Jump to content

Πάμε για Sulawesi?????


Recommended Posts

Και οι γαριδούλες:

Οι sulawesi.........

cardinal shrimp post-7963-1227558787_thumb.jpg dark maroon shrimp post-7963-1227558797_thumb.jpg

Brown camo shrimp post-7963-1227558778_thumb.jpg harlequin shrimp post-7963-1227558806_thumb.jpg

red goldflake shrimp post-7963-1227558817_thumb.jpg red stripes shrimp post-7963-1227558829_thumb.jpg

slender blue shrimp post-7963-1227558844_thumb.jpg white back shrimp post-7963-1227558852_thumb.jpg

Aντε να γινόμαστε περισσότεροι.... :):P

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλώς ειλικρινά πιστεύω ότι αξίζουν οι γαρίδες..... Και μ' ενοχλεί αυτή η λογική των καταστημάτων ότι ό,τι δεν έχει μεγάλη ζήτηση, το ακυρώνουν... Ξέρω από αυτό, το νιωσα στο πετσι μου όταν γύριζα 3 μήνες σ' ολόκληρη την Αθήνα ψάχνοντας τα παφεράκια μου :) . Εφόσον είμαστε σ' ένα χόμπυ αρκετά ακριβό, έχουμε δικαίωμα να έχουμε και αυτό που μας αρέσει περισσότερο. Γιατί δηλαδή οι μόνες γαρίδες που κυκλοφορούν στην Αθήνα να ναι οι Amano, οι red crystal και οι cherry;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχει τις Blue, τότε ψηφίζω τις White Back Shrimps μόνο και μόνο να σας την σπάσω!!!!

Τα σαλιγκαράκια είναι σούπερ, αλλά δεν θεωρώ πως θα είναι δύσκολα στην αναπαραγωγή. Προτείνω καλύτερα να πάρουμε 2-3 διαφορετικά είδη και όταν με το καλό γεμίσουμε θα γίνουν ανταλλαγές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε νιώθω τώρα που ψάχνω για κιχλίδες 2 μήνες... :bowdown: αλλά από εμάς εξαρτάται... και τις μοιράζουμε σε όλους μετά...

Α!... και Αννούλα...

----------------------------------------------------------------------------

Thank you very much Ryan! You will have news from us soon!

George.

----------------------------------------------------------------------------

From Ryan:

OK. I emailed another person named Anna some information as well.

-----------------------------------------------------------------------------

:):P:glare::thumbup::buttrock::buttrock::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι αυτή :):P:glare::thumbup::buttrock:

Τα σαλιγκαράκια είναι σούπερ, αλλά δεν θεωρώ πως θα είναι δύσκολα στην αναπαραγωγή

κάποια από αυτά είναι.... είναι άγνωστες οι συνθήκες αναπαρωγής τους. ψάξτο λίγο, δες τι λέει αυτός για το καθένα πριν κάνουμε την παραγγελία...

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχει τις Blue, τότε ψηφίζω τις White Back Shrimps μόνο και μόνο να σας την σπάσω!!!!

Τα σαλιγκαράκια είναι σούπερ, αλλά δεν θεωρώ πως θα είναι δύσκολα στην αναπαραγωγή. Προτείνω καλύτερα να πάρουμε 2-3 διαφορετικά είδη και όταν με το καλό γεμίσουμε θα γίνουν ανταλλαγές!!!!

Καλά... αν δεν το γυρίσεις σε cardinal σε βλέπω για ban... :)

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Cardinal!!! Είναι τα πιο όμορφα ζωντανά πλάσματα της Γης!!!

Link to comment
Share on other sites

είπαμε, δημοκρατικές διαδικασίες....... :):P:glare::thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχει τις Blue, τότε ψηφίζω τις White Back Shrimps μόνο και μόνο να σας την σπάσω!!!! :P:glare::thumbup: εχει ενα δικιο :) ειναι πολυ ωραιες και αυτες... Οσο για τα σαλιγκαρια δεν ξερω, γιατι λεει οτι η αναπαραγωγη ειναι δυσκολη... Αλλα εγω θελω να παρω μερικα για αυτο αν ειναι το κανονιζουμε.. Πολυ πολυ σου δινω μερικα χρηματα(τα μισα η λιγοτερα, οτι θες) και προσπαθεις αναπαραγωγη... Αν αποτυχει μου δινεις κανενα ενηλικο η κατι τετοιο...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν θέλετε τις white απλώς ψήστε κόσμο να πάρουμε παραπάνω πακέτα!! Απλό.... Δεν κατάλαβα, αξιαγάπητες είναι, δεν θα πληρώσουμε και τα μαλλιοκέφαλλά μας αν μαζευτούμε αρκετοί, γιατί δειλιάζετε;;;;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχει τις Blue, τότε ψηφίζω τις White Back Shrimps μόνο και μόνο να σας την σπάσω!!!! :P:glare::thumbup: εχει ενα δικιο :) ειναι πολυ ωραιες και αυτες...

