Jump to content

400 λίτρα με Red Bellies


Moutralewn

Recommended Posts

Καλημέρα.

Σε λίγο καιρό (μέσα στους επόμενους 2 μήνες) θα προμηθευτώ ένα RIO 400.

Στις σκέψεις μου για το στήσιμο, κάπου ανέμεσα στην Αφρική μπήκε και η Ν. Αμερική και συγκεκριμένα τα Red Bellies τα οποία πάντα με συνάρπαζαν.

Έχω στο μυαλό μου είτε βιοτοπικό setup (λευκή άμμος, εχινόδορους και ξύλα) είτε μη-βιοτοπικό (σκούρο χαλίκι, ανουμπιες,βαλισνεριες,κερατόφυλλο και ξύλα).

Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι οι τιμές του νερού. Οι τιμές δικτύου που έχω είναι: pH 7,4 - GH 13 - KH 6.

Δεν προτίθεμαι να μπω στην διαδικασία Α/Ο κλπ.

Ό,τι κάνω με τύρφη.

Και εδώ τίθονται τα ερώτηματα...

Θα μπορέσω με τύρφη να φέρω το νερό σε επιθυμητές παραμέτρους;

Θα μπορέσω να βρω ψάρια; Έχετε κάποιο μαγαζί υπ'όψιν που να φέρνει συστηματικά; (πλην του water-inn που ξέρω ότι φέρνει κατά καιρούς).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Σε λίγο καιρό (μέσα στους επόμενους 2 μήνες) θα προμηθευτώ ένα RIO 400.

Στις σκέψεις μου για το στήσιμο, κάπου ανέμεσα στην Αφρική μπήκε και η Ν. Αμερική και συγκεκριμένα τα Red Bellies τα οποία πάντα με συνάρπαζαν.

Έχω στο μυαλό μου είτε βιοτοπικό setup (λευκή άμμος, εχινόδορους και ξύλα) είτε μη-βιοτοπικό (σκούρο χαλίκι, ανουμπιες,βαλισνεριες,κερατόφυλλο και ξύλα).

Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι οι τιμές του νερού. Οι τιμές δικτύου που έχω είναι: pH 7,4 - GH 13 - KH 6.

Δεν προτίθεμαι να μπω στην διαδικασία Α/Ο κλπ.

Ό,τι κάνω με τύρφη.

Και εδώ τίθονται τα ερώτηματα...

Θα μπορέσω με τύρφη να φέρω το νερό σε επιθυμητές παραμέτρους;

Θα μπορέσω να βρω ψάρια; Έχετε κάποιο μαγαζί υπ'όψιν που να φέρνει συστηματικά; (πλην του water-inn που ξέρω ότι φέρνει κατά καιρούς).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

400 λιτρα για πιρανχα... απλα εκπληκτικο!! γιατι σε 2 μηνες κ οχι τωρα με 100 % δωροεπιταγη?

για τις τιμες νερου με την τυρφη κατι θα κανεις.

μιλαω παντα για δοκιμασμενες λυσεις κ σε μεγαλυτερα ενυδρεια...

βεβαια σε συνδυασμο με την οσμοση θα εκανε θαυματα!

τα red belly νιωθουν το ιδιο ανετα κ σε ph 7,5 κ σε σκληροτητες (λιγο) τσιμπημενες.

αν στησεις το ενυδρειο με ριζες κ μερικες valisneries , λευκη αμμο κ μαυρο φοντο, θα ειναι παρα πολυ ομορφο κ φυσικο το αποτελεσμα κ δεν θα χρειαζεσαι κ δυνατο φωτισμο τον οποιο απεχθανονται τα πιρανχα.

για το που θα βρεις μην στεναχωριεσαι.. με π.μ. θα σε ενημερωσω οποτε χρειαστεις....

Link to comment
Share on other sites

400 λιτρα για πιρανχα... απλα εκπληκτικο!! γιατι σε 2 μηνες κ οχι τωρα με 100 % δωροεπιταγη?

Τώρα δυστυχώς δεν έχω τα 552€ που χρειάζονται.

Οπότε (όσο κι αν έχω ξενερώσει) αναγκαστικά θα πρέπει να συμβιβαστώ με 50% δωροεπιταγή

για τις τιμες νερου με την τυρφη κατι θα κανεις.

