Jump to content

Φιλτρο για 600 λιτρα


sllo

Recommended Posts

Για σας παιδία.

Θα αρχίσω την κατασκευή ενός εντοιχισμένου δισκοενυδρείου δυο όψεων με διαστάσεις 1,70 χ 60 χ 60.

Τι φιλτρα να χρησιμοποιήσω;

Τη λύση sump την έχω σκεφτεί αλλά την απεριψα για διαφορους λογους. Ετσι μου μενει το canister.

Ποια μοντελα ειναι ιδανικα για τετοιο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα να την ξανασκεφτεις την λυση με σαμπ....

απιστευτος χωρος για βιολογια,αυξηση των λιτρων σου,κρυψιμο ολοκληρου του εξοπλισμου...

μονο καλα εχει νομιζω η χρηση του..

απο την αλλη θα σου βγει και οικονομικοτερο σαν λυση,αφου για την χρηση τουλαχιστον 2 εξωτερικων κανιστρων(απαραιτητο για μενα αυτο το νουμερο) το λιγοτερο που θα ξοδεψεις θα ειναι 350-400 ευρω.....

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω ι εγώ ότι η καλύτερη λύση για αυτά τα λίτρα θα ήταν το sump.

Παρόλα αυτά όμως, σε εξ. φίλτρα μπορείς να πάρεις π.χ. 2 Fluval 405. Θα έχεις συνολική κυκλοφορία 2600 λίτρα/ώρα με συνολικό όγκο φίλτρανσης 17 λίτρα.

Aν πας στην λύση eheim θα σου βγει "ο κούκος αηδόνι".

Εδώ Αθήνα, στοιχίζουν γύρω στα 160€ έκαστο (απο το γνωστό μεγάλο κατάστημα)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον klaz Νομίζω ότι για αυτό το μέγεθος ενυδρείου το sump είναι η ιδανικότερη λύση, τώρα εάν επιμένεις για εξωτερικό σε αυτά τα λίτρα εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα τίποτα λιγότερο από ΕΗΕΙΜ και ποίο συγκεκριμένα Eheim Professional II 2028 :unsure: ή αν θές κάτι ποιο οικονιμικό Eheim classic 2017.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο Klaz.

Αλλά αν προτιμάς κάνιστρα για αυτά τα λίτρα με δίσκους εναλλακτικά των παραπάνω προτάσεων θα πρότεινα να δεις και τα Eheim Classic 2250 / 2260 ή και Fluval FX5

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας ότι όλοι σας μου λέτε να βάλω sump κάνω δεύτερες σκέψεις τώρα.

Βασικά αυτό που με κάνει και δεν θέλω το sump είναι ότι δεν είμαι και πολύ καλός γνώστης αυτού του φίλτρου και το φοβάμαι.

Το κυριότερο μειονέκτημα που με κάνει να απορρίπτω το sump είναι ότι θα παράγει θόρυβο κάτι που δεν το θέλω. Μου έχει πει κάποιος φίλος ότι η εξάτμιση του νερού αυξάνετε δραματικά σε σύγκριση με το canister.

Μιας και το ενυδρείο θα είναι δυο όψεων, αν πάω για sump, τότε το μήκος του ενυδρείου θα γίνει ποιο μικρό μιας και θα πρέπει να μπει ο πύργος υπερχείλισης στο πλαϊνό του ενυδρείου. Πόσο πρέπει να είναι το μέγεθος του πύργου ( πλάτος, μήκος); Ένας πύργος υπερχείλισης θα είναι αρκετός μιας και θα είναι στο πλάι;

Ο χώρος κάτω από το ενυδρείο είναι 170χ30χ90. είναι αρκετό το πλάτος;

Αυτό είναι ένα σχέδιο κάτοψης του χώρου του ενυδρείου.

post-403-1222332796_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο μειονέκτημα που με κάνει να απορρίπτω το sump είναι ότι θα παράγει θόρυβο κάτι που δεν το θέλω. Μου έχει πει κάποιος φίλος ότι η εξάτμιση του νερού αυξάνετε δραματικά σε σύγκριση με το canister.

