Jump to content

Πάμε για Sulawesi?????


Recommended Posts

alex να κάνουμε μαζί την παραγγελία για να ρθει πιο φθηνά, και στέλνει το ένα πακέτο πάνω. Βρες κι άλλους και πες εδώ πόσα πακέτα και τι γαρίδες θέλετε

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα δει η FedEx ένα τιμολόγιο 200 δολάρια και θα μας ζητήσει άλλα τόσα για εκτελωνισμό μετά. Το έχω ξαναδεί το έργο με προϊόντα από την Αμερική και τη FedEx. Αν είμαστε σίγουροι ότι μπορεί να μας τα στείλει ως samples είμαι μέσα κι εγώ για blue cardinal. Αλλιώς δεν....

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε κι εμένα μέσα. Αρχικά υπολογίστε με ως στο να συμβάλλω οικονομικώς. Υπάρχει όμως και η περίπτωση να θελήσω μία ομάδα γαρίδων μόνος μου, οπότε σε αυτή τη περίπτωση θα συμβάλλω ως σύνολο παραγγελίας μπας και πετύχουμε καλύτερη τιμή. Επίσης, μάλλον θα "χτυπίσω" και σαλιγκαράκια... :)

Όσον αφορά το είδος γαριδών ψηφίζω ως πρώτη επιλογή τις Slender Blue και ως δεύτερη τις Blue Cardinal. Για σαλιγκάρια τα Bright Yellow Skinned και τα Polka Dot.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει είμαι μέσα. Απλά ο πεθερός μου-εκτελωνιστής μου λέει πως γενικά με μεταφορά απο Αμερική ακόμα και με FedEX θα έχουμε πρόβλημα αν ανοίξουν το πακέτο στο αεροδρόμιο. Ζωντανοί οργανισμοί=κτηνίατρος κλπ. για εκτελωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

όπως είπε και η RAIN πρέπει να ενημερωθούμε απο εκτελωνιστή η Αμερικη και δασμούς έχει αλλά και να φέρεις ζωντανά χρειάζεται ειδική άδεια έτσι τουλάχιστον μου είχε πει παλιότερα εκτελωνιστής.

Link to comment
Share on other sites

και πάλι θα έλεγα αν κάποιος έχει γνωστό στα τα μεγάλα μαγαζιά γιατί δεν κάνουμε μια ερώτηση αν μπορεί να φέρει αυτά που θέλουμε.

Αν του πούμε οτι θέλουμε 30-40-50 γαριδες μπορεί και παραπάνω, γιατί άλλο να κάνεις μόνος σου την εισαγωγή με τους κινδύνους απώλειας που έχει και άλλο να ξέρει κάποιος ότι τέτοιο πρόβλημα δεν θα υπάρξει αφού θα το αναλάβει το πετ-σοπ, έτσι θα βρούμε περισσότερους γαριδο-φιλους να θέλουν να μπουν στην παραγγελία.

Αν βέβαια η τιμή είναι ίδια η έστω και λίγο μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα αν τελικά βρεθεί ο τρόπος εισαγωγής να ξέρουμε οτι οι γαριδες θα είναι μικρές σε ηλικία για τους λόγους που αναφέρει το "Planet Inverts"

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα αν τελικά βρεθεί ο τρόπος εισαγωγής να ξέρουμε οτι οι γαριδες θα είναι μικρές σε ηλικία για τους λόγους που αναφέρει το "Planet Inverts"

Σε 2-3 μήνες θα έχουν μεγαλώσει και θα έχουν βγάλει και αρκετές γέννες αν οι συνθήκες είναι καλές.

Όσο για τελωνεία κλπ καλύτερα να αναλάβει κατάστημα που ξέρει τα κόλπα γιατί δεν λέει να έρθουν τα ζωντανά και πεθάνουν στα σακουλάκια λόγω κάποιας επιπλοκής... επίσης αν αναλάβει κατάστημα δεν θα γλυτώσουμε και σημαντικές επιβαρύνσης οικονομικά?

Ας βγάλουμε μια προσφορά για κατάστημα για να ξέρουμε τι ζητάμε και μετά ψάχνουμε ποιο ενδιαφέρεται.

Ρε ψηθείτε κι άλλοι, οι γαρίδες τα σπάνε!

Εγώ ψηφίζω cardinal!!! :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

και πάλι θα έλεγα αν κάποιος έχει γνωστό στα τα μεγάλα μαγαζιά γιατί δεν κάνουμε μια ερώτηση αν μπορεί να φέρει αυτά που θέλουμε.

Αν του πούμε οτι θέλουμε 30-40-50 γαριδες μπορεί και παραπάνω, γιατί άλλο να κάνεις μόνος σου την εισαγωγή με τους κινδύνους απώλειας που έχει και άλλο να ξέρει κάποιος ότι τέτοιο πρόβλημα δεν θα υπάρξει αφού θα το αναλάβει το πετ-σοπ, έτσι θα βρούμε περισσότερους γαριδο-φιλους να θέλουν να μπουν στην παραγγελία.

Αν βέβαια η τιμή είναι ίδια η έστω και λίγο μεγαλύτερη.

Κι εγώ συμφωνώ με αυτήν την άποψη, εξάλλου και τον επαγγελματία θα βολέψει, αφού προβλέπω να γίνεται χαμός με τα συγκεκριμένα είδη, αν κάποιος γνωρίζει κάποιον που μπορεί να κάνει την εισαγωγή στο κατάστημά του, προτείνω να του πει... :P:)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που ψήνονται κι άλλοι! Αν δεν βρούμε ευρωπαίες κι εγώ πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα να αναλάβει κάποιο μαγαζί, κυρίως επειδή δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι γίνεται με το τελωνείο. Όποιος τρόπος κι αν αποφασιστεί βέβαια είμαι μέσα.