μιλαω παντα για δοκιμασμενες λυσεις κ σε μεγαλυτερα ενυδρεια...

βεβαια σε συνδυασμο με την οσμοση θα εκανε θαυματα!

Για πες περισσότερα για αυτές τις δοκιμασμένες λύσεις;

Θα χρειάζεται το νερό προετοιμασία με τύρφη εκτός ενυδρείου και κατόπιν να μπει ή απλά με τύρφη στο φίλτρο βάζουμε νερό δικτύου και η τύρφη το "φτιάχνει";

Ρωτώ μιας και οι μεταβολές σε pH και σκληρότητες μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια.

τα red belly νιωθουν το ιδιο ανετα κ σε ph 7,5 κ σε σκληροτητες (λιγο) τσιμπημενες.

Δηλαδή οι τιμές δικτύου μου μπορεί να θεωρηθούν αποδεκτές; (ίσως με λίγο χαμηλότερο GH)

αν στησεις το ενυδρειο με ριζες κ μερικες valisneries , λευκη αμμο κ μαυρο φοντο, θα ειναι παρα πολυ ομορφο κ φυσικο το αποτελεσμα κ δεν θα χρειαζεσαι κ δυνατο φωτισμο τον οποιο απεχθανονται τα πιρανχα.

Κάπως έτσι το σκέφτομαι

για το που θα βρεις μην στεναχωριεσαι.. με π.μ. θα σε ενημερωσω οποτε χρειαστεις....

Καλό αυτό. Ευχαριστώ. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι προετοιμασια νερου σε μια πλαστικη δεξαμενη (υπαρχουν πολλες κ φθηνες), κ απο εκει με μια αντλια 20ευρω στελνεις το νερο στο ενυδρειο.

(τυρφη και λιγο οσμοση(αν το αποφασισεις)).

απο εκει κ περα μπορεις να βαλεις τυρφη στο φιλτρο.

θα εχεις καποιες διακυμανσεις αλλα θα ειναι μικρες.

απο προσωπικη εμπειρια κ κυριως τα πρωτα χρονια απειριας κατεληξα στα εξης συμπερασματα:

1)τα ψαρια δεν καταλαβαινουν τιποτα απο συνθηκες νερου σαν αυτες που εχεις. απλα εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο κ κατι τετοιο ψαχνουμε βεβαια για τα ψαρια μας, οσο αυτο ειναι εφικτο.

2) πιο πολυ θα τα επιρρεασει ο σωστος αριθμος ψαριων κ το σωστο στησιμο του ενυδρειου(ξυλα , φωτισμος κ λοιπη διακοσμηση) παρα η ποιοτητα νερου. βεβαια να μην το παρακανουμε...

3)ειναι πολυ ανθεκτικα στις ασθενειες κ το ανοσοποιητικο τους συστημα ειναι απο τη φυση του πολυ δυνατο. (πρεπει να κανεις πατατα για να αρρωστησουν)

συμπερασμα: εισαι σε καλο δρομο. με μερικες μικρες βελτιωσης θα εισαι αψογος. δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος που να μπορει να σε αποτρεψει! αντε με το καλο κ περιμενουμε φωτο :unsure:

κ οτι χρειαστεις ρωτα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τα παραπανω σου τα γραφει καποιος που εχει ασχοληθει πολυ με το ειδος.

δεν μιλαω μονο για δικα μου ενυδρεια.

εχω κανει πολλους πλεον φιλους να ασχοληθουν κ κανενας δεν το μετανιωσε ουτε ειχε απωλειες

(καποιες που αναφερθηκαν αφορουσαν κυριως πολλα ψαρια για λιγα λιτρα ή λιγοτερο απο τρια ψαρια)

βλεπω συχνα τα ψαρια κ δεν μπορω να πω οτι διακρινω αλλαγη στη συμπεριφορα ή στους χρωματισμους.

λεω αυτα που εχω δει κ οχι κατι που εχω ακουσει.

ας μας επιβεβαιωσουν κ καποιοι αλλοι... Μακη ακους?

