Jump to content

20l για γαρίδες


Recommended Posts

Για σας . Μόλις πριν 4 μέρες έβαλα τις 3 πρώτες μου γαρίδες στο παλιό 20l ενυδρείο μου. Θ ήθελα να μου πείτε για τις σωστές παραμέτρους του νερού καθώς και τι είδος είναι αυτές που πήρα. Και πως ξεχωρίζουν αρσενικές από θηλυκές; Έχω δει πολλές στις συζητήσεις σας και από αυτές κόλλησα και εγώ. Από τροφή χρησιμοποιώ την viformo της sera , τι γνώμη έχετε;post-9528-1227027859_thumb.jpgpost-9528-1227027939_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος μιας και οι φωτο δεν ειναι ιδιαιτερα καθαρες, αλλα μου μοιαζουν με αμανο.

Αν ειναι ετσι, ξεχνας γεννες εκτος αν μπλεξεις με υφαλμυρο νερο κλπ...

Αλλα ας περιμενουμε κανεναν με καλυτερα ματια απο τα δικα μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, έχουν ανοίξει χωνί στα "χέρια τους" σωστά? Αν είναι έτσι μάλλον είναι Wood Shrimps. Τί μέγεθος έχουν? Είναι μεγαλύτερες από 3-4cm?

Link to comment
Share on other sites

μοιαζουν με salawesi shrimp και ποιο συγκεκριμενα οι red stripes shrimp

αλλα κατι μου λεει οτι δεν ειναι αυτες γιατι ειναι αρκετα ακριβες οι συγκεκριμενες

κλικ εδω

red_stripes.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω και θα πω πως βλέπω να έχουν ανοίξει τα "φίλτρα" τους... Οι άλλες έχουν δαγκανίτσες και τσιμπολογάνε από κάτω... Αυτές θέλουν ροή για να περνάει το νερό από τα φίλτρα τους και να μαζεύουν την τροφή τους!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 100% Atyopsis moluccensis η κοινως bamboo shrimps.Ο,τι τροφη και να τους ριξεις δεν προκειται να την αγγιξουν. Οι συγκεκριμενες γαριδες τρωνε μικροοργανισμους φιλτραροντας το νερο με τα σαν φιλτρα μπροστινα τους ποδια. Απλως προσεξε να εχεις αρκετη κυκλοφορια στο ενυδρειο και θα τις βλεπεις συχνα να στεκονται κοντα στην εξοδο του φιλτρου.

Και αυτο το ειδος θελει υφαλμυρο νερο για να υπαρξει επιτυχης αναπαραγωγη.

Παντως ειναι πανεμορφες, να σου ζησουν !

Link to comment
Share on other sites

Ναι , τελικά είναι bamboo shrimps . Από κυκλοφορία πάω καλά . Σε λίγες μέρες θα προσθέσω και 4 Red Cherry Shrimp λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα; Με την αναπαραγωγή τι παίζει; Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδούλες μου σε δράση . Ξέρει κανείς πώς εμπλουτίζω το νερό με τροφή;post-9528-1227446926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις τροφή αλγοφάγων πλέκο ή γαριδοτροφή, να τα θρηματίζεις και να ρίχνεις πολύ λίγο στο νερό σου. Αν πάντως βλέπεις να έχουν ανοιχτά τα χέρια τους και να τσιμπολογάνε, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Αν από την άλλη τις δείς να ψάχνονται και να αναζητάνε φαϊ στο χαλίκι, πρέπει να εμπλουτίσεις το νερό με τροφή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία. Τελικά έβαλα 3 amano που απ’ ότι διάβασα θέλουν και αυτές υφάλμυρο. Τι παίζει με το υφάλμυρο; Τι πρέπει να προσθέσω; Μόνο αλάτι ή και κάτι άλλο; Σε 2-3 μέρες θα προσθέσω και ξύλα (τα έχω βάλει σε καυτό νερό για να καθαρίσουν) και μόλις είναι έτοιμο θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

οι amano θέλουν υφάλμυρο νερό για την αναπαραγωγή σίγουρα, γενικά όμως σε γλυκό ζουν νομίζω. Προσθέτεις αλάτι ενυδρειακό από pet shop, τα ξύλα βράσε τα για καλύτερα. Αν σου αρέσει ο καφέ χρωματισμός του νερού μην το παρακάνεις γιατί όσο τα αφήνεις στο νερό αποβάλλουν τις ουσίες τους. :)

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια, και οι bamboo shrimp που έχω υφάλμυρο θέλουν. Τους έριξα λίγο αλατόνερο εχθές και ζωήρεψαν πολύ τα χρώματα τους. Τα ξύλα θα τα βράσω, όπως μου είπες, αλλά δεν θέλω να σκουρύνει το νερό πολύ. Να τα αφήσω στο νερό πιο πολλές μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ! οχι αλατι στις γαριδες σου. Λαθος εντυπωσεις δημιουργηθηκαν..

