Jump to content

>> Ασπόνδυλο ενυδρειάκι <<


Recommended Posts

Παίδες έχω σε 25 λίτρα 2 dwarf puffers τρεις red crystal, 2 red cherry και άλλες 2 μπλε που δεν ξέρω τι είναι...

Ζουν αρμονικά μέχρι στιγμής χωρίς κανένα πρόβλημα, να χτυπήσω ξύλο.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες έχω σε 25 λίτρα 2 dwarf puffers τρεις red crystal, 2 red cherry και άλλες 2 μπλε που δεν ξέρω τι είναι...

Ζουν αρμονικά μέχρι στιγμής χωρίς κανένα πρόβλημα, να χτυπήσω ξύλο.... :rolleyes:

χτύπα! χτύπα! είσαι ο πρώτος που ακούω ότι έχει παφεράκια με γαρίδες και δεν έχει πρόβλημα! Ρε λες να το δοκιμάσω κι εγώ!?

Link to comment
Share on other sites

Και μία ερώτηση: Βρήκες πουθενά στη θεσσαλονίκη Dwarf Puffers ?? ή σκοπεύεις να παραγγείλεις ??

Δεν έχω βρει, αν έχεις δει εσύ κάπου στη Θεσσαλονίκη πες μου, αλλιώς αν ενδιαφέρεσαι κι εσυ μπορουμε να παραγγείλουμε μαζί

egg_zpsa3857198.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει, αν έχεις δει εσύ κάπου στη Θεσσαλονίκη πες μου, αλλιώς αν ενδιαφέρεσαι κι εσυ μπορουμε να παραγγείλουμε μαζί

Παιδιά, νομίζω πριν απο λίγο καιρό είχα δει στο Quiko, μετα το ΙΚΕΑ.

Δεν ξέρω αν θα έχουν μείνει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ DWARF!!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Αντικειμενικά μιλώντας, είναι πανέμορφα, υπέροχα, πανέξυπνα και υπέροχα!! Αν το πολυφυτέψεις, με ξύλα κτλ που λες, νομίζω δεν θα χεις πρόβλημα... Ναι, είναι επιθετικά ψαράκια, αλλά απ' όσο ξέρω τα κρατάνε με Αμάνο και δεν υπάρχει θέμα. Υπολόγισε γύρω στα 10 λίτρα για κάθε τέτοιο ψαράκι, γιατί αλλιώς θα πέσει ξύλο...

Σκέψου ότι εγώ σε 40 λίτρα καθαρά έχω 4 και για λίγο καιρό και τα τέτρα μου εκεί και τα είχαν γράμμένα στα εεε...... λέπια τους. ^_^^_^

Έχει το water inn, δεν ξέρω αν στέλνει εκει πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Θα δοκιμάσω λοιπόν στον κινέζο με τα 37λ να βάλω ένα ζευγαράκι dwarf puffers μαζί με τις γαριδούλες μου! :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πρέπει να αλλάξω τον φωτισμό στον κινέζο κι εδώ είναι που θα χρειασθώ την βοήθεια σας.

λοιπόν, το καπάκι που θα μπορέσει να μπεί το φωτιστικό είναι 42εκ. με 45εκ. σε σύνολο μήκους 50εκ που είναι το ενυδρειάκι.

Τι φωτιστικό μου προτείνεται με την μεγαλύτερη δυνατή ισχύ(εκτός ΜΗ) για να μπορέσω να βάλω λίγο πιο απαιτητικά φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδια! ποιος ξέρει να μου πει με μήκος μέχρι 45εκ τι φωτιστικό μπορώ να βάλω; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επιχείριση φως κινέζου τέλος!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...pid=178262&

Πάμε για ολοκλήρωση aquascape τώρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τον τελευταίο καιρό δεν μπόρεσα να ασχοληθώ και πολύ λόγω φόρτου αλλά κατάφερα κι έβαλα την πέτρα με μια ρίζα που βρήκα.

