Jump to content

ερωτηση!!


kostas disc

Recommended Posts

καλησπέρα :thumbupεφτασε η ώρα να αλλάξω σε ένα 200αρι λάμπες 1*30 watt plant sera t8 και 1*30 daylighit sera επίσης και 1 λάμπα uv tetra 5watt αυτά κάθε χρόνο!!το θέμα ειναι οτι εμφανίστηκε αυτή η άλγη που βλέπετε είναι από κινητό η φωτο, και δεν ξέρω γιατί εμφανίστηκε???φταίει που ακόμα δεν έχω σύνδεση την καινούργια uv???αυτά, ελπίζω να με κατατοπίσετε.σημειώνω ότι πριν από κάνα μήνα δεν την είχα την άλγη αυτή και γενικότερα ποτέ!. :buttrock:

post-1660-1219520971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φιλε μου συνηθως τις λαμπες δεν τις αλλαζουμε ταυτοχρονα και μαλλον αυτος ειναι ο λογος για την εμφανιση της αλγης. Επισης οι δισκοι δεν εχουν αναγκη πολυ φωτισμο. Εγω ομως βλεπω οτι εχεις αλλο προβλημα που δεν το εχεις μαλλον εντοπισει. Το ενυδρειο σου δεν ειναι οτι θα ηθελαν οι δισκοι σου και επισης ο ενας, ειναι σε οχι καλη κατασταση. Μηπως πρεπει κατι να κανεις γι'αυτο;;; :buttrock:^_^

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου συνηθως τις λαμπες δεν τις αλλαζουμε ταυτοχρονα και μαλλον αυτος ειναι ο λογος για την εμφανιση της αλγης. Επισης οι δισκοι δεν εχουν αναγκη πολυ φωτισμο. Εγω ομως βλεπω οτι εχεις αλλο προβλημα που δεν το εχεις μαλλον εντοπισει. Το ενυδρειο σου δεν ειναι οτι θα ηθελαν οι δισκοι σου και επισης ο ενας, ειναι σε οχι καλη κατασταση. Μηπως πρεπει κατι να κανεις γι'αυτο;;; :buttrock:^_^

συμφωνω σε όλα με τον Νίκο :rasp:

και να προσθέσω έχα χαρτονάκι(κατα προτίμηση μαύρο) πίσω για φόντο θα έδινε και σε σένα μία ευχάριστη εικόνα αλλά και στους δίσκους σου θα τους έδινε πιο ηρεμία και ασφάλεια

πάντως αυτού του είδους η άλγη δεν είναι και τόσο κακή ένδειξη για ένα ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω αλγης αλλά κυανοβακτήρια (έτσι μου φαίνονται από την φωτογραφία)

Δώσε μετρήσεις από ΝΟ3 και ΡΟ4.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, της λάμπες δεν της άλλαξα ταυτόχρονα αλλά με διαφορά 20 ημερών πρώτα έβαλα την plant sera και μετά την daylight,όσο για το αν είναι καταληλο το ενυδρείο για δίσκους θα ήθελα να το τεκμηριώσεις γιατί δεν το κατάλαβα??αν εννοείς για το φως οτι είναι αρκετό έχω προγραμματιση να βάλω vallisneria gigan.για σκιαση αν λες και για το υπόστρωμα ίσως έχεις δίκιο είναι πολλή φωτεινό και σκεφτομε να το σκουρινο.οσο για τον ενα δισκο που ειναι "κάπως"ειναι λόγο χαμηλού ph και προσπαθώ με fistamin να πάρει τα πάνω του.περιμένω παρατηρήσεις η συμβουλές :buttrock: φιλικα κωστας

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, της λάμπες δεν της άλλαξα ταυτόχρονα αλλά με διαφορά 20 ημερών πρώτα έβαλα την plant sera και μετά την daylight,όσο για το αν είναι καταληλο το ενυδρείο για δίσκους θα ήθελα να το τεκμηριώσεις γιατί δεν το κατάλαβα??αν εννοείς για το φως οτι είναι αρκετό έχω προγραμματιση να βάλω vallisneria gigan.για σκιαση αν λες και για το υπόστρωμα ίσως έχεις δίκιο είναι πολλή φωτεινό και σκεφτομε να το σκουρινο.οσο για τον ενα δισκο που ειναι "κάπως"ειναι λόγο χαμηλού ph και προσπαθώ με fistamin να πάρει τα πάνω του.περιμένω παρατηρήσεις η συμβουλές ^_^ φιλικα κωστας