Link to comment
Share on other sites

παρε κ ενα βιντεακι να στανιαρεις!!!

βεβαια αυτος το παρακανε λιγο :unsure:

ψαχνοντας μπορεις να βρεις καποιο ενυδρειο με διακοσμηση στο στυλ που σου ταιριαζει!

ειναι καλο να περνουμε ιδεες κ να εχουμε κ ενα πλανο γιαυτο που θελουμε να πετυχουμε!

Link to comment
Share on other sites

τα παραπανω σου τα γραφει καποιος που εχει ασχοληθει πολυ με το ειδος.

δεν μιλαω μονο για δικα μου ενυδρεια.

εχω κανει πολλους πλεον φιλους να ασχοληθουν κ κανενας δεν το μετανιωσε ουτε ειχε απωλειες

(καποιες που αναφερθηκαν αφορουσαν κυριως πολλα ψαρια για λιγα λιτρα ή λιγοτερο απο τρια ψαρια)

βλεπω συχνα τα ψαρια κ δεν μπορω να πω οτι διακρινω αλλαγη στη συμπεριφορα ή στους χρωματισμους.

λεω αυτα που εχω δει κ οχι κατι που εχω ακουσει.

ας μας επιβεβαιωσουν κ καποιοι αλλοι... Μακη ακους?

Βλέποντας το ενυδρεία που διατηρείς και το γεγονός ότι είσαι mod στην κατηγορία αυτή, νομίζω αρκεί.

το καλυτερο ειναι προετοιμασια νερου σε μια πλαστικη δεξαμενη (υπαρχουν πολλες κ φθηνες), κ απο εκει με μια αντλια 20ευρω στελνεις το νερο στο ενυδρειο.

(τυρφη και λιγο οσμοση(αν το αποφασισεις)).

απο εκει κ περα μπορεις να βαλεις τυρφη στο φιλτρο.

θα εχεις καποιες διακυμανσεις αλλα θα ειναι μικρες.

απο προσωπικη εμπειρια κ κυριως τα πρωτα χρονια απειριας κατεληξα στα εξης συμπερασματα:

1)τα ψαρια δεν καταλαβαινουν τιποτα απο συνθηκες νερου σαν αυτες που εχεις. απλα εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο κ κατι τετοιο ψαχνουμε βεβαια για τα ψαρια μας, οσο αυτο ειναι εφικτο.

2) πιο πολυ θα τα επιρρεασει ο σωστος αριθμος ψαριων κ το σωστο στησιμο του ενυδρειου(ξυλα , φωτισμος κ λοιπη διακοσμηση) παρα η ποιοτητα νερου. βεβαια να μην το παρακανουμε...

3)ειναι πολυ ανθεκτικα στις ασθενειες κ το ανοσοποιητικο τους συστημα ειναι απο τη φυση του πολυ δυνατο. (πρεπει να κανεις πατατα για να αρρωστησουν)

συμπερασμα: εισαι σε καλο δρομο. με μερικες μικρες βελτιωσης θα εισαι αψογος. δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος που να μπορει να σε αποτρεψει! αντε με το καλο κ περιμενουμε φωτο :unsure:

κ οτι χρειαστεις ρωτα :bowdown:

Λέγοντας προετοιμασία, μέσα σε πλαστική "δεξαμενή" εννοείς νερό δικτύου με τύρφη και κυλοφορητή, να δουλέψει κάνα 24ωρο, να μαλακώσει τονερό και μετά μέσα;....

...ή εννοείς νερό δικτύου με αντιχλώρια, σωστή θερμοκρασία κλπ (χωρίς τύρφη κλπ) και κατόπιν μέσα στο ενυδρείο;;

Για το σωστό στήσιμο, δεν το συζητώ. Θα στηθεί με κύριο και μόνο γνώμονα τις ανάγκες των ψαριών. Σε 400 λίτρα θεωρώ ότι 5 ψάρια θα είναι καλά έτσι; Ποιός είναι ο ιδανικός αριθμός κατά την εμπειρία σου;

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το ενυδρεία που διατηρείς και το γεγονός ότι είσαι mod στην κατηγορία αυτή, νομίζω αρκεί.

