Jump to content

Επιλογή και θέσεις φυτών


ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους.

Έφτασα στην τελική ευθεία για την φύτευση του ενυδρείου μου. Αναμένω το ΕΗΕΙΜ 2224 (το οποίο έχει κολλήσει 1 εβδομάδα στο Μπάρι λόγω της απεργίας των ναυτεμπόρων :D ), θα στρώσω και το Sera floredepot, και βουρ για τα φυτά.

Στο παρακάτω διάγραμμα αναφαίρονται τα εξής φυτά:

Π1: Bacopa caroliniana (η οποία θα κρύβει τα in και out του φίλτρου)

Π2: Ceratophyllum demersum (λόγω της πρώτης άλγης)

Π3: Hygrophila corymbosa "Siamensis 53B"

Π4: Ludwigia repens "Rubin"

M1: Cryptocoryne wendtii "brown"

M2: Anubias barteri "coffeefolia"

M3: Microsorum pteropus

M4: Riccia fluitans (πάνω σε διακοσμητικούς αμφορείς)

Μ5: Vesicularia Dubyana (πάνω σε διακοσμητική ρίζα με πλαστικά φυτά, χωρίς τα πλαστικά!)

Ε1: Anubias barteri nana

E2: Bacopa australis

C1: Eleocharis "parvula"

C2: Hemianthus callitrichoides "Cuba"

Για τάπητα δεν ξέρω ποιό από τα δύο να βάλω: C1 ή C2; Θα προτιμούσα το C2.

Αφήνω και λίγο χώρο άμμου για τα cory μου.

Κάνουν τα διακοσμητικά, θα πιάσουν επάνω τους τα φυτά ή να πάρω ρίζα και πέτρες;

Περιμένω τη βοήθειά σας, και συγγνώμη για την σπαζοκεφαλιά. :D

post-536-1140433025_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Που είναι το διάγραμμα ΟΕΟ?

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το διάγραμμα ΟΕΟ?

12216[/snapback]

Το διάγραμμα μπήκε...που είναι οι συμβουλές σας.....ΟΕΟ;;;; :D

Από λιπάσματα τί θα χρειαστώ και ανά πόσο; Ακολουθώ τις οδηγίες χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Αφού βάζεις Sera floredepot για 2,3 μήνες δεν θα χρειασθείς κανένα λίπασμα.

Τα φυτά σου θα αναπτυχθούν μια χαρά τραβώντας τα στοιχεία που θέλουν απο αυτό.

Στη συνέχεια εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε.

Υ.Γ

Χωρίς ΟΕΟ

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και χθες από κοντά τα φυτά μου φαίνονται πάρα πολλά. Για να καταφέρεις να κρατήσεις αυτό το δειγματολόγιο φυτών, θα θέλει αρκετό χρόνο και φροντίδα.

Προτείνω τα εξής:

Π1: μεγαλώνει γρήγορα και κλαδεύοντας το θα καλύψεις και το χώρο δεξιά του εκεί που είναι το Π3 τώρα.

Π2: δεν σου χρειάζεται αφού δεν θα στρώσεις από την αρχή. Στη θέση του βάλε όλο το Π3.

Ε1,Ε2: φτιάξε από μία μόνο συστάδα ή θαμνάκι με αυτά. Θα δείξουν καλύτερα.

Καλύτερα το C1 από το C2. Αντί αυτού μπορείς να δοκιμάσεις tenellus. Εξαρτάται βέβαια από πολλά, φωτισμό, παροχή Co2, με αυτά τι σκέφτεσαι να κάνεις;

O χώρος με την άμμο κάποια στιγμή θα γίνει ένα με το υπόλοιπο εκτός και αν βάλεις διαχωριστικό. Γενικώς τα κορυς πάνε καλά με το ψιλό χαλικάκι η άμμος είναι πιο πολύ για αισθητούς λόγους;

Επίσης θα ήθελα να σου προτείνω να αποφύγεις τη συμμετρία. π.χ. το ξύλο να μην είναι στο κέντρο και ακριβώς από πίσω σε ίσες αποστάσεις το Π4. Καλύτερα λίγο πιο άναρχο στήσιμο.