Άκου...

Αν δεν μας "κάτσει" κόσμος για τις White Back, θα πάρουμε Cardinal και θα τις περάσουμε με blanco! Ήδη "γλυκοκοιτάω" τις Cherry μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι έχουν γίνει 625 επισκέψεις του θέματος σε μια μέρα σημαίνει οτι πολλοί θέλουν αλλά ντρέπονται... για δηλώστε... :buttrock:

Είδες που είναι ωραίες Νίκο?... :):P:glare::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άκου...

Αν δεν μας "κάτσει" κόσμος για τις White Back, θα πάρουμε Cardinal και θα τις περάσουμε με blanco! Ήδη "γλυκοκοιτάω" τις Cherry μου!!!

α0χ0-χα0-αχ0-χα-0χα-0χ-0α0-αχ0-αχ0-χα0-αχ0-αχ0-

Γ@μ@τος!!!! :):P:glare::thumbup::buttrock::buttrock::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που βλέπω ενδιαφέρον! ... το ξανάπα αυτό ε; επαναλαμβάνομαι!

@stormtrooper

τώρα που βλέπω τις red crystal μου και σκέφτομαι το μπλάνκο...νομίζω οι δικές μου θα γίνουν πιο ωραίες από τις cherry σου! στη μόδα φέτος είναι το καρό! :):D

@astra

δεν πειράζει για το Αθήνα - Πάτρα, ούτως ή άλλως από Αθήνα θαρθω να τις πάρω αν τα καταφέρουμε. Μπορεί μέχρι αύριο να έχω ψήσει άλλο έναν φίλο! περισσότερα αύριο :P

Link to comment
Share on other sites

@astra

δεν πειράζει για το Αθήνα - Πάτρα, ούτως ή άλλως από Αθήνα θαρθω να τις πάρω αν τα καταφέρουμε. Μπορεί μέχρι αύριο να έχω ψήσει άλλο έναν φίλο! περισσότερα αύριο

:):P:glare::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι

Είμαι μέσα για Cardinal αλλά θα έλεγα να κάνουμε μια ερώτηση σε τελωνειακό πρώτα για να μας πει αν αυτά που λέει ο γαρίδας ισχύουν δηλαδή έχει ξαναστείλει Ελλάδα.

Και αν λέω αν μπορεί κάποιος να ρωτήσει σε πετ σοπ δεν είναι λίγο να πάρουν αυτοί το ρίσκο τις μεταφοράς και του εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι

Είμαι μέσα για Cardinal αλλά θα έλεγα να κάνουμε μια ερώτηση σε τελωνειακό πρώτα για να μας πει αν αυτά που λέει ο γαρίδας ισχύουν δηλαδή έχει ξαναστείλει Ελλάδα.

Και αν λέω αν μπορεί κάποιος να ρωτήσει σε πετ σοπ δεν είναι λίγο να πάρουν αυτοί το ρίσκο τις μεταφοράς και του εκτελωνισμού.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρα πάμε στην λύση του Νίκου θα πάρουμε όλοι Αμανο και θα τις βάψουμε, ριγέ, καρό, πουά κλπ. :)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ :):P

crystal-red-shrimp.blogspot.com

Δεν ξέρω τί να πω παιδιά.... Ο τύπος φαινόταν έμπιστος, η σελίδα του είχε πιστοποιητικό νομιμότητας μαγαζιού, η μόνη απο όσες είχα βρει. Και επίσης ο τύπος ήταν εξυπηρετικότατος και στην απάντηση στο δικό μου μέιλ και στου vicious. ΚΑΙ αναφέρει ο ίδιος ότι οι φωτό δεν είναι δικές του, και ότι ο ίδιος δεν κάνει breeding σε όλα τα είδη που πουλάει. Επίσης, όσο αφορά τις τιμές, σε forum ξένα που έψαξα πολύ βρήκα ότι δεν παρεκλίνουν πολύ από τις δικές του. Παράδειγμα οι red cherry που κοστίζουν 60 δολλάρια οι 24=2,5 η μία= 1,9 ευρώ περίπου. Ναι είναι πιο ακριβά απ' ότι αν τις πέρναμε από Ελλάδα, αλλά μην ξεχνάμε ότι η αποστολή γίνεται από Αμερική....

