Jump to content

καινουριο ενυδρείο 1.5 μέτρο κιχλίδες


elli

Recommended Posts

haps θελουν ανοιχτο χωρο για κολυμπι ενω τα μπουνα σπηλιες πολλες σπηλιες

Η λιμνη ειναι απεραντη,και ετσι κι αλλιως και τα δυο συνυπαρχουν....

Link to comment
Share on other sites

Καροτακι ψιλοκομμενο, αλατακι, σελινο, προαιρετικα ρυζι και καλο βρασιμο.

Μα καλα μιλαμε σοβαρα τωρα? Tanganyika, malawi και απο malawi και Mbuna και haps. Σε λιγο καιρο μπορεις να περιμενεις τα πρωτα κρουσματα malawi bloat αν δεν εχουν φαγωθει μεταξυ τους. Περα απο το οτι ολα ειναι απο Αφρικη δεν υπαρχει κανενα κοινο.

Σε ενα ενυδρειο σαν το δικο σου κρατιουνται 2 αντε 3 ειδη. Μετα το αποτελεσμα ειναι σαλατα. Ουτε φυσιολογικες συμπεριφορες, ουτε σωστα χαρεμια μονο ενα αλλεπαλληλο κυνηγητο και στρεσσαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορέσω κάποια στιγμή θα ανεβάσω photo για να το δείτε.

Κατ αρχήν έχω πολλά βράχια με σπηλίτσες σε όλο το πίσω μέρος και πλάι, φυτά ανούμπιες και βαλισνέρια γιγας μέσα στα βράχια και ελεύθερο για κολύμπι όλο το μπροστινό μέρος μην ξεχνάμε το μήκος του ενυδρείου, το ύψος και το βάθος.Τροφές ρίχνω 2-3 διαφορετικά είδη όχι όλο το ίδιο.

Το μέγεθος είναι πολύ μικρό σε αυτό το στάδιο σε όλα τα ψάρια. Υπάρχει απόλυτη ηρεμία και συνύπαρξη και κανένα κυνηγητό. Αν παρατηρήσω αλλαγές στην συμπεριφορά τα πρώτα που θα φύγουν είναι τα 2 melanochromis και το 1 julidochromis και βλέπουμε...Αυτό είναι το πρώτο στήσιμο του ενυδρείου και όπως ξέρουμε όλοι που ασχολούμαστε χρόνια με το χόμπι συνήθως αλλάζουμε πολλές μα πολλές φορές το set up μέχρι την τελική μορφή.

Σχετικά με το σχόλιο της σαλάτας σε πληροφορώ ότι όταν μιλάμε για κοινωνικά ενυδρεία και βιότοπους σαφώς δεν είναι ενυδρείο species ισως υπάρξουν προβλήματα ίσως και όχι αυτό το καταλαβαίνει ο κάθε ακουαρίστας που παρακολουθεί κάθε μέρα τις συμπεριφορές των ψαριών του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω elli αυτό που εχω να σου πω είναι να προσέξεις την αμμωνία και νιτρίτη γιατι το ενυδρείο σου ειναι καινούργιο και τα αφρικάνικα ψάρια δεν αντέχουν σε καινούργια ενυδρεία ζωντανά βακτήρια κάθε 3 ημέρες και λίγο τάισμα , δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις Safe start που με δυο δόσεις είσαι έτυμη .

Για τα περί συμβατότητας σε ενα μη βιοτοπικό ενυδρείο προσέχουμε να μην βάζουμε ψάρια που θέλουν πολύ ιδιαίτερους τρόπους συντήρησης .

Να λάβεις υπ οψιν σου οτι δεν θα ειναι εύκολο να αφαιρέσεις ψάρια απο μέσα και να υπολογίσεις το τελικό τους μέγεθος .

Τέλος βάλε οτι θέλεις δεν είσαι καινούργια στο χόμπι με μέτρο όμως , πολλές σπηλιές και κρυψώνες σε διευκολύνουν να έχεις ποικιλία από ψάρια .

Υ.Γ. Μην κάνεις επεμβάσεις ως προς τη ποιότητα του νερού προς το ένα είδος ή το άλλο νερό βρύσης μόνο .

Link to comment
Share on other sites

Δλδ να λειτουργησει με μεσους ορους. Τη διαφημιση για το μεσο ανθρωπο που θυμησαν τα παραπανω.