Αυτή την στιγμή ο κινέζος μου είναι έτσι (η αφίσα στο φόντο θα βγεί και θα μπει λευκό χαρτόνι)

Τα φυτά θα μπουν εντός της εβδομάδας μάλλον

post-8235-1230040048_thumb.jpg

post-8235-1230040060_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σούπερ η ρίζα; Σε μαγαζί την βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σούπερ η ρίζα; Σε μαγαζί την βρήκες;

Ναι από τον Αμαζόνιο στην Αγγελάκη(και σε καλή τιμή)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα του λείπουν φυτά για να δείξει περισσότερο! Επίσης προσωπικά διαφωνώ με την χρήση αφισών στην πλάτη... μου κάνει για πολύ ψεύτικο! Προσωπικά θα πρότεινα ένα μαύρο (κι άραχνο) φόντο ή ακόμα καλύτερα ένα DIY με άμμο, ξύλα και πετρούλες! Γούστα βέβαια είναι αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Όπως προανέφερα και παραπάνω η αφίσα θα βγει ειναι προσωρινή και θα μπει χαρτόνι λευκό, αν δείξει πολύ "ψυχρό" με το λευκό φόντο τότε θα πάω στα σίγουρα με το μαύρο κι άραχνο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αλλιώς μια σειρά valisneries στην πλάτη = πράσινη φυσική αφίσα!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά οι valisneries φτάνουν τα 50εκ και μάλλον σε σύντομο χρονικό διάστημα θα "πνίξουν" το ενυδρείο και θα πρέπει να έιμαι συνέχεια με το κλαδευτήρι! :thumbup:

Για πλάτη σκέφτομαι για Bolbitis heudelotii πιασμένα σε κομάτι ρίζας στο βυθό και κατα μήκος της πλάτης.

Φυσικά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και βαλισνέριες nano οι οποίες γίνονται επίσης ψηλές (ίσως όχι 50 cm αλλά καμιά 40αριά είναι οι δικιές μου) οι οποίες ίσως να δείξουν καλύτερα στο ενυδρείο σου. Μην σε απασχολεί το κλάδεμά τους. Μπορεί να μεγαλώνουν σχετικά γρήγορα, αλλά κλαδέυονται πανεύκολα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι κλαδεύονται σαν να'ναι μαλλιά! Πιάνεις τις κορυφές και τις κόβεις όσο θες! Καρέ, καπελάκι, μύτες, ενίοτε και με την ψιλή!

Link to comment
Share on other sites

Παιδά εγώ όμως έχω ακούσει ότι αν τις κλαδεύεις συνέχεια στην κορυφή κάποια στιγμή χαλάνε... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει και εγώ αυτό, αλλά μάλλον δεν ισχύει. Ένας φίλος εδώ στην Πάτρα που φτιάξαμε μαζί 2 ενυδρεία του τις "κούρεψε" όπως σου είπα όταν έλειπα. Όταν τις είδα φαντάστηκα ότι θα χαλάσουν, αλλά αθάνατες!

Link to comment
Share on other sites

Καλά με μία φορά σίγουρα δε χαλάνε. :thumbup: Εγώ μίλησα για την περίπτωση που τις κλαδέψεις πολλές φορές, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τις έχει μισό χρόνο φίλε και συνεχίζει και κλαδεύει ακάθεκτος και αυτές συνεχίζουν να μεγαλώνουν ακάθεκτες!

Link to comment
Share on other sites

τις έχει μισό χρόνο φίλε και συνεχίζει και κλαδεύει ακάθεκτος και αυτές συνεχίζουν να μεγαλώνουν ακάθεκτες!

Μη μασάτε! Οι δικιές μου είναι ένα χρόνο, τις κλαδεύω, έχουν φάει φάρμακα όπου τις έχουν λιώσει τα φύλλα, τα πλέκο τις ταλαιπωρούν, Εγώ πολλές φορές τις κόβω με το χέρι άτσαλα και αυτές υπάρχουν και πετάνε συνέχει ρίζες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη μασάτε! Οι δικιές μου είναι ένα χρόνο, τις κλαδεύω, έχουν φάει φάρμακα όπου τις έχουν λιώσει τα φύλλα, τα πλέκο τις ταλαιπωρούν, Εγώ πολλές φορές τις κόβω με το χέρι άτσαλα και αυτές υπάρχουν και πετάνε συνέχει ρίζες!!!!

:thumbup: (για τις βαλισνέριες πάει..., όχι για σένα :thumbup: )

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...