Λέγοντας προετοιμασία, μέσα σε πλαστική "δεξαμενή" εννοείς νερό δικτύου με τύρφη και κυλοφορητή, να δουλέψει κάνα 24ωρο, να μαλακώσει τονερό και μετά μέσα;....

...ή εννοείς νερό δικτύου με αντιχλώρια, σωστή θερμοκρασία κλπ (χωρίς τύρφη κλπ) και κατόπιν μέσα στο ενυδρείο;;

Για το σωστό στήσιμο, δεν το συζητώ. Θα στηθεί με κύριο και μόνο γνώμονα τις ανάγκες των ψαριών. Σε 400 λίτρα θεωρώ ότι 5 ψάρια θα είναι καλά έτσι; Ποιός είναι ο ιδανικός αριθμός κατά την εμπειρία σου;

μπορεις να ξεκινησεις με 10-15 μικρα με την προοπτικη οτι οσο θα μεγαλωνουν θα βγαζεις (χαριζεις ή πουλας) μερικα για να μην εχεις προβλημα. ισως κ να εχεις κ καποια απωλια σε μικρη ηλικια αν καποιο βγει πιο αδυναμο... αυτα συμβαινουν συνηθως αν δεν εχουν ολα το ιδιο μεγεθος.

αλλιως 5-6 ψαρια ειναι το ιδανικο για τα λιτρα σου. το καθε ενηλικο ατομο θελει περιπου 70-80 λιτρα κ φυσικα μεγαλο ενυδρειο 300-400+...

εννοω νερό δικτύου με αντιχλώριο, σωστή θερμοκρασία κ τυρφη για 4-5 μερες με κυκλοφωρητη και κατόπιν μέσα στο ενυδρείο. αυτο ειναι το ιδανικο. αλλα δεν ειναι ολα τοσο απαραιτητα.

για παραδειγμα: πες πως εχεις 100 λιτρα νερου το οποιο θα εχει θερμοκρασια 24 κ θα προετοιμαζεται στη δεξαμενη με αεραντλια για 4-5 μερες.

1)δεν χρειαζεσαι αντιχλωριο γιατι εξατμιζεται

2)δεν χρειαζεσαι θερμοστατη, γιατι η θερμοκρασια του ενυδρειου αν ειναι 27 περιπου δεν θα επιρρεαστει σχεδον καθολου αφου το νερο που θα εχει 24 θα μπαινει με αργο ρυθμο στο ενυδρειο..

ειπαμε καποια πραγματα ειναι προαιρετικα.

αλλοι δεν κανουν ουτε τα απαραιτητα κ δεν ειχαν ποτε προβλημα, απλα παλι επαναλαμβανω εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο Αντώνης είναι. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα παρόλο που δεν είμαι καλά στα λίτρα. Και εγώ τώρα πάω για πιο μεγάλο ενυδρείο. Το μόνο που δεν πρέπει να σε ανυσηχεί είναι η ποιότητα του νερού. Θέλουν μεγάλη, πολύ μεγάλη κυκλοφορία, έτσι ώστε να έχουν καθαρό νεράκι. Από τότε που έβαλα το εξωτερικό 2213 μαζί με το υπάρχον εσωτερικό αναβαθμισμένο(1000λ/ω) πετάνε. Βάλε άμμο, μαύρο χαρτόνι, πολλά ξύλα.λίγα εύκολα φυτά,χαμηλό φωτισμό και θα είσαι άψογος. Όσο για αρρώστιες, πολύ σπάνιο. Εμένα στα νιάτα τους έφαγαν το ένα (περίπου το 1/4 του ψαριού) και αφού το πρόλαβα και το απομάκρυνα, αν το δεις τώρα είναι καλύτερο από τα άλλα.

ΦΙΛΙΚΑ - ΜΑΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

1)δεν χρειαζεσαι αντιχλωριο γιατι εξατμιζεται

Χρειαζεται για τις χλωραμινες.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, πολύ ενθαρυντικά μου τα λέτε κάτι που με χαροποιεί.