Ειλικρινα βαριεμαι να κατσω να ψαξω τις συνηθειες για ολα τα ειδη που υπαρχουν στο ενυδρειο για να φανει σε βαθος χρονου τι θα συμβει. Απο μια πρωτη ματια βλεπω οτι υπαρχουν φυτοφαγα, σαρκοφαγα και παμφαγα. Επισης οι φροντοζες κανονικα μπαινουν μονες τους σε μεγαλυτερο ενυδρειο γιατι σε αυτο μια σωστη κοινωνια δεν χωραει, ειναι σαρκοφαγο ψαρι και λογο μεγεθους καποια στιγμη θα μουνταρει σε καποιο/α απο τα υπολοιπα. Οι αυλονακαρες ειναι σαρκοφαγες και θελουν χωρο για κολυμπι. Τα labs ειναι φυτοφαγα και θελουν κρυψωνες.... Και εχει πολλα ακομα αν κατσεις και το ψαξεις διεξοδικα, οπως θα επρεπε δηλαδη πριν μπουν τα ειδη.

Και ειναι γεγονος οτι σε ενυδρειο με πετρες τα ψαρια πιανονται δυσκολα αν θες να βγαλεις καποιο.

Επισης λες οτι ταϊζεις 3 διαφορετικες τροφες, ε σιγουρα περα απο τα παμφαγα τα υπολοιπα θα τρωνε και ακαταλληλη τροφη.

Τελοσπαντων εγω τα ειπα, 2 αντε 3 χαρεμια. Κοινωνικο για εμενα δεν υφισταται σε αφρικανες που ειναι επιθετικα ειδη. Μπορω να δεχθω κοινωνικο με τετρα, ραμιρεζι, κορυντορας, πλεκο και γενικα τετοια ειδη που ειναι ηρεμα.

Μπορεις να αρχισεις να ψαχνεις απο εδω: http://www.cichlid-forum.com/profiles/

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τα βακτήρια μου συνέστησαν ένα νέο είδος βακτήρια σε υγρή μορφή μπουκαλάκια που μπαίνουν μέσα στο βιολογικό φίλτρο και δημιουργούν ωρίμανση ενυδρείου, επιταχύνουν κύκλο αζώτου κλπ/ μάλλον έχουν δίκιο γιατί οι μετρήσεις όσες φορές και αν έκανα αμμωνία μηδενικό, νιτρικά οκ, ph 8 σταθερό το νερό απο την αρχή με αλάτι. Επίσης στον φίλο μου που έστησε το δίμετρο του έδωσαν βιόσφαιρες για το βιολογικό φίλτρο γιατί το άλλο που έχει είναι χημικό. Εγώ έχω δυο βιολογικά φίλτρα.

κι οσον αφορά τις frontoses ταγκανίκα που γίνονται μεγαλόσωμα ψαρια (έχω διαβάσει για τα τελικά τους μεγέθη, έχω διαβάσει τι είναι κάθε κιχλίδα κλπ) μου χάρισαν τα δυο απο πριν και γιαυτό προς το παρον δεν ήθελα να τις βγάλω τις μικρούλες αλλά στο μέλλον...

Οταν μίλησα για κοινωνικό ενυδρείο δεν εννοούσα τις αφρικάνες, είχα άλλο ενυδρείο 220λτ πριν κοινωνικό φυτεμένο.

κάθε μέρα παρατηρώ μήπως δω παράξενη συμπεριφορά,επιθετικότητα ή δυσφορία ή αν κάποιο δεν τρώει κλπ να είστε σίγουροι πως δεν θα το αφήσω έτσι.

Πάντως ευχαριστώ για όλες τις αποψεις διότι όλα είναι χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι μάλλον πρεπει να κατασταλάξεις σε ένα τύπο ενεδρείου, και με τα λίτρα που έχεις εγώ θα διάλεγα ή TROPHEUS (τανγκανίκα) 10 με 12 ψάρια ή mbuna - 2 ή 3 χαρέμια μικρά - (malawi).

Τα παιδιά εδώ σου γράψανε αρκετά πράγματα που θα σε βοηθήσουν.