Πριν γραψω οτιδηποτε αλλο και επειδη ανεφερες το χαμηλο ΡΗ σαν αιτια για οτι βλεπω στο δισκο, θα σου προτεινα να ανοιξεις ενα αλλο θεμα και να γραψεις καποιες επιπλεον πληροφοριες για το ενυδρειο σου. Εκει μπορουμε να το συζητησουμε πιο ανετα και δεν θα χαλασουμε και το εδω θεμα σου. Στην βιασυνη μου ασχοληθηκα με το ψαρι περισσοτερο και την BGA (οπως σωστα επισημανε ο Χρηστος), την εγραψα "αλγη".- :buttrock:

Οι αλλαγες στις λαμπες (οταν ειναι 2) γινονται με διαφορα εξαμηνου (περιπου) η μια απο την αλλη.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,έκανα λάθος λόγο βιασύνης και δεν επισήμανα ότι το πρόβλημα στους δίσκους πιστεύω οτι προερχόταν λόγο του ότι έκανα αλλαγές μεγάλες τώρα τελευταία με το buffer seagem και δεν προσθεσα ιχνοστοιχεία και ίσως λόγο και του απιονισμενου νερού που χρησιμοποίησα, βλέπεις και στους 2 δίσκους το πρόβλημα στα πτερύγια ,και στον ένα (θηλυκό) πιο έντονα.αν πιστεύεις οτι είναι κατι άλλο θα με βοηθούσες αφάνταστα :buttrock: οσο για της λάμπες έχεις δίκιο οτι δεν αλλαζοντε ταυτόχρονα αλλά ως προς το τόσο μεγάλο διάστημα αλλαγής 2 λαμπτήρων που αναφέρεις δεν το έχω ξανακούσει. ^_^

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,έκανα λάθος λόγο βιασύνης και δεν επισήμανα ότι το πρόβλημα στους δίσκους πιστεύω οτι προερχόταν λόγο του ότι έκανα αλλαγές μεγάλες τώρα τελευταία με το buffer seagem και δεν προσθεσα ιχνοστοιχεία και ίσως λόγο και του απιονισμενου νερού που χρησιμοποίησα, βλέπεις και στους 2 δίσκους το πρόβλημα στα πτερύγια ,και στον ένα (θηλυκό) πιο έντονα.αν πιστεύεις οτι είναι κατι άλλο θα με βοηθούσες αφάνταστα ^_^ οσο για της λάμπες έχεις δίκιο οτι δεν αλλαζοντε ταυτόχρονα αλλά ως προς το τόσο μεγάλο διάστημα αλλαγής 2 λαμπτήρων που αναφέρεις δεν το έχω ξανακούσει. :rasp:

καλό είναι όταν χρησιμοποιείς απιονισμένο νερό να προσθέτεις ηλεκτρολύτες

πχ ΑΥΤΟ

Τα buffer να τα αποφευγεις γιατί περιέχουν πάρα πολλά φωσφορικά και ίσως αυτή είναι η πηγή του προβλήματος σου...προσπάθησε να κρατάς χαμηλό το Ph με άλλον τρόπο και όχι μ'αυτον....βάλε τύρφη

ιχνοστοιχεία καλά θα κάνεις να προσθέτεις :wacko:

καλύτερα μικρές άλλαγες παρά μεγάλες...και αυτό θα βοηθούσε την κατάσταση

τί συνθήκες έχεις στο ενυδρείο σου???????? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εφ'οσον το βαζεις εδω, απανταω ..........................Μακρια οποιοδηποτε Buffer απο το ενυδρειο, οπως σου εγραψε και ο "γιαπας".- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,συμφωνω με οσα ειπατε και για το buffer ^_^ ,το θεμα ειναι με τυρφη η με διοχετευση διοξ.ανθρακα "πεφτει το ph,τουλαχιστων ετσι νομιζω στην δικια μου την περηπτωση με φιλτραρισμα τυρφης ποσο θα χρειαζοταν και καθε ποτε θα επρεπε να γινετε εως οτου κρατησω γυρω στο 6.9 με 7 το ph??? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Και με τους δυο τροπους, αλλα το βασικοτερο ειναι η σταδιακη πτωση του, για να μην γινει ζημια στα ψαρια σου (περιπου 0,2 ανα 24ωρο χονδρικα). Ειναι γραμενα αυτα που ρωτας, ριξε λοιπον μια ματια, για να μην γραφουμε για ΡΗ, σε θεμα με λαμπες.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Και με τους δυο τροπους, αλλα το βασικοτερο ειναι η σταδιακη πτωση του, για να μην γινει ζημια στα ψαρια σου (περιπου 0,2 ανα 24ωρο χονδρικα). Ειναι γραμενα αυτα που ρωτας, ριξε λοιπον μια ματια, για να μην γραφουμε για ΡΗ, σε θεμα με λαμπες.- :buttrock:

καλησπέρα,το θέμα είναι ότι με buffer είμαι ήδη στο 6.8ph για αυτό ρωτάω για να μην ξαναβάλω μήπως ξέρεις περίπου πόσο τύρφη να προσθέσω στο πιο μικρο φίλτρο που έχω όπου είναι συνδεδεμένη η uv ένα sera900. :rasp: οσο για το θέμα είναι το κυανοβακτυριο που παρουσιάστηκε το οποίο ίσως κατά την άποψη μου είναι και λόγω φωσφορικών στο ενυδρείο!! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τι μαρκα τυρφη θα βαλεις.Παιζει ρολο πιστεψε με.Στο περιπου για 200λιτρα που ειναι το ενυδρειο αν τα λεω σωστα βαλε λιγοτερο απο το μιση συσκευασια που θα παρεις και βλεπεις αν σε ενα 24ωρο δεν εχει φτασει το ph εκει που θες βαζεις λιγο ακομα και βρισκεις μονος σου ποση ακριβως ποσοτητα θελει το ενυδρειο.Ειναι χιλιες φορες καλυτερα αυτο που σου λεω απο το να βαλεις πολυ και να σοτυ παισει πολυ το ph σε ενα 24ωρο.Καλη συνεχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά αποτελέσματα, καθώς επίσης και αρκετή ασφάλεια μέχρι να βρεις τις κατάλληλες ποσότητες, θα έχεις εάν κάνεις την χρήση της τύρφης κατά την προετοιμασία του νερού σου.

Βάζοντας μία αρχική ποσότητα τύρφης στον κάδο που προετοιμάζεις το νερο σου και πέρνοντας τις μετρήσεις σου ανά μέρα, μπορείς να κανεις τις απαιτούμενες μεταβολές στο Ph έχοντας και την απαραίτητη ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,και ευχαριστώ για της χρήσιμες πληροφορίες το ενυδρείο ειναι 200λιτρα καθαρό λόγο υποστρώματος και λοιπά 170 περίπου έχω και κάτι ρίζες που της έχω βγάλει για καθαρισμό!!κάθε 15 μέρες κάνω αλλαγή 50 λίτρα σε ενα κουβά που έχω για αυτή την δουλεία.ρωτάω για την ποσότητα γιατί ένας φίλος φίλτραρε τύρφη σε εξωτερικό φίλτρο απευθείας στο ενυδρείο και ποτέ δεν έφτασε το 6.5ph.έβαλε μπουκάλα μανόμετρο και διοξ.άνθρακα και έτσι ξεμπέρδεψε,το θέμα είναι ότι μπουκάλα μέσα στο σπίτι μου με τέτοια πράγματα δεν θέλω για ψυχολογικούς λόγους καθαρά!αρα αν μπορείτε ¨"ιδέες ^_^ για να πετύχω το ph με τύρφη :buttrock: επίσης και ποια τύρφη να πάρω???σε 5 ημέρες έρχεται η ώρα της αλλαγής :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αν και πλέον το θέμα ξέφυγε από το αρχικό προβλημα αντιμετώπισης της BGA, θα είχε ενδιαφέρον να έκανες μια μέτρηση των φωσφορικών, γιατί λογικά μετά την χρήση του Buffer θα έχουν φτάσει στο θεό, άρα η χρήση αντιφώσφορου πιθανόν να είναι αναγκαία.