Η αλήθεια είναι ότι τέτοια πράγματα διάβασα και σε ξένα fora αλλά επειδή στο εξωτερικό κάνουν πράγματα και θάματα (π.χ. Malawi setup με 30 ψάρια σε 300 λίτρα, όλα αρσενικά - 180 λίτρα με 2 είδη Tropheus απο Tanganyika κλπ) δεν τους πολύ εμπιστευόμουν.

Μάλλον προς τα εκεί θα πάω.

Θα ρίξω κι άλλο διάβασμα για το είδος και σε λίγο καιρό θα πάω για ψώνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ο κύβος ερίφθη....

Κατέφθασε την Δευτέρα...

pa210010.jpg

...και αναπάυτηκε στο μπαλκόνι.

Η βάση σε χρώμα κερασιάς (για να ταιρίαζει με τα υπόλοιπα έπιπλα) είναι έτοιμη...

pa210015.jpg

Κατασκευάστηκε απο ξύλο πάχους 2,5 εκ με 4 πόρτες και 4 "κόντρες" (κάθετα ξύλα)...

pa210012.jpg

Σε όλα τα σημεία επάφης των ξύλων τοποθετήθηκαν απο 2 μεταλλικές βιδωτές γωνιές...

pa210013.jpg

Στο κάτω μέρος της βάσης τοποθετήθηκε 2ο κομμάτι ξύλου πάχους επίσης 2,5 εκ για μεγαλύτερη αντοχή, λίγο πιο πίσω απο το 1ο κομμάτι χάριν αισθητικής...

pa210014.jpg

Να σημειώσω ότι η βάση του έπιπλου έγινε απο μονοκόμματα φύλλα ξύλου για καλύτερη κατανομή βάρους.

...ανοίχθηκαν 2 τρύπες μεγέθους 25x40 (με την χρήση σέγας), μία σε κάθε μεριά του επίπλου για σωλήνες φίλτρων, καλώδια κλπ.

Η 2η τρύπα (δεξιά) υπολογίστηκε να βρίσκεται κοντά στην πρίζα που θα τοποθετηθεί το πολύμπριζο το οποίο θα στερεωθεί μέσα στο ντουλάπι.

pa220010.jpg pa220011.jpg

(δεν έχω χέρι αλφάδι όπως βλέπετε αλλά την δουλειά τους την κάνουν :chair: )

...κατόπιν τοποθετήθηκε το έπιπλο στην θέση του και το ενυδρείο απο πάνω.

pa220012.jpg pa220013.jpg

(Σε 2ο πλάνο η παρουσίαση της Werder πριν τον αγώνα με τον βάζελο :chair: )

Υπάρχει σκέψη για να αντικατασταθεί το ήδη υπάρχον έπιπλο της τηλεόρασης με νέο που θα σχεδιαστεί-κατασκευαστεί με σκοπό να ταιρίαζει καλύτερα με το έπιπλο του ενυδρείου. Προς το παρόν προέχει το στήσιμο του ενυδρείου.

Η συνέχεια απο αύριο που θα προμηθευτώ τα απαραίτητα για να αρχίσω στήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ελα πάμε γερά. :chair:

Μπράβο Ιάσωνα .Να δούμε φωτό να γεμίζει νερό. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ζηλεύω. Φαντάζομαι τα αστέρια μου σε αυτό το ενυδρεία και τρελαίνομαι. Ένα θα σου πω. Στρώσιμο και βουρ για μια 10άδα μικρά. θα σε εκπλήξει η συμπεριφορά τους όσο θα μεγαλώνουν.

ΦΙΛΙΚΑ - ΜΑΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΔΟΤΗ!! :chair::wootwoot::wootwoot:

καλοριζικο και απο δω φιλε...αντε να το φτιαξεις οπως το σκεφτεσαι να το θαυμασουμε και μεις απο κοντα.. :):chair:

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

...επιφυλλάσομαι για συνέχεια στησίματος, παίδες

..κρατήστε τα μπράβο για την παρουσίαση. Τότε θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος. Πάντως καλά πάμε.

@Giannis-Tanganyikos: Αφου ξέρεις,ρε ρεμάλι ότι δεν αφήνω την Αφρική με τίποτα. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε μου που το λέω αλλα θα την αφήσει τη Αφρική. Μόλις βάλει τα τερατάκια στο 400άρι και δει πως είναι το έργο, μετά σε καθε ένα από τα ωραιότατα μαλάουι που έχει θα βάλει μέσα από ένα απίστευτο serrasalmus και θα είνα κουφέτο. χι χι χι

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, πολύ σίγουρο στα λεγόμενά του το βλέπω τον sofiano.