Περιμένουμε να δούμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Διαχωρισμος στα φιλτρα που λειτουργουν σε γλυκο νερο δεν υπαρχει ιδιαιτερος. Υποτιποδως λεγετε οτι το σφουγγαρι κανει μηχανικο φιλτραρισμα, κραταει δλδ ακαθαρσιες αλλα κι αυτο με τον καιρο αποικειται με βακτηρια οποτε λειτουργει ως βιολογικο διοτι αποδομει την αμμωνια και τα νιτρωδη. Υλικα οπως το siporax ή το substrat pro καλουνται βιολογικα γιατι ειναι πιο αποικησιμα απο τα βακτηρια και αποδομουν σε περισσοτερο βαθμο αμμωνια και νιτρωδη. Ενα καλο στησιμο σε φιλτρο ειναι σφουγγαρι-μακαρονι-siporax-filter wool. Το νερο θα περναει πρωτα απο σφουγγαρι και επειτα με τη σειρα που τα γραφω απο τα υπολοιπα.

Θα σου προτεινα μονο στην περιπτωση που ανιχνευεις αμμωνια και νιτρωδη να χρησιμοποιησεις stres zyme της API συμφωνα με τις οδηγιες που γραφει. Καλυτερα βεβαια ειναι να μπολιασεις τα φιλτρα σου απο ενα υγειες ενυδρειο.

Και το σημαντικοτερο,

απαξ και ΔΕΝ ανιχνευεις αμμωνια και νιτρωδη ΔΕΝ χρειαζεται να προσθετεις κανενα ζουμι για ανισχυση της βιολογιας. Ειναι στρωμενο το φιλτρο σου και τα κανει ολα αυτο. Καθαρισμα (παντα σε νερο ενυδρειου) οποτε βλεπεις και πεφτει η ροη ή καθε 3εις μηνες και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΘΑ ΕΠΕΜΒΩ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΩΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΩΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 300 ΛΙΤΡΩΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΛΙΜΝΗ ΜΑΛΑΟΥΙ ΕΧΕΙ (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ) ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΕΛΕΞΑ. ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΦΥΣΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΨΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥΣ, ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.

Η Ιστοσελίδα μου

Έγινε επεξεργασία - chrisbouzinis
Link to comment
Share on other sites

βρήκα την λύση θα δώσω τις ταγκανικες σε εναν φίλο που αποφάσισε εκτός απο το 2μετρο με αμερικάνες να φτιάξει και ένα άλλο με αφρική ταγκανίκα οπότε εγώ θα κρατήσω τα malawi.

πρόσθεσα στους κατοικους 1 copadichromis & 1 venustrus.

Nα ρωτήσω γιατί τα protomelas νομίζω πως δεν συμπαθούν τις θηλυκές aulonacara ? είναι κάτι περιστασιακό παιχνίδι κυριαρχίας ή κάτι άλλο?

ευχαριστώ και καλά χριστούγεννα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
post-3697-1231416725_thumb.jpgΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ. ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 παρατηρήσεις:

α) Δεν βλέπω να υπάρχουν σπηλιές.... Ίσως να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά από την φωτογραφία αυτό καταλαβαίνω.

β) Η διακόσμηση μου κάνει αρκετά "τεχνιτή". Δηλαδή δεν με παραπέμπει σε φυσικό περιβάλλον και σε αυτό συμβάλλει το ομοιογενές στήσιμο των πετρών, αλλά και η αφίσα στην πλάτη.

Γνώμη μου είναι να μπουν πέτρες η μία πάνω στην άλλη για να δημιουργούν φυσικές σπηλιές (κολλημένες φυσικά) και η αφίσα από φωτογραφία να γίνει μαύρη.

Βέβαια όλα είναι θέμα γούστου :huh:

Link to comment
Share on other sites

post-3697-1231416725_thumb.jpgΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ. ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ

Συγνωμη που θα σε απογοητευσω,αλλα το ενυδρειο σου υπολειπεται βραχου.Δεν εχει ουτε το 1/3 της ποσοτητας που πραγματικα χρειαζεται.Ακομα και αυτος ο βραχος που υπαρχει,εγω προσωπικα δεν βλεπω να δημιουργει καμμια κρυψωνα.Εγραψες πριν οτι αν δεις προβλημα θα φυγουν πρωτα τα 2 melanochromis και το 1 julidochromis.Μονο που το αναφερεις,σημαινει οτι ηδη κατι εχεις δει.Και δεν καταλαβαινω τι κανει το julidochromis αναμεσα τους.Εγω θα σου προτεινω να αποφασισεις τελικα ποιο ειδος και λιμνη σου αρεσει,να μπεις στις παρουσιασεις αφρικανικων ενυδρειων και να κανεις ενα αναλογο setup.Προσθεσε βραχο,πολυ βραχο........

