Jump to content

>> Ασπόνδυλο ενυδρειάκι <<


Recommended Posts

Μετά από πολύ ψήσιμο αποφάσισα να στήσω στο γραφείο ένα ενυδρειάκι για γαριδούλες και τα συναφή. :)

Επειδή δεν ήθελα να μου κοστίσει ακριβά αποφάσισα να πάρω ένα κινέζικο ενυδρειάκι και θα δούμε στην πορεία αν θα το μετανιώσω.

Μετά λοιπόν από έρευνα αγοράς(βρήκα μια αποθήκη που πουλάει χοντρικής!) κατέληξα στο παρακάτω τανκάκι(βλ. φώτο) με διαστάσεις 50χ25χ30 συνολικά δηλαδή περίπου 37 λίτρα.

Το ενυδρειάκι είναι κομπλέ και κόστισε 50€ !!!

Συγκεκριμένα περιλαμβάνει καπάκι με φωτιστικό και λάμπα εξοικονόμησης ενέργειας 15W με ανακλαστήρα, Θερμοστάτη(άγνωστα watt και μάρκα) θερμόμετρο, απόχη και φιλτράκι εσωτερικό που τελικά μόνο φιλτράκι δεν είναι αφού έχει μεγάλη ροή και μάλλον θα είναι ένα πρόβλημα αυτό με τις γαριδούλες, θα πρέπει να βρω τρόπο να μειώσω την ισχύ του αφού την ψηλόκκοκη άμμο που έχω βάλει την μετακινεί!

Το νερό που έβαλα είναι από το μεγαλύτερο ενυδρείο μου από την αλλαγή που έκανα και στο φιλτράκι έβαλα σφουγγάρι επίσης από το άλλο ενυδρείο.

Σε καμιά βδομάδα θα κάνω μετρήσεις και βλέπουμε.

Από διάκοσμο (εδώ θέλω τις προτάσεις σας) σκέφτομαι να βάλω καμιά ρίζα. ίσως κανένα βραχάκι και από φυτά λέω για ανούμπιες, java moss, και γενικά φυτά εύκολα που δένονται σε ξύλα και πέτρες, άν έχετε να μου προτείνεται κάποιο εύκολο φυτό για "γρασίδι" είμαι όλος αυτιά!

Περιμένω τις προτάσεις σας για τον κινέζο!

post-8235-1227606929_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή συνέχεια στο γαριδοενυδρειο σου!

Στο φίλτρο θα μπορούσες να προσαρμόσεις στην έξοδο του ένα σωληνάκι με κλήση προς τα πάνω, έτσι και η ροή δεν θα είναι πρόβλημα και με την ανατάραξη θα οξυγονώνεις το νερό σου.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την κλίση προς τα πάνω και είχα ενα ωραιότατο συντριβάνι!

Βρήκα ποιο είναι το φίλτρο που έχει ο κινέζος μου. Είναι το heto(p2000g)με ισχυ 500lt/h

ΜΑ 500ΑΡΙ ΣΕ 35΄ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΙ????

Τι να πω, πρέπει να βρω τρόπο να μειώσω την ισχύ του

Link to comment
Share on other sites

Για γρασιδάκι μπορείς να κάνει το κλασσικό σαντουιτς με java, γίνεται όμορφο. Άλλα γρασιδάκια είναι το cuba (hemianthus callitrihoides) και το glossostigma, αλλά είναι πιο απαιτητικά σε φως, ειδικά το πρώτο. Η java αναπτύσσεται πιο αργά, αλλά αν δεν θες να μπλέξεις πολύ αξίζει.

Η λάμπα δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι. Γενικά προτιμάμε λάμπες με χρώμα να ροζίζει λίγο, ή να κιτρινίζει, μην είναι ψυχρό λευκό.

Μπορείς να βάλλεις ένα πολύ απλό ξύλο, σχετικά ίσιο και να δέσεις πάνω του anubias nana. Αυτές έχουν μικρότερα φύλλα και πιο πυκνά, οπότε σε μικρό ενυδρείο δείχνουν απείρως καλύτερα από τις κανονικές anubias. Δέσε τις στο ξύλο και με τον καιρό θα το κρύψουν και θα φαίνεται σαν ένα βραχάκι με anubias μόνο. Το έχω κάνει στο δικό μου 50lt και είναιη πιο όμορφη γωνιά! Οι γαριδούλες όλο εκεί συχνάζουν!

