σταματη :D ,είναι όντως σχετικά ασφαλές αυτή η ουσία για όλο το σύστημα???

Όπως πολύ σωστά έγραψε παραπάνω ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ αφού το ξεκίνησες προχώρα σύμφωνα με τις οδηγίες, και μετά το τέλος της εφαρμογής (θεραπείας) κάνε μια αλλαγή 50% του νερού και βάλε ενεργό άνθρακα στο φίλτρο για 3 μέρες.

Το βασικό συστατικό του σκευάσματος που αναφέρεις είναι Θειικός Χαλκός (CuSO4) κοινώς "Γαλαζόπετρα" που χρησιμοποιέιται σαν μυκητοκτόνο, παρασιτοκτόνο στην γεωργία, και κατ' επέκταση αλγοκτόνο στα ενυδρεία.

Δεν θα έχεις πρόβλημα με την βιολογία του ενυδρείου αλλά όλα αυτά τα αλγοκτόνα του εμπορίου που περιέχουν χαλκό είναι θανατηφόρα για τα οστρακόδερμα (σαλιγγάρια - γαρίδες) και μαλάκια (στα θαλασσινά).

Προσωπικά τα αποφεύγω επειδή πάντα φιλοξενώ τέτοια ζωάκια στα ενυδρεία μου.

Το Φαρμακείο της γειτονιάς για Erythrocin 250 mg - ταμπλέτες, είναι πάντα πιο κοντά :thumbup: . Ερυθρομικίνη κυκλοφορεί και από την API για ενυδρειακή χρήση (σε σακουλάκια σκόνης). Τα γράφω απλά για όποιον μπορεί να ενδιαφέρει σαν δοκιμασμένη λύση.

Εύχομαι να ξεμπλέξεις γρήγορα με την BGA και να μην χρειαστεί να ξαναβάλεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η UV πορεί να κάνει τη "δουλειά" που λέτε αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.Η Tetra μπορεί να γράφει ότι θέλει ,αλλά στόχος της είναι ο απλός χομπίστας που δεν θα δαπανίσει ένα σεβαστό ποσό που χρειάζεται για την αγορά αντίστοιχης λάμπας για τα λίτρα του και το σκοπό που τη θέλει.Βγάζουμε λοιπόν στην αγορά μια φτηνή ,μικρή η οποία δεν έχει καμμία πρακτική λειτουργία για λόγους καθαρά εμπορικούς .Η δράση της UV είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων : ένταση ,μήκος κύματος,χρόνος έκθεσης του νερού ,όγκος του νερού που περνά,οργανισμός στον οποίο στοχεύει.Αφού λάβεις υπόψη όλα αυτά πέρνεις και την αντίστοιχη λάμπα.Απλά τα 5W είναι πολύ λίγα,ειδικά για τα ενυδρεία που μιλάτε.Το ότι "τρέχουν καλά"

είναι φυσικό αποτέλεσμα της ισορροπίας που επήλθε και όχι της UV.Κάντε μία αναζήτηση και υπάρχουν πολλοί πίνακες για τη δράση της UV.Και για να μιλήσουμε και πρακτικά τόσοι και τόσοι επαγγελματίες (ιχθυοκαλλιέργειες,εκτροφείς,έμποροι κ.α) δεν είναι βλάκες, ούτε θέλουν να κάνουν επίδειξη βάζοντας συστοιχίες χιλιάδων ευρώ (ανάλογα των όγκο που θέλουν να καλύψουν πάντα).Αλλιώς θα έβαζαν κάμποσα 5αράκια και θα ησύχαζαν :D

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά έγραψε παραπάνω ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ αφού το ξεκίνησες προχώρα σύμφωνα με τις οδηγίες, και μετά το τέλος της εφαρμογής (θεραπείας) κάνε μια αλλαγή 50% του νερού και βάλε ενεργό άνθρακα στο φίλτρο για 3 μέρες.

Το βασικό συστατικό του σκευάσματος που αναφέρεις είναι Θειικός Χαλκός (CuSO4) κοινώς "Γαλαζόπετρα" που χρησιμοποιέιται σαν μυκητοκτόνο, παρασιτοκτόνο στην γεωργία, και κατ' επέκταση αλγοκτόνο στα ενυδρεία.