Ενδεικτικά κάποιες τιμές από sulawesi:

1520 δολλαρια--> 30 γαρίδες http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/shrimp-other-inverts-planted-aquariums/47764-sulawesi-shrimps.html και μάλιστα από το aquabid, που υποτίθεται ότι θα ναι και πιο φθηνά!!!

Και για το θέμα του ban του: Πιστεύω ότι δεν έγινε τόσο για θέμα αναξιοπιστίας όσο για το ότι ο τύπος έκανε διαφήμιση στις γαρίδες του και στο site του χωρίς να χει δηλώσει ότι είναι μαγαζί. Κοίταξα κάποια ποστ στα οποία συμμετείχε και αυτό κατάλαβα.

Και αυτό που λέει για τις δικαιολογίες του όταν έρχονται οι γαρίδες:

1) Έτσι κι αλλιώς πριν κάνουμε την παραγγελία θα τον ρωτήσουμε ποιες γαρίδες ειναι διαθέσιμες και ποιες όχι για να μην έχουμε τυχόν καθυστερήσεις

2) Θα του ζητήσουμε να πάρει τον αριθμό της φορτωτικής από την FedEx και να μας το δώσει για να παρακολουθούμε το φορτίο συνεχώς που βρίσκεται.

Τώρα όμως εγώ δεν ρισκάρω με τα δικά σας χρήματα, ο καθένας ό,τι νομίζει. Αν ήμουν μόνη μου θα προχωρούσα, τώρα εσείς ό,τι νομίζετε......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες Αννα. Εγω ειμαι μεσα... Δεν νομιζω ο τυπος να μας δουλευει.. Να σου πω κατι, το ψαρακια που μου εχουν πεθανει πιο πολλα λεφτα εχω χασει.. Πειτε πως ηπιατε ενα καφε.. 13ευρο ειναι... ε?? :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.plantedtank.net/forums/other-we...nverts-com.html Λέει οτι η ιστοσελίδα δεν υπάρχει γιατί ο ryan δεν πλήρωσε τον πάροχό του (σκασίλα μου ένα πρόβλημα με τον λογαριασμό του είχε το παιδί, καμία σχέση με αξιοπιστία αποστολών...)

http://www.arofanatics.com/forums/showthread.php?p=6012619 Έχει σβηστεί το thread (πάλι αναξιόπιστο καρφί...)

http://www.arofanatics.com/forums/showthre...erts&page=3 Εδ'ω ένας τύπος έχει επιτυχία με την αναπαραγωγή cardinal.

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...-ryan-wood.html Εδώ όντος υπήρξε πρόβλημα με την αξιοπιστία του μαγαζιού...

http://www.bcaquaria.com/forum/showthread.php?t=9811 Και εδώ είναι σοβαρό και μάλιστα πολλοί είχαν πρόβλημα και μαζεύτηκαν από διάφορα φόρα για να τον μηνύσουν... 22-5-08

http://houstonfishbox.com/modules.php?name...pic&p=81357 Πάλι μαζεύονται όλοι για να κινηθούν νομικά...

http://www.minnfish.com/forum/viewtopic.ph...6b39a946eba42c6 Πα΄λι πολλά προβλήματα και πολλές δικαιολογίες χωρίς αποτέλεσμα από τον Ryan...

Σταματάω εδώ... προσωπικά δεν δέχομαι να πάρω τέτοιο ρίσκο... ευτυχώς που το καταλάβαμε έγκαιρα... ευχαριστώ τον Memas 13 :P

Πάμε κι άλλο ψάξιμο παιδιά θα βρούμε αλλού, που θα πάει... :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Αρα πάμε στην λύση του Νίκου θα πάρουμε όλοι Αμανο και θα τις βάψουμε, ριγέ, καρό, πουά κλπ. :)

Μην στεναχωριέστε, θα σας "κατασκευάσω" εγώ γαριδούλες. Ήδη σκέφτηκα τον τρόπο:

Θα πάρω Red Cherry, θα τις πασαλείψω με σιλικονή (ενυδρειακή πάντα), μετά θα τις βουτήξω σε στρασάκια και έτοιμες οι γαριδούλες!!!

Όταν μπορέσω θα σηκώσω και φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...