Για τα λιπάσματα με κάλυψε ο Βαγγέλης.

Σκέψου το και τα ξαναλέμε.

Y.Γ. Τις rubin βάλτες κάτω από λάμπα ή σε κανά παράθυρο γιατί θα χαλάσουν η απεργία φαίνεται να κρατάει :D

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα το C1 από το C2. Αντί αυτού μπορείς να δοκιμάσεις tenellus. Εξαρτάται βέβαια από πολλά, φωτισμό, παροχή Co2, με αυτά τι σκέφτεσαι να κάνεις;

12378[/snapback]

Τελικά σκέφτομαι να βάλω Eleocharis "parvula" για "χαλί". Φωτισμό έχω 2x18W/Τ8 σε 60lt καθαρό. Προς το παρόν είναι και οι 2 daylight αλλά στη μία θα βάλω μάλλον Arcadia Plant (ροζ). Όσον αφορά το CO2 ξεκινάω εν ευθέτω χρόνω DIY.

O χώρος με την άμμο κάποια στιγμή θα γίνει ένα με το υπόλοιπο εκτός και αν βάλεις διαχωριστικό. Γενικώς τα κορυς πάνε καλά με το ψιλό χαλικάκι η άμμος είναι πιο πολύ για αισθητούς λόγους;

12378[/snapback]

Διαχωριστικό πλέγμα εννοείς; Σκεφτόμουνα να κάνω συνέχεια αποψήλωση στο κομάτι αυτό (μην ξεχνάμε και αυτά που μάθαμε στο στρατό :D )

Λάθος δικό μου...θα το αφήσω σκέτο χαλικάκι εννοούσα. Πειράζει που είναι άσπρο και όχι καφέ;;; Για να δω αν είναι χαλαζιακό ρίχνω ξύδι; Τί ισχύει;

Για τα λιπάσματα με κάλυψε ο Βαγγέλης.

12378[/snapback]

Τελικά θα βάλω ταμπλέτες. Θα ήθελα στο μέλλον να μπορώ να κάνω αλλαγές στο χαλίκι-διακόσμηση χωρίς να το "καταστρέψω" με υπόστρωμα.

Y.Γ. Τις rubin βάλτες κάτω από λάμπα ή σε κανά παράθυρο γιατί θα χαλάσουν η απεργία φαίνεται να κρατάει  :D

12378[/snapback]

Τις έχω βάλει στο 60άρι να επιπλέουν. Οπότε είναι κοντά στις λάμπες. Από ό,τι έχω καταλάβει με τα ριζίδια που έχουν μπορούν και τρέφονται και χωρίς φύτεμα...σωστά;

Αφιλότιμοι ναυτεργάτες... :D

Στο συνημμένο είναι η καινούρια κατάσταση...Εγκρίνετε; Με προβληματίζει λίγο το πίσω...

Π1: Bacopa caroliniana

Π2: Hygrophila corymbosa "Siamensis 53B"

Π3: Ludwigia repens "Rubin"

M1: Cryptocoryne wendtii "brown"

M2: Anubias barteri "coffeefolia"

M3: Microsorum pteropus

M4: Riccia fluitans

Μ5: Vesicularia Dubyana

Ε1: Anubias barteri nana

E2: Bacopa australis

C1: Eleocharis "parvula"

C2: Hemianthus callitrichoides "Cuba"

post-536-1140593554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το χαλικάκι καλύτερα σκουρόχρωμο. Θα το τσεκάρεις με υδροχλωρικό οξύ από s/market. Και το ξύδι κάνει αλλά πάει καλύτερα στις φακές :D

Με τις ταμπλέτες θα είσαι μια χαρά για αρχή. Στην πορεία θα χρειαστείς ένα υγρό λιπασματακι "γενικής χρήσεως" ανάλογα με τις ανάγκες των φυτών.

Αμα βλέπεις και περνάει η εβδομάδα άλλαξε το νερό στον κουβά.