Link to comment
Share on other sites

Αν το προόριζες για τις sulawesi μάλλον θα περιμένεις λίγο ακόμα Alex :):P:glare::thumbup: Πάντως πολύ ωραίο το ενυδρείο, άντε να το δούμε και όμορφα φυτεμένο :buttrock::buttrock::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για τις sulawesi το προόριζα Άννα αλλά δυστυχώς θα πρέπει να τις ξεχάσω, μάλλον θα πάω σε red crystal

Link to comment
Share on other sites

οι red crystal είναι τέλειες, δεν θα το μετανιώσεις! αν τους αρέσει το νερό γίνονται κατακόκκινες :):D

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω στον κινέζο καμιά φεγγαρόπετρα, υπάρχουν διάφοροι τύποι και πως τις ξςχωρίζουμε, μπορούν να μπουν για γαρίδες;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι πρέπει να πληρούν συγκεκριμένες προυποθέσεις οι πέτρες για τα γαριδοενυδρεία, από την άποψη ότι δεν έρπουν, επομένως δεν υπάρχει θέμα τραυματισμών. Το γνωστό τεστ με aquaforte για να δεις αν είναι ασβεστολιθικές, σε συνδυασμό με το νερό της περιοχής σου θα σου δώσει την απάντηση. Αν έχεις μαλακό νερό, είναι απαραίτητες για να ανέβει η σκληρότητα, αν έχεις σκληρό ξέχνα τες.

Γενικά γουστάρουν πιο πολύ φυτά κ ξύλα παρά πέτρες. Ρίξε μια ματιά εδώ, είναι και πολύ όμορφο εφέ και καλό για τις γαριδούλες σου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=21824

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι φεγγαρόπετρες είναι σβεστολιθικές και άρα ακατάλληλες για γαρύδες,

Θα πάω μάλλον για βασαλτίτη σε συνδιασμό με ξύλο και φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αlex,γειά χαρά καί καλή επιτυχία μέ το ενυδρειάκι! :P

Θα μπορούσες νά με πληροφορήσεις που βρίσκεται η αποθήκη που αγόρασες το ενυδρείο?

JIMIS :)

Link to comment
Share on other sites

Αlex,γειά χαρά καί καλή επιτυχία μέ το ενυδρειάκι! :P

Θα μπορούσες νά με πληροφορήσεις που βρίσκεται η αποθήκη που αγόρασες το ενυδρείο?

JIMIS :)

έχεις π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Για τις σκληρότητες μη μασάς καθόλου:

petshrimp

"Can live under conditions that are soft and slightly acidic (ph 6.6-7.0) to very hard and alkaline (ph 7.0-8.4 and above). Very adaptable shrimp."

Και αν θες τη γνώμη μου καλύτερη ανάπτυξη θα έχουν σε σκληρό νερό λόγω ασβεστίου με το οποίο χτίζουν τον εξωσκελετό τους...

Επίσης με πέτρες μόνο ποτέ δεν κατάφερε κανείς να αυξήσει πολύ τις σκληρότητες, πρόβλημα υπάρχει όταν θέλουμε να παίξουμε με όξινο και μαλακό νερό.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν θα υπάρχει πρόβλημα να βάλω αβεστολιθικές πέτρες; Μην ξεχνάμε όμως ότι δεν μιλάμε για red cherry αλλά για red crystal, γνωρίζεις αν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις τα δύο είδη;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ο Γιώργος ξέρει σίγουρα περισσότερα από εμένα, αλλά μέχρι να σου απαντήσει κάποιος παλιότερος η γνώμη μου είναι πως αν το νερό σου είναι ήδη αρκετά σκληρό, να μην βάλλεις και πέτρες (αυτό συμβαίνει με το νερό της περιοχής μου), αν όμως είναι οκ τότε μπορείς να το επιχειρήσεις. Εξάλλου οι γαρίδες δείχνουν πολύ γρήγορα αν γουστάρουν το "σπίτι" τους ή όχι με τα χρώματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκε και λύση για την υπερβολική ροή του φίλτρου.

