Jump to content

Rio 300- "skeleton Of A Bush"


Raven

Recommended Posts

Γεια σε ολους ! Θελω να παρουσιασω κι εγω το νεο μου ενυδρειο. Τρεχει απο αρχες Οκτωβριου και αν και ειναι νωρις ακομα και θα αλλαξει πολυ στην συνεχεια ,δειχνει να πηγαινει αρκετα καλα.

Μερικες πληροφοριες:

Ογκος : 260 λιτρα περιπου.

PH 6.5

Dh 9

kh 4

NH4-

NH2--

N03 15

PO4 1.2

CO2 3κιλη φιαλη,διαχυση με κυκλοφορητη 1000λιτ/ωρα, 120φυσ/λεπτο.

Υποστρωμα ecco complete και seachem flourite. Χαλικι χαλαζιακο και αμμο λευκη.

Ξυλα μαζεμενα απο την φυση ,σκελετος θαμνου.Πετρες σχιστολιθοι και βασαλτης.

Φιλτρανση απο 2 εξ φιλτρα eheim 2215 και ecco 2236

Θερμανση 300w τιτανιου.Ρυθμιστης elliwell.

Φωτισμος:234watt. Κρεμαστο φωτιστικο συστημα solar max 4X54watt grolux T5 και 18watt T8.Φωτοπεριοδος 11ωρες. Full φωτισμο τις 6ωρες.

Λιπανση: Ολη την σειρα της seachem ,προσθεση νιτρικων και φοσφωρικων 2φορες την εβδομαδα.

ΦΥΤΑ: Anubias coffeafolia,Microsorum pteropus,Ceratopteris thalictroides,Alternanthera reineckii roseafolia,Micranthemum umbrosum,Blyxa japponica, Myriophyllum tuberculatum red, Nesaea crassicaulis ,Bacopa caroliniana,Eleocharis acicularis,Cratoneuron filicinum, Fontinalis antipyretica,Cryptocoryne becketii ,Hygrophila difformis, Hygrophila siamensis, Hygrophila rosanervig, Riccardia chaaedryfolia ,Valisneria nana,Rotala nanajenshan , Ludwigia repens, Pogostemon helferi, Echinodorus tenellus, Glossostigma elatinoides, Taxiphyllum barbieri, Lomariopsis lineata pelia.

ΨΑΡΙΑ: Trigonostigma heteromorpha , Crossocheilus siamensis, Neocaridina japponica.

Συγχωρηστε μου καποιες ατελειες. Για να ολοκληρωθει το Aquascape χρειαζονται πολλες πετρες ακομα και πιστευω πως θα εχει την τελικη του εικονα σε 6-7 μηνες απο τωρα.Καθε σχολιο σας μπορει να βοηθησει σε κατι καλυτερο,γι αυτο πεστε την αποψη σας ανοιχτα. Ευχαριστω!

Black

black.jpg

221008044.jpg

Sunset

sunset.jpg

Sunrise

sunrise.jpg

221008035.jpg

Downoi

downoi.jpg

Nesaea

nesaea.jpg

Phelferi.jpg

Yamatoshrimp

yamatoshrimp.jpg

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε μου ειναι πανεμορφοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!

Η δεξια πλευρα ειναι απιστευτα ομορφη με αυτα κλαδια....

Θαυμα...

Θα πρεπει να εισαι περηφανος.....

Θα μπουν δισκοι?

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό!!!!!

Έχω τρελαθεί με το setup σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλο σαν αρχη,εγω δεν βιαζομαι για το αποτελεσμα το οποιο ακομη δεν εχει δειξει τιποτε.

οντως καλη η δεξια πλευρα αλλα θελει ακομη αρκετη δουλεια,με βασικοτερη αυτη του κρυψιματος του εξοπλισμου που ακομη ειναι εμφανεστατος...

εισαι σε πολυ καλο δρομο,αλλα θα ηθελα να το δω 1-2 μηνακια αργοτερα για να εχω καλυτερη αποψη. :chair:

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ψαρια θα μπουν +15 Rasbora ,Pseudomugil gertrudae, Iriatherina werneri, Melanotainia praecox, Celestial pearl danio, και καμια 10αρια Botia sidthimunki. Λεω να κρατηθει προς ΝΑ Ασια/Ωκεανια μερια..