Ναι αλλά θα έχεις απίστευτο χώρο για βιολογικό φιλτράρισμα στην ουσία αυξάνεις τα λίτρα του ενυδρείου σου, οικονομία στο ρεύμα γιατί θα δουλεύει ένας κυκλοφορητής μόνο, ευχρηστία γιατί θα έχεις πρόσβαση στο φίλτρο και στα υλικά του πολύ εύκολα, όταν θές να προσθέσεις κάποιο υλικό, και πολλά άλλα προτερήματα που εκμηδενίζουν τον λίγο παραπάνω θόρυβο, και την αυξημένη εξάτμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα έχεις απίστευτο χώρο για βιολογικό φιλτράρισμα στην ουσία αυξάνεις τα λίτρα του ενυδρείου σου, οικονομία στο ρεύμα γιατί θα δουλεύει ένας κυκλοφορητής μόνο, ευχρηστία γιατί θα έχεις πρόσβαση στο φίλτρο και στα υλικά του πολύ εύκολα, όταν θές να προσθέσεις κάποιο υλικό, και πολλά άλλα προτερήματα που εκμηδενίζουν τον λίγο παραπάνω θόρυβο, και την αυξημένη εξάτμιση.

Συμφωνώ απολύτως.

Το sump, ουσιαστικά μόνο αυτα τα 2 μειονεκτήματα έχει. Σε σύγκριση όμως με τα πλεονεκτήματα του έναστι στα φίλτρα, "κερδίζει" πανηγυρικα.

Επίση, τα φίλτρα είναι αθόρυβα στην θεωρία.

Πρακτικά είναι να μην σου τύχει. Μου έχουν τύχει eheim αθόρυβα αλλά και eheim που κάνουν σαν τρακτέρ.

Τα fluval που δουλεύω τώρα, είναι κατά βάση αθόρυβα, αλλα΄κάποιες στιγμές, ξεκινούν τα "όργανα" και κάνουν θόρυβο για 1-2 π.χ. και μετά σταματούν.

Οπότε απο θέμα θορύβου και μόνο, δεν είναι απόλυτα σίγουρο ότι δεν θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω δυο φίλτρα canister.

Είμαι μεταξύ

Δυο Tetra ΕΧ 1200 (1200 l/h)

ή

1 Tetra ΕΧ 2400 (2400 l/h) και 1 Tetra ΕΧ 1200 (1200 l/h)

Τι λένε τα φίλτρα της Tetra? Καλά είναι; Ποια από τις ποιο πάνω επιλογές νομίζετε είναι η καλύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω δυο φίλτρα canister.

Είμαι μεταξύ

Δυο Tetra ΕΧ 1200 (1200 l/h)

ή

1 Tetra ΕΧ 2400 (2400 l/h) και 1 Tetra ΕΧ 1200 (1200 l/h)

Τι λένε τα φίλτρα της Tetra? Καλά είναι; Ποια από τις ποιο πάνω επιλογές νομίζετε είναι η καλύτερη;

Προσωπική εμπειρία απο τα φίλτρα της Tetra δεν έχω οπότε ας απαντήσει κάποιος πιο αρμόδιος.

Όσον αφορά το δίλλημα σου.......πάντα ισχύει ότι όση περισσότερη φίλτρανση τόσο καλύτερα οπότε ασυζητητι ψηφίζω το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρανση δισκοενυδρείου ---> Όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά...

Εφόσον η επιλογή σου είναι να προχωρήσεις με canisters νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να ξοδέψεις λίγο περισσότερα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Γνώμη για τα Tetra δεν έχω - αλλά όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω - τα ΕΗΕΙΜ pro 2028 είναι πολύ πολύ πολύ καλή επιλογή... :thumbup: (τουλάχιστον 2).

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να παρεις απο aquaristic. net δυο απο αυτα http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/e03...1/listtype/list

Πηρα προσφατα το αμεσως μικροτερο και θεωρω οτι η σχεση τιμης και ποιοτητας ειναι παρα πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Συφωνω οτι το eheim 2028 ειναι πολυ καλο φιλτρο αλλα μου φενεται οτι δεν θα ειναι αρκετα μονο δυο για 600L, ή κανω λαθος;

δυο JBL CristalProfi e1500 ειναι αρκετα για 600L δισκοενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι 3000λ/ω και 24 λιτρα χωρητικοτητα λιγα για 600 λιτρα τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Για φιλτρα ο γερμανος ειναι μονοδρομος (προς το παρων) αφου δεν παιζει η γνωστη δωροεπιταγη.