Δεν θα έχεις πρόβλημα με την βιολογία του ενυδρείου αλλά όλα αυτά τα αλγοκτόνα του εμπορίου που περιέχουν χαλκό είναι θανατηφόρα για τα οστρακόδερμα (σαλιγγάρια - γαρίδες) και μαλάκια (στα θαλασσινά).

Προσωπικά τα αποφεύγω επειδή πάντα φιλοξενώ τέτοια ζωάκια στα ενυδρεία μου.

Το Φαρμακείο της γειτονιάς για Erythrocin 250 mg - ταμπλέτες, είναι πάντα πιο κοντά :D ρυθρομι. Εκίνη κυκλοφορεί και από την API για ενυδρειακή χρήση (σε σακουλάκια σκόνης). Τα γράφω απλά για όποιον μπορεί να ενδιαφέρει σαν δοκιμασμένη λύση.

Εύχομαι να ξεμπλέξεις γρήγορα με την BGA και να μην χρειαστεί να ξαναβάλεις τίποτα.

ευχαριστώ φίλε αν δεν ξεμπλέξω θα σε "ενοχλήσω"να μου πεις για την θεραπεία με ερυθρομικινη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η UV πορεί να κάνει τη "δουλειά" που λέτε αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.Η Tetra μπορεί να γράφει ότι θέλει ,αλλά στόχος της είναι ο απλός χομπίστας που δεν θα δαπανίσει ένα σεβαστό ποσό που χρειάζεται για την αγορά αντίστοιχης λάμπας για τα λίτρα του και το σκοπό που τη θέλει.Βγάζουμε λοιπόν στην αγορά μια φτηνή ,μικρή η οποία δεν έχει καμμία πρακτική λειτουργία για λόγους καθαρά εμπορικούς .Η δράση της UV είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων : ένταση ,μήκος κύματος,χρόνος έκθεσης του νερού ,όγκος του νερού που περνά,οργανισμός στον οποίο στοχεύει.Αφού λάβεις υπόψη όλα αυτά πέρνεις και την αντίστοιχη λάμπα.Απλά τα 5W είναι πολύ λίγα,ειδικά για τα ενυδρεία που μιλάτε.Το ότι "τρέχουν καλά"

είναι φυσικό αποτέλεσμα της ισορροπίας που επήλθε και όχι της UV.Κάντε μία αναζήτηση και υπάρχουν πολλοί πίνακες για τη δράση της UV.Και για να μιλήσουμε και πρακτικά τόσοι και τόσοι επαγγελματίες (ιχθυοκαλλιέργειες,εκτροφείς,έμποροι κ.α) δεν είναι βλάκες, ούτε θέλουν να κάνουν επίδειξη βάζοντας συστοιχίες χιλιάδων ευρώ (ανάλογα των όγκο που θέλουν να καλύψουν πάντα).Αλλιώς θα έβαζαν κάμποσα 5αράκια και θα ησύχαζαν :D