Link to comment
Share on other sites

To aquascape που εχεις κανει δεν το εχω ξαναδει το θεωρω προτοτυπο το στησιμο και εχω ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ ειδικα με το χορταρακι πανω στους λεπτους κορμους..δεν το εχεις πηξει και αφηνεις χωρο στη μεση και νομιζω εχεις βαλει λιγο διαγωνια τις πυκνοφυτες περιοχες ωστε να μεγαλωνει ο χωρος..πολυ μελετημενο..τα εχει ολα και παλι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!

Ειναι το ωραιοτερο setup γλυκου νερου που θυμαμαι να εχω δει....τα εχει ολα και εχει και χωρο.......λοιπον και παλι συγχαρητηρια !!

(...βαλε κανα δισκο....θα ειναι ευτυχησμενος)

Έγινε επεξεργασία - vagosg
Link to comment
Share on other sites

Ψαρια θα μπουν +15 Rasbora ,Pseudomugil gertrudae, Iriatherina werneri, Melanotainia praecox, Celestial pearl danio, και καμια 10αρια Botia sidthimunki. Λεω να κρατηθει προς ΝΑ Ασια/Ωκεανια μερια..

Για το οπτικο αποτελεσμα δεν εχω κατι να προσθεσω απο τους υπολοιπους.

Ημουν σιγουρος ακομα και απο τοτε που μου ελεγες απο κοντα τις ιδεες που

ειχες στο μυαλο σου ακομα για το αριστουργημα.

Μονο που θα σου τονισω να προσεξεις τα μποτια.

Θα σου κανουν το βυθο ανω κατω και η χρωματικη διαφορα λευκης αμμου και χαλικιου θα γινει ενα.

Στο λεω γιατι ξερω ποσο σε ενδιαφερει.

Καλο ειναι να μην βαλεις κανενα γατοψαρο και να μεινεις μονο στις γαριδες.

Αντε και κανενα φιδακι -κουλι αν θες βαλε(Δεν θυμαμαι το λατινικο αυτη τη στιγμη sorry)

Κατα τα αλλα SUPER!!! :chair::chair::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Οι δισκοι μου αρεσουν να τους εχουν οι αλλοι. Εγω θα τους εβαζα μονο στα 600 λιτρα και πανω σε blackwater tank μονο με ριζες. :chair:

Ακομα εχει πολυ δρομο να κανει. Εχω καποιες ιδεες μεσα στο μυαλο μου αλλα το ποσο ευκολο ειναι να υλοποιηθουν, αυτο θα το δω στην πορεια. Καθε μερα μπαινω στον πειρασμο να αλλαξω κατι, αλλα συγκρατουμαι..αυτο που πρεπει να γινει τωρα ειναι να μεγαλωσουν τα φυτα και μετα να δω τι παει που. Εχω και πολλα ειδη φυτων. Καποια θα πρεπει να φυγουν εντελως.Παντως εχω παθιαστει τοσο με αυτο το ενυδρειο που η θα τα κανω μανταρα η θα το κανω διαμαντι.

Ο φιλος και δασκαλος Klaz ως γνωστης εδωσε την πιο σωστη παρατηρηση :δεν εχει τιποτα ακομα να δωσει και θελει να το δει σε 1-2μηνες. Κlaz, επειδη η γνωμη σου εχει ιδιαιτερη βαρυτητα για μενα, θα σου την ζητησω μολις ειναι ετοιμο το lay out :chair:

Φιλε Blackghost σ ευχαριστω ! εισαι σιγουρος για τα B,sidthimunki ; ειναι μικρουλια μολις 6εκ. και οι πληροφοριες μου λενε οτι ειναι φιλικα προς το aquascape και προς τους αλλους κατοικους. Εξαλλου θα μπουν ακομα πολλες πετρες και θα τους ειναι αδυνατον να αναμειξουν το υποστρωμα. Δεν ειναι δα και corydoras που ολη τους η ζωη ειναι το σκαψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω? τα εχουμε :chair:

Τωρα θελω λιγα λογια και για τις πατεντες σου :chair:

Βλεπω ψιλα δεξια σωληνα (εισοδος φιλτρου), τι κανει και γιατι το κανει ετσι?

Εξοδο βέπω μια δεξια (spraybar) και μια αριστερα (το μπαστουνι σκετο) ετσι?

Βλεπω μια αντλια απο εσωτερικο φιλτρο juwel με αλλο εξαρτημα απο κατω, ειναι για τη διαχυση, πες δυο λογια πως το κανει και τι εξαρτημα εχεις απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω? τα εχουμε :chair:

Τωρα θελω λιγα λογια και για τις πατεντες σου :chair:

Βλεπω ψιλα δεξια σωληνα (εισοδος φιλτρου), τι κανει και γιατι το κανει ετσι?