Το νέο aquascape μου φαίνεται πιο συμμαζεμένο. Βέβαια όλα αυτά είναι σχετικά και θα δεις πως θα πάει αφού φυτέψεις και πάρουν "μπροστά" τα φυτά. Μπορείς ανα πάσα στιγμή να ξυλώσεις και να ξαναφυτέψεις πολύ εύκολα όποιο φυτό θέλεις. Το πίσω μην σε προβληματίζει θα το φουντώσεις γρήγορα με τα κλαδέματα. :D

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην αλλάζω θεματική ενότητα και γίνομαι κουραστικός....

Δέχομαι κλαδέματα για τα:

1. Bacopa caroliniana

2. Hygrophila corymbosa "Siamensis 53B"

3. Cryptocoryne wendtii "brown"

4. Anubias barteri "coffeefolia"

5. Vesicularia Dubyana

6. Anubias barteri nana

7. Bacopa australis

8. Eleocharis "parvula"

σε μία ύστατη προσπάθεια να περιορίσω το budget μου και να μην εξοργίσω πολύ τη γυναίκα μου :D , γιατί τελευταία ξανοίγομαι...λέει!

Link to comment
Share on other sites

Όση και μελέτη να κάνεις εξαρχής αγαπητέ μου συνχομπίστα να σε σίγουρος ότι δεν θα σου δώσει το αποτέλεσμα που φανταζόσουν εξαρχής.

Άποψη μου είναι ότι χρειάζεται αρκετή πείρα στο φυτεμένο καθώς και πολύ καλή γνώση του κάθε φυτού.

Κάποια απο τα φυτά θα μεγαλώνουν πιο πολύ κάποια όχι και έτσι θα κάνεις πάντα αναπροσαρμογές στο τοπίο μέχρι να φτάσεις στο σημείο που θα σου αρέσει.

Εξάλου το χόμπυ αυτό προσφέρει. Συνεχής ενασχόληση, αλλιώς θα το βαριόμασταν αμέσως.

Αυτά και καλή επιτυχία σου εύχομαι !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μόλις εχθές πήρα το ΕΗΕΙΜ 2224 από aquaristic.net (παρά την απεργία των ναυτεργατών :D )

Το έθεσα σε λειτουργία χωρίς να βγάλω το ήδη υπάρχον εσωτερικό, υποθέτωντας ότι χρειάζεται στρώσιμο, έτσι δεν είναι;

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Πότε μπορώ να βγάλω το εσωτερικό;

Θα χρειαστεί να βάλω επιπλέον βακτήρια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θέλει στρώσιμο.

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο.

Το εσωτερικό αν δε σε πειράζει άστο.

Καλό κάνει παρά κακό στα σίγουρα.

Αν παρόλαυτά δεν το θες βγάλτο μετά απο κανα μήνα+ και αφού σιγουρευτείς ότι έστρωσε το μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τα υλικά του παλιού κατευθείαν στο καινούργιο και θα είσαι έτοιμος! Άλλαξε μόνο τα προφίλτρα. Τι υλικά έχει το παλιό;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τα υλικά του παλιού κατευθείαν στο καινούργιο και θα είσαι έτοιμος! Άλλαξε μόνο τα προφίλτρα. Τι υλικά έχει το παλιό;

12616[/snapback]

Στο παλιό έχω υαλοβάμβακα, μπλε σφουγγάρι, Activated Carbon, κεραμεικές μπίλιες, με την ως άνω σειρά.

Στο 2224 έχω τα media της ΕΗΕΙΜ: υαλοβάμβακας, SUBSTRATpro, μπλε σφουγγάρι, EHFImech, από πάνω προς τα κάτω.

Όλες οι θήκες των media είναι γεμάτες. Πώς να βάλω - και σε ποιά αναλογία - τα παλιά υλικά;

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις τα παλιά σφουγγάρια-μπίλιες και στο χώρο που περισσεύει όσο substratpro και efhfimech από τα καινούργια χωράει. Σταδιακά κάθε 1 μήνα θα βγάζεις ένα μέρος από τις μπίλιες και θα προσθέτεις λίγο από τα νέα υλικά. Το ίδιο θα κάνεις και με τα σφουγγάρια.