Υ.Γ. Astra, εδώ Πάτρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κεγω ειμαι μεσα!!!! :P

Εχω παθει πλάκα με τις γαριδουλες!!

Βασικα τις θελω ολες αλλα ψηφιζω Blue cardinal shrimp!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!!! Οπότε γινόμαστε περισσότεροι. Και για την FedEx, που λέτε 200 δολλάρια και τέτοια, λέει ότι τους κάνει ειδική τιμή και κάτι τέτοια...... Τώρα δεν ξέρω τι να πω, όποτε εχω πάρει κάτι από εξωτερικό έχει έρθει με USPS, την FedEx δεν την ξέρω και μου φαίνονται πολλά αυτά τα 200.

Υ.Γ. Astra, εδώ Πάτρα!

σορυ δεν το δα :)

Θα στείλω μέιλ στον τύπο να ρωτήσω για το τελωνείο και αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα οτι στο προφιλ και των 2 cardinal λεει οτι δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή και οτι τις ανέβσε επειδή ήταν απλά όμορφες, δηλαδή μπορεί να μην έχει καν φάρμα με αυτά τα είδη, του έστειλα mail για να δούμε ποιες υπάρχουν αυτή τη στιγμή διαθέσιμες οπότε και να δούμε αν θα ψάξουμε αλλού ή βρούμε άλλα είδη...

Link to comment
Share on other sites

Μεσαααααααα και γωωωωωωωωωω :):P:glare::thumbup::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν πάμε σε κατάστημα, δεν νομίζω ότι θα χει καμιά διαφορά. Πιστεύω ότι ίσα-ίσα θα μας έρθει και πιο ακριβά γιατί και το κατάστημα θα θέλει να βγάλει το κατιτίς του. Γλιτώνουμε μόνο το άγχος του εκτελωνισμού, και αν αυτόν τον αναλαμβάνει η FedEx χωρίς έξτρα δασμούς (στο μέιλ που του στειλα τον ρώταγα και αυτό) ε τοτε δεν καταλαβαίνω γιατί να μπλέξουμε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι το δίλλημα τελικά είναι ανάμεσα σε cardinal και blue cardinal, ψηστε και άλλους να πάρουμε 2 πακέτα :)

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε... :)

Blue cardinal γιοκ!

--------------------------------------------------------------------------

Dear Ryan, hello from Greece and Aquazone forum!

There is a lot of interest in Sualwesi "cardinal" and "cardinal blue shrimp"

from lots of the members and we are about to make an order from you.

Are the above species available wright now?

Thank you!

George.

--------------------------------------------------------------------------

George,

Hi. Only regular Cardinal Shrimp is available. Blue Cardinal Shrimp is not available.

Οπότε πάμε πάλι συμμετοχές και δείτε και τα άλλα είδη...

Link to comment
Share on other sites

Και η απάντηση!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anna,

Hi. Here are the answers to your questions:

1. No you do not need a special license.

2. The $65 is the cost for shipping with FedEx. The shrimp will be delivered to your door. You will not have to pick them up at the airport. You will not have to pay extra.

3. Most of the time I label the contents of the package as "aquarium ornaments" instead of "animal" so that they do not get examined. The shrimp are not for human consumption and I do not believe that they need to be examined. That is why I sometimes label them as "aquarium ornament". Almost all of the time this makes it so that the package does not get examined.

Let me know if you have anymore questions.

Thanks,

Ryan

Νομίζω ότι δεν υπάρχει άλλο θέμα :):P:glare:

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Και η απάντηση!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anna,

Hi. Here are the answers to your questions:

1. No you do not need a special license.

2. The $65 is the cost for shipping with FedEx. The shrimp will be delivered to your door. You will not have to pick them up at the airport. You will not have to pay extra.

3. Most of the time I label the contents of the package as "aquarium ornaments" instead of "animal" so that they do not get examined. The shrimp are not for human consumption and I do not believe that they need to be examined. That is why I sometimes label them as "aquarium ornament". Almost all of the time this makes it so that the package does not get examined.

Let me know if you have anymore questions.

Thanks,

Ryan

Νομίζω ότι δεν υπάρχει άλλο θέμα :):P:glare:

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!! :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Memas και tags εσείς είστε μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είχαν πει blue cardinal ας πουν τι προτιμούν αλλιώς με εντελώς δημοκρατικές διαδικασίες θα πάρουμε cardinal :):P:glare:

George,

Hi. Only regular Cardinal Shrimp is available. Blue Cardinal Shrimp is not available.

Και περιμένουμε και αλλες συμμετοχές τώρα που ξεκαθάρισαν τα πράγματα με το τελωνείο!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Καλα cardinal τοτε... Αν θελει κανεις σαλιγκαρια βαζω τα μισα λεφτα και τα περνουμε μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Ο stormtrooper θέλει σαλιγκάρια.... Αλλά είναι 7 στην παραγγελία, στο 7ο θα πάρει ο ένας το κέλυφος και ο άλλος τις κεραίες :):P:glare::thumbup: . Χωρίς πλάκα, και τα σαλιγκάρια του είναι απίθανα:

post-7963-1227557740_thumb.jpg post-7963-1227557756_thumb.jpgpost-7963-1227557772_thumb.jpgpost-7963-1227557792_thumb.jpgpost-7963-1227557812_thumb.jpgpost-7963-1227557828_thumb.jpgpost-7963-1227557851_thumb.jpgpost-7963-1227557878_thumb.jpgpost-7963-1227557898_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...