Jump to content

καινουριο ενυδρείο 1.5 μέτρο κιχλίδες


elli

Recommended Posts

σε λίγες μέρες θα στήσω ένα νέο ενυδρείο 1.5 μέτρο 500 λτ για κιχλίδες malawi,tanganika και ίσως ορισμένες αμερικής.

συμβουλές θα ήθελα για παραμέτρους νερού, συμβατότητες ψαριών, βραχώδεις πέτρες, άμμο, χρώμα φωτισμού, φυτά κλπ.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ενοεις αφρικανες με αμερικανες μαζι? :)

Καλη επιτυχια με το ταρατακι.... :P

Link to comment
Share on other sites

η πιο σημαντικη συμβουλη που μπορω να σου δωσω ειναι να ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ μεταξυ malawi, tanganika και κιχλιδες αμερικης

σε λίγες μέρες θα στήσω ένα νέο ενυδρείο 1.5 μέτρο 500 λτ για κιχλίδες malawi,tanganika και ίσως ορισμένες αμερικής.

συμβουλές θα ήθελα για παραμέτρους νερού, συμβατότητες ψαριών, βραχώδεις πέτρες, άμμο, χρώμα φωτισμού, φυτά κλπ.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακρβως θελω και εγω να τονισω...

ΟΧΙ αφρικανες με αμερικανες και ΟΧΙ μαλαουϊ με τανγκανικα....

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται ρε παιδια? Αυτες οι λιμνες κλεβουν καρδιες τελικα? :)

Link to comment
Share on other sites

Αφρική ( και ειδικά Ανατολική Αφρική ) και Αμερική δεν συνηθίζουμε να έχουμε μαζί λόγω διαφορετικών παραμέτρων νερού .Αγαπητή φίλη μπορείς να διαβάσεις εδώ στο θεματικό πολλά ενδιαφέροντα πράγματα τόσο για malawi όσο και για Ταγκανίκα ενυδρεία και τα ξαναλέμε.

Παραθέτω και άλλα sites που μπορεί να σε βοήθήσουν στο διάβασμα σου :

http://www.cichlid-forum.com/ , http://www.malawicichlidhomepage.com/index_eng.html ,

http://www.bigskycichlids.com/index.htm .

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΝΑΜΙΣΙ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΑΝΓΚΑΝΙΚΑ ΜΕ PH 8, AΛΑΤΙ, 2 ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ, ΒΡΑΧΟΥΣ ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 480 ΛΤ ΚΑΘΑΡΟ.

ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΦΙΛΟΞΕΝΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΠΟΥ ΣΤΗΝΕΙ 2 ΜΕΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ... ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΩΘΙ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΣΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ.

2 OSCAR (AMER)

2 SILVER DOLLAR (AMER)

3 EROS SEVERUM (AMER)

2 TEXAS (AMER)

1 CICHLASOMA CHAMELEON

2 KRIBENSIS

3 FRONTOSA

4 TROPHEUS

4 LABIDOCHROMIS

1 GEOPHAGUS

1 JUWEL HEMICHROMIS BIMACULATUS

1 CYRTOHARA MOORI

1 FIREMOUTH

1 BLACK PHANTOM

1 PLECO

2 LOACH YO YO

EYXAΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι είχα ποτέ κιχλίδες (ακόμα :) ) αλλά εδώ προσπαθείς να συνδυάσεις ψάρια τα οποία ζουν σε διαφορετικές παραμέτρους νερού, αφού άλλο τα αμερικάνικα και άλλο τα αφρικάνικα... Διάλεξε ένα είδος από μία περιοχή και βαλτο..

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τα 4 TROPHEUS (τανγκανίκα), και να προσθέσεις άλλα 10-12 του ίδιου είδους και να έχεις ένα σούπερ Βιοτοπικό τανγκανίκα...με άμμο θαλάσσης και πολλές πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες και προτάσεις.

Μάλλον το καινούριο ενυδρείο θα γίνει malawi επειδή τα περισσότερα ψάρια μου ανήκουν εκεί και θα αφήσω στο παλιό τις αμερικάνες.

Link to comment
Share on other sites

ποια περισσοτερα ρε αδερφε?

4 malawi mbuna kai 1 hap βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τα 4 TROPHEUS (τανγκανίκα), και να προσθέσεις άλλα 10-12 του ίδιου είδους και να έχεις ένα σούπερ Βιοτοπικό τανγκανίκα...με άμμο θαλάσσης και πολλές πέτρες.

