Jump to content

Kαθαριστης βυθου;


sharkie

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα, εχω προβλημα μεγαλο με τις ακαθαρσιες των ψαριων μου :thumbup::blush: . Δεν προλαβαινω να βαλω σκουπα βυθου και την αλλη μερα ειναι χαλια :rolleyes::rolleyes: !!!! Μηπως γνωριζεται αν υπαρχει καποιο ψαρι βυθου που να βοηθαει τη κατασταση; :unsure::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για σου sharkie αν θελεις πες μας λιγα πραγματα για το ενυδρειο , τα ψαρια και τα φυτα σου για να μας βοηθησεις . :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω ο φίλος έχει 2 παγκάσιους.

Ψαρια που να τρώνε... ακαθαρσίες δεν υπάρχουν οπότε πρέπει να πειραματιστείς με τη ροή του φίλτρου για να τα τραβάει αν δεν θες να βάζεις τόση σκούπα, απλά πρόσεχε μην βουλώσει το φίλτρο... και με πολλά φυτά ίσως γίνει δουλειά αλλά θέλει ψάξιμο... ένα δασάκι από ταχέως αναπτυσσόμενα φυτά που με τη ροή θα κρύβονται μέσα σ' αυτό οι ακαθαρσίες και θα διαλύονται ως λίπασμα ίσως δουλέψει...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Για σου sharkie αν θελεις πες μας λιγα πραγματα για το ενυδρειο , τα ψαρια και τα φυτα σου για να μας βοηθησεις . :unsure:

Εχω ενα 400αρι με:

2 scalari

2 pangasius

2 comon pleco

5 χηρες

1 γατοψαρο ( μεχρι προτεινος ηταν 2 αλλα μαλλον εσκασε απο το πολυ φαι!!! )

1 gurami και 1 silver shark

Aκομα δεν το εχω φυτεψει, αργοτερα το εχω σκοπο..

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω ο φίλος έχει 2 παγκάσιους.

Ψαρια που να τρώνε... ακαθαρσίες δεν υπάρχουν οπότε πρέπει να πειραματιστείς με τη ροή του φίλτρου για να τα τραβάει αν δεν θες να βάζεις τόση σκούπα, απλά πρόσεχε μην βουλώσει το φίλτρο...

Τι εννοεις με την ροη του φιλτρου; πως θα γινει αυτο; Eκτος απο το εσωτερικο εχω και ενα εξωτερικο φιλτρο της eheim!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην νομιζω οτι πρεπει να αφησεις λιγοτερα ψαρια μεσα γιατι εχεις κατω απο 350 λιτρα καθαρα , καποια απο τα ψαρια σου θελουν μονα τους αυτα τα λιτρα αποφασισε ποια θα κρατησεις και καλο ειναι να βαλεις και φυτα .

Link to comment
Share on other sites

Και επεισης τα ψαρια αυτα δεν ειναι ολα συμβατα μεταξι τους , αποφασισε ποια θελεις αλλα και ποια μπορεις για το ενυδρειο αυτο να κρατησεις αρκετα θα πρεπει να τα αποχοριστεις !

Link to comment
Share on other sites

Και επεισης τα ψαρια αυτα δεν ειναι ολα συμβατα μεταξι τους , αποφασισε ποια θελεις αλλα και ποια μπορεις για το ενυδρειο αυτο να κρατησεις αρκετα θα πρεπει να τα αποχοριστεις !

Αν εξαιρεσεις τους 2 pangasius που το γνωριζω οτι πρεπει να τους αποχωριστω αλλα δεν μου παει η καρδια... με τα υπολοιπα τι γινετε, ποια πανε μαζι;

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης το οτι έσκασε απ' το φαί είναι ένα θέμα, δεν νομίζεις?...

Ναι το ξερω αλλα επειδη ειχα ενα προβλημα με τα pangasius αναγκαζομουν να ριξω περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτα τα παγκασιους μονο προβληματα ειναι!!!!! :bowdown: Πεινανε πολυ, κανουν ζημια και στην καρδια που δεν μπορει να τα αποχωριστει.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτα τα παγκασιους μονο προβληματα ειναι!!!!! :thumbup: Πεινανε πολυ, κανουν ζημια και στην καρδια που δεν μπορει να τα αποχωριστει.- :bowdown:

:bowdown::rolleyes::rolleyes::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο χιουμορ εχετε εκει στο χαιδαρι!!!

Δεν ειμαι απο το Χαιδαρι, ισως γι'αυτο. Φανταζομαι το ιδιο θα λενε και τα παγκασιους αν πλησιασεις και τα ακουσεις, γι'αυτο που τους εχεις κανει (πιθανοτατα χωρις δικη σου ευθυνη, οταν τα πηρες. Τωρα ομως ξερεις.). Νομιζω οτι με λιγο χιουμορ δεν γινεται ζημια.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε Νικο, εσυ δεν την ειχες πατησεις οταν ησουν νεος στο χομπυ? (πριν 130 χρονια :bowdown: )

Γιατι πειραζεις τα παιδια? :unsure:

Κατα τα αλλα οπως στα ειπαν πιο πανω φιλε.

Πρεπει να φροντισεις να υπαρχουν πιο λιγες ακαθαρσιες και οχι να τις καθαριζεις.

Τα common pleco και τα pangasius ειναι πρωτα στην παραγωγη τους.

Ποιο εξωτερικο εχεις, με τι υλικα και που ειναι τοποθετημενο σε σχεση με το εσωτερικο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ποιο εξωτερικο εχεις, με τι υλικα και που ειναι τοποθετημενο σε σχεση με το εσωτερικο?