Λες να παίξει τίποτα τέτοιο;; :chair:

Θα δείξει, αν και δεν το πιστεύω.

Μέχρι στιγμής πιστεύω ότι ο χαρακτήρας των αφρικανών δεν υπάρχει πουθενά!!

...και αυτός ήταν ένας απο τους λόγους που αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι άλλο, κατά τα φαινόμενα, πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

...Δεν προτίθεμαι να μπω στην διαδικασία Α/Ο κλπ.

Ό,τι κάνω με τύρφη....

Μπορω να ρωτησω γιατι οχι?

Μηπως δεν ξερεις τις "διαδικασιες" καλα πριν επιλεξεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτησω γιατι οχι?

Μηπως δεν ξερεις τις "διαδικασιες" καλα πριν επιλεξεις?

Τί εννοείς, αν ξέρω τις διαδικασίες;

Την παρόυσα στιγμή δεν προτίθεμαι για Α/Ο αρχικά λόγω χρημάτων (μιας και αν πάρω κάτι, θέλω να είναι κάτι καλό και δοκιμασμένο) και κατά 2ον λόγω του ότι θέλω να δοκιμάσω την προετοιμασία του νερού με εναλακτικούς τρόπους (κυρίως για απόκτηση εμπειρίας και γνώσεων).

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωταω για τις "διαδικασιες" γιατι ετσι θα καταλαβω αν ξερεις τι εξοπλισμος χρειαζεται για την καθε περιπτωση ωστε να κρινεις πιο σωστα τι σε συμφερει.

Μην νομιζει οτι η τυρφη ειναι κι αυτη φτηνη.

Κανει 5-6 ευρω το λιτρο (εκτος κι αν παρεις μεγαλη ποσοτητα που μπορει να πεσει η τιμη ιδιως αν ειναι ομαδικη αγορα).

Υπολογισε οτι θες 300ml περιπου (αναλογα την ποιοτητα) για μιση μοναδα κατω το pH στα 100 λιτρα νερο και καθε 20-30 μερες πεταμα (στις γλαστρες σου) και αλλαγη με φρεσκια.

Αυτο μπορει να γινεται σε ξεχωριστο εξωτερικο (εχεις?) φιλτρακι στο ενυδρειο ή στο φιλτρο που ηδη υπαρχει στο ενυδρειο αν υπαρχει χωρος (δυσκολο) αν και δεν ενδεικνυται γιατι θα το ανοιγεις συχνα και δεν πρεπει να ανταρασεις τις ισορροπιες της βιολογιας χωρις λογο.

Οταν αλλαζεις ομως νερο και βαση της σταθεροτητας των συνθηκων που πρεπει να υπαρχουν θα πρεπει να το προετοιμαζεις κι αυτο σε βαρελι (εχεις? 17-20€ για ενα 60 λιτρων σαν του λινκ) που χωραει ολα τα λιτρα της αλλαγης με τυρφη και φιλτρο που θα μπαινει η τυρφη (κι αλλο φιλτρο κι αλλη τυρφη).

Βαλε και μια αντλια για να σηκωνει το νερο στο ενυδρειο απο το βαρελι (28-30€)

Σωληνες.

Ρευμα για τα φιλτρα.

Ισως ειναι προτιμοτερο να γινεται η χρηση της τυρφης μονο στο βαρελι after all.

Πριν 1-2-χρονια η ΑΟ ηταν "απλησιαστη".

Πηρα ομως πριν 3 μηνες μια τριων σταδιων 190 λιτρα/ημερα με 60€ κομπλε με τα μεταφορικα απο ebay και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος (βγαζει 6,5 λιτρα την ωρα με 4 TDS, 0 kH, 0 gH)

Θελεις ακομα ενα βαρελι να μαζευεις το νερο, και την αντλια με ενα σωληνα για να το ανεβαζεις.

