Jump to content

20l για γαρίδες


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Ελπίζω να είστε όλοι καλά. Το απόγευμα που χάζευα τις γαρίδουλες μου είδα στο μπροστινό τζάμι αυτά τα στρογγυλά μπαλάκια που δείχνουν να είναι κολλημένα με κάποια κολλώδες ουσία. Τι μπορεί να είναι; Μήπως αυγά από σαλιγκάρια; Ενοχλούνε τις γαρίδες ή μπορώ να τα αφήσω να συνυπάρχουν στο ίδιο ενυδρείο;post-9528-1229019067_thumb.jpgpost-9528-1229019222_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ελπίζω να είστε όλοι καλά. Το απόγευμα που χάζευα τις γαρίδουλες μου είδα στο μπροστινό τζάμι αυτά τα στρογγυλά μπαλάκια που δείχνουν να είναι κολλημένα με κάποια κολλώδες ουσία. Τι μπορεί να είναι; Μήπως αυγά από σαλιγκάρια; Ενοχλούνε τις γαρίδες ή μπορώ να τα αφήσω να συνυπάρχουν στο ίδιο ενυδρείο;post-9528-1229019067_thumb.jpgpost-9528-1229019222_thumb.jpg

σαλιγκαρια ειναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ελπίζω να είστε όλοι καλά. Το απόγευμα που χάζευα τις γαρίδουλες μου είδα στο μπροστινό τζάμι αυτά τα στρογγυλά μπαλάκια που δείχνουν να είναι κολλημένα με κάποια κολλώδες ουσία. Τι μπορεί να είναι; Μήπως αυγά από σαλιγκάρια; Ενοχλούνε τις γαρίδες ή μπορώ να τα αφήσω να συνυπάρχουν στο ίδιο ενυδρείο;post-9528-1229019067_thumb.jpgpost-9528-1229019222_thumb.jpg

Σαλιγκαράκια είναι και μπορούν να συνυπάρξουν με τις γαρίδες χωρίς πρόβλημα... Εσύ θα δυσκολευτείς να συνυπάρξεις με αυτά όταν σου γεμίσουν το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι απλά Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ο μπράβο. Οι μικροί σαλίγκαροι που σε λίγο θα βγούν απο τα αυγουλάκια στο τζάμι θα μεγαλώσουν σε λίγες μόνο ημέρες, θα αναπαράγοντε σαν τρελοί, θα μασουλάν τα καταπράσινα φυτάκια σου και τότε θα είναι αργά να τους μαζέψεις. Γνώμη μου να αφαιρέσεις τα αυγά όσο πιο γρήγορα μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι απλά Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ο μπράβο. Οι μικροί σαλίγκαροι που σε λίγο θα βγούν απο τα αυγουλάκια στο τζάμι θα μεγαλώσουν σε λίγες μόνο ημέρες, θα αναπαράγοντε σαν τρελοί, θα μασουλάν τα καταπράσινα φυτάκια σου και τότε θα είναι αργά να τους μαζέψεις. Γνώμη μου να αφαιρέσεις τα αυγά όσο πιο γρήγορα μπορείς.

Δεν ισχυει, τα σαλιγκαρακια αυτα δεν τρωνε τα φυτα, επισης θα το ειχες καταλαβει γιατι οι γονεις θα ειχαν κανει την ζημια τους ηδη.. Απλως θα γεμισεις με αυτα, και τρεφονται με αλγη και κανενα υπολημα φαγητου..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει, τα σαλιγκαρακια αυτα δεν τρωνε τα φυτα, επισης θα το ειχες καταλαβει γιατι οι γονεις θα ειχαν κανει την ζημια τους ηδη.. Απλως θα γεμισεις με αυτα, και τρεφονται με αλγη και κανενα υπολημα φαγητου..

Αν είναι έτσι λοιπόν, εγώ γιατί τα βλέπω να ροκανίζουν ακόμα και την anubia :rolleyes: ? Και φυσικά ελπίζω να μιλάμε για το ίδιο είδος σαλίγκαρου. Τα αυγά πάντος είναι ίδια με αυτά του δικού μου γαριδοενυδρειόυ.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια που έχω είναι: Melanoides tuberculata-Physa sp.-Planorbis corneus/rubrum . Τρώνε φυτά; Να τα κρατήσω ή θα είναι καλύτερα να τα ξεφορτωθώ; Τα κράτησα από τα φυτά που πήρα πριν λίγο καιρό. Αισθητικά δεν με χαλάνε καθόλου, το αντίθετο μάλιστα. Ίσως αν τα κράταγα σε μικρούς πληθυσμούς;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι λοιπόν, εγώ γιατί τα βλέπω να ροκανίζουν ακόμα και την anubia :rolleyes: ? Και φυσικά ελπίζω να μιλάμε για το ίδιο είδος σαλίγκαρου. Τα αυγά πάντος είναι ίδια με αυτά του δικού μου γαριδοενυδρειόυ.

Παντως τα αυγα απο τα σαλιγκαρια αυτου του μεγεθους μοιαζουν αρκετα..

Δες αυτο θα σε βοηθησει:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/schnecke.htm

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/schnecke2.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους μας. Χάθηκα για λίγο λόγο σοβαρού οικογενειακού μου λόγου αλλά επέστρεψα. Πριν 2 ημέρες έκανα καινούριο setup στο ενυδρείο μου και σας παρουσιάζω το αποτέλεσμα. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-9528-1232731096_thumb.jpgpost-9528-1232731249_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους μας. Χάθηκα για λίγο λόγο σοβαρού οικογενειακού μου λόγου αλλά επέστρεψα. Πριν 2 ημέρες έκανα καινούριο setup στο ενυδρείο μου και σας παρουσιάζω το αποτέλεσμα. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-9528-1232731096_thumb.jpgpost-9528-1232731249_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους μας. Χάθηκα για λίγο λόγο σοβαρού οικογενειακού μου λόγου αλλά επέστρεψα. Πριν 2 ημέρες έκανα καινούριο setup στο ενυδρείο μου και σας παρουσιάζω το αποτέλεσμα. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-9528-1232731096_thumb.jpgpost-9528-1232731249_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου ήταν ήδη πολύ όμορφο, τώρα που πύκνωσαν οι vallisneries και έγινε πιο ζούγκλα μου αρέσει ακόμη περισσότερο! Το μόνο που με χτυπάει άσχημα είναι το φίλτρο (αναγκαίο κακό) ίσως αν βάλλεις 2 ρίζες vallisneries μπροστά του να το κρύψεις, ή με κάτι άλλο εύκολο. Κατά τα άλλα είσαι σούπερ! Αρχάριος αλλά σκίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...