:rolleyes: Με τα λιτρα που λες πιστευω οτι θα ηταν οτι καλυτερο.Για ριξε μια ματια στις παρουσιασεις αφρικανικων με tropheus να παρεις μια ιδεα..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τι είναι τα ouarou??δεν τα έχω ξανακούσει

επίσης ερώτηση με Ph 8 και μέτρια αλατότητα για υφάλμυρο μπορώ να βάλω μονοδάκτυλους που μου αρέσουν πολύ αν συμβιώνουν με κιχλίδες malawi ή είναι απαγορευτικό και να περιοριστώ μόνο στα είδη που γνωρίζουμε για την συγκεκριμένη λίμνη?

προς το παρόν έχω μέσα

2 cyrtocara moori

2 yellow labido

1 aulonacara

1 jewel

2 melanochromis chipokae

απο γλείφτη ή πλέκο μετά απο ένα μήνα τι να βάλω?

σύνολο πόσα ψάρια στα 500 λτ ? (αυτά που έχω ήδη είναι μικρού μεγέθους, το μεγαλύτερο 5εκ)?

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ψαρια βλεπουμε και μας αρεσουν,δεν ειναι ομως δυνατο να τα βαλουμε ολα αυτα μαζι σε ενα ενυδρειο.Οι λογοι γνωστοι και παμπολλοι.Απο τη στιγμη που αποφασισες να πας σε Malawi,μελετησε τα ψαρια και βαλε μονο τις συγκεκριμενης λιμνης.....

Link to comment
Share on other sites

TA UARU είναι απο Αμερική και ζουν σε ph 6.8

εγω σας είπα ότι έχω ph 8 και ψάρια κυρίως μαλάουι Αφρική.

μην με συμβουλεύετε λάθος διότι έψαξα και βρήκα τι είναι τα ουαρου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πλεκο σου συνιστω να ΜΗΝ βαλεις γιατι θελουν διαφορετικους παραμετρους.

και θα ηταν καλητερο να εχεις ψαρια απο μια μονο λιμνη , δηλαδη μαλαουι απο οτι βλεπω ,και το juwel ειναι απο τους ποταμους της αφρικης και οχι απο την μαλαουι.

αμα θα βαλεις μαλαοουι διαλεξε αναμεσα σε aulonacara kai mbuna

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω βάλει μέσα προς το παρόν (το ενυδρείο τρέχει 20-25 μέρες περίπου)

4 frontosa (ξέρω ότι είναι ταγκανίκα αλλά τα είχα ήδη στο άλλο ενυδρείο που μου καταστράφηκε)

2 melanochromis chipokae

1 julidochromis

&

1 jewel hemichromis lifallili african rivers

&

1 synodontis (δεν πήρα πλέκο αλλά τούτο κάνει δουλειά την νύχτα)

&

2 cyrtohara moori

2 labidochromis electric yellow labido

3 aulonacara

2 protomelas

σύνολο 18 κάτοικοι μεγέθους απο 2εκ έως 8εκ το μεγαλύτερο.

παλαιότερα κρατούσαν ταγκανίκα,μαλάουι,βικτόρια και αφρικανικούς ποταμούς μαζί στο ίδιο ενυδρείο αλλά τελευταία κυριαρχεί η άποψη να κρατούνται χώρια σε δικούς τους βιότοπους. Να δούμε ότι μπορούμε θα κάνουμε και εγώ είχα 5 ενυδρεία διαφορετικούς βιότοπους (Ασία-Αφρική-Αμερική-κοινωνικό φυτεμένο κλπ) τώρα μόνο δύο ενυδρεία ...

Link to comment
Share on other sites

Και για να αποφύγουμε σίγουρα προβλήματα (λογω διαφορετικής διατροφής και επιθετικότητας) χωριστά mbuna από τα haps :thumbup: όσο αφορά την malawi

Link to comment
Share on other sites

Και για να αποφύγουμε σίγουρα προβλήματα (λογω διαφορετικής διατροφής και επιθετικότητας) χωριστά mbuna από τα haps :thumbup: όσο αφορά την malawi

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Εκτος απο αυτο και την διατροφικη διαφοροποιηση

χρειαζετε καιδιαφορετικο aquascaping ..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτο και την διατροφικη διαφοροποιηση

χρειαζετε καιδιαφορετικο aquascaping ..... :thumbup:

Δηλαδη;Αλλο για τα haps και αλλο για τα mbuna;

Link to comment
Share on other sites

haps θελουν ανοιχτο χωρο για κολυμπι ενω τα μπουνα σπηλιες πολλες σπηλιες

Thats right !! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...