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα και χρόνια πολλά

elli θα συμφωνήσω με τα παιδιά πιο πάνω στο ότι αυτήν την στιγμή μέσα στο ενυδρείο σου γίνεται ένας ψιλοχαμός. και απο άποψη aquascaping απο άποψη ψαριών

σε παρακαλώ μπορείς να μας γράψεις ακριβώς τι ψάρια έχεις τώρα μέσα στο ενυδρείο σου???

έχεις πολλά λίτρα που θα τα ζήλευα πολλοί ( προσωπικά τυραννιέμαι με 100λιτ εδώ και 3.5 χρόνια )και μπορείς να κάνεις τρελά πράγματα εκεί.υπάρχουν και πολλά ενυδρεία σε μικρότερα λίτρα που μπορείς να το κάνεις εσύ κάτι παρόμοιο σε μεγέθυνση.

καλή συνέχεια :huh::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

post-3697-1231485678_thumb.jpgαυτη τη στιγμή έχω

cyrtohara moori 1

copadichromis 1

aulonacara 4

yellow labido 2

protomelas 2

1 jewel hemichromis lifalilli

4 cyphotilapia frontosa

1 synodontis

2 melanochromis

1 julidochromis

2 albino socolofi

1 pseudotropheus

Ta 2 melanochromis & to 1 julidochromis (ταγκανίκα)θα φύγουν γιατι τα παρατηρώ και είναι ζωηρά και πέφτει κυνηγητό.

Το jewel δεν ταιριάζει (african rivers)και πρέπει να το δώσω αλλα το είχα πριν σε άλλο ενυδρείο και μου έμεινε.

η φωτο είναι πιο παλιά και δεν είναι όλα τα ψάρια μέσα που φαίνονται θα βγάλω άλλες.

Πέτρες moonstone για κρυψώνες,φυτά που δεν τα τρώνε και πολλή άμμος για σκάψιμο.

To pseudotropheus δεν είναι καθόλου επιθετικό μπορώ να πω ότι το copadichromis είναι πιο ζωηρό ως χαρακτήρας αν και θεωρείται non mbuna.

Aυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

elli δες μερικά ενυδρεία που μπορείς να πάρεις μια ιδέα

http://cich.forumchti.com/forum-f14/topic-t20.htm

http://cich.forumchti.com/forum-f14/topic-t68.htm

http://cich.forumchti.com/forum-f14/topic-t403.htm

http://cich.forumchti.com/forum-f14/topic-t385.htm

μπορεί να είναι περισσότερα τα λίτρα σου αλλά μπορείς πολύ εύκολο να το προσαρμόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έλλη, για να έχεις σωστό ενυδρίο θα πρέπει να βαδίσεις στα χνάρια των ενυδρείων παραπάνω που παρέθεσε ο Γιώργος.

Εν ολίγης...

Έχει 3 επιλογές:

1. Tanganyika

2. Malawi - Mbuna

3. Malawi - Haps

Εσύ τώρα έχεις καί τα 3 μέσα.

Αυτα που παρέθεσε ο Γιώργος είναι Malawi-Mbuna.

Αποφάσισε πρώτα τί απο τα 3 παραπάνω θέλεις και αναλόγως σου κάνουμε προτάσεις για το πως να στήσεις και πως να αποικήσεις το ενυδρείο σου.

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που θα σε απογοητευσω,αλλα το ενυδρειο σου υπολειπεται βραχου.Δεν εχει ουτε το 1/3 της ποσοτητας που πραγματικα χρειαζεται.Ακομα και αυτος ο βραχος που υπαρχει,εγω προσωπικα δεν βλεπω να δημιουργει καμμια κρυψωνα.Εγραψες πριν οτι αν δεις προβλημα θα φυγουν πρωτα τα 2 melanochromis και το 1 julidochromis.Μονο που το αναφερεις,σημαινει οτι ηδη κατι εχεις δει.Και δεν καταλαβαινω τι κανει το julidochromis αναμεσα τους.Εγω θα σου προτεινω να αποφασισεις τελικα ποιο ειδος και λιμνη σου αρεσει,να μπεις στις παρουσιασεις αφρικανικων ενυδρειων και να κανεις ενα αναλογο setup.Προσθεσε βραχο,πολυ βραχο........