Έβαλα το spraybar(που το περιελάμβανε το φίλτρο) αλλά άνοιξα εκεί που είχε τις τρύπες μια συνεχόμενη οπή από ακρη σε άκρη και το έβαλα στο πλαϊνό κάθετο τζάμι ώστε να φέύγει το νερό κατά μήκος του ενυδρείου και επιτέλους δεν έχω πλέον αμμόλοφους μέσα στο ενυδρείο!

Και συνεχίζουμε...

Αύριο λέω να αρχίσω το aquascape.... θα ζωγραφίσω! :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο και ευτυχώς που πέρασα από το leroy MERLIN και βρήκα πάρα πολλές πέτρες σε διάφορα ήδη και μεγέθη και μάλιστα σε πολύ χαμηλές τιμές σε σχεση με το quicko που είχα δει χθες(ευτυχώς που δεν πηρα από αυτόν).

Έλα όμως που η καλύτερη πέτρα σε μέγεθος και σχέδιο ήταν αυτή του δείγματος! Ε για να να μην μακρηγορώ μετά από πολύ επιμονή και αφού βρήκα τον υπεύθυνο μου ξήλωσαν το δείγμα και το πήρα! χε χε

Τους χιλιοευχαρίστησα και έφυγα ικανοποιημένος και ηδού η φεγγαρόπετρα μου και μάλιστα με 1,45 € ενώ στο mega pet ζητούσαν ανάλογη στα κιλά της 30 € !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χωρίς άλλες καθυστερήσεις........

post-8235-1227972789_thumb.jpg

post-8235-1227972801_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια aquascape...

από πέτρες είμαστε κομπλέ με 1 μεγάλη φεγγαρόπετρα και μερικές μικρές ξυλόπετρες καθώς και χαλικάκι-πετρούλες για τις λεπτομέρειες.

Ψάχνω για ρίζες αυτή τη στιγμή και δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιες όπως τις θέλω, δηλαδή μικρές και λεπτές, αν κάποιος έχει δει σε κάποιο κατάστημα(στη Θεσσαλονίκη) ή ακόμα καλύτερα αν έχει κάποιος και θέλει να τις δώσει παρακαλώ ενημερώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα βρήκα και ρίζες μοπάνι που έξαχνα σε μικρά μεγέθη.

Αυτή την στιγμή γίνονται "σούπα" σε βραστό νερό.

Ερώτηση: αν βράσουμε τις ρίζες μπορούμε να τις βάλουμε την επόμενη στο ενυδρείο μας ή θα έχουμε πρόβλημα με την κιτρινάδα σε συνδιασμό με τις γαρίδες; Όχι βέβαια πως θα βάλω αμέσως τις γαρίδες μέσαμ εννοείται ότι θα γίνουν μετρήσεις πρώτα, απλά να ξέρω.

Οπως και να χει αύριο θα ετοιμαστεί το aquascape από πέτρες-ρίζες και θα μείνουν τα φυτά και οι λεπτομέρειες τις επόμενες ημέρες. Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να είμαι έτοιμος. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα σου βγει πολύ ωραίο :rolleyes: Για τις ρίζες δεν ξέρω, πιστεύω όμως πως καλύτερα να τις βράσεις αρκετές φορές και άστες για ώρα να φύγει όσο πιο πολύ κιτρινίλα γίνεται... Δεν είναι μόνο θέμα του τί θ' αποβάλλουν, αλλά θα σου κατεβάσουν και το ph πολύ φαντάζομαι....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μαζί με τις ρίζες μη ξεχνάμε ότι θα υπάρχουν και πέτρες εν μέρη ασβεστολιθικές, οπότε θα ανεβάσουν το ph :rolleyes: Η πράξη θα δείξει, όπως και να χει αν δεν σταθεροποιηθούν οι τιμές γαριδούλες δεν μπαίνουν

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν προσπαθούσα να το αποφύγω τελικά δεν μπορώ. με τρώει, γι αυτό ρωτάω αν μπορώ να συνδιάσω τις 2 αγάπες μου μέσα στον κινέζο μου.

Δηλαδή, μπορώ να βάλω μαζί με τις γαριδούλες και dwarf puffers :rolleyes: ή θα τις δούνε τις γαριδούλες σαν σνακ;

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Και μία ερώτηση: Βρήκες πουθενά στη θεσσαλονίκη Dwarf Puffers ?? ή σκοπεύεις να παραγγείλεις ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...