Μπορεις να κανεις μιξη με νερο βρυσης για να εχεις τους ηλεκτρολυτες και τα ιχνοστοιχεια που χρεαζονται και να ανεβαινουν οι σκληροτητες στην επιθυμητη τιμη ή να κανεις 100% αλλαγη με ΑΟ και να προσθετεις εσυ ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια για ακριβεια στις τιμες αφου το νερο της βρυσης δεν ειναι παντα ιδιο και πρεπει να μετρα συνεχεια για σιγουρια.

Επισης ενα TDS meter για να μετρας το νερο της AO (με 15€ απο ebay)

Μςγαλυτερη καταναλωση νερου (για καθε 2 λιτρα "καθαρο" νερο πεταω 5 λιτρα, ευτυχως εχω πολλα φυτα και δεν παει χαμενο αφου ποτιζω με αυτο, ή πλενω βεραντα κλπ)

http://cgi.ebay.co.uk/MWS-AQUARIUM-REVERSE...1742.m153.l1262

http://cgi.ebay.co.uk/TDS-Meter-Reverse-Os...1QQcmdZViewItem

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/c10...0compact%201000

Μηπως να το ξανακοιταξεις το θεμα?

Αν και στο τελος θα χρησιμοποιησεις και τα δυο :chair:

Με τυρφη ξεκινησα και γω και τωρα βαζω και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη μου για την προετοιμασία είναι να ετοιμάζω το νερό σε δοχείο με τύρφη και εναλλακτικά απιονισμένο νερό.

Με χρήση κυκλοφορητή και πατέντα με μπουκάλι αναψυκτικού το οποίο θα έχει κάλτσα με τύρφη. Κόψιμο του πάτου ενός μπουκαλιού αναψυκτικού και προσθήκη κάλτσας με τύρφη. Κατόπιν με την χρήση σωλήνα θα ενώνεται το στόμιο του μπουκαλιού μα την είσοδο του κυκλοφορητή. Έτσι το νερό θα εισέρχεται στον κυκλοφορητή αφού έχει φιλτραριστεί απο την την τύρφη. Το παραπάνω θα μπορεί να γίνεται και με την χρήση κάποιου εξτρά φίλτρου (όχι απαραίτητα εξωτερικού).

Θα δουλεύει έτσι για 1-2 ημέρες μέχρι να φτάσει το νερό στα επιθυμητά επίπεδα.Όλα τα πραπάνω που ανέφερα υπάρχουν ήδη (κάδος προετοιμασίας, κυκλοφορητής, τύρφη κλπ)

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι ξεκίνησαν με τύρφη και μετά κατέληξαν να χρησιμοποιούν καί τα 2 παράλληλα (Α/Ο + τύρφη). Θα δείξει.

Πάντως αν μιλάμε για τόσο χαμηλές τιμές για συσκευή Α/Ο, μου φαίνεται θα πάρω γρηγορότερα απο ότι περίμενα. Βέβαια, με προβληματίζει λίγο το κατά πόσο κάνουν αυτά που προσφέρουν σε αυτά τα χρήματα(π.χ. 60€). Αλλά για να μου λες ότι είσα απολύτως ευχαριστημένος πάει να πει ότι αξίζει.

Εσυ ποιά έχεις; Αυτήν του link που παραθέτεις;

Ένα άλλο που είχα σκεφτεί είναι η προσθήκη συστήματος CO2 αποκλειστικά και μόνο για αυτό τον σκοπό αλλά απ'την μία δεν ξέρω κατά πόσο κάνει μόνο για αυτόν τον σκοπό, κατά πόσο ακριβότερα ή φθηνότερα έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

..Με χρήση κυκλοφορητή και πατέντα με μπουκάλι αναψυκτικού.....

....Εσυ ποιά έχεις; Αυτήν του link που παραθέτεις;....

.... Ένα άλλο που είχα σκεφτεί είναι η προσθήκη συστήματος CO2 αποκλειστικά και μόνο για αυτό τον σκοπό αλλά απ'την μία δεν ξέρω κατά πόσο κάνει μόνο για αυτόν τον σκοπό, κατά πόσο ακριβότερα ή φθηνότερα έρχεται.

Αν μπορει καποιος να κανει πατεντες και να λειτουργουν ακομα καλυτερα.