Εξοδο βέπω μια δεξια (spraybar) και μια αριστερα (το μπαστουνι σκετο) ετσι?

Βλεπω μια αντλια απο εσωτερικο φιλτρο juwel με αλλο εξαρτημα απο κατω, ειναι για τη διαχυση, πες δυο λογια πως το κανει και τι εξαρτημα εχεις απο κατω.

χαχα οχι που δεν θα ρωταγες :wootwoot: Λοιπον, για τις εισοδους-εξοδους των φιλτρων ειναι ακριβως οπως τα λες. Απλως το 2215 επειδη το ειχα στο 80αρι εχω κοντυνει το μπαστουνι της εισαγωγης και τωρα με βολευει ετσι αφου τα 2 φιλτρα τραβανε νερο απο διαφορετικα υψη νερου. Αργοτερα ισως παρω ενα καινουριο μπαστουνακι γιατι με την εξατμιση μπορει να ξενερισει..Οι εξοδοι των φιλτρων ειναι ετσι τοποθετημενες ωστε να εχω καλη κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο μιας και τα περισσοτερα ψαρια που εχω/θα βαλω προερχονται απο βιοτοπους με κινουμενα νερα. Εξαλλου και πολλα φυτα ( οπως η java fern ) βρισκουν τα ρευματα νερου ευεργετικα.Αυτη τη στιγμη εχω κυκλοφορια 2200λιτρα/ωρα (ονομαστικα) τοποθετημενη ομως με τετοιον τροπο που τα φυτα απλως κινουνται ανεπαισθητα.

Τωρα το πιο ενδιαφερον ειναι ο κυκλοφορητης της juwel. Ειχα το CO2 για διαχυση στην εισαγωγη του2236 αλλα υπηρχαν προβληματα. Μπουκωνε το φιλτρο και μειωνοταν η ροη του. Σκεφτηκα λοιπον να χρησιμοποιησω για διαχυση αυτον τον κυκλοφορητη. Κολλησα με σιλικονη στο κατω μερος του την σχαρα με το σφουγγαρακι απο ενα παλιο εσωτερικο Eheim απο την 10ετια του 80'. Εκανα μια τρυπα στο σφουγγαρι και περασα το σωληνακι του CO2 ωστε να οδηγουνται οι φυσαλιδες στην εισοδο του κυκλοφορητη. Κι ετσι εχω 3 σε 1. Τελεια διαχυση υπο μορφη ομιχλης, καλη κυκλοφορια, συν ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Απίθανο το αποτέλεσμα! Τα συγχαρητήριά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ΖΩΓΡΑΦΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα B,sidthimunki τα ειχα και εγω παλιοτερα. Οντως ειναι πανεμορφα και απο τα πλεον ησυχα.

Μονο που παραμενουν μποτια και ο μονος λογος που στο λεω ειναι για να μην ρισκαρεις ουτε μια στο εκατομυριο να σου χαλασουν αυτο τον πανεμορφο βυθο.

(Οσες πετρες και να βαλεις τα γατοψαρα παραμενουν γατοψαρα και ο βυθος ειναι το στοιχειο τους).

Κατα τα αλλα Keep Walking...!

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Blackghost. Αφου τα ειχες κατι παραπανω θα ξερεις. Θα το σκεφτω διπλα πριν βαλω τα botia.

Θα σας κρατω ενημερους με νεες φωτογραφιες απο την εξελιξη του ενυδρειου μου τους επομενους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ομορφο το ενυδρειο και ακομα ειναι στην αρχη του πολλα πολλα μπραβο σου αξιζουν

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο φιλε μου!!!!!

Συγχαρητηρια :chair:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η συνεχεια μετα απο 2μιση μηνες λειτουργιας και σιγα-σιγα το ενυδρειο παιρνει την μορφη που ειχα στο μυαλο μου απο την αρχη. Τα δυσκολα περασαν, με αλγες παραμετρους νερου CO2 κλπ και τωρα πιστευω οτι εχω βρει πλεον τις ισορροπιες και εμαθα να "διαβαζω" το συστημα μου.

Η αριστερη πλευρα ειναι φρεσκο στημενη και τα φυτα ειναι μολις 1 εβδομαδας. Πρεπει να πυκνωσει λιγο για να δειξει αυτο που πρεπει.

151208003.jpg

151208004.jpg

151208005.jpg

151208009.jpg

151208012.jpg

151208010.jpg

151208013.jpg

141208015.jpg

141208019.jpg

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...