[/quote

ως προς την αποτελεσματικότητα σε εμένα τουλάχιστον που ειχα τα ίδια ενυδρεία ίδιων λίτρων και παραμέτρων η uv tetra 5 watt έκανε αισθητή την παρουσία της τουλάχιστον ως προς το θέμα των αλγών,ασθένειες δεν είχα ας το θεωρήσουμε τυχαίο λοιπών.τώρα η tetra ούτε φτηνή ούτε και εταιρεία της πλάκας είναι,όσο για των λαμπτήρα που χρησιμοποιεί είναι της philips και θεωρείτε σαν uv ως από της καλύτερες ποιοτικά πάντα.για το ποσόν που αναφέρεις τι εννοείς??δεν είναι από της φτηνές uv.όσο για την δράση που αναφέρεις πραγματικά το λέει και η εταιρεία ότι δουλεύει αποτελεσματικά σε συγκεκριμένα λίτρα και ανάλογη ροή.αν έχεις κάποιες επίσημες αποδείξεις ότι δεν αντιστοιχούν αυτά που δίνει η εταιρεία τι πιο καλύτερο από το να μας ενημερώσεις?? φιλικά Κωστας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους!Εγώ πιστεύω ότι η κάθε άποψη είναι σεβαστή και το αν κάνουν δουλειά τα χημικά ή η UV ή οτιδήποτε άλλο ,είναι το πως θα κάτσει στον καθένα,δηλαδή να κάνω εγώ κάτι που κάποιος το θωρεί λάθος και να πετύχει!Γι' αυτό να ευχόμαστε να μη μας προκύπτουν προβλήματα κι αν προκύπτουν να είναι εύκολα στην αντιμετώπισή τους!ΦΙΛΙΚΑ ΗAWAI! :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ!αλλά για κάποια συγκεκριμένα προϊόντα η ασθένειες δεν θα πρέπει να αιωρούνται διάφορες θεωρίες αλλά αποδεδειγμένες εμπειρικά και επιστημονικά-τεχνικά προτάσεις.αυτό βοηθάει τον καθένα από εμάς χομπιστες ως προς την βελτίωση συστημάτων με τεχνικά μέσα η με αντιμετώπιση προβλημάτων που προκύπτουν θέλουμε δεν θέλουμε στα φυσικά συστήματα που προσπαθούμε να διατηρήσουμε.τελειώνοντας θεωρώ ότι άθελα μας λέγοντας αόριστα η μη αποδείξιμα πράγματα μπερδεύουμε και δεν βοηθάμε κανέναν που είναι εδώ και ζητά την βοήθεια/γνώμη για κάποιο θέμα.φιλικά κωστας :D

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ!αλλά για κάποια συγκεκριμένα προϊόντα η ασθένειες δεν θα πρέπει να αιωρούνται διάφορες θεωρίες αλλά αποδεδειγμένες εμπειρικά και επιστημονικά-τεχνικά προτάσεις.αυτό βοηθάει τον καθένα από εμάς χομπιστες ως προς την βελτίωση συστημάτων με τεχνικά μέσα η με αντιμετώπιση προβλημάτων που προκύπτουν θέλουμε δεν θέλουμε στα φυσικά συστήματα που προσπαθούμε να διατηρήσουμε.τελειώνοντας θεωρώ ότι άθελα μας λέγοντας αόριστα η μη αποδείξιμα πράγματα μπερδεύουμε και δεν βοηθάμε κανέναν που είναι εδώ και ζητά την βοήθεια/γνώμη για κάποιο θέμα.φιλικά κωστας :D

Μαζί σου κι εγώ αλλά... το αποδεδειγμένο επιστημονικά και τεχνικά είναι η 5W UV στα 200lt ? Επέτρεψέ μου, τουλάχιστον εμπειρικά ,μιας και έχω 8 ενυδρεία με δίσκους -μαζί με τις γεννήστρες- και έχω δοκιμάσει κάθε δυνατή και αδύνατη θεραπεία και τεχνική, να μπορώ να εκφέρω αντίθετη γνώμη (χωρίς να κατηγορηθώ για παραπλάνηση του αθώου χομπίστα) .Το ότι σε εσένα ,νομίζεις ,ότι έκανε δουλειά δεν αποτελεί τεκμιρίωση.Η αντίθετη γνώμη πολλών άλλων που ασχολούνται με το χόμπυ ,ακόμα και επαγγελματιών, τουλάχιστον εμπειρικά τεκμιριωμένη ,είναι.Σε αντίθετη περίπτωση έχει βρεθεί η ,εύκολη και οικονομική,λύση σε ένα από τα πιο συζητημένα προβλήματα (αν κι όχι τόσο σημαντικό) της ενυδριακής κοινότητας.Τελειώνοντας θεωρώ ότι βάζοντας κάποιους προβληματισμούς αποτρέπουμε τους άλλους από περιττές αγορές και άσκοπες δαπάνες.Ακόμα πιο φιλικά Δημήτρης :thumbup:

ΥΓ αν ασχοληθείτε(-στε) με δίσκους η προτεραιότητα είναι ο ΔΙΣΚΟΣ όσο "σοβαρή" κι αν είναι η bga

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε :D δεν θα μπω στο "τρυπακι" της αντιπαράθεσης για τέτοιο θέμα, πρώτον γιατί είμαι και κάποιας ηλικίας και δεύτερων δεν είναι του χαρακτήρα μου.θα ήθελα όμως με την ευκαιρία να σου πω ότι υπάρχουν αρκετοί χομπιστες που χρησιμοποιούν την ίδια λάμπα που έγινε ο λόγος στα ίδια λίτρα και κατά κόρων δεν είναι δυσαρεστημένοι αφού σε τέτοια περίπτωση θα είχαμε και αρκετές αναφορές στο forum.τώρα αν νομίζεις ότι έχεις δίκιο με αυτά που μου ανέφερες περί uv έμενα προσωπικά δεν με επεισες"αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν είναι σεβαστή η άποψή σου"όσο για το αν είναι να ασχολειθω καλύτερα με τον δίσκο όπως είπες και όχι με την bga μάλλον είναι τουλάχιστον απαράδεκτο αφού προσπαθείς σε μέλος να στερήσεις το δικαίωμα της ερώτησης-βοήθειας σε αυτό το forum όπου πιστά συμμετέχω από το 2006.φιλικά κωστας.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας οσον αφορα στο ενυδρειο του βαζει καποιες προτεραιοτητες!!! Ο φιλος mios εχεις ως πρωτη προτεραιιοτητα την καλη διαβιωση των δισκων του ενω ο φιλος kostas disc ενδιαφερεται και για την καταπολεμηση της αλγης. Το να μπουμε σε μια τετοιου ειδους αντιπαραθεση ειναι νομιζω περιττό!!!

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η υπαρξη καποιου ειδους αλγης ή κυανοβακτηριου συνηθως ειναι αποτελεσμα καποιας ανισορροπιας στο ενυδρειο και θα πρεπει πρωτιστως να ψαχνουμε να βρουμε την αιτια εμφανησης της, παρα τον τροπο εξαληψης της!!! Κατα την προσωπικη μου γνωμη -αν και πολλοι εχουν αντιθετη αποψη- η χρηση της UV ενδεικνυται στην καταπολεμηση της αλγης και καποιων παθογονων παραγοντων. Στην προκειμενη περιπτωση για την λαμπα της Tetra θα ηθελα εντελως εμπειρικα να αναφερω οτι ειναι αποτελεσματικη σε παρα πολυ μεγαλο ποσοστο για τα λιτρα που μιλαμε. Απλα οπως και σε ολες τις UV οι λαμπτηρες θα πρεπει να αλλαζονται περιπου καθε εννια μηνες για να παραμενουν αποτελεσματικες! Αν λοιπον φιλε Κωστα δεν αλλαζεις τη λαμπα συχνα πιθανον εκει να οφειλεται και η αναπτυξη της αλγης στο ενυδρειο σου.

Οταν ξεμπερδεψεις με το προβλημα της αλγης καλο θα ηταν να ανοιξεις ενα νεο θεμα ετσι ωστε να σου κανουμε καποιες προτασεις για το ενυδρειο σου.

Τελος θα παρακαλουσα οταν υποστηριζουμε καποια αποψη να μην προσπαθουμε ντε και καλα να την περασουμε και στον αλλον. Ο ρολος μας εδω ειναι να συμβουλευουμε και οχι με το ζορι να πειθουμε..............

Φιλικα

Νινταλ

:D

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ :wootwoot: σε έχω εμπιστευθεί όλα αυτά τα χρόνια και ακολούθησα και της συμβουλές σου όταν είχα την πρώτη γέννα στο ενυδρείο με του δίσκους με αποτέλεσμα να πετύχω :D όταν ξεμπερδέψω με την bga μάλλον τείνει προς εξαφάνισή :thumbup: θα αναφέρω την όλη διαδικασία που ακολούθησα βοηθώντας έτσι και κάποιον άλλο φίλο που ενδεχόμενος να "μπλέξει".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...