Πεστου τα ντε!!!!!! :bowdown::bowdown:

εχω το eheim 2217 με υλικο κατι σαν μακαρονι της dannerle "bio filter tower xl", χωρις να εχω ανθρακα μεσα.. ειναι ακριβως απεναντι απο το μαμισιο κατα μηκος και η αποσταση του σωληνα απορροφησης απο το χαλικι μου ειναι 5 ποντους. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια σου φιλε μου ειναιο πολλα ακομη και για τα λιτρα σου...

επισης οι πλεκοστομοι βγαζουν μεγαλες ποσοτητες κοπρανων,αφου ετσι ειναι φτιαγμενοι....

μαλλον θα πρεπει να αποχωριστεις μαζι με τα παγκασιους και αυτους μαζι και να ξαναφτιαξεις απο την αρχη και σωστα τη συνθεση του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Πεστου τα ντε!!!!!! :rolleyes::thumbup:

εχω το eheim 2217 με υλικο κατι σαν μακαρονι της dannerle "bio filter tower xl", χωρις να εχω ανθρακα μεσα.. ειναι ακριβως απεναντι απο το μαμισιο κατα μηκος και η αποσταση του σωληνα απορροφησης απο το χαλικι μου ειναι 5 ποντους. :unsure:

Τι να μου πει;;; Δεν σε εβρισα, λιγο χΟΥμορ εκανα αλλα "στραβωσες". :bowdown: Δες τα παραγματα λιγο πιο "θετικα". :bowdown: Αυτο με τον ανθρακα μπορεις να το εξηγησεις, γιατι δεν καταλαβα την διευκρινηση που εκανες.- :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sharkie αυτό με τα ψάρια καθαριστές είναι μια παρεξηγημένη ιστορία... Όπως σου είπαν και πιο πάνω δεν υπάρχει ψάρι που να τρώει τις ακαθαρσίες των άλλων ψαριών... Αυτό που κάνουν τα ψάρια βυθού είναι ότι τρώνε την τροφή που μένει στο βυθό (εκεί που άλλα ψάρια δε θα την έβρισκαν και θα "σάπιζε") και έτσι δεν μένει περίσευμα τροφής που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα. Επίσης μερικά ψάρια βυθού τρώνε και την άλγη, αλλά προς Θεού κανένα δεν τρώει τις βρωμιές που παράγουν τα υπόλοιπα. Είναι ακόμα ένας "μύθος" που αναπαράγουν τα πετ σοπ... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τι να μου πει;;; Δεν σε εβρισα, λιγο χΟΥμορ εκανα αλλα "στραβωσες". :bowdown: Δες τα παραγματα λιγο πιο "θετικα". :unsure: Αυτο με τον ανθρακα μπορεις να το εξηγησεις, γιατι δεν καταλαβα την διευκρινηση που εκανες.

Τι δεν καταλαβες ακριβως; :bowdown: ενεργο ανθρακα εννοω! Τουλαχιστον ετσι μου ειπαν οι "ειδικοί" να κανω, ετσι κανω..... υαλοβαμβακας-ανθρακας- και τα σφουγγαρια του φιλτρου. Τουλαχιστον το ενα φιλτρο μου ετσι το εχω! Γιατι;;;;;;; παλι μα......ια εχω κανει;;; :rolleyes::rolleyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις οτι δεν εχεις φυτα στο ενυδρειο. Διευκρινιζεις οτι δεν εχεις στο φιλτρο ανθρακα. Αυτο μου δημιουργησε το ερωτημα ..............γιατι το αναφερεις;;;; :unsure: Σου εχουν πει οτι υπαρχει προβλημα αν εχει το φιλτρο ανθρακα;;; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις οτι δεν εχεις φυτα στο ενυδρειο. Διευκρινιζεις οτι δεν εχεις στο φιλτρο ανθρακα. Αυτο μου δημιουργησε το ερωτημα ..............γιατι το αναφερεις;;;; :bowdown: Σου εχουν πει οτι υπαρχει προβλημα αν εχει το φιλτρο ανθρακα;;; :bowdown:

Χωρις ανθρακα, ο τυπος που μου εδωσε τα "φωτα" του :blush: , χαρακτηρισε το φιλτρο ως βιολογικο!! Τι να σου πω παραπανω, εγω ασχετος ειμαι, οτι μου πουν λεω ναι!!!! :rolleyes::rolleyes::thumbup: ετσι την πατησα και τωρα εχω και 2 pangasius που μου σπανε τα νευρα σιγα σιγα!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωταει ο νικος (φαν) γιατι εβγαλες τον ανθρακα αφου αυτος ειναι ενα χημικος τροπος φιλτραρισματος και δεν ενδεικνυται μονο αν εχει φυτα το ενυδρειο.

Εσενα που δεν εχει φυτα θα ηταν ενα εξτρα υλικο και τροπος φιλτραρισματος. :unsure:

Νικ σαν την Πυθια μιλας. PYTHIAFAN :bowdown:nickemotic.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε Νικο, εσυ δεν την ειχες πατησεις οταν ησουν νεος στο χομπυ? (πριν 130 χρονια :rolleyes: )

:bowdown::bowdown::unsure::blush::thumbup::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ας επανέλθουμε γιατί το θέμα κανιβαλίζεται... :unsure: τελικά sharkie το έλυσες το πρόβλημα με τα κόπρανα των παγκάσιους?

Κάποια σκέψη για το μέλλον?...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...