Οταν λεμε οτι αυτα τα 2 ειδη -amano & bamboo- θελουν υφαλμυρο για να υπαρξει επιτυχης αναπαραγωγη δεν εννοουμε τις ενηλικες γαριδες αλλα τις νυμφες τους οταν απελευθερωνονται απο την θηλυκια. Οι γαριδες αυτες ζουν σε εντελως γλυκο νερο ως ενηλικες με μετριες σκληροτητες και ελαφρως αλκαλικο ΡΗ και οταν γεννουν, οι νεογεννητες νυμφες παρασυρονται σε υφαλμυρες λεκανες νερου η και την θαλασσα οπου περνουν 3 σταδια μεταμορφωσης μεχρι να γινουν τελειες γαριδουλες και να αρχισουν το ταξιδι της επιστροφης προς τους χειμαρρους και τα ποταμια οπου γεννηθηκαν.

Αν καποιος επιθυμει να μπει στην επιπονη διαδικασια να ασχοληθει με την αναπαραγωγη τους θα πρεπει μολις γεννηθουν τα μικρα να τα σιφωναρει ( νυχτα με φακο μαζευονται στο φως) μεσα σε λιγες ωρες απο την γεννηση τους και να εχει ετοιμο ενα ενυδρειο γεννηστρα με σχεδον θαλασσινο νερο για να τα μεγαλωσει εκει. Η θηλυκια παραμενει μεσα στο ενυδρειο γλυκου νερου σε καθε περιπτωση

Τα μικρα απαιτουν πλανκτονικη τροφη και πολυ κοπο και χρονο για να μεγαλωσουν. Οταν περασουν το τελευταιο σταδιο αναπτυξης τοτε μπορουμε να τα ριξουμε ετσι απλα σε γλυκο νερο χωρις καν προσαρμογη. Ελπιζω να μην σας κουρασα ε :

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ! οχι αλατι στις γαριδες σου. Λαθος εντυπωσεις δημιουργηθηκαν..

Οταν λεμε οτι αυτα τα 2 ειδη -amano & bamboo- θελουν υφαλμυρο για να υπαρξει επιτυχης αναπαραγωγη δεν εννοουμε τις ενηλικες γαριδες αλλα τις νυμφες τους οταν απελευθερωνονται απο την θηλυκια. Οι γαριδες αυτες ζουν σε εντελως γλυκο νερο ως ενηλικες με μετριες σκληροτητες και ελαφρως αλκαλικο ΡΗ και οταν γεννουν, οι νεογεννητες νυμφες παρασυρονται σε υφαλμυρες λεκανες νερου η και την θαλασσα οπου περνουν 3 σταδια μεταμορφωσης μεχρι να γινουν τελειες γαριδουλες και να αρχισουν το ταξιδι της επιστροφης προς τους χειμαρρους και τα ποταμια οπου γεννηθηκαν.

Αν καποιος επιθυμει να μπει στην επιπονη διαδικασια να ασχοληθει με την αναπαραγωγη τους θα πρεπει μολις γεννηθουν τα μικρα να τα σιφωναρει ( νυχτα με φακο μαζευονται στο φως) μεσα σε λιγες ωρες απο την γεννηση τους και να εχει ετοιμο ενα ενυδρειο γεννηστρα με σχεδον θαλασσινο νερο για να τα μεγαλωσει εκει. Η θηλυκια παραμενει μεσα στο ενυδρειο γλυκου νερου σε καθε περιπτωση

Τα μικρα απαιτουν πλανκτονικη τροφη και πολυ κοπο και χρονο για να μεγαλωσουν. Οταν περασουν το τελευταιο σταδιο αναπτυξης τοτε μπορουμε να τα ριξουμε ετσι απλα σε γλυκο νερο χωρις καν προσαρμογη. Ελπιζω να μην σας κουρασα ε :

Φιλε Αλεξανδρε ανεβασε κανενα κειμενο και εδω απο αυτα τα ομορφα που εχεις κανει για τις γαριδες

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ! οχι αλατι στις γαριδες σου. Λαθος εντυπωσεις δημιουργηθηκαν..

Οταν λεμε οτι αυτα τα 2 ειδη -amano & bamboo- θελουν υφαλμυρο για να υπαρξει επιτυχης αναπαραγωγη δεν εννοουμε τις ενηλικες γαριδες αλλα τις νυμφες τους οταν απελευθερωνονται απο την θηλυκια. Οι γαριδες αυτες ζουν σε εντελως γλυκο νερο ως ενηλικες με μετριες σκληροτητες και ελαφρως αλκαλικο ΡΗ και οταν γεννουν, οι νεογεννητες νυμφες παρασυρονται σε υφαλμυρες λεκανες νερου η και την θαλασσα οπου περνουν 3 σταδια μεταμορφωσης μεχρι να γινουν τελειες γαριδουλες και να αρχισουν το ταξιδι της επιστροφης προς τους χειμαρρους και τα ποταμια οπου γεννηθηκαν.