(εγω εχω βαλει το εσωτερικο φιλτρο μεσα στο βαρελι, που ξηλωσα απο το ενυδρειο :chair: )

Ναι αυτη του λινκ εχω.

Το CO2 μονο για καλοφυτεμενο με δυσκολα φυτα θα το χρησιμοποιουσα.

Δεν μου αρεσει η ιδεα να ελεγχω την οξυτητα με αυτο.

Θελει και Ph controller, πολυεξοδο γενικα.

Υπαρχει και ο κινδυνος pH crash με το διοξειδιο αν δεν συμβαδιζουν αναλογικα οι τιμες pH-kH-CO2.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος να κανει πατεντες και να λειτουργουν ακομα καλυτερα.

(εγω εχω βαλει το εσωτερικο φιλτρο μεσα στο βαρελι, που ξηλωσα απο το ενυδρειο :chair: )

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι κι εγώ προκειμένου να μην χρησιμοποιώ τις πατέντες. Θα τα δοκιμάσω και τα 2 μάλλον, για να έχω σαφή εικόνα.

Το CO2 μονο για καλοφυτεμενο με δυσκολα φυτα θα το χρησιμοποιουσα.

Δεν μου αρεσει η ιδεα να ελεγχω την οξυτητα με αυτο.

Θελει και Ph controller, πολυεξοδο γενικα.

Υπαρχει και ο κινδυνος pH crash με το διοξειδιο αν δεν συμβαδιζουν αναλογικα οι τιμες pH-kH-CO2.

Να σου πω την αλήθεια, αυτό για το crash δεν το είχα σκεφτεί.

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το εν λόγω σύστημα θα είναι ακριβότερο απο την Α/Ο (συνυπολογίζοντας και την ποσότητα του χαμένου νερού, μιας και δεν έχω γλάστρες και δεν ξέρω αν θα έμπαινα στην διαδικασία να αποθηκεύω νερό σε βαρέλια για να το χρησιμοποιώ για δουλειές σπιτιού)

Link to comment
Share on other sites

...συνέχεια...

Μετά απο επίσκεψη στο water-inn και χρήση των 2/3 της δωροεπιταγής αγοράστηκαν τα απαραίτητα...

pa260011.jpg pa260010.jpg

...κατόπιν ξεκίνησαν τα "μπανιαρίσματα"...

...της άμμου... (η άμμος αγοράστηκε απο την γνωστή αλυσίδα pet-shops σε πολύ καλή τιμή, μιας και ο ΕΡΜΗΣ ήταν κλειστός)

pa260013.jpg

...και των ξύλων (καθαρίστηκαν καλά με καυτό νερό και στην συνέχεια έμειναν κάμποση ώρα επίσης σε καυτό νερό)...

pa260012.jpg

...μετά τοποθετήθηκε η άμμος μέσα στο ενυδρείο καθώς επίσης και μάυρο χαρτόνι στο πίσω μέρος...

pa260014.jpg

...και ξεκίνησε το γέμισμα.

pa260015.jpg

Μολίς τελείωσε το γέμισμα πρoστέθηκε ο κυκλοφορητής μαζί με άνθρακα και μπόλικο filter wool στο φίλτρο καθώς επίσης και 3 θερμαντήρες (Jager 300W, Juwel 200W, Juwel 300W) για την θέρμανση του νερού...

pa260016.jpg

...και αφού ζεστάθηκε και καθάρισε το νερό, έμεινε μόνο ο κύριος θερμαντήρας (Jager 300W) και προστέθηκαν στο φίλτρο έτοιμα στρωμένα υλικά.

Τέλος προστέθηκαν τα φυτά (3 εχινόδοροι) ο οποίοι βρίσκονται ακόμα στα γλαστράκια τους και περιμένουν να φυτευτούν καθώς επίσης και 9 πολύ πιτσιρίκια red bellies.

Σειρά έχουν τα ξύλα τα οποία αφού στέγνωσαν απο το μπανάκι τους κολλήθηκαν με σιλικόνη (ανά 2) προκειμένου να δημιουργηθούν μεγαλύτερα συμπλέγματα ξύλων

...έπεται η συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...