Αναλογα την τσεπη, η καλη και ακριβη προταση ειναι

(14,5 λιτρα χωρητικοτητα συνολο) 2 Χ 2028 κομπλε με 380€ συν μεταφορικα και 10% δωροεπιταγη δλδ 38€ να παρεις οτι αλλο θες.

Και η αλλη (φτηνη αλλα οχι ασχημη) λυση.

(17,5 λιτρα χωρητικοτητα συνολο)

2 Χ JBL CristalProfi 500 με 160€ συν μεταφορικα και να παρεις και καμια 15αρια λιτρα siporax σε σουπερ τιμη (5€ το λιτρο) να του αντικαταστησεις τα βιολογικα υλικα για πιο καλα.

συνολο 235€ συν μεταφορικα.

ΥΓ ροη σε δισκους δεν θελεις. Υλικα θελεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

JBL CristalProfi e1500

High-Tech Aquarium Filter for aquaria up to 500 l.

Complete with filtermedia and accessories.Prefilter at the top for easy cleaning!

Start button for easy water flow start.

Large filter volume: 12 l

L x W x H: 20 x 23,5 x 46 cm.

Hose connection in- and outlet: 16/22 mm

Flow rate: 1500 l/h

Power consumption: 35 W

JBL CristalProfi 500

Heavy-duty external filter for aquariums of up to 500 litres

Finish-loaded with filter masses for mechanical and biological filtration.

Capacity of filter jar: 12 l; Filter mass: 8.8 l.

Completely ready-to-connect with all hoses and fittings.

With vent for trapped air.

Three strainer elements for easy loading andbackwash of filter masses.

Head max. 180 cm. Dimensions: 190 x 190 x 420 mm

1200 l/h

23 W

Νομιζω οτι η διαφορα ειναι αισθητη.

Link to comment
Share on other sites

ποσο πολυ επηρεαζεται η ροη ενος φιλτρου οταν ενωθει μια UV sterilizer και ενα hydor external heater?

προσωπικα εγω δεν θα συνδεεα περισσοτερες απο 1 συσκευες μετα το εξωτερικο μου φιλτρο.

επισης παιζει ρολο για τη γιουβι το ποσα λιτρα την ωρα θα περνανε για να κανει σωστη δουλεια και ''΄καψιμο''.

ιδιαιτερα παντως για ενα μεγαλο φιλτρο δεν βλεπω να επηρεαζεται η ροη,αλλα θα πρεπει να σκεφτεις και το θεμα ευκολης συντηρησης,οποτε κατα τη γνωμη μου,καλυτερα να εχεις και ενα δευτερο φιλτρο και καθενα να εχει 1 εξτρα πανω του...

Link to comment
Share on other sites

2 φιλτρα θα εχω. Εχω καταληξει σε 2 JBL CristalProfi e1500.

οσο για uv, ποια κανει για 600 λιτρα και 1500 λ/ω ροή;

Link to comment
Share on other sites

2 φιλτρα θα εχω. Εχω καταληξει σε 2 JBL CristalProfi e1500.

οσο για uv, ποια κανει για 600 λιτρα και 1500 λ/ω ροή;

εκει στην κυπρο,δουλευετε πολυ την jbl που ειναι μια αρκετα καλη εταιρεια.

αντιστοιχα οπως γνωριζω και οι γιουβι της ιδιας νεταιρειας ειναι πολυ καλες.καθε λαμπα αναφερει πανω της για ποσα λιτρα την ωρα τη δινει ο κατασκευαστης.(δηλαδη ποσα λιτρα ανα ωρα πρεπει να την διαποερνουν για να δουλευει σωστα).επιλεγεις αυτην που αρμοζει στα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

2 φιλτρα θα εχω. Εχω καταληξει σε 2 JBL CristalProfi e1500.

οσο για uv, ποια κανει για 600 λιτρα και 1500 λ/ω ροή;

Γιατι θελεις να βαλεις UV;;; Σου περισσευουν χρηματα;; :thumbup: Καντα καλυτερο φιλτρο η υλικα, μη τα πετας.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θελεις να βαλεις UV;;; Σου περισσευουν χρηματα;; :thumbup: Καντα καλυτερο φιλτρο η υλικα, μη τα πετας.- :thumbup:

θες να πεις ότι η uv δεν χρησιμεύει σε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...