Αν καποιος επιθυμει να μπει στην επιπονη διαδικασια να ασχοληθει με την αναπαραγωγη τους θα πρεπει μολις γεννηθουν τα μικρα να τα σιφωναρει ( νυχτα με φακο μαζευονται στο φως) μεσα σε λιγες ωρες απο την γεννηση τους και να εχει ετοιμο ενα ενυδρειο γεννηστρα με σχεδον θαλασσινο νερο για να τα μεγαλωσει εκει. Η θηλυκια παραμενει μεσα στο ενυδρειο γλυκου νερου σε καθε περιπτωση

Τα μικρα απαιτουν πλανκτονικη τροφη και πολυ κοπο και χρονο για να μεγαλωσουν. Οταν περασουν το τελευταιο σταδιο αναπτυξης τοτε μπορουμε να τα ριξουμε ετσι απλα σε γλυκο νερο χωρις καν προσαρμογη. Ελπιζω να μην σας κουρασα ε :

Ακριβώς έτσι :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε Raven, με κάλυψες απόλυτα. Κάπως έτσι τα θυμόμουν τα στάδια, αλλά δεν ήμουν σίγουρος και για να μην πω καμιά βλακεία...:)

τι εννοεί ο φίλος kanarini; Τι άλλο έχεις κάνει με γαρίδες; Δίδαξέ μας.. :P

Link to comment
Share on other sites

Ok. Κατάλαβα. Με λίγα λόγια μερικές αλλαγές νερού για να ξαναέρθει στα ίσια του, και ξεχνάμε την αναπαραγωγή γιατί δεν είναι για αρχάριους σαν και εμένα. Βέβαια από ότι βλέπω τα λάθη βοηθάνε, γιατί μας μαθαίνουν πολλά από πιο έμπειρους στον χώρο. Πάντως μπορεί να μου πει κάποιος γιατί γίνανε πιο έντονα τα χρώματα τους όταν συμπλήρωσα με αλατόνερο; 1,5L στα 20L έβαλα. Όχι μεγάλη ποσότητα, αλλά έκανε διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

...τους ανέβηκε η πίεση; :):P

Υ.Γ. εννοείται ότι μαθαίνουμε από τα λάθη μας και μην αγχώνεσαι. Ναι, η απαραγωγή αυτών των γαρίδων δεν είναι για αρχάριους, αλλά είναι στο χέρι του καθενός να μείνει αρχάριος ή να προχωρήσει! Πείσμα, διάβασμα και κουβέντα θέλει!

Link to comment
Share on other sites

Για τις bamboo που εχεις κι εσυ απ οτι ξερω κανεις απο οσους προσπαθησαν διεθνως δεν καταφερε να μεγαλωσει το γονο μεχρι στιγμης. Η βιολογια της αναπαραγωγης τους δεν εχει ακομα αποκωδικοποιηθει και καποιες λεπτομερειες ξεφευγουν απο τους εκτροφεις.

Οσο για το ερωτημα σου γιατι γινανε πιο εντονα τα χρωματα τους, αν επροκειτο για αλλο ειδος γαριδας θα ελεγα οτι ειναι αλλαγη στην διαθεση τους. Το συγκεκριμενο ειδος ομως το κανει αυτο συχνα για ...καμουφλαζ. Μην ξεχναμε οτι στη φυση ετσι οπως καθονται σε υπερυψωμενα σημεια αποτελουν ευκολο στοχο για πιθανους θηρευτες και γι αυτο το λογο θα πρεπει να δενουν με το περιβαλλον τελεια :) .

Να ξερεις οτι οι συγκεκριμενες γαριδες γινονται 8-10εκ το αρσενικο και 6-8εκ το θηλυκο. Ζουν γυρω στα 7-8 χρονια και για να τις εχεις χωρις προβλημα να θυμασαι οτι ολες οι γαριδες θελουν σταθεροτητα.

Οχι αλλαγες πανω απο 25% με μιας και να προσθετεις νερο στην ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου. Επισης ειναι πολυ ευαισθητες στην αμμωνια και στον χαλκο.Αυτο σημαινει καλη φιλτρανση και προσοχη με λιπασματα που περιεχουν χαλκο,οπως το flourish και το trace. Και πανω απ ολα οχι Excel.

Εγω σου ευχομαι να τις εχεις πολλα χρονια και να τις χαιρεσαι καθε μερα !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Προσπάθησα να τις κάνω σαγανάκι, μου φαίνεται, αλά με την βοήθεια σας μου την γλίτωσαν. Αν δεν υπήρχε το aquazone σίγουρα θα είχαν πρόβλημα και εγώ ακόμα μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το μεσημέρι έφτιαξα το ενυδρείο με τις γαρίδες μου και περιμένω τα σχόλια σας. Όπως και με τις συμβουλές έτσι και η γνώμη για το τελικό αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα χρήσιμη.post-9528-1228048161_thumb.jpgpost-9528-1228048334_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι γαριδούλες σου θα είναι ευτυχισμένες!!!

Link to comment
Share on other sites

σούπερ το ενυδρειάκι σου φίλε! ωραία διάταξη φυτών!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...