δεν ήθελα να προσθέσω πολλά βράχια διότι δεν θα έχουν ελεύθερο χώρο για κολύμπι, επίσης χωρίς φυτά μου φαίνεται άγονο και κάπως άγαρμπο. Τώρα που είναι τόσο μικρά τα ψάρια νομίζω πως είναι αρκετές οι φωλιές τους (μερικά ήδη έχουν οριοθετήσει περιοχές) αλλά σαφώς αν μεγαλώσουν θα προσθέσω κι άλλες πέτρες αλλά με όγκο προς τα πάνω και όχι μπροστά στο ενυδρείο.

Τις ταγκανίκες θα τις δώσω σε ένα φίλο μόλις στρώσει το δικό του.

στο ενυδρείο προς το παρόν επικρατεί απόλυτη ηρεμία.

Link to comment
Share on other sites

πριν απο 2-3 μήνες είχα 5 ενυδρεία με ξεχωριστούς βιότοπους το καθένα και δεν μπορώ πάλι να το κάνω γιατί κουράστηκα να συντηρώ τόσα ενυδρεία τόσα χρόνια γιαυτό θα αναγκαστώ να δώσω πρώτα τις ταγκανίκες και μετά όποιο mbuna παρατηρήσω ότι δημιουργεί πρόβλημα.

Προς το παρόν υπάρχει απόλυτη ηρεμία εκτός απο τα 2 melanochromis & 1 julidochromis που κυνηγιούνται μεταξύ τους και είναι τα πρώτα που θα φύγουν.

Ευχαριστώ και για τα site με τα ενυδρεία που μου στείλατε, και εγώ μέσω internet έχω δει χιλιάδες φωτογραφίες αλλά το κάθε ενυδρείο όπως και να το κάνεις δεν είναι πανομοιότυπο με άλλα του είδους του.(σαν το δικό μου , αφού το είχα στήσει -αλλά χωρίς φυτά είδα προσφατα σε περιοδικό)

σαφώς και θα γίνουν αλλαγές μελλοντικά τώρα είναι η αρχή και το χόμπυ μας δεν έχει τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι καλή συνέχεια :huh:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα έδωσα τα 3 ψάρια 2 melanochromis & 1 julidochromis και τώρα έχω κυρίως κοπαδάκια απο aulonacara,labidochromis,copadichromis ,protomelas,moori επίσης άλλαξα και έβαλα όλα τα βράχια στο κέντρο και θα προσθέσω κι άλλα για να το κάνω σαν πυραμίδα (τώρα φαίνεται πιο γεμάτο αλλά νομίζω πως τους μείωσα τον ελεύθερο χώρο για κολύμπι)θα δείξει...

ευχαριστώ για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα έδωσα τα 3 ψάρια 2 melanochromis & 1 julidochromis και τώρα έχω κυρίως κοπαδάκια απο aulonacara,labidochromis,copadichromis ,protomelas,moori επίσης άλλαξα και έβαλα όλα τα βράχια στο κέντρο και θα προσθέσω κι άλλα για να το κάνω σαν πυραμίδα (τώρα φαίνεται πιο γεμάτο αλλά νομίζω πως τους μείωσα τον ελεύθερο χώρο για κολύμπι)θα δείξει...

ευχαριστώ για τις συμβουλές

Έχει μπερδέψει mbuna και haps και θα έχεις πρόβλημα στο μέλλο, κυρίως με τις διαφορετικές διατροφικές τους συνήθειες.

Link to comment
Share on other sites

Oλα που έχω τώρα είναι κυρίως haps (aulonacara,protomelas,copadichromis,cyrtohara moori,lapidochromis & 1 synodontis & 1 pleco) εχω μόνο 1 mbuna pseudotropheus pulpican or cinotilapia white top hara το οποίο δεν κάνει τίποτα ίσως γιατί είναι μόνο του και τα άλλα είναι κοπάδάκια.Τα άλλα όπως έγραψα τα έδωσα ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Oλα που έχω τώρα είναι κυρίως haps (aulonacara,protomelas,copadichromis,cyrtohara moori,lapidochromis & 1 synodontis & 1 pleco) εχω μόνο 1 mbuna pseudotropheus pulpican or cinotilapia white top hara το οποίο δεν κάνει τίποτα ίσως γιατί είναι μόνο του και τα άλλα είναι κοπάδάκια.Τα άλλα όπως έγραψα τα έδωσα ήδη.

Και τα lapidochromis ειναι mbuna.Οταν λες οτι ειναι κοπαδακια;1 αρσενικο με 2 η 3 θηλυκα,η ολα αρσενικα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...