O λόγος που σου προτείνω είναι για να δουλέψει μόνο του το 2224. Μπορείς βέβαια να τα αφήσεις να δουλέψουν παράλληλα για κανένα μήνα ή και λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι αν θελεις και μια αλλη αποψη για τα φυτα που θα βαλεις στο ενυδρειο σου...

Κατα την δικη μου γνωμη καλο θα ειναι να βαλεις περισσοτερα 100% υδροβια φυτα, αυτα που εχεις διαλεξει τα περισσοτερα ειναι αμφιβια (ζουνε ομως και σε ενυδρεια).

Τα υδροβια σε σχεση με τα αμφιβια αναπτυσσονται, φωτοσυνθετουν και απορροφουν θρεπτικες υλες απο το νερο καλυτερα απο τα αμφιβια...

Εκτος απο την vesicularia d. και eleocharis (δεν ειμαι 100% σιγουρος) ολα τα αλλα ειναι αμφιβια.

Καλα και ευκολα υδροβια φυτα ειναι τα ειδη myriophyllum,ceratophyllum,egeria densa,nymphaea,cabomba,limnophilla...

Φιλικα...

Έγινε επεξεργασία - mopani
Link to comment
Share on other sites

O λόγος που σου προτείνω είναι για να δουλέψει μόνο του το 2224. Μπορείς βέβαια να τα αφήσεις να δουλέψουν παράλληλα για κανένα μήνα ή και λίγο παραπάνω.

12656[/snapback]

Καλημέρα στην παρέα.

Τελικά έβαλα τα παλιά υλικά στο 2224 και δουλεύει μόνο του από την Παρασκευή.

Έβαλα: 1 στρώση χαλίκι, μετά λατερίτη + Initial Sticks, και γέμισα με χαλίκι. Δουλεύει από την Παρασκευή και το DIY CO2 με την σκάλα της Hagen, και βγάζει σαν τρελό φυσαλίδες, μάλλον 1/sec (δεν μέτρησα), είναι φυσιολογικό; Μήπως είναι υπερβολικό το CO2 γιατί δεν είναι ακόμα πυκνοφυτεμένο; Από φόβο, έχω να δουλεύει και η αεραντλία (ρυθμισμένη μικρή ροή) γιατί είδα τα 2 gupp-άκια μου κάπως βαριά σήμερα και προς την επιφάνεια, όπως και οι αρλεκίνοι δεν ανέβηκαν το πρωί να φάνε, παρ' ότι είναι κάθε φορά οι πρώτοι και οι πιο πεινασμένοι. Να ανησυχώ ή μήπως φταίει το στρεσσάρισμα;

Οι πρώτες μετρήσεις που έκανα χθες είναι:

ph:7 (με διαβάθμιση ανά 1 της TETRA), ΝΟ2:>0.3, GH:12, KH:8 άρα και CO2:26.

1) Έχετε να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό ph meter και από πού;

2) Η Ludwigia εμφάνισε πράσινη τριχοειδή άλγη, αλλά από εχθές μέχρι σήμερα μου φάνηκε πως υποχώρησε λίγο. Τί κάνω; Αναμένω ή πέρνω μέτρα;

3) Τί ισχύει με το CO2: δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 20 ή συμβουλευόμαστε τον πίνακα;

Και για να βάλω τέλος στο μαρτύριο:

Έχω 4 cory και έναν Glyptopterichthys gibbiceps. Μπορώ να βάλω και Caridina japonica για την άλγη ή είναι πλεονασμός; Και αν ναι πόσες;

Ευχαριστώ και συγγνώμη για την κούραση :D

Κατα την δικη μου γνωμη καλο θα ειναι να βαλεις περισσοτερα 100% υδροβια φυτα, αυτα που εχεις διαλεξει τα περισσοτερα ειναι αμφιβια (ζουνε ομως και σε ενυδρεια).

Φίλε mopani η παραπάνω επιλογή έγινε με βάση τον φωτισμό μου και την επιθυμία να μην βάλω "δύσκολα" φυτά, τουλάχιστον όχι ακόμα.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν!