Σχετικά με το PH και την μεταβολή του, αρχικά θα πρέπει να γνωρίζεις την σκληρώτητα του νερού που χρησιμοποείς (KH και GH), (χρησιμοποείς α/ο ?), έτσι ώστε να γνωρίζεις την σχετική ευκολία της μεταβολής του PH σου, αλλωστε είναι σωστό να διατηρείς τους δίσκους σου στα σωστά επίπεδα ΚΗ (2-4) και GH (4-8).

Για παράγειγμα με ανθρακική σκληρώτητα (ΚΗ) 2 μπορείς με την χρήση τύρφης να επιτύχεις εύκολα χαμηλό PH σε τιμές ακόμα μικρότερες του 6.

Τώρα το ποιά ποσότητα τύρφης θα πρέπει να χρησιμοποίησεις και για πόσο χρονικό διάστημα κατά την προετποιμασία, επαναλαμβάνω ότι θα πρέπει να είναι αποτέλεσμα των δικών σου πειραματισμών ανάλογα με το που θέλεις να φτάσεις και με το ποιές είναι οι αρχικές συνθήκες. Απλά κράτα στο μυαλό σου ότι οποιαδήποτε σημαντική αλλαγή των συνθηκών μέσα στο ενυδρείο σου θα πρέπει να γίνεται σταδιακά και με αρκετή προσοχή.

Σχετικά με το ποιά τύρφη, υπάρχουν πολλές επιλογές, προσωπικά με αρκετά καλά αποτελέσματα έχω χρησιμοποιήσει της hobby και της ada.

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Και κατι που παρατηρησα ασχετο με το θεμα τις τυρφης αλλα θα σε συμβουλευα να κανεις αλλαγες της ταξεως του 1/3 δηλ 60 με 70 λιτρα και καθε βδομαδα οχι καθε 15μερες.Τωρα οπως ειπε και ο chchhypno ολα ειναι γυρω απο την σκληροτητα του νερου σου.Αν ειναι πολυ σκληρο το νερο σου τοτε και βεβαια δεν θα εχεις αποτελεσματα με την τυρφη.Απο σχεδον ολες τις τυρφες που κυκλοφορουν που εχω δοκιμασει θεωρω αυτη της fluval μακραν πιο δυνατη και αποτελεσματικη.Αλλα πρωτα πρεπει απ' ολα πρεπει να μετρησεις την σκληροτητα του νερου σου και μετα θα δεις τι θα κανεις με την τυρφη

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι καταρχήν έκανα κάτι ψιλοαλλαγουλες βελτίωσα λίγο το decor και προσθεσα αφού πρώτα έκανα μια αλλαγή 50 λίτρα χωρίς buffer αυτή την φορά και έβαλα τελικός στο ένα απο τα 2 εξωτερικά φίλτρα τύρφη 350 γραμμάρια,και βλέπω πως θα πάει!!επίσης θέλω να σημειώσω ότι το νερό δικτύου στην παλληνη ερχετε με ph7.5 σχεδόν και kh 10.με χρήση buffer είχα 6.8ph σχεδόν και kh 5.επίσης σχετικά με το bga η αναφορά ήταν ότι λόγο φωσφορικών συνέβη και τοποθέτησα αντιφ. seagem.φίλε pan σχετικά με της αλλαγές που ανέφερες σεβαστό αλλά σου θυμίζω ότι έτσι και με αυτές της αλλαγές διατηρώ το ενυδρείο μου 5 χρόνια περίπου και έχω καταφέρει και αναπαραγωγή των δίσκων που βλέπεις,πιστεύω ότι ο καθένας μας ακολουθεί σε αυτό το θέμα και την δικιά του συνταγή.φιλικά κωστας, σας παραθέτω και μερικές φωτο και είμαι έτοιμος να ακούσω συμβουλές :buttrock:^_^

post-1660-1219956022_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kostas disc δεν ειδα καπου ή δεν το προσεξα οτι το συστημα σου ειναι παλιο δηλ 5ετων.Νομιζα οτι ειναι σχετικα καινουργιο και για αυτο προτεινα αυτες τις αλλαγες για καλυτερα.

Παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...