Αφού τα βλέπεις και δυσκολεύονται χρησιμοποίησε την αεραντλία μέχρι να πάρουν μπροστά να φυτά. Για τη "μαζεμένη" συμπεριφορά μπορεί να ευθύνονται οι αλλαγές στο setup. Κάνε μετρήσεις και άστα να ηρεμήσουν.

Ph meter οικονομικό από ebay.

Το πόσο θα ξεφύγουμε από τον πίνακα CO2 εξαρτάται από τις απαιτήσεις και από τις ανοχές των ψαριών. Η περιοχή 20-25 είναι μία ασφαλής περιοχή γιατί έχουμε και πάνω-κάτω στο Ph.

Ο gibbicepts μεγαλώνει πολύ κάποια στιγμή θα πρέπει να τον αποχωριστείς.

Γαριδούλες βάλε 5-6 θα κάνουν πολύ καλή δουλειά. Αν δεις ότι έχεις μπόλικη άλγη βάλε και κανένα οτόκυκλο ή κάποιο sae.

Link to comment
Share on other sites

Ph meter οικονομικό από ebay.

12906[/snapback]

Μία ερώτηση, και συγγνώμη εάν είναι....χαζή :D

Από το e-bay πωλούνται μεταχειρισμένα...σωστά;

Σε προϊόντα που λέει ότι είναι καινούρια...είναι όντως του κουτιού ή εννοούνε ελαφρώς μεταχειρισμένα;

Εγγυήσεις δίνουνε (σαν e-bay) ή είναι αγορά στο σακί και αν δουλέψει;

Με συγχωρείτε εάν έριξα το επίπεδο!!! :D

Link to comment
Share on other sites

OFF-topic για ebay: Αν είναι καινούργια ή όχι πάντα διευκρινίζεται από τον πωλητή. Για αυτά που λένε ότι είναι σαν καινούργια, μπορεί απλά να το άνοιξε να το δούλεψε μερικές μέρες και να το πουλάει για οποιοδήποτε λόγο. Σχετικά με την εγγύηση τους ρωτάς και σου λένε. Θεωρητικά ισχύει αλλά μόνο αν τους το στείλεις πίσω για αντικατάσταση ή επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Εχθές έκανα άλλη μία μέτρηση και βρήκα τα εξής:

ph:7, ΝΟ2:>0.3, GH:13.5, KH:8.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το GH που σε μία ημέρα ανέβηκε 1.5 βαθμούς.

Σαν αποτελέσματα γενικά πως είναι; Να ανησυχώ για το GH; Τί τιμές θα έπρεπε να έχω κανονικά σε ph, kh;

Link to comment
Share on other sites

Οι κανονικές τιμές είναι σχετικές. Εξαρτώνται από τις απαιτήσεις των ψαριών. Για τα γκαπάκια είναι μια χαρά. Για τους αρλεκίνους όχι και τόσο. Η βρύση πόσο βγάζει; Το ph σου είναι μια χαρά. Για τη σκληρότητα ξαναμέτρα και σιγουρέψου και για την ουδετερότητα του χαλικιού σου.

Βάλε μας και καμμιά φωτογραφία να δούμε το στήσιμο. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οι κανονικές τιμές είναι σχετικές. Εξαρτώνται από τις απαιτήσεις των ψαριών. Για τα γκαπάκια είναι μια χαρά. Για τους αρλεκίνους όχι και τόσο. Η βρύση πόσο βγάζει; Το ph σου είναι μια χαρά. Για τη σκληρότητα ξαναμέτρα και σιγουρέψου και για την ουδετερότητα του χαλικιού σου.

Βάλε μας και καμμιά φωτογραφία να δούμε το στήσιμο.  :rockon:

13154[/snapback]

Καλησπέρα στην παρέα.

Άργησα λίγο γιατί είχα προβλήματα, την μικρή μου με πνευμονία και δυστυχώς δεν κατάφερα να έρθω και στη συνάντηση σήμερα (που περίμενα πως και πως για τα κλαδέματα και όχι μόνο).

Οι μετρήσεις του νερού βρύσης: Ph:7.85, ΝΟ2:>0.3, GH:9, KH:5.

Οι σημερινές μετρήσεις μου: Ph:6.92, ΝΟ2:>0.3, GH:14, KH:8.

Χρειάζομαι άλλα τεστάκια; (Υποθέτω ΝΟ3, ΡΟ4, Fe). Έχω και Αμμωνίας αλλά δεν το κάνω επειδή βλέπω χαμηλά τα ΝΟ2.

Το χαλίκι είναι χαλαζιακό σύμφωνα με τη συσκευασία, πρόσθεσα λατερίτη και sticks.

Δεν τολμώ να ανεβάσω φωτό ακόμη γιατί είναι σχεδόν καραφλό!!! :welcome:

Εκτός από flourish χρειάζεται να βάζω και τίποτε άλλο;

Η άλγη βλάπτει αν δεν την καθαρίσω (σε ενυδρείο μόνο φυτεμένο);

Έγινε επεξεργασία - ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν περαστικά στη μικρή σου.

Για το χαλίκι σιγουρεύτηκες; GH=15 και ΚΗ=8 με βρύση 9 και 5 αντίστοιχα είναι προς διερεύνηση. Πριν το φορτώσεις το ενυδρείο κάνε έναν έλεγχο γιατί μπορεί να μην είναι τόσο ουδέτερο.

Τώρα στρώνει το ενυδρείο; Αυτό με την αμμωνία και το ΝΟ2 δεν το κατάλαβα. Τεστ ΝΟ3 χρειάζεσαι άμεσα, τα άλλα αργότερα δεν επείγουν. Στην άρχη ούτε flourish ούτε άλλο λίπασμα. Αμα ισορροπήσει και μπουν αρκετά φυτά θα ρίχνεις διάφορα ανάλογα με τις ανάγκες. Την άλγη καθάριζέ την τώρα που είναι νωρίς γιατί στο μέλλον θα έχεις προβλήματα αν πάρει κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στην κορούλα σου!

Δοκιμή στο χαλίκι μπορείς να κάνεις αν βάλεις λίγο σε ένα ποτηράκι και ρίξεις υδροχλωρικό οξύ (το γνωστό στην ποσρτοκαλί συσκευασία Aqua-Forte). Αν αφρίσει δεν είναι χαλαζιακό. Πολλά χαλίκια λένε ότι είναι χαλαζιακά και μόλις τους ρίξεις υδροχλωρικό αφρίζουν άστα να πάνε. Γι αυτό καλό είναι να τα δοκιμάζουμε όπως λέει και ο Μιχάλης.

Κατά τη γνώμη μου αμμωνία πρέπει να μετράς ανεξαρτήτου του ΝΟ2 γιατί μπορεί να έχεις και να μην το ξέρεις. Έτσι κι αλλιίως οι αποικίες βακτηριδίων που διασπούν την αμμωνία σε νιτρώδη και τα νιτρώδη σε νιτρικά είναι εντελώς διαφορετικές!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά χαλίκια λένε ότι είναι χαλαζιακά και μόλις τους ρίξεις υδροχλωρικό αφρίζουν άστα να πάνε.

14512[/snapback]

Δυστυχώς, έχετε δίκιο. Μόλις έριξα υδροχλωρικό στο χαλίκι ήταν λες και έβαζα sprite :rockon:

Απορώ όμως, πως πουλάνε άμμο με επισήμανση "χαλαζιακό" ενώ δεν είναι; Και δεν είναι σπάσιμο να τα αγοράζεις από μαγαζί που πουλάει αποκλειστικά ενυδρειακά προϊόντα και θεωρείται και εξπέρ του είδους; Είναι σα να αγοράζεις σιλικόνη 100% pure και να σου βγαίνει αντιμουχλική :welcome:

Όπως φαίνεται το ξήλωνε - ράβε είναι υποχρεωτικό, έτσι; Και το έχω και στα δύο ενυδρεία :hysterical:

Και για να αγοράσω άλλο χαλίκι πρέπει να κυκλοφορώ με το aquaforte μαζί μου; Πως γίνεται;

Έγινε επεξεργασία - ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...